ΑποστολέαςΘέμα: (Προσωπικες) Συμβουλες για F/O ενυδρειο οικονομικα-απλα ;)  (Αναγνώστηκε 881 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
Το βιντεο που σας ελεγα παιδια για f/o ενυδρεια χωρις πολλα εξοδα!
Μιλαω λιγο κουμπωμενα γιατι πρωτη φορα εκανα κατι τετοιο (βιντεο κ να μιλαω μονος μου) loll
στο 11:50 μπερδεψα τα λογια ΟΧΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΞΩ που λεω,τα κοραλια εξω(διακοσμιση) :-[
και sorry παιδια για την ποιοτητα του βιντεο αλλα με οτι ειχα το εκανα loll
https://www.youtube.com/watch?v=5hmeuqNN_NE

Αποσυνδεδεμένος dream waters

• Loyal member
  • **
  • Dream Waters Aquarium Group
    • www.dreamwaters.co
  • Εμπειρία: Αρκετά Kαλή
  • Τα ενυδρεία μου: 250 λίτρα Reef (λεω) στα σκαρια...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
(Προσωπικες) Συμβουλες για F/O ενυδρειο οικονομικα-απλα ;)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:05:38 μμ »
Διαφωνω σε ολα.Φιλε μου καλε , 2 μηνες χωρις αλλαγη ,χωρις σκιμερ και με κατεψυγμενη τροφη το ενυδρειο απο το πολυ βιολογικο φορτιο γινετε  βουρκος...Δε νομιζω οτι οι συνθηκες αυτες πλησιαζουν καν στο φυσικο περιβαλλον των ψαριων.Κατα τη γνωμη  μου οποιος δεν εχει χρημα κ χρονο ας φτιαξει κανενα χρυσοψαραδικο...αμαρτια τα ψαρακια δλδ

Συνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:22:44 μμ »
Πολυ ωραίος φιλε και μπράβο σου που μπηκες σε αυτο τον κοπο .Εγω παλι συμφωνω σε παρα πολλα απο αυτα που ειπες,με την προυπόθεση να μείνεις σε αυτο το μικρο αριθμο ψαριών που εχεις.Το θαλασσινο ενυδρείο ειναι πιο απλο απ'οσο φαντάζομαστε οι περισσοτεροι.Εγω το μονο που σου πρότεινα ειναι να αλλαξεις τον κυκλοφοριτη με μια μικρη τουρμπελα για καλυτερη κυκλοφορία.Αυτο γιατι μπορει να αντιμετωπισεις καποια στιγμη προβλημα με το ph σου και να αποβεί μοιραίο για τα ψαρια σου.Μπράβο και παλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2016, 11:23:04 μμ από clooyn »

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:23:11 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση σου respkt
καθολου βουρκος φιλε μου αλλα οπως ειπα το νερο δεν εχει διαυγεια!
οι κατεψυγμενες τροφες ειναι πολυ ποιο καθαρες απο τις ξηρες και οσο για τα χρηματα οποιος θελει οικονομικο μπορει να κανει κ τα ψαρακια να ζουνε μια χαρα! απο εκει κ περα οποιος πιστευει στις πραγματικες συνθηκες που πρεπει να ζηση ενα ψαρι καλο θα ητανε να τα παρατησει και να αφησει τα ζωντανα στο πραγματικο τους περιβαλον! ολα τα αλλα περι το οτι πρεπει να παρουμε τα παντα για ενα ενυδρειο και τα ψαρακια μας ετσι ειναι καλυτερα βρισκετε στη ψυχολογικη φαντασια του καθενος.
το βιντεο εχει ως στοχο να δειξει οτι μπορεις να εχεις ενα F/O ενυδρειο με λιγα χρηματα και πολυ πολυ λιγοτερο κοπο εχοντας ψαρακια υγειες και οχι να θιξη μεθοδους που χρησιμοποιει ο καθενας χωριστα!
και το ποιο βασικο μπαινοντας στο σπιτι κατευθειαν να κοιτας το ενυδρειο με ορεξη στο ματι και οχι σιγα σιγα απο την γωνια με τον φοβο ¨¨ειναι ολα καλα η κατι εγινε παλ騨 ;D
ολες οι αποψεις ειναι δεκτες και το ξαναλεω οτι το βιντεο ειναι προσωπικη αποψη κ τροπος λειτουργειας :)

