ΑποστολέαςΘέμα: Από την σακούλα στο ενυδρείο.  (Αναγνώστηκε 4432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
  • Εμπειρία: Καμια
  • Τόπος Διαμονής: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Από την σακούλα στο ενυδρείο.
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:16:04 πμ »
Χρήσιμο άρθρο!! Ευτυχώς το διάβασα πριν ακόμα τα ψαράκια!  thubsup
Αγαπάμε όλα τα ζωάκια! mousouda.gr

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:20:54 πμ »
Φροντίζουμε πριν απο σας για εσάς... :)
 thubsup thubsup thubsup

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
  • Εμπειρία: Καμια
  • Τόπος Διαμονής: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:30:18 πμ »
Φροντίζουμε πριν απο σας για εσάς... :)
 thubsup thubsup thubsup

respkt  thubsup είστε όλοι εξαιρετικοί!!
Αγαπάμε όλα τα ζωάκια! mousouda.gr

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 09, 2016, 02:07:34 μμ »
Φτύσε μας!!!

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Νεος
  • Τα ενυδρεία μου: 15ltr Red Cherry Shrimps , 20ltr betta, 54ltr Cardinal Tetra,Red Cherry, 450ltr Κοινωνικο φυτεμενο
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα - Καματερό
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 09, 2016, 05:23:54 μμ »
εγω το διαβασα λιγο αργα     banghead banghead banghead banghead banghead banghead... αλλα δευτερη μερα τα ψαρια ειναι μια χαρα.. και τα σαλιγκαρια ... τα φυτα δεν την παλευουν και ιδικα η ανουμπια.. ποσο φως θελει για 54 λτρ ενυδρειο;
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΤΟΤΕ.....
ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ.....

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 09, 2016, 05:29:29 μμ »
Θέλει ελάχιστο και οχι φύτεμα αλλα δέσιμο...

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 08:41:29 μμ »
Πρόσφατα με την αγορά των νέων κορυ κοιτούσα διάφορα βιντεο για την προσαρμογή . Τόσο καιρό τα έβαζα σε ένα μεγάλο ενυδρειακό κουβά και με σωληνάκι έσταζα σιγά σιγά νερό μέχρι να έχω ίδια θερμοκρασία και tds.

Θα ήθελα να κάνω μία προσθήκη ιδίως σε περίπτωση που τα ψάρια μας έχουν αποσταλεί από μεγάλη απόσταση και έχουν περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα στη σακούλα.

Τα ψάρια  όση ώρα είναι στη σακούλα παράγουν αμμωνία και καταλώνουν οξυγόνο ενώ ταυτόχρονα αποβάλλουν διοξείδιο. Το αποτέλεσμα αυτής είναι να ανεβαίνει η αμμωνία και να πέφτει το Ph. Όπως γνωρίζουμε η αμμωνία σε χαμηλό ph είναι πολύ λιγότερο τοξική. Όταν εμείς ανοίξουμε τη σακούλα ώστε να γίνει η σταδιακή προσαρμογή εισέρχεται όπως είναι φυσικό μεγάλη ποσότητα του ατμοσφαιρικού αέρα με αποτέλεσμα το ph να ανεβαίνει. Έτσι για όση ώρα εμείς έχουμε τα ψάρια μας με ανοιχτή τη σακούλα και προσθέτουμε σιγά σιγά νερό , αυτά εκτίθονται στην αμμωνία που πλέον με ανεβασμένο το ph είναι τοξική!

Έτσι εάν θέλουμε να ακολουθήσουμε την αργή προσαρμογή προτείνεται ή άμεση προσθήκη Prime στη σακούλα αμέσως μετά το άνοιγμα ώστε να αδρανοποιηθεί η αμμωνία που είχε παραχθεί.

