ΑποστολέαςΘέμα: αυγα blue ram  (Αναγνώστηκε 807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos84

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Γιαννιτσά
αυγα blue ram
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:32:40 μμ »
Να το γράψω εδώ μιας κ τίτλος είναι ο πλέον κατάλληλος.
Θα ήθελαν ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει από κάποια βιβλιογραφία για την ποιοτητα των αυγών που κανει το θηλυκο σε συνάρτηση με την ηλικία του.Έχω βάσιμες υποψίες ότι τα αυγά των θηλυκών σε πολύ μικρή ηλικία μπορει να έχουν καποιο πρόβλημα κιαο να μη μπορούν να γονιμοποιηθουν.
Υπάρχουν απόψεις?

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
αυγα blue ram
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:37:35 μμ »
Για ποιότητα αυγών σε σχέση με την ηλικία των ραμ δεν έχω διαβάσει. Πιθανόν να ισχύει.
Αυτό που ξέρω για την γονιμοποίηση είναι πως απαιτείται μαλακό νερό για να μπορεί το σπέρμα του αρσενικού να διεισδύσει στο αυγό και να το γονιμοποιήσει.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος panos84

• Member
  • *
αυγα blue ram
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:48:47 μμ »
Μιλώ για την περίπτωση που το όλο περιβάλλον και οι παράμετροι είναι άψογος ακόμα και αν ο αρσενικος να μην ηταν "στειρος" να το πω έτσι,δηλαδη ο μόνος παράγοντας για την επιτυχημένη γονιμοποιησει να είναι τα αυγά του θηλυκού.Υπάρχει κάτι βιβλιογραφικά περί Ηλικίας στην αναπαραγωγή?

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
αυγα blue ram
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 11:05:26 μμ »
Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό, χωρίς όμως και να το αποκλείω να συμβαίνει.
Μια περίπτωση "αστοχίας" των αβγών μπορεί να είναι και η προέλευση των ραμ. Οι ασιατικές φάρμες μπουκώνουν τα νεαρά ραμ με ορμόνες για καλυτερη όψη και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μείωσης της ζωής των ψαριών αυτών. Μπορεί επίσης αυτός να είναι και λόγος στείρωσης του θηλυκού.
Ξέρεις την προέλευση των ψαριών σου?
Ακόμη, αν στο παρελθόν δεν σου έχουν δώσει πετυχημένες γέννες, μπορεί η θηλυκιά ή ο αρσενικός από την φύση να είναι στείρα.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος panos84

• Member
  • *
αυγα blue ram
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 11:49:21 μμ »
Άλλη μια αποτυχία με το long fin θηλυκο...μετα από 48 ώρες τα αυγά έχουν όλα σχεδόν χαλάσει, το πρωί θα είμαι 100% σίγουρος να σας πω.μάλλον και τα δυο θηλυκά που έχω έχουν θέμα γονιμότητας.
Έχω βρει ενα άρθρο και μάλλον το αναφέρει αυτό... αν θελει κάποιος που ξερει καλά τα αγγλικά να μεταφρασει δυο τρεις γραμμές που λέει για τη γονιμοτητα των long fin...
Τόσο καιρο ποσπαθω....
http://www.seriouslyfish.com/species/mikrogeophagus-ramirezi/
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2016, 11:57:13 μμ από panos84 »

Αποσυνδεδεμένος surtugal

• Member
  • *
  • Εμπειρία: 1 χρόνος
  • Τα ενυδρεία μου: 75 λίτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
αυγα blue ram
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 03:30:39 πμ »
MIKROGEOPHAGUS RAMIREZI

Μετάφραση κειμένου από την περιγραφή του είδους στη σελίδα www.seriouslyfish.com

ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ

Αυτό το είδος αναπαράγεται με τη συνεργασία και των δύο γονέων κατά τη διαδικασία εναπόθεσης των αυγών στο υπόστρωμα (φύλαξη, αερισμός, απομάκρυνση ¨χαλασμένων¨ αυγών κλπ.) και είναι καλύτερα να εκτρέφονται σε ειδικά στημένο ενυδρείο για αυτά, χωρίς την παρουσία άλλων ψαριών.

Δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος παράγοντας που πυροδοτεί τη διαδικασία της ωοτοκίας, με τις κύριες απαιτήσεις ωστόσο να είναι καλή διατροφή και αυστηρό καθεστώς συντήρησης. Η ανατροφή των αυγών μπορεί να είναι δύσκολη καθώς εύκολα αναπτύσσονται μύκητες ή παρουσιάζεται αδυναμία στην ανάπτυξη εκτός αν το νερό είναι πολύ καθαρό και χαμηλής σκληρότητας.

Τα άπειρα ζευγάρια μπορεί καταρχήν να τρώνε τον γόνο τους, αλλά συχνά μετά από μερικές προσπάθειες καταφέρνουν επιτυχημένες γέννες. Τα ψάρια που κυκλοφορούν στο εμπόριο (βλέπε σημειώσεις) τείνουν να είναι σχετικά χαμηλής ποιότητας και μπορεί να αποτύχουν να γονιμοποιήσουν πολλά από τα αυγά τους ή απλά να τα καταναλώνουν κατ 'επανάληψη.

Σε περίπτωση που ενήλικα ψάρια που έχουν ¨δείξει¨ το φύλο τους δεν είναι διαθέσιμα είναι καλύτερο να ξεκινήσετε με μια ομάδα νεαρών ψαριών ώστε να επιτραπεί στα ζευγάρια να σχηματιστούν φυσικά και στη συνέχεια τα διαχωρίζετε. Προτείνουμε να αγοράσετε τα ψάρια σας από έναν αξιόπιστο ιδιώτη εκτροφέα, αν είναι δυνατόν.

Η εναπόθεση των αυγών γίνεται συνήθως πάνω σε μια στερεή επιφάνεια, όπως ένα επίπεδο βράχο, μία ρίζα, πλατιά φύλλα φυτών, είτε απευθείας πάνω στο γυαλί του ενυδρείου και η ωοτοκία συμβαίνει σε τυπικό στυλ με το θηλυκό να αποθέτει μία ή περισσότερες σειρές αυγών πριν το αρσενικό κινηθεί για να τα γονιμοποιήσει, με τη διαδικασία να επαναλαμβάνεται πολλές φορές.

Αν το ζευγάρι διατηρείται σε κοινωνικό ενυδρείο, συνιστάται να αφαιρέσετε είτε τους συγκάτοικους είτε τα αυγά σε αυτό το σημείο εφόσον θέλετε έναν καλό αριθμό γόνου. Τόσο τα αρσενικά όσο και τα θηλυκά συμμετέχουν ισότιμα στη φροντίδα του γόνου.

Η επώαση γίνεται 2-3 ημέρες μετά και στη συνέχεια τα ψαράκια παραμένουν σε μεγάλο βαθμό ακίνητα για ακόμη 5 ημέρες, κατά τη διάρκεια της οποίας περιόδου δεν απαιτούν καμία συμπληρωματική τροφή. Μόλις αρχίσουν να κολυμπούν ελεύθερα, για τις πρώτες 2-3 ημέρες, θα πρέπει να προσφέρονται microworm, infusorian και άλλα μικροσκοπικά τρόφιμα, ενώ έπειτα μπορούν να εισαχθούν και μεγαλύτερες τροφές, όπως Artemia nauplii.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ

Η Μ. ramirezi είναι επίσης γνωστή με τις ονομασίες νανοκιχλίδα ¨Ramirez¨ και ¨κιχλίδα πεταλούδα¨ και είναι ένα από τα πιο δημοφιλή είδη νανοκιχλίδας στο χόμπι του ενυδρείου.

Ως αποτέλεσμα, παράγεται σε εμπορική βάση σε τεράστιους αριθμούς και μια σειρά από γενετικά τροποποιημένα είδη με έμφαση στην ομορφιά έχουν αναπτυχθεί, όπως το χρυσό (gold), με μακριά πτερύγια (long - finned) (τόσο στη μπλε όσο και στη χρυσή μορφή γνωστά και ως ¨lyre-tail¨, ¨veil-tail¨ και ¨hi-fin¨), ¨electric/neon blue¨, ¨super neon blue gold¨, ¨pearl/perlmutt¨ και ¨balloon¨.