Αποσυνδεδεμένος lordsoth

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 tanga - 60 planted low tech
  • Τόπος Διαμονής: kozani highlands
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:27:11 μμ »
Διαφωνω σε ολα.Φιλε μου καλε , 2 μηνες χωρις αλλαγη ,χωρις σκιμερ και με κατεψυγμενη τροφη το ενυδρειο απο το πολυ βιολογικο φορτιο γινετε  βουρκος...Δε νομιζω οτι οι συνθηκες αυτες πλησιαζουν καν στο φυσικο περιβαλλον των ψαριων.Κατα τη γνωμη  μου οποιος δεν εχει χρημα κ χρονο ας φτιαξει κανενα χρυσοψαραδικο...αμαρτια τα ψαρακια δλδ

εγώ στο βίντεο δεν είδα ούτε βούρκο ούτε ψάρια ταλαιπωρημενα, 10 χρόνια ο άνθρωπος εχει το ενυδρείο τι μπορεί να του πει κάποιος? Όπως λέει και η παροιμία "έλα παππού να σου δείξω τα αμπέλια σου"
Μπράβο απο εμένα barkley που μπορείς και κάνεις το χόμπι σου οικονομικά .

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:27:55 μμ »
Πολυ ωραίος φιλε και μπράβο σου που μπηκες σε αυτο τον κοπο .Εγω παλι συμφωνω σε παρα πολλα απο αυτα που ειπες,με την προυπόθεση να μείνεις σε αυτο το μικρο αριθμο ψαριών που εχεις.Το θαλασσινο ενυδρείο ειναι πιο απλο απ'οσο φαντάζομαστε οι περισσοτεροι.Εγω το μονο που σου πρότεινα ειναι να αλλαξεις τον κυκλοφοριτη με μια μικρη τουρμπελα για καλυτερη κυκλοφορία.Αυτο γιατι μπορει να αντιμετωπισεις καποια στιγμη προβλημα με το ph σου και να αποβεί μοιραίο για τα ψαρια σου.Μπράβο και παλι.
σε ευχαριστω πολυ και σε σενα respkt
με τετοιο κυκλοφοριτη το εχω ολα αυτα τα χρονια αλλα σιγουρα μια μικρη τουρμπελα θα ητανε πολυ καλυτερα αλλα αυτα μαλλον οταν και αν καταφερω να κανω ενα μεγαλυτερο :)

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:31:57 μμ »

εγώ στο βίντεο δεν είδα ούτε βούρκο ούτε ψάρια ταλαιπωρημενα, 10 χρόνια ο άνθρωπος εχει το ενυδρείο τι μπορεί να του πει κάποιος? Όπως λέει και η παροιμία "έλα παππού να σου δείξω τα αμπέλια σου"
Μπράβο απο εμένα barkley που μπορείς και κάνεις το χόμπι σου οικονομικά .
να σε καλα φιλε μου κι εσυ ^-^
οσο για το ¨¨χωρις σκιμερ και τον βουρκ﨨 που ειπε ο φιλος μας ποιο πανω οπως ελεγα και στο βιντεο δεν ειναι απαραιτητο αλλα ειναι πολυ καλο να εχεις σκιμερ γιατι βοηθαει παρα πολυ :)

• Loyal member
  • **
    • www.dreamwaters.co
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:34:08 μμ »
Ετσι απο περιεργεια θα ηιελα μια μετρηση νιτρικων μετα απο 2 μηνες χωρις αλλαγη νερου... :)

Συνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:43:37 μμ »
Ετσι απο περιεργεια θα ηιελα μια μετρηση νιτρικων μετα απο 2 μηνες χωρις αλλαγη νερου... :)

Μιλάμε για fo ενειδρειο...Με ψηλα νιτρικα τρέχουν και reef ενυδρεια και μαλιστα πολλα απο αυτα φιλοξενούν και sps κοραλία...

