ΑποστολέαςΘέμα: (Προσωπικες) Συμβουλες για F/O ενυδρειο οικονομικα-απλα ;)  (Αναγνώστηκε 957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
(Προσωπικες) Συμβουλες για F/O ενυδρειο οικονομικα-απλα ;)
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 20, 2016, 02:04:38 μμ »
Για να μην παρεξηγηθούν το λεγόμενα μου να εξηγηθω.Για εμενα ενα fo ενυδρείο μπορει να τρεξει  επιτυχημένα εχοντας ενα καλο σκιμερ,μια καλη βιολογία στηριγμένη στον βράχο ειτε σε αλλα βιολογικα υλικα και μια κυκλοφορία σε ολο το ενυδρείο(οχι απαραίτητα μεγαλη σε ενταση).Ο ανθρακας δεν ειναι απαραίτητος κατα την γνωμη μου παντα ουτε σε reef ενυδρεια,εγω βαζω επικουτρικα και οποτε κρίνω σκόπιμο πως χρειαζεται.Ιδανικό για εμενα θα ηταν σε τετοια ενυδρεια να χρησιμοποιείτε και εναν ριακτορα  με biopellet για να μπορουν να ελέγχονται τα θρεπτικά που προκύπτουν  πολυ ευκολα.Οι αλλαγες νερού παντα κατα την γνωμη μου μπορουν να γινονται και καθε δίμηνο  αν το ενυδρείο μας υποστηρίζεται απο τον παραπανω εξοπλισμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2016, 02:05:25 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 20, 2016, 02:11:23 μμ »
κατι τελευταιο παιδια βρηκα ενα παλιο βιντεο πριν απο 3 χρονια περιπου με αραγωνιτη κι ολας χοντρο που ειχα και θα προσπαθησω να το ανεβασω να το δειτε απλα για τους νεους οτι μπορουνε να εχουνε ομορφο ενυδρειο με λιγα πραγματα! τωρα για τους αλλους κραξτε οποιος θελει δεν θα χρειαστει να ξαναπαντησω απλα οποιος φιλος θελει να μαθει καλυτερα το πως κ το γιατι μπορουμε να τα πουμε και προσωπικα ^-^
στο βιντεο εχω αλλα 2 ψαρακια που τωρα δεν τα εχω! το γιατι οποιος θελει και ενδιαφερετε μονο προσωπικα γιατι η κουβεντα πηγε στο σημειο θελω να σε πεισω κι εσυ το ιδιο :-[

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 20, 2016, 02:16:22 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=jUFHAQOjd8s&feature=youtu.be
οριστε και το ενυδρειο πριν 3 χρονια περιπου
καλη συνεχεια παιδια σε ολους σας ^-^ :-*

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 20, 2016, 02:21:24 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=jUFHAQOjd8s&feature=youtu.be
οριστε και το ενυδρειο πριν 3 χρονια περιπου
καλη συνεχεια παιδια σε ολους σας ^-^ :-*
Ωραίος

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 20, 2016, 08:45:37 μμ »
Από τη στιγμή που γίνεται κάποια παρουσίαση, δηλαδή στην ουσία έκθεση του ενυδρείου στο δημόσιο, πάντα θα υπάρχουν και διαφορετικές προσεγγίσεις... δηλαδή, για να το πω κομψά, μπορεί και να μην αρέσει σε κάποιους, είτε από αισθητική είτε από "τεχνική" άποψη...

Αυτό που μου φαίνεται αδιανόητο, είναι να στραβώνει κάποιος όταν υπάρχουν ενστάσεις, τόσο για το τι ψάρια υπάρχουν όσο και για τις συνθήκες/ρουτίνες/είδος & επάρκεια του εξοπλισμού...

Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 21, 2016, 08:41:22 μμ »

Καλημερα σε ολους παιδια και θα απαντησω στον φιλο  glazar
δεν ειπα οτι καταστρεφει τα ψαρια ειπα οτι τα κανει κακο και οχι ολα ΜΗΝ αναφερετε διαφορετικα πραγματα απο αυτα που εχω πει
ναι στο κεντρικο ενυδρειο κανω θεραπεια με χαλκο
δεν ειπα πουθενα οτι μετα απο θεραπεια απο χαλκο δεν κανουμε αλλαγη νερου!! ο χαλκος φευγει με αλλαγες νερου και υλικα οπως το cuprisorb
 δεν ειπα πουθενα για ποιο λογο μπορει να βγαλει καποιος ich απλα πως θεραπευεται γιατι πηρες σαν κανονα το δικο μου ενυδρειο και ποιος ειπε οτι εγω εχω συνεχεια ich?? :-\ ;D
θεωρω οτι να μην εχουμε καθολου κυκλοφορια?? :-\ ειπα οχι δυνατη δεν ειπα καθολου!! αλλα δεν θα βαλω και 3 κυκλοφορητες μεσα να φυσανε το βραχο γιατι ετσι κανω αναπαρασταση της φυσης και τα ψαρια να κρατανε κοντρα το ρευμα του νερου!
ουτε απο την μια λεω ουτε απο την αλλη!! δεν κανω αλλαγες καθε 2 μηνες ειπα οτι τωρα εχω να κανω 2 με 2,5 μηνες περιπου!! το εχω αφησει και για πααααρα πολυ περισσοτερο και εκαμνα και ποιο συχνα. κανω αλλαγες οποτε μπορω και οχι στανταρ καθε 1 μηνα και αν περασουνε λιγες μερες παραπανω με ποιανει πανικος!!
το ενυδρειο μου λες οτι σε θυμισε γυαλα απο μαγαζι! ειπα εγω το αντιθετο? προβαλα το ενυδρειο μου ως προτυπο? το γραφω και ποιο πανω οτι δεν ειναι απο τα ομορφοτερα αλλα πουθενα δεν ειπα καντο ετσι οπως εγω!! ειπα βαλτε βραχο που ειναι ποιο ομορφος και αραγωνιτη κατω,εγω δεν εχω τωρα γιατι αυτα μπορω ;D αυτο με τον πατο και την αντανακλαση τωρα ;D κατω το αφησα με αλγη και δεν κανει αντανακλαση αν ειδες καλα το βιντεο αλλα και παλι σιγουρα ξερεις οτι τα bare bottom ενυδρεια με κοραλια και τετοια ειναι πολυ ποιο λειτουργικα ;)
ναι εχασα ψαρακια μα φυσικα! ειχα πει οτι ειχα και αυτοκρατορα αλλα δεν ρωτησε κανεις πως και γιατι σκεφτηκατε ααα του ψωφησε αρα ολα αυτα που κανει δεν ειναι σωστα! εσπασε το ενυδρειο μου πριν 5 χρονια περιπου και κολυμπουσανε στο πατωμα τα ψαρια μου και μετα απο φοβο αν δεις στο βιντεο το ενυδρειο μου ειναι 60αρι με 10αρι τζαμι και κοντρες! αν και δεν χρειαζετε να πω τα παντα πως και γιατι γι αυτο ειπα οποιος νεος θελει μπορουμε να τα πουμε και απο το τηλ και οχι ηλεκτρονικη ανακριση ;D ;D