http://www.seachem.com/prime.php

Εναλλακτικά και εδώ θα ήθελα την γνώμη σας προτείνεται να βάλουμε τη σακούλα με τα ψάρια κλειστή στο ενυδρείο ώστε να εξισορροπήσει η θερμοκρασία . Μόλις αυτό γίνει ανοίγουμε τη σακούλα ,βγάζουμε τα ψάρια αμέσως με μία απόχη και τα προσθέτουμε άμεσα στο ενυδρείο καραντίνα. Η λογική είναι ότι έτσι αποφεύγουμε την τοξική αμμωνία και περιορίζουμε το χρόνο στρες με την παραμονή στη σακούλα. Κατά αυτή την πρακτική αδιαφορούμε για τις παραμέτρους Ph gh kh αφού η προσαρμογή στις νέες αυτές συνθήκες του ενυδρείου μας θα πάρει βδομάδες και  η σταδιακή προσθήκη νερού από το ενυδρείου μας δε μειώνει τη θνητότητα από οσμωτικό σοκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2016, 08:44:15 μμ από globalzero »

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 11:25:15 μμ »
Ναι αλλά πως θα βάλεις τα ψάρια απότομα με την απόχη στην καραντίνα όταν το νερό της καραντίνας δεν είναι ίδιο με το νερό που έχει η σακούλα;

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 11:27:41 μμ »
Αναλογα την περιπτωση.
Η αμεση εισαγωγη των ψαριων στο ενυδρειο, γινεται σε ωρα αναγκης μονο, δλδ αν δουμε περιεργα συμπτωματα στην κανονικη προσαρμογη.
Αν τα ψαρια δεν εχουν ταιστει πριν τη μεταφορα, δεν ειναι πολλα μαζι σε μια σακουλα και εχει μπει και prime δεν υπαρχει προβλημα.

Στη σακουλα ειναι χαμηλο υποτιθεται το πεχα και με την αποτομη εισαγωγη στο ενυδρειο (με φυσιολογικο πεχα) τους το ανεβαζομε αποτομα.
Αυτο δεν ειναι το ιδιο επικινδυνο για τα ψαρια οσο η αποτομη πτωση του πεχα. (το εχω ανεβασει μεχρι 1+ μοναδα σε μια αλλαγη νερου που πηγε στραβα)
Ουτε αυτο βεβαια ειναι οτι καλυτερο αλλα απλα ακολουθουμε τη φιλοσοφια το μη χειρον βελτιστον (αν δουμε προβλημα στα ψαρια).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2016, 11:32:46 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 12:11:49 πμ »
Βασικα τι εννοεις "πολλες ωρες" ? Ψαρια τα οποια τα παιρνεις απο την σακουλα του ΠΕΤ οταν τα φερνει απο εισαγωγη χωρις να τα ανοιξει ή εννοεις ψαρια τα οποια τα παιρνεις απο καποιο
ΠΕΤ και κανεις 1-2 ωρες να πας σπιτι?

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 01:10:53 πμ »
Μην ξεχνάτε πως η τοξικότητα της αμμωνίας αυξάνεται και με την θερμοκρασία. Πρέπει λοιπόν να συνυπολογιστεί και αυτό σε περίπτωση που το νερό της σακκούλας είναι πιό κρύο από αυτό του ενυδρείου.
Όμως για να δημιουργηθεί πρόβλημα θα πρέπει να ισχύουν ορισμένες προυποθέσεις. Για ψάρια που εισάγονται σε ενυδρεία με χαμηλό Ph δεν νομίζω να έχουμε θέμα. Όπως επίσης και σε ψάρια που μένουν στην σακκούλα 1-2 ώρες.
Πιθανό πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί σε ψάρια που παραλαμβάνουμε μετά από πολύωρη αποστολή αλλά και σε ενυδρεία με πολύ υψηλό Ph (π.χ. αφρικάνικα).

Εγώ πάντως την προσαρμογή την κάνω σταγόνα-σταγόνα και διαρκεί περίπου 1 - 1,5 ώρα.

Στον παρακάτω πίνακα φαίνεται η σχέση Ph και θερμοκρασίας για επίπεδα αμμωνίας 1ppm και 2ppm.

Shit Happens! Daniel         Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 01:25:41 πμ »
Βασικα τι εννοεις "πολλες ωρες" ? Ψαρια τα οποια τα παιρνεις απο την σακουλα του ΠΕΤ οταν τα φερνει απο εισαγωγη χωρις να τα ανοιξει ή εννοεις ψαρια τα οποια τα παιρνεις απο καποιο
ΠΕΤ και κανεις 1-2 ωρες να πας σπιτι?