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:58:42 μμ »
δεν εβαλα στανταρ  φιλε μου να μην αλλαζεις το νερο η να το αλλαζουμε μετα απο πολλους μηνες απλα τοσο καιρο ειχα να κανω αλλαγη και το ειπα ;D
Υ.Γ  εκανες πολυ ομορφο ενυδρειο πραγματικα, οταν το ειδα ειπα ααααα τετοιο θελω ;D αλλα οταν μπορεσω ;D

Συνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
  • Δόξα Τω Θεω που ακόμη την παλεύουμε!!!
  • Εμπειρία: loading...
  • Τα ενυδρεία μου: under strosimation ... Super light reef 320 lt
  • Τόπος Διαμονής: A son Evosmon
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 20, 2016, 12:10:01 πμ »
Δυστυχώς δεν μπορώ να δω το ενυδρείο σου ακόμη απτο κινητό μου, θα σχολιάσω αργότερα, έχω πολύ αγωνία.
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,
Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,
Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!
Sταυρος Aμανατιδης του Xαραλάμπους...

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 20, 2016, 12:14:14 πμ »
Δυστυχώς δεν μπορώ να δω το ενυδρείο σου ακόμη απτο κινητό μου, θα σχολιάσω αργότερα, έχω πολύ αγωνία.
καλα μην περιμενεις απο τα ομορφοτερα του κοσμου ;D ;D
 ειναι πολυ απλο αλλα αν κανεις ενα με βραχο και αραγωνιτη κατω ειναι κατσε καλα εγω απλα εξηγω πως εχω το ενυδρειο μου με λιγα πραγματα και λιγο κοπο ;D

Συνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 20, 2016, 12:22:00 πμ »
Το είδα μέσω Chrome, αλλά δεν είχα ήχο, οπότε θα σχόλιασω ότι μου φαίνεται ωραίο, τα ψάρια φαίνονται υγιή από κει και πέρα αν σκεφτώ ότι έχω αραγωνίτη, βράχο,τουρμπίνα και πιθανότατα σκιμερ κάτι θα καταφέρω. Το φίλτρο δεν ξέρω αν θα κρατήσω και τι θα κάνω με αναπλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 20, 2016, 01:01:45 πμ »
Μερικά σχόλια αφου διάβασα ολα τα σχόλια σχολαστικά...
-Κάθε ενυδρείο ειναι διαφορετικό με τις δικές του "ιδιαίτερες ρουτίνες" που ο κάτοχος του ξέρει ή οφείλει να ξέρει...
-Πρέπει ν'αφήνουμε το ενυδρείο στην ησυχία του και την ηρεμία του και να μην είμαστε ολη την ωρα απο πάνω και με τα χερια μέσα...ειναι η αιτία πολλών κακών...σκοπός ειναι απόλαυση και οχι να μας φαει το άγχος....
-Πολλές φορές είμαστε υπερβολικοί ως χομπίστες...πχ βγήκε αλγη γρήγορα να ρίξουμε ζουμιά κτλ...αν εξαιρέσουμε τα θαλασσινά κανένας μας δεν εχει το ενυδρείο του οπως ειναι τα ψάρια στο φυσικό τους περιβάλλον...υπάρχει λασπούρα,θολούρα,αλγες-πρασινάδα οι συνθήκες-παράμετροι αλλάζουν ολο το χρόνο απο μουσώνες-ξηρασίες-πλημμύρες κ.α και οχι νερό κρύσταλλο οπως στα ενυδρεία που ειναι πεντακάθαρα κτλ...
ΥΓ.Το κειμήλιο... :D :D :D πρόσεχε μην εχει λήξει... ;D

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 20, 2016, 01:09:09 πμ »
Συγνωμη , αναφερεσαι στον ανθρακα οτι καταστρεφει τα ψαρια, ενω το δουλευουν χρονια στα ενυδρεια με πολυ πιο ευαισθητα ψαρια απο ενα κλοουν και ενα αγγελοψαρο.

Βγαζεις ολα τα νεκρα κοραλια και κανεις θεραπεια στο κεντρικο ενυδρειο με χαλκο ?,

Αν και δεν θα το διαβασεις , αλλα ελπιζω να το διαβασουν οι νεοι πριν ξεκινησουν ενα τετοιο εγχειρημα, ριξτε μια ματια εδω
http://www.liveaquaria.com/PIC/article.cfm?aid=90
http://www.aquarium-medications.com/2014/02/aquarium-copper-facts-and-use.html

Τον χαλκο πως τον αφαιρεις μετα απο το ενυδρειο χωρις αλλαγες νερου και χωρις να βαζεις ανθρακα?

