ΑποστολέαςΘέμα: Μετάβαση από γλυκό σε θαλασσινό!  (Αναγνώστηκε 855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andy453

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μετάβαση από γλυκό σε θαλασσινό!
« στις: Απρίλιος 17, 2016, 04:18:38 μμ »
Καλησπέρα και απο εμενα
μετά απο 10 περίπου χρόνια στο γλυκό νερό πήρα την απόφαση να κάνω το όνειρο ενός θλασσινού ενυδρείου πραγμαρικότητα. Θ α ήθελα τη βοήθεια σας λοιπον, επειδη οι καιροι είναι δύσκολοι ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω το ενθδρείο μου (300 λίτρα) θαλασσινό χωρίς όμως τη χρήση sump;Μπορώ να αντικαταστήσω το sump με τα δυο εξωτερικα φίλτρα που τρέχουν τώρα στο ενυδρείο; το ένα με αντι φωσφορο και ανθρακα και το αλλο γεμάτο βιολογικο υλικο siporax για βιολογικο φιλτράρισμα; Σκιμερ μπορω να βάλω αργότερα; ή πρέπει να μπει απο την αρχή;
Αυτα για αρχη θέλω να ρωτήσω τοσα πολλα αλλα δεν θελω να σας πρίξω με το καλημέρα.Ειναι εφικτο πιστευεται;

Αποσυνδεδεμένος dream waters

• Loyal member
  • **
  • Dream Waters Aquarium Group
    • www.dreamwaters.co
  • Εμπειρία: Αρκετά Kαλή
  • Τα ενυδρεία μου: 250 λίτρα Reef (λεω) στα σκαρια...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 17, 2016, 04:47:48 μμ »
Προσωπικα το  σαμπ για μενα ειναι μονοδρομος οπως και το σκιμερ.Αλλιως θα πρεπει να κρεμασεις πολυ εξοπλισμο πανω στο ενυδρειο σου.Η σωστη αρχη ειναι το ημιση του παντος.Στα λεω αυτα επειδη κ γω στεινω τωρα ενα 250λιτρο θαλασσινο.απο φωτα κ κυκλοφορια τι σκεφτεσαι??

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 17, 2016, 05:00:34 μμ »
Γεια σου φιλε.Μπορεις και χωρις σαμπ,ακομα και χωρις τα φίλτρα που εχεις,αλλα για ποιο λογο δεν θελεις να κανεις σαμπ;Τι ενυδρείο θελεις να κανεις με ψαρια μονο ή και κοραλία μαζι;Το σκιμερ καλο ειναι να το εχεις απο την αρχη,μπορεις ομως αν εισαι ποιο τακτικος στις αλλαγες νερου και φειδωλος στα ταισμα που θα κανεις να το παρεις και πιο μετα.Το σαμπ εχε στο νου σου πως κυρίως γινεται για να κρυφτούν τα πολλα πολλα του εξοπλισμού... Καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος andy453

• New member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 17, 2016, 06:45:51 μμ »
Γεια σου φιλε.Μπορεις και χωρις σαμπ,ακομα και χωρις τα φίλτρα που εχεις,αλλα για ποιο λογο δεν θελεις να κανεις σαμπ;Τι ενυδρείο θελεις να κανεις με ψαρια μονο ή και κοραλία μαζι;Το σκιμερ καλο ειναι να το εχεις απο την αρχη,μπορεις ομως αν εισαι ποιο τακτικος στις αλλαγες νερου και φειδωλος στα ταισμα που θα κανεις να το παρεις και πιο μετα.Το σαμπ εχε στο νου σου πως κυρίως γινεται για να κρυφτούν τα πολλα πολλα του εξοπλισμού... Καλη συνεχεια

Ξέχασα να πω οτι το ενυδρειο θα είναι FO και ο λόγος είναι πρωτα οικονομικος και μετα η ελλιψη εμπειρίας που δε με αφήνει να ασχοληθω με κοραλια.Ο λόγος λοιπόν που προσπαθώ να αποφύγω το σαμπ είναι καθαρά οικονομικός.Δεν με πειράζει να έχω ενα εξωτερικό σκίμερ όλα τα αλλα αν εξαιρέσεις και δυο κυκλοφορητές που θα μπούν είναι ήδη μέσα στο ενυδρείο.

Αποσυνδεδεμένος andy453

• New member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 17, 2016, 06:50:51 μμ »
Προσωπικα το  σαμπ για μενα ειναι μονοδρομος οπως και το σκιμερ.Αλλιως θα πρεπει να κρεμασεις πολυ εξοπλισμο πανω στο ενυδρειο σου.Η σωστη αρχη ειναι το ημιση του παντος.Στα λεω αυτα επειδη κ γω στεινω τωρα ενα 250λιτρο θαλασσινο.απο φωτα κ κυκλοφορια τι σκεφτεσαι??