Καλημερα.

Εξηγησε μου πως αναφερεις οτι ο ανθρακας δεν ειναι καλος για καποια ψαρια? Ποια ειναι αυτα τα ψαρια ? Εχεις δει θανατους που οφειλονται στον ανθρακα?

Το να εχεις κυκλοφορια επι 5, τα λιτρα του ενυδρειου ειναι σαν να μην εχεις κυκλοφορια. Δεν ειπα "καθολου", ειπα "να μην εχεις κυκλοφορια" .

ΤΟ ενυδρειο το φτιαχνεις για να ειναι ομορφο για σενα ή να ειναι ενα ασφαλες κλειστο οικοσυστημα για τα ψαρια που φιλοξενεις?

Οσο αφορα το ich, εσυ ανεφερες οτι βγαζεις τα κοραλια για να μην ξυνονται τα ψαρια και πληγώνονται , οποτε φυσικο ειναι να σημαινει οτι εστω και καποια στιγμη ειχαν ich τα ψαρια.
Βεβαια δεν ξερω απο που βγαινει το συμπερασμα οτι το σκορδο δεν βοηθαει οταν το χρησιμοποιουν χρονια τωρα σε ολα τα ζωα για την απωθηση εξω και εσω παρασιτων, οταν οι εταιρειες εχουν το garlic guard π.χ. seachem .

Επισης το να κανεις υποαλατοτητα στο fo ειναι o πιο ασφαλης τροπος αντιμετωπισης και οχι ο χαλκος.

Για τον αραγωνιτη ανεφερες οτι πιανει σκουλικια και λερωνεται και για αυτο δεν τον εχεις πλεον, οχι οτι δεν μπορεις .

Απο οτι ειδα ομως απο τα γραφόμενα σου ουτε καν δεχεσαι την αντιθετη αποψη, οποτε και θεωρεις την κουβεντα μας "ηλεκτρονικη ανακριση" .

Απο την μια λες στους νεους οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι προς μιμηση και απο την αλλη τους προσκαλεις να μιληστε για να τους πεις τι κανεις στο ενυδρειο σου.... Για ποιο λογο? Για να μην το κανουν ή για να το κάνουν?

Μαλλον το "ομορφο ενυδρειο με λιγα προγματα για λιγο καιρο" θα ηταν ο καλυτερος τιτλος..

Το να βαλεις ενα σκιμμερ, βραχο, αραγωνιτη, να εχεις μια αξιοπρεπη κυκλοφορια, ενα ομορφο aquascape, φωτισμο στο 0,5w , να εχεις ενα φιλτρο για χημικο καθαρισμο ή μια uv λαμπα, επισης ενα μεγαλο ενυδρειο για να μπορουν να μεγαλωνουν τα ψαρια οπως πρεπει, το θεωρεις περιττά έξοδα , τοτε συγνωμη αλλα εγω ολα αυτα τα θεωρω το λιγοτερο απαραιτητα για να μην ασχολεισαι καθε τρεις και λιγο με ασθενειες και το να αγοραζεις ψαρια λογω θανατων...
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gkampanis

• Member
  • *
  • Its Fish No fishing
  • Εμπειρία: Κάτι κάνω :)
  • Τα ενυδρεία μου: Nano Reef Loading
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 21, 2016, 09:44:34 μμ »
^-^ Πάντως σε όποιο φόρουμ και να καταλήξω εδω στην Ελλάδα θα τρώγεστε σαν τα κοκόρια... Οι νέοι χομπιστες αν είναι αμοιβάδες μόνο τότε μπορούν να επηρεαστούν από κάτι... Να ξέρεται κ να θυμάστε οι παλαιοί ... ότι ο νέος κομπόστας την μαλακιά θα την κάμει γιατί είναι ανυπόμονος ότι και να διαβάσει... Όλοι έχετε δίκιο... Άλλα και όλοι το χάσατε όταν αρχίσατε να  δέρνεστε χεχεχε. Μυαλο θελει .... Ετρεχα Reef 4 χρονια με πολυ λιγοτερα λεφτα (απο το 99% σε ολα τα φορουμ και πολυ περισσοτερο διαβασμα.

