ΑποστολέαςΘέμα: Ασβέστιο και διαφορές  (Αναγνώστηκε 381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AgMa

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Ηράκλειο Κρήτης
Ασβέστιο και διαφορές
« στις: Μάιος 08, 2016, 07:25:18 μμ »
Καλησπέρα,
Αλλαγές νερού κάνω 100% από Α/Ο και για αναπλήρωση μετάλλων χρησιμοποιώ μαγειρική σόδα για την kh και seachem equilibrium για την gh. Το συγκεκριμένο, εκτός από ασβέστιο και μαγνήσιο, περιέχει και κάλιο και σίδηρο.
Και επειδή έτσι δεν μπορώ να υπολογίσω την ποσότητα λιπασμάτων που πρέπει να συμπληρώσω, θέλω το νερό να το φτιάχνω εγώ με μόνο ασβέστιο, μαγνήσιο και σόδα.
Το ασβέστιο υπάρχει σε 3 χημικές ενώσεις:

Διυδρικό θειικό ασβέστιο (CaSO4.2H20) Χλωριούχο ασβέστιο (CaCl2.2H20)
Ανθρακικό ασβέστιο (CaCO3)

Ξέρει κανείς να μου πει πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα;
Το μόνο που ξέρω είναι για το χλωριούχο ασβέστιο ότι προκαλεί εξώθερμη αντίδραση (μπορεί να σε κάψει αν πέσει σε βρεγμένο χέρι).
Το θειικό ασβέστιο, έχει πολύ μικρή διαλυτότητα (0.24γρ. στα 100ml) άρα δεν μπορώ να φτιάξω διάλυμα σε μπουκαλάκι. Θα πρέπει να το ρίχνω κατευθείαν σαν σκόνη.
Άλλες πληροφορίες; Από που τα αγοράζουμε;

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2016, 09:09:54 μμ »
Με εμπλουτισμό νερού ΑΟ είχα ασχοληθεί κάποτε θεωρητικά αλλά δεν προχώρησα στην πρακτική οπότε δεν μπορώ να σου πω ειδικά για αυτά που ρωτάς.
Αυτό όμως που διαπίστωσα είναι πως έχει μεγάλη φασαρία για να μαζευτούν όλες οι σκόνες που χρειάζονται και είναι προτιμότερο ο εμπλουτισμός να γίνει με έτοιμες σκόνες από ενυδρειακές εταιρείες, όπως discus trace κ.λ.π.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος AgMa

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2016, 10:50:47 μμ »
Το discus trace το χρησιμοποιώ ήδη από τότε που ξεκίνησα αλλαγές με 100% Α/Ο.
Μην το μπερδεύεις με τις σκόνες, αυτό είναι για αναπλήρωση των χαμένων ιχνοστοιχείων που χρειάζονται τα ψάρια και πολλοί λένε ότι είναι προαιρετικό επειδή τα περισσότερα ιχνοστοιχεία τα παίρνουν απ' τις τροφές.
Τα άλατα όμως που ρωτάω, είναι για να ρυθμίσουν την gh και την kh μιας και ως γνωστόν το νερό της Α/Ο δεν περιέχει τίποτα απ' αυτά.
Δεν είναι φασαρία. Κάθε εβδομάδα στο νερό που ετοιμάζω, ρίχνω 2.5ml discus trace, 5γρ. seachem equilibrium και 2 γρ. σόδα. Αυτό ήταν!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2016, 10:51:34 μμ από AgMa »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2016, 10:55:39 μμ »
Από e-bay έψαξες να βρείς Διυδρικό θειικό ασβέστιο?
Αλλιώς ίσως από κάποια εταιρεία που έχει φαρμακευτικά.

Αποσυνδεδεμένος AgMa

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2016, 11:26:59 μμ »
Από ebay όχι δεν έχω ψάξει, ίσως βρω από καταστήματα με μπαχάρια, δεν ξέρω αν έχουν.
Επειδή όμως ρίχνω και θειικό κάλιο, μήπως με το θειικό ασβέστιο πέσει πολύ θείο;

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2016, 11:36:58 μμ »
Αυτό μπορεί να είναι λίγο μπέρδεμα και θέλει ψάξιμο. Πρέπει να βρείς τις αποδεκτές τιμές θείου για ενυδρείο και μετά κάποιον calculator στο νετ για να δείς πόσο θείο πέφτει μέσα.
Δεν νομίζω βέβαια να έχεις θέμα αλλά ψάξτο πριν το κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος SGF

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Καβάλα
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 10, 2016, 09:36:42 πμ »
Γιατί κάνεις την ζωή σου δύσκολη και δεν φέρνεις το νερό στο ΚΗ που θέλεις με λίγο νερό δικτύου;
Και δεν θες το νερό του δικύου για χψ΄ λόγους τότε γιατί θες να μπλέξεις με επιπλέον σκόνες, το seachem equilibrium σου λέει πόσο αναλυτικά το ποσοστό όλων των συστατικών του αναλυτικά, το μόνο που χρειάζεσαι είναι να  κάνεις λίγες μαθηματικές πράξεις, κάτι που το κάνουν όλοι όσοι έχουν τα μαντζούνια σε σκόνες.