Για να φτασουν τα ψαρια να εχουν ich σημαινει οτι ειτε μπαινουν νεα ψαρια συχνα ή η ποιοτητα του νερου δεν ειναι καλη ή στρεσαρονται ευκολα. Ψαρια που ζουν μαζι τοσα χρονια δυσκολα θα βγαλουν ich. ( εφοσον βεβαια δεν ισχυει κατι απο τα παραπανω.)

ΤΟ σκιμμερ δεν κανει το νερο διαυγες, ειναι λαθος.

Δεν εχεις κυκλοφορια μεσα, ενω πουθενα στην φυση δεν υπαρχει αυτο και τα ψαρια ζουν μεσα σε τρομερα ρευματα και τα αναφερεις ολα αυτα σαν κατι το απλο και το προτεινεις κιολας ?
Και επειδη το ανεφερες και ειρωνικα στο βιντεο το σχολιο που ειχα κανει οτι ενα καλο aquascape χρειαζεται ετσι ωστε τα ψαρια να μπορουν να ξεκουραζονται τα βραδυα , θεωρεις οτι ειναι λυση το να μην εχεις κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο για να μην κουραζονται? Εχεις δει που ζουν αυτα τα ψαρια που εχεις?

10 χρονια εχεις το ενυδρειο αλλα τα ψαρια αυτα δεν τα εχεις τοσα χρονια. Εχεις βαλει και εχεις χασει απο οτι εγραψες και άλλα ψαρια.

Απο την μια λες οτι δεν εκανες αλλαγες νερου και μετα λες οτι κανεις καθε 2 μηνες, ΠΟιος ο λογος και το αλλαξες?

Κοιταμε να φτιαξουμε ενα ενυδρειο που να ειναι πιο κοντα στην φυση και στους τοπους που ζουνε τα ψαρια. Ενα ενυδρειο στο οποιο δεν υπαρχει βιολογια γιατι η θεραπεια με φαρμακα τα οποια την σκοτωνουν γινεται μεσα στο ενυδρειο δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Ο καθενας τα ζυγιζει και κανει αυτο που μπορει. Ναι θελουμε να ειναι οικονομικο ενα ενυδρειο, αλλα απο την αλλη να μην μοιαζει με μια μεγαλη γυαλα με ψαρια τα οποια τα κραταμε με φαρμακα. ( κατι σε pet shop μου θυμισε το ενυδρειο που τα ψαρια ειναι σε αδειες γυαλες για να τα πιασουν πιο ευκολα και να τα πουλησουν.)

Απορω τα ψαρια σε γυαλινο πατο που κανει αντανακλαση το φως, γνωριζουν που ειναι το πανω και που το κατω?

Σιγουρα ο καθενος να κανει οτι νομιζει. Εμεις εδω ειμαστε για να ακουγονται ολες οι αποψεις και απο εκει και περα ο καθενας μας κρινει τι θεωρει σωστο να κανει και τι οχι.

Σορρυ παντως αλλα εγω δεν πείστηκα οτι ολα ειναι τοσο ροδινα και δεν υπαρχουν χασουρες σε ψαρια τοσα χρονια.

Τωρα για τα παιδια που συμφωνουν , μπορουν να τα εφαρμοσουν στα ενυδρεια τους και καλη επιτυχια.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2016, 01:14:44 πμ από glazar »
Γιώργος,

Συνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 20, 2016, 01:23:07 πμ »
Σαν μέγας αρχηγός της φυλής των Aqua4fun, καλά κάνεις και μιλάς και πολύ σωστά επίσης πάντα αφήνεις τον καθένα να παραθέσει τις εμπειρίες του.
Εμένα προσωπικά δεν με πείθουν εύκολα να αρχίσω τέτοιο εγχείρημα.
Η απόφαση μου να ξεστησω ήταν μετά από ώριμη σκέψη και αν θα το κάνω fo θα κάψω τον εγκέφαλο μου πάλι με ξενύχτια διαβάζοντας τι μπορώ να πάθω και τι να μην κάνω λάθος.
Οπότε θα ήθελα και ένα πλαν μπι, για fo καρφιτσομενο απλά και κατανοητά για το τι μπορούμε να μην βάλουμε, τι πρέπει να έχουμε οπωσδήποτε και τι εναλλακτικές έχουμε σε λίτρα εξοπλισμό και ψάρια....
Αυτά του φιλου είναι μια αρχή λίγο ερασιτεχνική και θέλουν διορθώσεις ή παρατηρήσεις και από άλλους που έχουν ή είχαν fo!