Υ.Γ Όλα τα παραπάνω τα λέω με την καλύτερη φιλική διάθεση.

Συνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
  • Δόξα Τω Θεω που ακόμη την παλεύουμε!!!
  • Εμπειρία: loading...
  • Τα ενυδρεία μου: under strosimation ... Super light reef 320 lt
  • Τόπος Διαμονής: A son Evosmon
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 21, 2016, 09:53:40 μμ »
Δεν πειράζει ρε φίλε ας φαγωθουμε και λίγο το χουμε σαν λαός άλλωστε γράφουμε δεν μιλάμε πρόσωπο με πρόσωπο, οπότε υπάρχει και ασυνεννοησία.
ΤΟ ΘΈΜΑ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΚΆΠΟΥ....
Τι είναι βασικό τι προαιρετικό και τι μύθος για ένα f/o...
Για mbuna πχ έχω καταλήξει, για τροφεους έχω βγάλει άκρη για f /o...????!
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,
Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,
Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!
Sταυρος Aμανατιδης του Xαραλάμπους...

• Member
  • *
  • Its Fish No fishing
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 21, 2016, 10:41:03 μμ »
χεχ οντως εχουμε μεσογειακο ταπεραμεντο... Για εμενα το F/O Χρειαζεται Αρχικα καταληξεις στα ψαρακια που σου αρεσουν να προσαρμοσεις το ενυδρειο σε Νορμαλ λιτρα εεε οχι τυπου 100 λιτρα για ενα κλοουν και για Blue tang 600 λιτρα ενα μικρο Μπλε τανκ και στα στα 150 μια χαρα ειναι βεβαια θα μεγαλωσει και θα το δοσεις αλλα αυτο θα παρει χρονο banghead Πανω απο ολα νορμαλ πραγματα
Μετα ενα καλο φιλτρο με μεγαλο καδο και μπολικο Sera Siporax...
Ενα κυκλοφορητη για να μην πιασει μουργα το νερο να φαινονται και τα ψαρακια  :)
 ...( Ουτε και εγω πιστευω οτι χρειαζεται σκιμμερ και ανθρακας αν κανεις νορμαλ αλλαγες πχ μια φορα το μηνα)...
Βραχος και αραγωνιτης εγω θα εβαζα γιατι μου αρεσει...
Σιγουρα δν χρειαζεται ΤΙΠΟΤΑ παραπανω για να ξεκινησεις το παραπανω μετα θα το κρινεις εσυ με την εμπειρια που θα αποκτησεις και σε περνει θα το κανεις...  :)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 21, 2016, 10:47:25 μμ »
Ποιος τρωγεται? οταν καποιος γραφει θα πρεπει να ειναι πολυ πιο πορσεκτικος απο το να τα λεει πορφορικα. Ο νεος και απειρος χομπιστας αυτα διαβαζει και τα ακολουθει.

Δεν χρειαζεται να ειναι καποιος αμοιβαδα ή αχιβαδα για να κανει λαθος. Και οι εξυπνοι κανουν λαθος. ΤΟ θεμα ειναι Γιωργο και το ξερεις πιστευω πως το θελασσινο δεν ειναι "ελα μωρε και αν παει κατι λαθος το ξαναφτιαχνω τσακ μπαμ". Δεν ειναι οπως το γλυκο που μπορεις σε 1 χρονο να το στησεις και να το ξεστησεις 4 φορες χωρις να χασεις ουτε ψαρι ουτε φυτα...

ΤΟ θαλασσινο θελει υπομονη, οτι και να ειναι αυτο, ειτε reef ειτε FO .

Εαν τωρα θα πρεπει να διαβαζουμε μονο και να μην συζηταμε , τοτε μαλλον δεν πρεπει να υπαρχουν καν τα φορουμ.

Τωρα οσο αφορα την λεξη reef , μαλλον ειναι παρεξηγημενη απο πολλους.

Και γιατι παρακαλω δεν ηρθες την προηγουμενη κυραικη στον καφε? :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος valas

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 600αρι mixed reef
  • Τόπος Διαμονής: thessaloniki
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 21, 2016, 11:03:08 μμ »
χεχ οντως εχουμε μεσογειακο ταπεραμεντο... Για εμενα το F/O Χρειαζεται Αρχικα καταληξεις στα ψαρακια που σου αρεσουν να προσαρμοσεις το ενυδρειο σε Νορμαλ λιτρα εεε οχι τυπου 100 λιτρα για ενα κλοουν και για Blue tang 600 λιτρα ενα μικρο Μπλε τανκ και στα στα 150 μια χαρα ειναι βεβαια θα μεγαλωσει και θα το δοσεις αλλα αυτο θα παρει χρονο banghead Πανω απο ολα νορμαλ πραγματα
Μετα ενα καλο φιλτρο με μεγαλο καδο και μπολικο Sera Siporax...
Ενα κυκλοφορητη για να μην πιασει μουργα το νερο να φαινονται και τα ψαρακια  :)
 ...( Ουτε και εγω πιστευω οτι χρειαζεται σκιμμερ και ανθρακας αν κανεις νορμαλ αλλαγες πχ μια φορα το μηνα)...
Βραχος και αραγωνιτης εγω θα εβαζα γιατι μου αρεσει...
Σιγουρα δν χρειαζεται ΤΙΠΟΤΑ παραπανω για να ξεκινησεις το παραπανω μετα θα το κρινεις εσυ με την εμπειρια που θα αποκτησεις και σε περνει θα το κανεις...  :)
Συμφωνω ,αναλογως τα λιτρα...τη ψαροσυνθεση και τον πληθυσμο...
Εσεις σε 100 λιτρα τι θα βαζατε ωστε να μη χρειαζεται σκιμμερ?