Από κυκλοφορία θα μπουν μαλλον (περιμένω και τις συμβουλές σας )δυο κυκλοφορητές μαζί με τα υπαρχοντα φίλτρα που έχουν 1400l/h. Για φώτα λεω να μείνω με αυτα που εχω τωρα και απλα να αλλαξω λάμπες. Τώρα έχω ενα φωτιστικο gro lux αν δεν κάνω λάθος με δυο λάμπες Τ5 39w η μια 78W σύνολο!

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 17, 2016, 11:04:40 μμ »
Μια χαρα μπορεις να δουλεψεις χωρις sump. Σε ενα εξωτ. Φιλτρο βαζεις ανθρακα και αντιφως και θα εισαι οκ. Δεν χρειαζεται βιολογικο υλικο να βαλεις.

βαλε και ενα κρεμαστο σκιμμερ mce 600 τα 2 εξωτρικα φιλτρα ομως αθ σου βγουν πιο ακριβα απο το να φτιαξεις ενα sump.

Αλλωωστε δεν χρειαζεται να φτιαξεις κανενα μεγαλο. Ακομα και 50-60 λιτρα να χωραει θα εισαι μια χαρα. Ποιος ο λογος να το κανεις μεγαλο ?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2016, 11:08:51 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος andy453

• New member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 17, 2016, 11:18:44 μμ »
Μια χαρα μπορεις να δουλεψεις χωρις sump. Σε ενα εξωτ. Φιλτρο βαζεις ανθρακα και αντιφως και θα εισαι οκ. Δεν χρειαζεται βιολογικο υλικο να βαλεις.

βαλε και ενα κρεμαστο σκιμμερ mce 600 τα 2 εξωτρικα φιλτρα ομως αθ σου βγουν πιο ακριβα απο το να φτιαξεις ενα sump.

Αλλωωστε δεν χρειαζεται να φτιαξεις κανενα μεγαλο. Ακομα και 50-60 λιτρα να χωραει θα εισαι μια χαρα. Ποιος ο λογος να το κανεις μεγαλο ?

Τα εξωτερικά φίλτρα υπαρχουν δεν θα τα αγοράσω,για αυτό λεω να χβαλω αυτα αντι για σαμπ.
Εχω φτιάξει μια λίστα με το τι θα χρειαστώ και θα την ποστάρω να μου πειτε γνώμες.

Αποσυνδεδεμένος andy453

• New member
  • *
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 18, 2016, 01:16:20 πμ »
Λοιπόν έχουμε και λέμε, το ενυδρείο έχει διαστάσεις 1,20χ50χ50 300 λίτρα , καθαρά 260 περίπου μετα τον αραγωνίτη και τον βράχο. Πιστεύω θα χρειαστώ τα ακόλουθα και εδω θέλω τη βοηθειά σας πρίν αρχίσω τις αγορές.
1) Βράχο νεκρό 20 κιλά και λίγο ζωντανό για μπόλι.
2) Αραγωνίτη νεκρο. 10 κιλά είναι αρκετα ή θέλω παραπάνω;
3) Σκιμερ. Εχω δει τα Deltek MCE 600 και το TMC 5222 V2 SKIM 600 600L. Εσείς τι λέτε;
4) Κυκλοφορητές 2 4000λιτρα περίπου έκαστος. Εχω δεί τον Jebao RW4;;
5) Αντίστροφη όσμοση. Ποια;;
6) Ρυθμιστή θερμοκρασίας, εχω δει τον stc-1000.
7) Ρεφρακτόμετρο. γνώμες;;;
8) Αυτόματη αναπλήρωση νερού. Εδω δεν το εχω καθόλου οπότε βοήθειαααα.
9) Αλάτι ποιό;
10) Απο τεστ έχω NH4, NO2, NO3, PH, GH, KH. Θα χρειαστώ τίποτα αλλο εκτος από PO4;;;

Τις γνώμες σας και τη βοήθειά σας παρακαλώ γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.   THX THX

Αποσυνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
  • Δόξα Τω Θεω που ακόμη την παλεύουμε!!!
  • Εμπειρία: loading...
  • Τα ενυδρεία μου: under strosimation ... Super light reef 320 lt
  • Τόπος Διαμονής: A son Evosmon
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 07, 2016, 11:06:50 μμ »
Eλατε παιδια γιατι δεν απαντησατε στον φιλο?
Nα μαθαινουμε κι εμεις οι μπατηρηδες μηπως και το γλυτωσουμε το σκοτωμα του ενυδρειου και το γυρισουμε σε fo!
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,
Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,
Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!
Sταυρος Aμανατιδης του Xαραλάμπους...