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 20, 2016, 01:25:54 πμ »
Admin...ή το καλλιτεχνικό του...Ο Καθιστός Βούβαλος... :D :D :D

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Loyal member
  • **
    • www.dreamwaters.co
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 20, 2016, 09:02:43 πμ »
Εμένα ο Γεωργός με κάλυψε 1000%....συγγνώμη σε όλα μαζί του....καθως το ενυδρείο του φίλου       barkley  απέχει πολύ από το φυσικό περιβάλλον των ψαριών.Αυτη βέβαια είναι ή προσωπική μου άποψη.το παν είναι κατά πόσο είναι ευτυχισμένα τα ψαράκια μέσα σε ένα ενυδρείο, και τι παραμέτρους τους παρεχουμε

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 20, 2016, 10:16:17 πμ »
Συγνωμη , αναφερεσαι στον ανθρακα οτι καταστρεφει τα ψαρια, ενω το δουλευουν χρονια στα ενυδρεια με πολυ πιο ευαισθητα ψαρια απο ενα κλοουν και ενα αγγελοψαρο.

Βγαζεις ολα τα νεκρα κοραλια και κανεις θεραπεια στο κεντρικο ενυδρειο με χαλκο ?,

Αν και δεν θα το διαβασεις , αλλα ελπιζω να το διαβασουν οι νεοι πριν ξεκινησουν ενα τετοιο εγχειρημα, ριξτε μια ματια εδω
http://www.liveaquaria.com/PIC/article.cfm?aid=90
http://www.aquarium-medications.com/2014/02/aquarium-copper-facts-and-use.html

Τον χαλκο πως τον αφαιρεις μετα απο το ενυδρειο χωρις αλλαγες νερου και χωρις να βαζεις ανθρακα?

Για να φτασουν τα ψαρια να εχουν ich σημαινει οτι ειτε μπαινουν νεα ψαρια συχνα ή η ποιοτητα του νερου δεν ειναι καλη ή στρεσαρονται ευκολα. Ψαρια που ζουν μαζι τοσα χρονια δυσκολα θα βγαλουν ich. ( εφοσον βεβαια δεν ισχυει κατι απο τα παραπανω.)

ΤΟ σκιμμερ δεν κανει το νερο διαυγες, ειναι λαθος.

Δεν εχεις κυκλοφορια μεσα, ενω πουθενα στην φυση δεν υπαρχει αυτο και τα ψαρια ζουν μεσα σε τρομερα ρευματα και τα αναφερεις ολα αυτα σαν κατι το απλο και το προτεινεις κιολας ?
Και επειδη το ανεφερες και ειρωνικα στο βιντεο το σχολιο που ειχα κανει οτι ενα καλο aquascape χρειαζεται ετσι ωστε τα ψαρια να μπορουν να ξεκουραζονται τα βραδυα , θεωρεις οτι ειναι λυση το να μην εχεις κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο για να μην κουραζονται? Εχεις δει που ζουν αυτα τα ψαρια που εχεις?

10 χρονια εχεις το ενυδρειο αλλα τα ψαρια αυτα δεν τα εχεις τοσα χρονια. Εχεις βαλει και εχεις χασει απο οτι εγραψες και άλλα ψαρια.

Απο την μια λες οτι δεν εκανες αλλαγες νερου και μετα λες οτι κανεις καθε 2 μηνες, ΠΟιος ο λογος και το αλλαξες?

Κοιταμε να φτιαξουμε ενα ενυδρειο που να ειναι πιο κοντα στην φυση και στους τοπους που ζουνε τα ψαρια. Ενα ενυδρειο στο οποιο δεν υπαρχει βιολογια γιατι η θεραπεια με φαρμακα τα οποια την σκοτωνουν γινεται μεσα στο ενυδρειο δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Ο καθενας τα ζυγιζει και κανει αυτο που μπορει. Ναι θελουμε να ειναι οικονομικο ενα ενυδρειο, αλλα απο την αλλη να μην μοιαζει με μια μεγαλη γυαλα με ψαρια τα οποια τα κραταμε με φαρμακα. ( κατι σε pet shop μου θυμισε το ενυδρειο που τα ψαρια ειναι σε αδειες γυαλες για να τα πιασουν πιο ευκολα και να τα πουλησουν.)

Απορω τα ψαρια σε γυαλινο πατο που κανει αντανακλαση το φως, γνωριζουν που ειναι το πανω και που το κατω?