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 21, 2016, 11:03:19 μμ »

Καλημερα σε ολους παιδια και θα απαντησω στον φιλο  glazar
δεν ειπα οτι καταστρεφει τα ψαρια ειπα οτι τα κανει κακο και οχι ολα ΜΗΝ αναφερετε διαφορετικα πραγματα απο αυτα που εχω πει
ναι στο κεντρικο ενυδρειο κανω θεραπεια με χαλκο
δεν ειπα πουθενα οτι μετα απο θεραπεια απο χαλκο δεν κανουμε αλλαγη νερου!! ο χαλκος φευγει με αλλαγες νερου και υλικα οπως το cuprisorb
 δεν ειπα πουθενα για ποιο λογο μπορει να βγαλει καποιος ich απλα πως θεραπευεται γιατι πηρες σαν κανονα το δικο μου ενυδρειο και ποιος ειπε οτι εγω εχω συνεχεια ich?? :-\ ;D
θεωρω οτι να μην εχουμε καθολου κυκλοφορια?? :-\ ειπα οχι δυνατη δεν ειπα καθολου!! αλλα δεν θα βαλω και 3 κυκλοφορητες μεσα να φυσανε το βραχο γιατι ετσι κανω αναπαρασταση της φυσης και τα ψαρια να κρατανε κοντρα το ρευμα του νερου!
ουτε απο την μια λεω ουτε απο την αλλη!! δεν κανω αλλαγες καθε 2 μηνες ειπα οτι τωρα εχω να κανω 2 με 2,5 μηνες περιπου!! το εχω αφησει και για πααααρα πολυ περισσοτερο και εκαμνα και ποιο συχνα. κανω αλλαγες οποτε μπορω και οχι στανταρ καθε 1 μηνα και αν περασουνε λιγες μερες παραπανω με ποιανει πανικος!!
το ενυδρειο μου λες οτι σε θυμισε γυαλα απο μαγαζι! ειπα εγω το αντιθετο? προβαλα το ενυδρειο μου ως προτυπο? το γραφω και ποιο πανω οτι δεν ειναι απο τα ομορφοτερα αλλα πουθενα δεν ειπα καντο ετσι οπως εγω!! ειπα βαλτε βραχο που ειναι ποιο ομορφος και αραγωνιτη κατω,εγω δεν εχω τωρα γιατι αυτα μπορω ;D αυτο με τον πατο και την αντανακλαση τωρα ;D κατω το αφησα με αλγη και δεν κανει αντανακλαση αν ειδες καλα το βιντεο αλλα και παλι σιγουρα ξερεις οτι τα bare bottom ενυδρεια με κοραλια και τετοια ειναι πολυ ποιο λειτουργικα ;)
ναι εχασα ψαρακια μα φυσικα! ειχα πει οτι ειχα και αυτοκρατορα αλλα δεν ρωτησε κανεις πως και γιατι σκεφτηκατε ααα του ψωφησε αρα ολα αυτα που κανει δεν ειναι σωστα! εσπασε το ενυδρειο μου πριν 5 χρονια περιπου και κολυμπουσανε στο πατωμα τα ψαρια μου και μετα απο φοβο αν δεις στο βιντεο το ενυδρειο μου ειναι 60αρι με 10αρι τζαμι και κοντρες! αν και δεν χρειαζετε να πω τα παντα πως και γιατι γι αυτο ειπα οποιος νεος θελει μπορουμε να τα πουμε και απο το τηλ και οχι ηλεκτρονικη ανακριση ;D ;D

Καλημερα.

Εξηγησε μου πως αναφερεις οτι ο ανθρακας δεν ειναι καλος για καποια ψαρια? Ποια ειναι αυτα τα ψαρια ? Εχεις δει θανατους που οφειλονται στον ανθρακα?

Το να εχεις κυκλοφορια επι 5, τα λιτρα του ενυδρειου ειναι σαν να μην εχεις κυκλοφορια. Δεν ειπα "καθολου", ειπα "να μην εχεις κυκλοφορια" .

ΤΟ ενυδρειο το φτιαχνεις για να ειναι ομορφο για σενα ή να ειναι ενα ασφαλες κλειστο οικοσυστημα για τα ψαρια που φιλοξενεις?

Οσο αφορα το ich, εσυ ανεφερες οτι βγαζεις τα κοραλια για να μην ξυνονται τα ψαρια και πληγώνονται , οποτε φυσικο ειναι να σημαινει οτι εστω και καποια στιγμη ειχαν ich τα ψαρια.
Βεβαια δεν ξερω απο που βγαινει το συμπερασμα οτι το σκορδο δεν βοηθαει οταν το χρησιμοποιουν χρονια τωρα σε ολα τα ζωα για την απωθηση εξω και εσω παρασιτων, οταν οι εταιρειες εχουν το garlic guard π.χ. seachem .

Επισης το να κανεις υποαλατοτητα στο fo ειναι o πιο ασφαλης τροπος αντιμετωπισης και οχι ο χαλκος.

Για τον αραγωνιτη ανεφερες οτι πιανει σκουλικια και λερωνεται και για αυτο δεν τον εχεις πλεον, οχι οτι δεν μπορεις .

Απο οτι ειδα ομως απο τα γραφόμενα σου ουτε καν δεχεσαι την αντιθετη αποψη, οποτε και θεωρεις την κουβεντα μας "ηλεκτρονικη ανακριση" .

Απο την μια λες στους νεους οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι προς μιμηση και απο την αλλη τους προσκαλεις να μιληστε για να τους πεις τι κανεις στο ενυδρειο σου.... Για ποιο λογο? Για να μην το κανουν ή για να το κάνουν?