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 07, 2016, 11:25:54 μμ »
Λοιπόν έχουμε και λέμε, το ενυδρείο έχει διαστάσεις 1,20χ50χ50 300 λίτρα , καθαρά 260 περίπου μετα τον αραγωνίτη και τον βράχο. Πιστεύω θα χρειαστώ τα ακόλουθα και εδω θέλω τη βοηθειά σας πρίν αρχίσω τις αγορές.
1) Βράχο νεκρό 20 κιλά και λίγο ζωντανό για μπόλι. ok μπορεις ομως και με λιγοτερο βραχο
2) Αραγωνίτη νεκρο. 10 κιλά είναι αρκετα ή θέλω παραπάνω; χρειαζεται να καλυψεις περιπου δυο ποντους τον πατο
3) Σκιμερ. Εχω δει τα Deltek MCE 600 και το TMC 5222 V2 SKIM 600 600L. Εσείς τι λέτε; Deltek MCE 600
4) Κυκλοφορητές 2 4000λιτρα περίπου έκαστος. Εχω δεί τον Jebao RW4;; +1
5) Αντίστροφη όσμοση. Ποια;; κοιτα στο Waterwaves εχει για ολα τα βαλαντια
6) Ρυθμιστή θερμοκρασίας, εχω δει τον stc-1000. +1
7) Ρεφρακτόμετρο. γνώμες;;; ολα καλα ειναι
8) Αυτόματη αναπλήρωση νερού. Εδω δεν το εχω καθόλου οπότε βοήθειαααα. κοιτα στο Waterwaves εχει σε καλη τιμη
9) Αλάτι ποιό; ΑΤΙ μια χαρα και φθηνο
10) Απο τεστ έχω NH4, NO2, NO3, PH, GH, KH. Θα χρειαστώ τίποτα αλλο εκτος από PO4;;; αν βαλεις κοραλια Mg και Ca

Τις γνώμες σας και τη βοήθειά σας παρακαλώ γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.   THX THX

Αποσυνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 07, 2016, 11:41:29 μμ »
Να συνεχισω τα ερωτηματα μου στο θεμα του φιλου?
ΑΝ η αμμος ειναι θαλασσινη με αραγωνιτη υπαρχει προβλημα?
το ρεφρακτομετρο πιστευω οτι ειναι βασικο μεχρι να στρωσει και να μπουν ψαρια , οι αλλαγες γινονται μόνο με όσμωση?
Επισης καπου διαβασα οτι το σκιμερ μπροει να δουλεψει και με απλη αεραντλια, το λεω γιατι εχω την eheim 400 και ενας φιλος μπορει να μου δωσει το deltec 600 με καμμενη αντλια....μηπως τα συνδιαζα...
μιλαω για fo....

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 08, 2016, 12:05:58 πμ »
γεια σου φιλε μου! αμα θελεις να κανεις F/O εδω ειμαστε! Με 10 χρονια εμπειρια χωρις σκιμερ,τεστ νερου,αναλωσιμα κ.τ.λ και κρατωντας παντα δυσκολα ψαρια :)
καταρχην να σου πω οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη το F/O γιατι φτιαχνεις πανεμορφο ενυδρειο με λιγα λειτουργικα εξοδα και ποιο πολυ ευχαριστιεσαι το ενυδρειο παρα δουλευεις απο πανω του λες και εισαι το χημειο του κρατους ugly2
πρωτα απο ολα απο διακοσμιση βαλε οτι σου αρεσει!! νεκρα κοραλια(τα λευκα) η βραχο για να κανεις ενα ομορφο διακοσμο! βαλε υποστρωμα οτι σου αρεσει η και τιποτα ακομα καλυτερα,γουστα ειναι αυτα!
απο φιλτρο βαλε σιποραξ για βιολογια και ασε τους ζωντανους βραχους η και τον νεκρο οτι θα ζωντανεψει και θα ειναι το φιλτρο σου!
στο αλλο αν θελεις θα βαζεις ανθρακα και αντιφ. γνωμη μου τιποτα απο τα δυο ειδικα ανθρακα!δεν μπορω να σου πω γιατι τωρα απο το μηνυμα γιατι θα ξημερωσουμε a012
οσμωση οποια μαρκα και να παρεις το ιδιο ειναι απλα στην water waves ητανε ποιο φτηνη! δεν χρειαζετε αλλα βοηθαει αρκετα με τις αλγες!
απο κυκλοφορια ηρεμα πραγματα δεν ειναι reef!! το νερο να γυρναει ηρεμα!
το skimmer τωρα! δεν ειναι απαραιτητο κι αυτο αλλα αν παρεις θα σε εξυπηρετηση παρα πολυ και για το mce600 εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα και ακριβο το ατιμο!!
απο αλατι παρε το ποιο φτηνο!
και απο φωτιστικο οτι εχεις μην αγορασεις αλλο! αν χρειαστεις οτιδηποτε αλλο η γιατι στα προτεινα ολα αυτα στηλε μου το τηλ σου σε pm να τα πουμε αυριο! τωρα εχει νανιιι a012
και καλη αρχη φιλε μου welcome

