ΑποστολέαςΘέμα: Μετάβαση από γλυκό σε θαλασσινό!  (Αναγνώστηκε 882 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Μετάβαση από γλυκό σε θαλασσινό!
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 09, 2016, 10:57:10 μμ »
Φιλε μου γιαυτο το λογο ανεφερα οτι ενα καλο aquascape ειναι το Α και το Ω στο θαλασσινο και βεβαια και σε ενα Fo. Ετσι το ψαρι θα μπορει ανετα να ξεκουραστει απο τις ροες το βραδυ. Αλλωστε αυτο προσφερουν και οι αντλιες τυπου jebao που τα βραδυα χαμηλωνουν την δυναμη τους.

Αλλά και το να κολυμπαει στα δυνατα ρευματα για καποια ψαρια ειναι η καλυτερη γυμναστικη καθως τα βλεπεις να ειναι απεναντι απο τους κυκλοφορητες για αρκετες ωρες και μετα να πηγαινουν να αραζουν στις φωλιες τους.

Απλο παραδειγμα : την ιδια περιοδο που πηρα ενα ολιβατσεους για το 200λιτρο μου ( κακως και δεν το πρεοτεινω, αλλα λογω αλγεων επρεπε να μπει και καποο τανκ) πηρε και ενας γνωστος μου το ιδιο ψαρι μονο που το εβαλε στο 2,5τονο του. εαν τα δεις και τα δυο ψαρια , βοσκανε και λαμπει το δερμα τους. Εκεινου ειναι 35+ ποντους εχοντας βγαλει οα τα χρωματα του και σε μενα εχει μεινει ακομα κιτρινο και 10 ποντους. Αυτο δεν το λες οτι ειναι μια χαρα το ψαρι μου...

Απο οτι καταλαβα το ΡΗ και τα νιτρικα και φωσφορικα δεν θεωρεις  οτι επηρεάζουν την υγεια του ψαριου ειτε ως προς τα χρωματα του και την καθαροτητα τους ειτε ακομα και προς την συμπεριφορα τους.

Οσο αφορα τα φωσφορικα και τις αλγες  ναι θα τις τραβανε αυτες. Οκ. Αυτες ποιος θα τις τρωει? γιατι οταν μιλαμε για αλγες δεν μιλαμε για αυτες που βοσκουν τα ψαρια , αλλά για αλγες που ουτε με το χερι δεν μπορεις να τις τραβηξεις και δεν τις τρωει κανενα ψαρι...

Τωρα οσο αφορα τους ασθενεις ενα ειναι σιγουρο . Πως σε περιβαλλον που αεριζεται σωστα και ειναι καθαρο , αρρωσταινεις πιο δυσκολα. Και σε αυτο το βλεπω απο μενα που εχω ενα καρο αλλεργιες τοσο ποσο ομορφα αισθανομαι οταν το βραδυ καθομαι εξω στον καθαρο αερα που λενε αντι να καθομαι μεσα στο σπιτι. ( το βραδυ , γιατι την ημερα αστα να πανε...)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 09, 2016, 10:58:54 μμ »
ωρε με το ζορι γραφουμε θελετε και φωτο :) loll αν βρω χρονο θα κανω ενα βιντεακι που θα μιλαω κι ολας γιατι για να ξαναγαψω τοσα θα καψω φλαντζα :D

μια φωτογραφια = 1000 λεξεις. Βαλε 3 φωτογραφιες και δεν χρειαζεται να πεις τιποτα αλλο για 1 μηνα.. :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 09, 2016, 11:01:24 μμ »
Γιώργο στο μπαλκόνι οταν κάθεσαι...να φανταστώ οτι χτυπάς και κανένα γαλακτομπούρεκο??? ;D

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 09, 2016, 11:07:05 μμ »
χθες τελειωσα το ταψι της Κυριακης γιατι δεν με αρεσε πολυ. Αλλαξε την συνταγη και εκανε μια του Παρλιαρου... Τι να πεις ρε φιλε... :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 09, 2016, 11:09:06 μμ »
Παρτάκια... :P
 :-*

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 09, 2016, 11:16:38 μμ »
αν θα κανω θα κανω ενα βιντεακι που θα ταπω γιατι τις φωτο τι θα τις κανετε να δειτε αν ειναι ωραιο? :D
αφου το θεμα μας ειναι οτι μπορεις με παρα πολυ λιγα πραγματα να εχεις ενα f/o ενυδρειο χωρις απωλειες,αναλωσιμα και ωρες πολλες εργασιας!
στο βιντεο το ενυδρειο θα δειχνω παλι οχι εμενα :D

Συνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 09, 2016, 11:25:38 μμ »
αν θα κανω θα κανω ενα βιντεακι που θα ταπω γιατι τις φωτο τι θα τις κανετε να δειτε αν ειναι ωραιο? :D
αφου το θεμα μας ειναι οτι μπορεις με παρα πολυ λιγα πραγματα να εχεις ενα f/o ενυδρειο χωρις απωλειες,αναλωσιμα και ωρες πολλες εργασιας!
στο βιντεο το ενυδρειο θα δειχνω παλι οχι εμενα :D

Αντε ενταξυ,να τα πεις καλα ομως οπως αυτους στα γιουτουμπια ..._;D

Συνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
  • Δόξα Τω Θεω που ακόμη την παλεύουμε!!!
  • Εμπειρία: loading...
  • Τα ενυδρεία μου: under strosimation ... Super light reef 320 lt
  • Τόπος Διαμονής: A son Evosmon
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 10, 2016, 12:08:19 πμ »
 lol_hitting waveeeAqua4fun aqua4ever!!!
Πως καταλήξατε στα γαλακτομπουρεκα δεν κατάλαβα!!!!
Σημασία έχει να γούσταρουμε και η διασκέδαση που βγάζετε κάνει για 5ωρες μπροστά στο ενυδρείο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2016, 12:09:11 πμ από saxlina »
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,
Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,
Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!
Sταυρος Aμανατιδης του Xαραλάμπους...

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 19, 2016, 10:11:23 μμ »
ανοιξα νεο θεμα παιδια με ενα βιντεο οπως σας ειχα πει ;D