Μαλλον το "ομορφο ενυδρειο με λιγα προγματα για λιγο καιρο" θα ηταν ο καλυτερος τιτλος..

Το να βαλεις ενα σκιμμερ, βραχο, αραγωνιτη, να εχεις μια αξιοπρεπη κυκλοφορια, ενα ομορφο aquascape, φωτισμο στο 0,5w , να εχεις ενα φιλτρο για χημικο καθαρισμο ή μια uv λαμπα, επισης ενα μεγαλο ενυδρειο για να μπορουν να μεγαλωνουν τα ψαρια οπως πρεπει, το θεωρεις περιττά έξοδα , τοτε συγνωμη αλλα εγω ολα αυτα τα θεωρω το λιγοτερο απαραιτητα για να μην ασχολεισαι καθε τρεις και λιγο με ασθενειες και το να αγοραζεις ψαρια λογω θανατων...
το θεμα ξεκινησε για κουβεντα και εδειχνα οτι εχω πολλα χρονια ενυδρειο με αυτον τον τροπο!
εε δεν ειπε κανεις πως ξεκινησες βρε παλικαρι? πως και πηρες την αποφαση να δοκιμασεις με λιγα πραγματα αρχισανε ολοι ¨¨και ααααχ τι ημαστε χαζοι εμεις τωρα? και τα ψαρακια δεν ξερουνε που ειναι το πανω και που το κατω και θα ηθελα να μαθω ποσα νιτρικα εχεις λες και αμα ελεγα 2 θα ελεγε ενταξει ενω αμα ελεγα 50 θα ελεγε ειδες που στα ελεγα?
εδειξα καποια πραγματα και αρκετοι το ριξατε στην ηρωνια και στην επιθεση! κι οσο για σενα βρε παλικαρι εεεε μα δεν παλευεσαι!!!!! hitme
αραγωνιτη εχω ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΙ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΨΙΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΤΙΙΙΙΙΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ!!!!????? :P
Μα λυσαξες ρε παιδι μου μονο και μονο να μου την πεις!!!!

• Member
  • *
  • Its Fish No fishing
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 21, 2016, 11:08:15 μμ »
 sevasmos sevasmos  Εχεις δικιο φιλε  glazar μπορει να παρεξηγησα...Εγω απλα ηθελα να θίξω πχ το θεμα του high end εξοπλισμου αν ειμασταν απο κοντα θα μπορουσα να το αναλυσω τ εννοω.. ολα με μετρο  thubsup

ααααα ε μην το πεις πουθενα αλλα ειμουν ετοιμος να ερθω με την κορη μου ... και επειδη εχουμε και ενα νεογενητο πιθηκι στο σπιτι μολις ειπα στην γυναικα οτι παω για ενυδρειοκαφε  hitme hitme hitme hitme hitme μπορει να ερθω αυτην χεχεχεχ

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 21, 2016, 11:11:47 μμ »
Barkley λες να ξυπνησα ενα πρωι και να ειπα, "δεν την λες σε καποιον?"

Μηπως? Λεω μηπως, ξεκινησες τα γραπτά σου και ακυρωσες ολους οσους προσπαθουν να βοηθησουν τους νεους και να μην το παρουν αψηφιστα,  ξεκινώντας ενα θαλασσινο στο χαλαρο και πριν να αρχισουν να χανουν ψαρια τα οποια θα τα ακριβοπληρωσουν ?

Τα παρακατω δεν ειναι δικα μου λογια:

στο f/o ομως δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα! :) στα reef ισως δεν ξερω τιποτα απο reef :-[
εχω 100 λιτρα παιδια φτιαχτο ενυδρειο με ενα φωτιστικο της odyssea ενα κυκλοφορ. οτι να ναι 500 λιτρα την ωρα με οξυγονο μαζι και ενα εξωτερικο φιλτρο της tetra το 600αρι! απο διακοσμηση εχω απο παλια αυτα τα λευκα νεκρα κοραλια( που ειναι μπελας στο στησιμο και λιγοτερο ομορφα απο τα βραχακια) κατω το εχω τωρα χωρις υποστρωμα,πριν κανα χρονο ειχα κοραλσαν αλλα τα εβγαλα γιατι ειχα ενα σωρο κοπηποδα και κατι σαν σαραντοποδαρουσες κοκκινες που οταν τα βλεπετε χαιρεστε επειδη ειναι καλα αλλα εγω σαν σιχασιαρης  ;D  τα εστηλα απο εκει που ηρθανε hitme

Γιωργο , ελπιζω να τα ξαναπουμε απο κοντα μετα απο πολυ καιρο .... απο το benigans νομιζω... :)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2016, 11:13:12 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 21, 2016, 11:20:12 μμ »
Barkley λες να ξυπνησα ενα πρωι και να ειπα, "δεν την λες σε καποιον?"

Μηπως? Λεω μηπως, ξεκινησες τα γραπτά σου και ακυρωσες ολους οσους προσπαθουν να βοηθησουν τους νεους και να μην το παρουν αψηφιστα,  ξεκινώντας ενα θαλασσινο στο χαλαρο και πριν να αρχισουν να χανουν ψαρια τα οποια θα τα ακριβοπληρωσουν ?

