ΑποστολέαςΘέμα: sodium thiosulfate  (Αναγνώστηκε 234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
sodium thiosulfate
« στις: Μάιος 08, 2016, 07:47:19 μμ »
Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει το sodium thiosulfate σε θαλασσινό ενυδρείο.....? Μπορεί κανείς να το προμηθευτεί από Ελλάδα.....? Είναι η δραστική ουσία για τα προϊόντα που απομακρύνουν το χλώριο από το νερό της βρύσης και όχι μόνο.

Αποσυνδεδεμένος gkampanis

• Member
  • *
  • Its Fish No fishing
  • Εμπειρία: Κάτι κάνω :)
  • Τα ενυδρεία μου: Nano Reef Loading
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
sodium thiosulfate
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2016, 01:33:46 μμ »
Καλημέρα, η Δραστική ουσία που ρωτάς σαν καθαρό χημικό στοιχειό κάλο θα ήταν να μην χρησιμοποιηθεί σε ενυδρεία ... ΙΜΟ κάνει μονό για βιομηχανική χρήση. Επίσης η χρήση της σε θαλασσινό ενυδρείο θα έχει μεγάλες επιπτώσεις στα επίπεδα του ιωδίου. Για αυτό ... Seachem Prime και τα μυαλά στα κάγκελα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Sharm El Sheikh
sodium thiosulfate
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2016, 02:18:29 μμ »
Το να βαλεις βρυσατο νερο σε ενυδρειο reef το θεωρω έγκλημα για αυτα που περιέχει. Τωρα αν θες οντως να το κανεις, μπορεις πολυ απλα να αφησεις το νερο σε ενα βαρέλι με αεραντλια για ενα 24ωρο. Εγγυημένα θα εχει φυγει ολο το χλώριο χωρις να προσθέσεις κατι.
"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες."  Μαρκ Τουαιην

Αποσυνδεδεμένος gkampanis

• Member
  • *
  • Its Fish No fishing
  • Εμπειρία: Κάτι κάνω :)
  • Τα ενυδρεία μου: Nano Reef Loading
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
sodium thiosulfate
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2016, 08:11:10 μμ »
Σωστά τα είπε ο Discus  ;) Αλλά σε βρύσης νερό το Prime είναι απαραίτητο άσχετα από το χλώριο στρώνει και πολλά άλλα ... Εγω που για λόγους έρευνας  :) το έκανα αυτό είχα μόνο μαλακά κοραλλια , είχα μείωση στην ανάπτυξη τους αλλά μέχρι εκεί κατά τα άλλα όλα καλά... Από την άλλη αν έχεις Lps η sps θα σου έλεγα μακριά από βρύση ...

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
sodium thiosulfate
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2016, 12:24:20 μμ »
Για την χρήση υπάρχουν οδηγίες εδώ  http://www.kensfish.com/aquarium-supplies/water-treatments/sodium-thiosulfate.html   Κάπου πήρε νομίζω το μάτι μου στο youtube ότι εξουδετερώνει και το NO3...............Το ψάχνω ακόμα.... Πιθανόν να κάνω λάθος