Σίγουρα άλλη αμμωνία θα έχει το ψάρι που αγόρασα από το μαγαζί  που βρίσκεται 200 μέτρα από το σπίτι μου και άλλο αυτό που ήρθε από Ολλανδία.

Οι ώρες που θα παραμείνει στη σακούλα πιστεύω είναι ο βασικός παράγοντας αλλά φυσικά θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και το μέγεθος,τον αριθμό,εάν έφαγε και τη θερμοκρασία όπως ειπώθηκε πιο πριν.

Όπου διάβασα σαν αρχάριος πουθενά δεν βρήκα για τα παραπάνω και γενικά νομίζω ότι από όλα τα άρθρα δημιουργείται η εντύπωση ότι όσο περισσότερη ώρα η προσαρμογή τόσο καλύτερα. Δεν αναφέρεται πουθενά η ανάγκη να εξουδετερώσουμε ΑΜΕΣΑ την αμμωνία της σακούλας ακόμα για τα λεπτά ή ώρες της προσαρμογής. Εάν η λύση βρίσκεται στη προσθήκη λίγου Prime μπορούμε εύκολα να την προσθέσουμε στο αρχικό άρθρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2016, 01:29:02 πμ από globalzero »

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 03:02:18 πμ »
Θεωρητικά πιθανό να έχει βάση. Στην πράξη ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, ούτε έβαλα ποτέ Prime.
Οι προσαρμογές μου κρατάνε 2-3 ώρες, με πολλές μικρές προσθήκες νερού από το ενυδρείο στη σακούλα.

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Καβάλα
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 05, 2017, 10:07:37 πμ »
 ^-^ νεοςςςςςςςςςς clapp clapp clapp clapp clapp clapp clapp clapp ΜΠΡΑΒΩ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ clapp clapp clapp sevasmos sevasmos sevasmos ^-^ ^-^

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 05, 2017, 11:59:19 πμ »
Ένα σοβαρό θέμα είναι το γεγονός ότι στην Ελλάδα δεν έχω δει μαγαζί να βάζει στην σακούλα οξυγόνο, για λόγους οικονομίας . Είναι σημαντικό αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Ειδικά όταν αγοράζουμε θαλασσινά που είναι και ακριβά. Ας σκεφτούμε τι γίνεται όταν τα στέλνουν και με τα ΚΤΕΛ. Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να έχουμε και απαιτήσεις για τα λεφτά που δίνουμε.....????? Εδώ http://repository.library.teimes.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/1227/IXTHAL_0641.pdf?sequence=1 υπάρχουν και περισσότερες πληροφορίες. Αν και αναφέρεται σε ψάρια ιχθυοτροφείου οι βασικές αρχές και οι τρόποι μεταφοράς είναι οι ίδιες σε πολλές περιπτώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 12:14:54 μμ από sv2xi »

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 05, 2017, 03:15:50 μμ »
Οξυγόνο για 2 με 3 ώρες που θα πας τα ψάρια σπίτι σου δεν πειράζει που δεν θα έχει, το θεωρούν μη απαραίτητο γι' αυτό δεν έχουν (στην Ελλάδα  ;D), το οξυγόνο χρειάζεται για αποστολές που διαρκούν πάνω από μια μέρα, εγώ προσωπικά έστειλα ψάρια corydoras στην Kρήτη μέσα σε πλαστικό μπουκάλι με κούριερ και πήγαν μια χαρά χωρίς  οξυγόνο μπουκάλας. Εμένα με τρελαίνει που υπάρχουν ακόμα Pet άσχετοι από ψάρια και όταν δίνουν ψάρια τις σακούλες τις φουσκώνουν με το στόμα και με αυτόν τον τρόπο αντί για οξυγόνο βάζουν διοξείδιο.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 05, 2017, 07:10:37 μμ »
Αυτο ακρινως Γιαννη... Συν το οτι πιθανως μολυνουν το νερο...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 05, 2017, 07:47:51 μμ »
 :)