Τα παρακατω δεν ειναι δικα μου λογια:

στο f/o ομως δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα! :) στα reef ισως δεν ξερω τιποτα απο reef :-[
εχω 100 λιτρα παιδια φτιαχτο ενυδρειο με ενα φωτιστικο της odyssea ενα κυκλοφορ. οτι να ναι 500 λιτρα την ωρα με οξυγονο μαζι και ενα εξωτερικο φιλτρο της tetra το 600αρι! απο διακοσμηση εχω απο παλια αυτα τα λευκα νεκρα κοραλια( που ειναι μπελας στο στησιμο και λιγοτερο ομορφα απο τα βραχακια) κατω το εχω τωρα χωρις υποστρωμα,πριν κανα χρονο ειχα κοραλσαν αλλα τα εβγαλα γιατι ειχα ενα σωρο κοπηποδα και κατι σαν σαραντοποδαρουσες κοκκινες που οταν τα βλεπετε χαιρεστε επειδη ειναι καλα αλλα εγω σαν σιχασιαρης  ;D  τα εστηλα απο εκει που ηρθανε hitme

Γιωργο , ελπιζω να τα ξαναπουμε απο κοντα μετα απο πολυ καιρο .... απο το benigans νομιζω... :)
εε ναι πολυ ωραια :) γραφω καπου οτι μου ψωφανε τα ψαρια? γραφω καπου καντο ετσι???? ειπα βαλτε βραχο που ειναι ποιο ωραιος και αραγωνιτη κατω ασχετα με το πως το εχω εγω! εσενα θα σου ψωφιση το ψαρι απο την λιγη κυκλοφορια???
εεε σε εμενα δεν ετυχε κατι τετιοιο βρε παλικαρι τι να κανουμε τωρα??? ουτε που δεν εκαμνα αλλαγες νερου με το ρολοι εχασα ψαρι.
αλλα εσυ λυσαξες και θα ψοφησουνε και τι λες και τετοια! ο τιτλος λεει οικονομικα και απλα στο τελος οχι ετσι ειναι και τελειωσε!  το παλικαρι στην αρχη μου ειπε οτι καλο θα ητανε λιγο ποιο δυνατη κυκλοφορια και απαντησα ετσι το εχω αλλα ναι θα ητανε καλυτερα! τι προβλημα εχεις ρε παιδι μου δεν καταλαβενω?? στα αρπαξανε χοντρα και μου λες δικαιολογιες τωρα? παντως οτι και να ειναι αν θελεις κουβεντα και πληροφοριες!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2016, 11:37:14 μμ από barkley »

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 21, 2016, 11:25:21 μμ »
και να μην το παρουν αψηφιστα,  ξεκινώντας ενα θαλασσινο στο χαλαρο και πριν να αρχισουν να χανουν ψαρια τα οποια θα τα ακριβοπληρωσουν ?
 οαο γι αυτο εγω μπορω και λειτουργο στο χαλαρο το ενυδρειο χωρις απωλειες εσυ δηλαδη γιατι προσπαθεις να πεις το αντιθετο?
τι δηλαδη πρεπει να εισαι στην τσιτα και πολυ σοβαρος  γιατι αλλιως δεν εχει θαλασσινο?
χομπι ειναι και πρεπει να ειναι ευχαριστο οχι αποστολη στο φεγγαρι...

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 21, 2016, 11:44:17 μμ »
Παραβλεπω τις ειρωνείες σου, δεν με αγγιζουν..

Δεν εχεις απαντησει οχι μονο σε δικες μου ερωτησεις και σε ερωτησεις αλλων.

Εσυ δεν ειπες οτι ειχες πεταλουδες και άλλα ψαρια?

Σε ειπε κανενας οτι πρεπει να κανεις αλλαγες με το ρολοι?

Εσυ ειπες οτι πλεον κανεις αλλαγες νερο :

Παράθεση
ειχα να κανω και 1 χρονο αλλαγη και ολα πηγαινανε ρολοι και τωρα κανω μια σχεδον καθε 2 μηνες

και σε ρωτησα τι ηταν αυτο που σε εκανε να αλλαξεις αυτη τη ρουτινα, αλλα η απαντηση που πηρα ηταν :

Παράθεση
δεν κανω αλλαγες καθε 2 μηνες ειπα οτι τωρα εχω να κανω 2 με 2,5 μηνες περιπου!!

Αντε εξηγησε μου τελικα τι ισχυει.. !!!!!

ΕΙπα πουθενα οτι θα ψοφησουν τα ψαρια σου ή ειπα οτι το περιβαλλον που ζουν δεν ειναι το καλυτερο που θα μπορουσαν και οτι αυτο προσπαθουμε να κανουμε ?

Εσυ δεν ειπες στο ich βαλτε χαλκο? Δεν σου απαντησα οτι η υποαλατοτητα ειναι καλυτερη και ασφαλεστερη μεθοδος?

Εσυ δεν ειπες οτι το σκιμμερ κανει το νερο διαυγες? Δεν σου απαντησα οτι αυτο ειναι λαθος?

Δεν σε ρωτησα απο τον ανθρακα ποια ψαρια πεθαναν και δεν απαντησες ?

Θελεις να κανεις συζητηση ή οχι ?

Τελικα τι προτεινεις στον νεο χομπιστα, εχεις καταλαβει εσυ? Αυτα που εχεις τωρα στο ενυδρειο σου ή οχι ?

Παράθεση
τι δηλαδη πρεπει να εισαι στην τσιτα και πολυ σοβαρος  γιατι αλλιως δεν εχει θαλασσινο?

Ποιος ειπε οτι το χομπι αυτο δεν ειναι ευχαριστο και οτι πρεπει να εισαι στην τσιτα ? ΑΥτο που λεω ειναι πως εαν το παρεις αψηφιστα και στο "ελα μωρε" δεν θα το ευχαριστηθεις.