Αποσυνδεδεμένος AgMa

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 10, 2016, 02:03:46 μμ »
Γιατί το νερό δικτύου μου έχει 35ppm νιτρικά, χώρια πόσα άλλα δεν ξέρω.
Στο rotala butterfly, λέει ότι η ποσότητα equilibrium που ρίχνω, αντιστοιχεί σε 15ppm κάλιο, 6.2 ca και 1.85mg. Επίσης 0.08ppm σίδηρο.
Όλα αυτά για gh 3. Εγώ όμως δεν θέλω να πέφτουν 15ppm κάλιο με τη μία, ενώ θέλω να ανεβάσω ασβέστιο και μαγνήσιο.

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 10, 2016, 05:32:07 μμ »
Πόσο Kh Gh θέλεις να έχεις σαν τελικό αποτέλεσμα;

Αποσυνδεδεμένος AgMa

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2016, 10:32:12 μμ »
Gh 3
Kh 2-3

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 11, 2016, 09:36:27 πμ »
Αν υποθέσω ότι η βρύση σου έχει ένα ΚΗ 20 τότε στα 100 λίτρα νερού αλλαγής θα χρειαστείς 5 λίτρα νερό βρύσης για να φέρεις το ενυδρείο σου σε ΚΗ 2, που σημαίνει ότι  στην τελική θα έχεις περίπου 2 νιτρικά. και αυτό για φυτεμένο όχι ότι είναι κακό αλλά μάλλον επιθυμητό, τώρα εσύ ξέρεις γιατί θέλεις να συνεχίζεις να παιδεύεσαι με το να φτιάχνεις το νερό σου με 100% νερό ΑΟ, ίσος περνάς μια φάση :)
Τώρα αν δεν το βασίζεσαι το νερό του δικτύου σου πέρνα το και από ένα επιπλέον φίλτρο άνθρακα και είσαι οκ η χρησιμοποίησε το υποτιθέμενο ''ακάθαρτο'' νερό της ΑΟ γιατί και αυτό περνά μέσα από το φίλτρο του άνθρακα.

ΥΓ
προσωπικά σε κάθε μποστανοχομπιστα πιστεύω πως υπάρχουν η παρακάτω φάσεις εξέλιξις.

1. νομίζει ότι αν βάλει φυτά στο ενυδρείο και λίγο φως και λίγο λίπασμα που και που θα κάνει φυτεμένο.
2. κατανοεί ότι τα φυτά θέλουν διοξείδιο καλό φωτισμό και λίπασμα.
3. μπαίνει στα βαθιά με το να θέλει απαιτητικά φυτά και φτιάχνει κάποια ζουμιά μόνος του.
4. έγινε εξπερτ και ασχολείται με περίπλοκες μεθόδους λιπάνσεις και χημικών ενώσεων, η σκόνες και τα μαντζούνια στο ντουλάπι είναι ποιο πουλά από τα ψάρια.
5 καταλαβαίνει πλέον ότι δεν χρειάζονται όλα όσα αναφέρω στην τέταρτη φάση και απλοποιεί πολλά πράγματα στο ενυδρείο.

Αποσυνδεδεμένος AgMa

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 11, 2016, 11:42:36 πμ »
Σε προηγούμενο σπίτι που έμενα, είχα μετρήσει gh 20 κάποια στιγμή και μετά από 1-2 μήνες που ξαναμέτρησα σταμάτησα να ρίχνω σταγόνες μετά τις 30 γιατί θα τέλειωνε το μπουκαλάκι όπως πήγαιναν. Σε θέμα που είχα ανοίξει, το ρίξαμε στην αλλαγή καιρού γιατί άρχισε να βρέχει.
Αν τώρα εγώ θέλω πχ. gh 3 και βρω την ποσότητα βρύσης που πρέπει να κάνω μείξη, πχ. 5 λίτρα και μετρήσω και βρω gh 6-7 τι κάνουμε; Τρώω τον χρόνο μου να δω τι φταίει;
Είναι γνωστό ότι συνεχείς διακυμάνσεις δεν είναι καλό. Και επειδή θέλω ΕΓΩ να έχω τον έλεγχο του ενυδρείου μου, γι' αυτό θέλω να το φτιάχνω εγώ.
Μην το συνεχίσουμε, το θέμα δεν το άνοιξα για να μου πείτε αν κάνω σωστά που κάνω αλλαγή με 100% Α/Ο, αλλά για άλλο λόγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2016, 11:43:58 πμ από AgMa »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 11, 2016, 03:47:32 μμ »
Αλλαγη 100% με αο εκανα για αρκετο καιρο στο φυτεμενο. Αραια και που εβαζα και 50-50 με βρυσης. Δεν ειδα καμμια μεγαλη  διαφορα εκτος απο ελαχιστη αλγη που εβγαινε πιο γρηγορα οταν εβαζα 50-50 :) . Το αν παει καλα το φυτεμενο δεν εχει να κανει μονο απο το νερο. Το θεμα ειναι πως τα φυτεμενα high tech εχουν διαρκεια ζωης 1-1,5 χρονο περιπου οποτε μην ξοδευετε τον χρονο σας με τοσες πολλες λεπτομεριες αφου σε μερικους μηνες υα το ξανα αλλαξτε το aquascape :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος AgMa