Αυτές οι τεχνητά εκτρεφόμενες μορφές, ιδίως η τελευταία (ballon), τείνουν να είναι γενετικά αδύναμες, ευαίσθητες σε ασθένειες, εμφανίζουν μικρότερο προσδόκιμο ζωής και κακή αναπαραγωγική συμπεριφορά. Σε πολλές περιπτώσεις διατίθενται μόνο αρσενικά (λόγω εντονότερου χρωματισμού).

Πιστεύεται ότι οι ορμόνες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ώθηση της παραγωγής και τα ψάρια συνήθως εκτρέφονται με αποξηραμένα προϊόντα τροφίμων που περιέχουν υψηλές ποσότητες πρωτεϊνών και καροτινοειδών χρωστικών ουσιών για την επιτάχυνση της ανάπτυξης και πιο έντονο χρωματισμό.

Η κλασική μορφή ¨German Blue¨, που προηγουμένως θεωρούνταν καλής ποιότητας, παράγεται πλέον σε μια σειρά από διαφορετικές χώρες και έχει υποφέρει ως αποτέλεσμα αυτού.

Αν και τα άγρια ψάρια είναι αναμφισβήτητα ανώτερα γενετικά, είναι από την άλλη πολύ πιο απαιτητικά όσον αφορά τις συνθήκες του νερού και της διατροφής και αναμφισβήτητα κατάλληλα μόνο για έμπειρους χομπίστες, ως εκ τούτου, είναι δύσκολο να συστηθεί αυτό το είδος, εκτός αν μπορεί να βρεθεί ένας αξιόπιστος ιδιώτης εκτροφέας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2016, 03:35:19 πμ από surtugal »
Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος panos84

• Member
  • *
αυγα blue ram
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 11:26:54 πμ »
Ευχαριστω παρα πολυ για τη μεταφραση....δε μπορει να κανω λαθος δεν ειναι γονιμα τελεια.
Τα εχω και σε TDS  90 τί αλλο να ηθελαν.
Λυπαμαι τον καημενο τον αρσενικο που περιμενε περιμενε αλλα τιποτα....τωρα φοβαμαι μην εχει καταντησει ''egg eater''

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
αυγα blue ram
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 12:42:40 μμ »
Μπράβο surtugal, τέλεια μετάφραση... clapp

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
αυγα blue ram
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 04:08:47 μμ »
Πραγματικα πολυ καλη μεταφραση. Μπραβο για τον κοπο σου. clapp

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος surtugal

• Member
  • *
  • Εμπειρία: 1 χρόνος
  • Τα ενυδρεία μου: 75 λίτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
αυγα blue ram
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 07:13:10 μμ »
Ελπίζω να βοήθησε!  greatup
Χρήστος

Συνδεδεμένος Hatso

• Gold member
  • Πλούσιος είναι αυτός που δίνει
  • Τα ενυδρεία μου: 160 λίτρα φυτεμένο με μικρά ψάρια Ν. Αμερικής
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
αυγα blue ram
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 01:45:49 πμ »
Ελπίζω να βοήθησε!  greatup

Τον Πάνο σίγουρα   ;)

Συγχαρητήρια για τον κόπο σου και τη σωστή απόδοση των πληροφοριών  clapp clapp clapp

Αποσυνδεδεμένος stella

• Silver member
  • Εμπειρία: αστα να πανε
  • Τα ενυδρεία μου: 40lt γκαπυ , 200λτ κιχλιδες Αμερικής
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη-τουμπα
αυγα blue ram
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 26, 2017, 10:04:22 μμ »
αργησα να κανω ενημερωση αλλα στην τελευταια καλοκαιρινη τους γεννα καταφερα να μεγαλωσω ενα ραμιρεζι. νομιζω τελικα πως το κυριο προβλημα ειναι η τροφη.δεν νομιζω πως μπορουν να φαν microworms τις πρωτες μερες και δεν πετυχαινa την infusoria με τιποτα.   επειδη σε αυτη τη γεννα ειχα σωσει λιγα αυγα πιθανον η infusoria του ενυδρειου ηταν αρκετη για το ψαρακι. τωρα τα ξαναπιασαν οι ζεστες οποτε θα κανω καινουριες δοκιμες.....