ΤΟ θαλασσινο θελει πιο προσεκτικα βηματα γιατι δεν ειναι σαν το γλυκο. Κοστιζει πιο πολυ ειτε στα ψαρια του ειτε στα κοραλια του και αυτο ειναι που πρεπει να πορσεξει καποιος γιατι δεν οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν τα φυσαμε.... ) και μην απαντησεις τωρα "γιατι εγω τα φυσαω? Γιατι ειναι φιλοσοφικη η απαντηση μου...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2016, 11:45:07 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 22, 2016, 12:07:24 πμ »
Ξαναλεω!!! μπορεις να εχεις ενα θαλασσινο f/o μονο με την διακοσμηση που θελεις εσυ,ενα απλο φωτιστικο,το εξωτερικο σου φιλτρο και εναν απλο κυκλοφορητη! καλα μεχρι εδω? κυκλοφορητη (για να μην εχουμε τα ιδια) μπορεις να εχεις και εναν φτηνο αν δεν βγαινεις οικονομικα αυτην την στιγμη(προσωπικα εχω μικρο κυκλοφορητη και απο την στιγμη που δεν ειχα ποτε προβλημα δεν πηρα μεγαλυτερο)
το αλατι και το ποιο φτηνο να ειναι ειναι μια χαρα,(χρησιμοποιω φτηνο αλατι ενυδρειου και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα)
Καλα μεχρι εδω?
σκιμερ ειναι καλο να εχουμε απλα αν δεν θα εχεις δεν πειραζει αλλα οπως ελεγα το νερο δεν θα δειχνει καθαρο(ΔΕΝ τα ελεγα οτι ολα ειναι ροδινα.εδειξα και το κυανο μου)
αντιφ. ειπα μπορεις να βαζεις γιατι θα εχεις λιγοτερες αλγες. εγω δεν βαζω ειπα γιατι καθαριζω την διακοσμιση μου και κανω αλλαγη νερου!
ηρεμα και ωραια μεχρι εδω
ανθρακα οταν εβαζα παλια ειδα οτι καποια ψαρακια κανανε σαν σημαδακια στο κεφαλι! τα εκαμνα καλα και οταν ξαναρχιζα τον ανθρακα παλι τα ιδια! εψαξα στο ιντερνετ και ειχα βρει αυτην την θεωρια οπου οταν σταματησα τον ανθρακα σταματησα να εχω και τετοιο θεμα!
αρκετα παιδια ακομα συζητανε αν τελικα ειναι καλος η οχι ο ανθρακας και εχουνε αντιπαραθεσεις. ανεφερα την δικια μου γνωμη απλα.
ουτε ειπα μην κανετε αλλαγες νερου ουτε μην περνετε τιποτε αλλο απλα για τον λογο οτι ακετα παιδια θελουνε να κανουνε θαλασσινο αλλα εχουνε θεμα με το κοστος εδειξα το βιντεο οτι μπορεις και χωρις πολλα πολλα αλλα θα εχεις αλγες και να τις καθαριζεις εσυ ομως! το νερο σου δεν θα ειναι κρυσταλινο γιατι δεν θα εχεις σκιμερ αλλα μπορεις να κανεις θαλασσινο ενυδρειο με λιγα πραγματα και λιγες ρουτινες και αργοτερα αν μπορεσεις και παρεις και αλλο εξοπλισμο εχει καλως!
οπως ειπα και απο την αρχη δεν υπαχει σκοπος να θιχτει κανενας τροπος λειτουργιας του καθενος απλα αναφερα την γνωμη μου quest?
απο εκει και περα οχι δεν ειχα θανατους τα τελευταια 3 χρονια αλλα και ναι εχασα ψαρακια οπως και ολοι μας και απο σπασιμο ενυδρειου και απο σαλτο που κανανε εξω απο το ενυδρειο αλλα και απο ick που μετα βρηκα αυτον τον τροπο και γλιτωσα. τελευταια φορα ειχα πριν απο 4 χρονια και μου ετυχε 2 φορες αυτα τα 10 χρονια!
ελπιζω να υποθηκαν καλυτερα τα πραγματα τωρα και να κανουμε την κουβεντα μας ηρεμα. quest?
ακουω τις ερωτησεις σας αλλα οχι βε παιδια παλι ετσι με επιθεση ηρεμα και ωραια.
Συγνωμη και απο μενα αν ειπα κατι κι εγω και ενοχλησα καποιον :-[

• Member
  • *
  • Its Fish No fishing
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 22, 2016, 12:07:26 πμ »
Εγώ λέω δν αυτο που δεν αυτό πάμε για ψάρεμα ωρε όλοι μαζί... χαχαχαχα... το θαλασσινό είναι ζορικο υπομονή καί φέεετα .... αν κάνεις τα βήματα ένα ένα όλα θα τα παραπάνω θα γινουν σωστά... peace brosss

Στάλθηκε από το Lenovo P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 22, 2016, 12:36:33 πμ »
Παραβλεπω τις ειρωνείες σου, δεν με αγγιζουν..

Δεν εχεις απαντησει οχι μονο σε δικες μου ερωτησεις και σε ερωτησεις αλλων.

Εσυ δεν ειπες οτι ειχες πεταλουδες και άλλα ψαρια?

Σε ειπε κανενας οτι πρεπει να κανεις αλλαγες με το ρολοι?

Εσυ ειπες οτι πλεον κανεις αλλαγες νερο :

Παράθεση
ειχα να κανω και 1 χρονο αλλαγη και ολα πηγαινανε ρολοι και τωρα κανω μια σχεδον καθε 2 μηνες

και σε ρωτησα τι ηταν αυτο που σε εκανε να αλλαξεις αυτη τη ρουτινα, αλλα η απαντηση που πηρα ηταν :

Παράθεση
δεν κανω αλλαγες καθε 2 μηνες ειπα οτι τωρα εχω να κανω 2 με 2,5 μηνες περιπου!!