Σιγουρα ο καθενος να κανει οτι νομιζει. Εμεις εδω ειμαστε για να ακουγονται ολες οι αποψεις και απο εκει και περα ο καθενας μας κρινει τι θεωρει σωστο να κανει και τι οχι.

Σορρυ παντως αλλα εγω δεν πείστηκα οτι ολα ειναι τοσο ροδινα και δεν υπαρχουν χασουρες σε ψαρια τοσα χρονια.

Τωρα για τα παιδια που συμφωνουν , μπορουν να τα εφαρμοσουν στα ενυδρεια τους και καλη επιτυχια.
Καλημερα σε ολους παιδια και θα απαντησω στον φιλο  glazar
δεν ειπα οτι καταστρεφει τα ψαρια ειπα οτι τα κανει κακο και οχι ολα ΜΗΝ αναφερετε διαφορετικα πραγματα απο αυτα που εχω πει
ναι στο κεντρικο ενυδρειο κανω θεραπεια με χαλκο
δεν ειπα πουθενα οτι μετα απο θεραπεια απο χαλκο δεν κανουμε αλλαγη νερου!! ο χαλκος φευγει με αλλαγες νερου και υλικα οπως το cuprisorb
 δεν ειπα πουθενα για ποιο λογο μπορει να βγαλει καποιος ich απλα πως θεραπευεται γιατι πηρες σαν κανονα το δικο μου ενυδρειο και ποιος ειπε οτι εγω εχω συνεχεια ich?? :-\ ;D
θεωρω οτι να μην εχουμε καθολου κυκλοφορια?? :-\ ειπα οχι δυνατη δεν ειπα καθολου!! αλλα δεν θα βαλω και 3 κυκλοφορητες μεσα να φυσανε το βραχο γιατι ετσι κανω αναπαρασταση της φυσης και τα ψαρια να κρατανε κοντρα το ρευμα του νερου!
ουτε απο την μια λεω ουτε απο την αλλη!! δεν κανω αλλαγες καθε 2 μηνες ειπα οτι τωρα εχω να κανω 2 με 2,5 μηνες περιπου!! το εχω αφησει και για πααααρα πολυ περισσοτερο και εκαμνα και ποιο συχνα. κανω αλλαγες οποτε μπορω και οχι στανταρ καθε 1 μηνα και αν περασουνε λιγες μερες παραπανω με ποιανει πανικος!!
το ενυδρειο μου λες οτι σε θυμισε γυαλα απο μαγαζι! ειπα εγω το αντιθετο? προβαλα το ενυδρειο μου ως προτυπο? το γραφω και ποιο πανω οτι δεν ειναι απο τα ομορφοτερα αλλα πουθενα δεν ειπα καντο ετσι οπως εγω!! ειπα βαλτε βραχο που ειναι ποιο ομορφος και αραγωνιτη κατω,εγω δεν εχω τωρα γιατι αυτα μπορω ;D αυτο με τον πατο και την αντανακλαση τωρα ;D κατω το αφησα με αλγη και δεν κανει αντανακλαση αν ειδες καλα το βιντεο αλλα και παλι σιγουρα ξερεις οτι τα bare bottom ενυδρεια με κοραλια και τετοια ειναι πολυ ποιο λειτουργικα ;)
ναι εχασα ψαρακια μα φυσικα! ειχα πει οτι ειχα και αυτοκρατορα αλλα δεν ρωτησε κανεις πως και γιατι σκεφτηκατε ααα του ψωφησε αρα ολα αυτα που κανει δεν ειναι σωστα! εσπασε το ενυδρειο μου πριν 5 χρονια περιπου και κολυμπουσανε στο πατωμα τα ψαρια μου και μετα απο φοβο αν δεις στο βιντεο το ενυδρειο μου ειναι 60αρι με 10αρι τζαμι και κοντρες! αν και δεν χρειαζετε να πω τα παντα πως και γιατι γι αυτο ειπα οποιος νεος θελει μπορουμε να τα πουμε και απο το τηλ και οχι ηλεκτρονικη ανακριση ;D ;D