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 11, 2016, 04:07:51 μμ »
Παιδιά, το κάνω μόνο και μόνο για να έχω σταθερές συνθήκες στο ενυδρείο, τίποτα άλλο.
Και εμένα δε μου αρέσει να περιμένω 3μιση ώρες να γεμίσω 35 λίτρα και να σπαταλάω τόσο νερό. Αλλά με το νερό δικτύου, δεν μπορώ να έχω σταθερές παραμέτρους. Με 35 ppm νιτρικά στο δίκτυο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τουλάχιστον 80% όσμωση για να έχω 5-6ppm νιτρικά στην αλλαγή. Και εκτός αυτού, η όσμωση από μόνη της δεν καταφέρνει να μηδενίσει εντελώς τα νιτρικά, μένουν περίπου 5ppm. Άρα αν κάνω μείξη, υπολογίστε πόσα νιτρικά θα βάζω στην αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 11, 2016, 04:20:22 μμ »
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα χλωριούχο ασβέστιο food grade που είναι και για ενυδρειακή χρήση.
Τέτοιο θα βρείς εδώ: http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30158

όπως και χλωριούχο μαγνήσιο  http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30177

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 11, 2016, 04:38:51 μμ »
Ή απο τον διγκα στην θεσσαλονικη ή σε ακουαριο αθηνα. Για ποιο λογο να χρησιμοποιησει αυτα τα δυο ομως; στο φυτεμενο που θα χρειαστει το ασβεστιο; μηπως τζαμπα θα επιβαρυνει το νερο του;
Αυτα τα δουλευουμε στο θαλασσινο. Εαν δεν πετυχεις ομως τις αναλογιες που πρεπει τοτε δεν σταθεροποιουντε το ca mg kh.

Στο γλυκο νερο πως θα βρεις ποιες πρεπει να ειναι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2016, 04:41:23 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος AgMa

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 11, 2016, 05:17:30 μμ »
15pm ca και 5pm mg είναι το κατώφλι για την EI. Στο rotala butterfly έχει έναν ωραίο calculator, λέει και τι σκληρότητα gh πιάνεις με τα συγκεκριμένα.
Βέβαια στην gh έχω έναν ενδοιασμό, πρέπει να είναι λάθος γιατί λέει ότι 15ppm ca και 5ppm mg δίνουν σύνολο ~3dgh ενώ με το equilibrium με πιο λίγη ποσότητα ca και mg έχω 3dgh μετρημένο με υγρό api.

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 11, 2016, 08:46:20 μμ »
Συγνώμη που απάντησα εκτός του θέματος σου, ο σκοπός μου ήταν να σου δώσω μια λύση που ίσος δεν είδες και όχι να σε μεταπέσω προς μια κατεύθυνση.

Αφού θες ένα σύστημα με σταθερές συνθήκες νερού σου εύχομαι καλή επιτυχία, αλλά να ξέρεις πως στην προσπάθεια σου να έχεις σταθερές συνθήκες νερού θα αποσταθεροποιηθεί το όλο σύστημα σε κάποια φάση, αν δεν είσαι συνέχεια πάνω από το ‘’κεφάλι’’ του.

Αποσυνδεδεμένος AgMa

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 11, 2016, 09:04:44 μμ »
Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη, να βοηθήσεις θέλεις και σε ευχαριστώ.
Αλλά για να φτάσω σε αυτό το σημείο, σημαίνει ότι έχω κάνει τις δοκιμές μου και έχω καταλήξει. Και με τύρφη έχω ασχοληθεί στο παρελθόν, την εγκατέλειψα.
Νερό βρύσης με τόσα νιτρικά, εγώ το φοβάμαι και για άλλα πράγματα που δεν μπορούμε να μετρήσουμε πχ. ψευδάργυρο.
Δεν χρειάζεται να είμαι συνέχεια από πάνω του! Νερό νεκρό το ρυθμίζεις όπως θες και απλά αυτές τις ρουτίνες τις ακολουθείς σε κάθε αλλαγή και ξενοιάζεις.
Βρίσκεις πχ. ότι ρίχνεις 3gr μαγνήσιο, 2gr ασβέστιο, 2gr σόδα και 2.5ml discus trace. Τέλος, καθάρισες και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2016, 09:05:40 μμ από AgMa »

Αποσυνδεδεμένος AgMa

• Member
  • *
Ασβέστιο και διαφορές
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 19, 2016, 12:27:16 μμ »
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα χλωριούχο ασβέστιο food grade που είναι και για ενυδρειακή χρήση.
Τέτοιο θα βρείς εδώ: http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30158

όπως και χλωριούχο μαγνήσιο  http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30177
Το χλωριούχο ασβέστιο που έχει η watet waves, είναι σε flakes. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα στην μέγιστη διαλυτότητά του; Θέλω να το χρησιμοποιήσω ως διάλυμα σε μπουκαλάκι.