Αντε εξηγησε μου τελικα τι ισχυει.. !!!!!

ΕΙπα πουθενα οτι θα ψοφησουν τα ψαρια σου ή ειπα οτι το περιβαλλον που ζουν δεν ειναι το καλυτερο που θα μπορουσαν και οτι αυτο προσπαθουμε να κανουμε ?

Εσυ δεν ειπες στο ich βαλτε χαλκο? Δεν σου απαντησα οτι η υποαλατοτητα ειναι καλυτερη και ασφαλεστερη μεθοδος?

Εσυ δεν ειπες οτι το σκιμμερ κανει το νερο διαυγες? Δεν σου απαντησα οτι αυτο ειναι λαθος?

Δεν σε ρωτησα απο τον ανθρακα ποια ψαρια πεθαναν και δεν απαντησες ?

Θελεις να κανεις συζητηση ή οχι ?

Τελικα τι προτεινεις στον νεο χομπιστα, εχεις καταλαβει εσυ? Αυτα που εχεις τωρα στο ενυδρειο σου ή οχι ?

Παράθεση

Ποιος ειπε οτι το χομπι αυτο δεν ειναι ευχαριστο και οτι πρεπει να εισαι στην τσιτα ? ΑΥτο που λεω ειναι πως εαν το παρεις αψηφιστα και στο "ελα μωρε" δεν θα το ευχαριστηθεις.

ΤΟ θαλασσινο θελει πιο προσεκτικα βηματα γιατι δεν ειναι σαν το γλυκο. Κοστιζει πιο πολυ ειτε στα ψαρια του ειτε στα κοραλια του και αυτο ειναι που πρεπει να πορσεξει καποιος γιατι δεν οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν τα φυσαμε.... ) και μην απαντησεις τωρα "γιατι εγω τα φυσαω? Γιατι ειναι φιλοσοφικη η απαντηση μου...
ξεκιναω με σενα φιλε μου γιατι ποιο πολυ  hitme ετσι καναμε εμεις οι δυο παρα κουβεντα :)
ναι ειχα παλια πεταλουδες στην αρχη οταν ξεκινησα αλλα δεν τις κρατησα γιατι το ενυδρειο μου ητανε μικρο και με ενα αγγελοψαρο εγινε το ελα να δεις και την εδωσα,μετα εδωσα και το τσαμπουκαλεμενο αγγελοψαρο και πηρα αλλη πεταλουδα αλλα παλι τα ιδια με το αλλο αγγελοψαρο( αυτα εγιναν πριν απο 9 χρονια στην αρχη που ημουνα και απο το γλυκο στο θαλασσινο νομιζα οτι αντε βαζουμε οπως το γλυκο και ολα καλα( να πω εδω οτι οταν ξεκινησα δεν ειχα ουτε υπολογιστη ουτε καποιον να μου πει καποια πραγματα μονο τους μαγαζατορες που λεγανε παρε παρε)
Αλλαγες νερου τωρα παντου γραφω το σχεδον γιατι ναι εκανα και ενα χρονο να κανω αλλαγη,καμνω και σχεδον καθε 2 μηνες αλλα μπορει και ποιο αργα μπορει και ποιο νωρις! δεν ανεφερα και εσεις να κανετε αλλαγες  καθε χρονο στο βιντεο ειπα σχεδον 2 μηνες και εδειξα την αλγη που βγηκε για να υπαρχει μια ιδεα οτι 2 μηνες δεν εκανα και εδω αρχισανε να κοκκινιζουνε τα κοραλακια μου.
αυτο που με κανει να αλλαζω ρουτινα ειναι ο χρονος μου,οχι επειδη ειχα καποιο προβλημα με το ενυδρειο μου.
μετα για τον χαλκο...
ο χαλκος ειναι ποιο σιγουρη η θεραπεια.... και βεβαια βοηθαει η υπαλατοτητα αλλα αν θελεις να εχεις λιγοτερες χασουρες πιστευω οτι με τον χαλκο θα πας καλυτερα.
το σκιμμερ (που δεν εχω) ειπες οτι δεν κανει το νερο διαυγες ενταξει αλλα σιγουρα ειναι ποιο καθαρο το νερο αν δεν εχεις γιατι οπως ειπα και στο βιντεο βιταμινες και τροφες μου χρωματιζουνε το νερο δεν εφερα αντιθετη γνωμη σε αυτο που ειπες :D
για τον ανθρακα απαντησα ποιο πανω!
αυτα φιλε μου,οτι αλλο θελεις ρωταμε αλλα θα απαντησω αυριο γιατι περασε πολλυ η ωρα!
Καλο βραδυ bedtime2

Συνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
  • Δόξα Τω Θεω που ακόμη την παλεύουμε!!!
  • Εμπειρία: loading...
  • Τα ενυδρεία μου: under strosimation ... Super light reef 320 lt
  • Τόπος Διαμονής: A son Evosmon
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 22, 2016, 01:23:00 πμ »
Ωραία βγάλατε τα εσώψυχα σας, πιστεύω λύθηκε η παρεξήγηση να πω τι έχω καταλάβει εδώ ή στο δικό μου θέμα ?πάω στο δικό μου...
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,
Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,
Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!
Sταυρος Aμανατιδης του Xαραλάμπους...

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 05, 2016, 09:20:45 μμ »
Παρακαλω να κλειδωσει το θεμα

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 06, 2016, 09:32:08 πμ »
Δεν κλειδωνουμε τα θεμα, παρα μονο τις αγγελιες οταν κλεινουν και πριν σβηστουν ή οταν υπαρχει καποια ενταση για να ηρεμησουν τα πνευματα.
Εδω δεν συμβαινει τιποτα απο αυτα.
Γιώργος,