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 20, 2016, 10:24:16 πμ »
Εμένα ο Γεωργός με κάλυψε 1000%....συγγνώμη σε όλα μαζί του....καθως το ενυδρείο του φίλου       barkley  απέχει πολύ από το φυσικό περιβάλλον των ψαριών.Αυτη βέβαια είναι ή προσωπική μου άποψη.το παν είναι κατά πόσο είναι ευτυχισμένα τα ψαράκια μέσα σε ένα ενυδρείο, και τι παραμέτρους τους παρεχουμε
αληθεια τωρα περα απο το εαν δειχνουνε υγειης τα ψαρακια καταλαβενεις εσυ αν ειναι και ευτυχισμενα? :D τι σε κανουνε βρε, σε γελουν και σε κλεινουνε το ματι? ;D τα ψαρακια φαγητο να τα παρεχουμε οχι παραμετρους με μανιωδως προκαταληψη πιστευω καταλαβενουμε τα λογια μας και μην τα λεμε αλλιως μονο κ μονο για να δωσουμε μια απαντηση :-*

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 20, 2016, 11:09:24 πμ »
Κάπως έτσι δούλευε και το δικό μου από το 2000 μέχρι το 2016 που έκανα την ανακαίνιση.........Φυσικά δεν είναι το ιδανικό αλλά από maron clown είχα πάρει ακόμα και αυγά. Οι clown σήμερα είναι 15 ετών και συνεχίζουν..... Ακόμα και σήμερα δουλεύω με νερό της θάλασσας και νερό της βρύσης......Με χαβανέζο λευκόστερνο κλπ σήμερα το φ/ο ενυδρείο πάει μια χαρά........Είχα να καθαρίσω φίλτρα της Eheim 15 χρόνια κάνω αλλαγές με θαλασσινό νερό που το έχω αποθηκευμένο μέχρι και 6 μήνες σε σκοτεινό μέρος........ Για ασθένειες έχω μια UV με άριστα αποτελέσματα....... Κατά την γνώμη μου όσο λιγότερο βάζουμε χέρι τόσο το καλύτερο........Ποτέ δεν έβαλα άνθρακα και άλλα βελτιωτικά νερού. Το μεγάλο πλεονέκτημα....? τα πολλά λίτρα και τα λίγα ψάρια.Έκανα την ανακαίνιση χωρίς να βγάλω τα ψάρια και χωρίς απώλειες  εδώ και οι σχετικές φώτο    http://aqua4fun.gr/index.php/topic,17491.0.html 

Αποσυνδεδεμένος valas

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 600αρι mixed reef
  • Τόπος Διαμονής: thessaloniki
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 20, 2016, 12:36:17 μμ »
Αν και δε πολυγραφω γενικα...
δεν αντεξα και θελω να πω τη γνωμη μου οσο αναφορα
 στα λεγόμενά σου φιλε.
Δε θεωρω οτι ειναι καλη προταση για τους νεους στο fo και δε θα το συνηστουσα εγω προσωπικα...
Θεωρω οτι πρεπει να εχουμε ενα ωραιο αποτελεσμα στο ματι και οχι ''δες τα...ζουνε απλά''.
Τα ψαρια σου ζουνε οριακα γιατι ειναι 3.
δε θα μιλησω για το περιβαλλον-scape..ειναι θεμα του γουστου του καθενος.
απλα με τα λεγομενα σου,βγαζεις χαζους ολους τους αλλους που παλευουν να δωσουνε
 ενα  ΛΟΓΙΚΟ περιβαλλον στα ζωντανα τους.
δε θελω αντιπαραθεση μαζι σου αλλα πιστευω οτι με το αναβω λαμπα..ριχνω τροφη και αν γινει καμμια στραβη ριχνω χαλκο..ειναι καπου ελλειπης..
ετσι λειτουργουνε και τα hot spot...
εχει και κατι χοντρους Συριους μεσα...
ΥΓ..διαβαζουνε και νεοι και παλιοι...θαθελα να δω τις αποψεις τους κι εγω..
και παλι μη στραβωσεις... άποψή μου ειναι.... :) :)

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 20, 2016, 12:53:06 μμ »

Αν και δε πολυγραφω γενικα...
δεν αντεξα και θελω να πω τη γνωμη μου οσο αναφορα
 στα λεγόμενά σου φιλε.
Δε θεωρω οτι ειναι καλη προταση για τους νεους στο fo και δε θα το συνηστουσα εγω προσωπικα...
Θεωρω οτι πρεπει να εχουμε ενα ωραιο αποτελεσμα στο ματι και οχι ''δες τα...ζουνε απλά''.
Τα ψαρια σου ζουνε οριακα γιατι ειναι 3.
δε θα μιλησω για το περιβαλλον-scape..ειναι θεμα του γουστου του καθενος.
απλα με τα λεγομενα σου,βγαζεις χαζους ολους τους αλλους που παλευουν να δωσουνε
 ενα  ΛΟΓΙΚΟ περιβαλλον στα ζωντανα τους.
δε θελω αντιπαραθεση μαζι σου αλλα πιστευω οτι με το αναβω λαμπα..ριχνω τροφη και αν γινει καμμια στραβη ριχνω χαλκο..ειναι καπου ελλειπης..
ετσι λειτουργουνε και τα hot spot...
εχει και κατι χοντρους Συριους μεσα...
ΥΓ..διαβαζουνε και νεοι και παλιοι...θαθελα να δω τις αποψεις τους κι εγω..
και παλι μη στραβωσεις... άποψή μου ειναι.... :) :)

respkt δεκτα ολα φιλε μου δεν προσπαθω να πεισω κανεναν οποιος θελει ακουει μια γνωμη οποιος δεν θελει εχει καλος ;)
κανεναν δεν εβγαλα χαζο αρκει αν καποιος ενιωσε ετσι απο μονος του, απλα ειπα καποια πραγματα εχοντας χρονια θαλασσινο με λιγα εξοδα! εχεις να τα σταξεις παρε οτι θελεις,δυσκολευεσε? οριστε πως μπορεις να εχεις θαλασσινο με λιγα πραγματα! τωρα περι hot spot και θεωριες για να δειχνει καλη η προταση μας τι ναπω? παραπανω ο αλλος με ειπε με τζαμι κατω πως δεν μπερδευονται τα ψαρια το πανω με το κατω.... εε τι να πω κι εγω ο καημενος εδωσα μια απαντηση τωρα παρολου που ανεφερα οτι με αραγωνιτη ειναι ποιο ομορφο!
και ακομα γραψανε οτι δεν ειναι ωραιο ετσι οπως το εχεις! βρε την ομορφια του σας εδειξα? εξηγηση εκανα πως μπορεις χωρις πολλα πολλα ;) οσο για το οριακα οτι ζουνε τα ψαρια μου με το ματι τα ειδες ολα αυτα? σε αυτο που μου εσπασε ειχα 3 αγγελοψαρα 2 κλοουν και ενα μπλου τανκ! οχι οτι ειναι καλο που ητανε πολλα σε λιγα λιτρα απλα απανταω σε αυτο που ειπες ζουνε οριακα, αν ειναι δυνατον...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2016, 12:56:12 μμ από barkley »

Αποσυνδεδεμένος valas

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 600αρι mixed reef
  • Τόπος Διαμονής: thessaloniki
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 20, 2016, 01:32:04 μμ »
3 αγγελοψαρα 2 κλοουν και ενα μπλου τανκ..και 1 αυτοκρατορα που εχασες...
σε ποσα λιτρα;;;; 60;;;;χωρις σκιμμερ και χωρις συχνες αλλαγες..
στο ειπα οτι διαβαζουνε και νεοι χομπυστες και δεν ειναι σωστο
 να βαζουμε τα ζωντανα σε τετοιες συνθηκες.
εγω στα ειπα αυτα να σκεφτεις το ενυδρειο σαν φιλοσοφια και σαν ιδεα,
οχι απλα να επιβιωνουν..αν επιβιωσουν τα πιο ανθεκτικα μετα απο 10 χρονια.
Πριν 2 μηνες χαρισα σε πετσοπ ενα bluetang για να το χαρισει σε καποιον
με μεγαλυτερο ενυδρειο επειδη εβλεπα οτι ηθελε χωρο.
τον ειχα απο το 1997..τον εχουνε δει πολλα παιδια για να το επιβεβαιωσουνε.

ΥΓ.με ολη τη καλη διαθεση...ενταξει ειμαι ο χαζος.

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 20, 2016, 02:01:40 μμ »
φιλε μου πραγματικα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν καταλαβενεις τι θελω να πω απλα επειδη μου τα λες ολα αυτα με καλη διαθεση ασε εμας που μπορουμε με τα λιγα και κανε κι εσυ την δουλεια σου που ηρθες τωρα να γραψεις και αχ τι λεω τους νεους και τετοια!