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2016, 12:15:49 πμ »
Πολυ καλη επιλογη το FO για να μπεις στα αλατια..
Οτι ειπαν τα παιδια.. με λιγα χρηματα και αρκετο διαβασμα και μερακι ολα μπορεις να τα κανεις..
Στα φιλτρα που εχεις αφαιρεσε τα παντα απο μεσα απο θεμα βιολογικου υλικου και στο ενα βαλε αντιφωσφορο σε καλτσα και στο αλλο ανθρακα.

Να συνεχισω τα ερωτηματα μου στο θεμα του φιλου?
ΑΝ η αμμος ειναι θαλασσινη με αραγωνιτη υπαρχει προβλημα?
το ρεφρακτομετρο πιστευω οτι ειναι βασικο μεχρι να στρωσει και να μπουν ψαρια , οι αλλαγες γινονται μόνο με όσμωση?
Επισης καπου διαβασα οτι το σκιμερ μπροει να δουλεψει και με απλη αεραντλια, το λεω γιατι εχω την eheim 400 και ενας φιλος μπορει να μου δωσει το deltec 600 με καμμενη αντλια....μηπως τα συνδιαζα...
μιλαω για fo....

Οχι δε γινεται.

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 08, 2016, 12:19:36 πμ »
Gio τι δεν γίνεται η άμμος, η αεραντλία ή οι αλλαγές χωρίς όσμωση ?
Μετράω ευρώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 08, 2016, 07:58:23 πμ »
Μετράω ευρώ!!!!

Για fo σιγουρα και χωρις όσμωση.Οσο για την αμμο της θαλασσας το μονο που μπορώ να σου πω για επιχείρημα(και ειναι απο απο πραγματα που διάβασα μονο) ειναι πως περιέχει πυριτίο που μπορει να προκαλεσει θεμα στις σιλικονες του ενυδρειου.Βεβαια στο εμποριο θα βρεις ποιο κατάλληλη για αυτο που θελεις και πολυ πιο ωραία.Με τον ποιο πανω φιλο συμφωνω σε ολα τα σημεια...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 07:59:55 πμ από clooyn »

Συνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 08, 2016, 12:48:01 μμ »
Δηλαδη ρε παιδια ετσι οπως τα λετε και φυσικα ετσι θα ειναι γιατι εσεις ξερετε, το κοστος ενος f.o. δεν ειναι πολυ μεγαλυτερο απο ενα γλυκου νερου. Πολυ ενδιαφερον θεμα. Νομιζω πως αμα ανοιγατε ενα θεμα με το τι χρειαζεται ενα f.o. και με το κοστος του θα αλλαζατε σε πολλους απο εμας την γνωμη για τα θαλασσινα.

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 08, 2016, 01:13:26 μμ »
Δηλαδη ρε παιδια ετσι οπως τα λετε και φυσικα ετσι θα ειναι γιατι εσεις ξερετε, το κοστος ενος f.o. δεν ειναι πολυ μεγαλυτερο απο ενα γλυκου νερου. Πολυ ενδιαφερον θεμα. Νομιζω πως αμα ανοιγατε ενα θεμα με το τι χρειαζεται ενα f.o. και με το κοστος του θα αλλαζατε σε πολλους απο εμας την γνωμη για τα θαλασσινα.

Εχει πολυ μεγαλυτερο κοστος οσων αφορα πχ την αγορα ψαριών.Συνήθως αυτα που βάζουμε σε τετοια ενυδρείο ειναι και αυτα που στοιχίζουν περισσοτερο...

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 08, 2016, 02:03:55 μμ »
Τα τελευταία +15 χρόνια χρησιμοποιώ άμμο αλλά και νερό από την θάλασσα ΠΟΤΕ μέχρι τώρα δεν είχα προβλήματα..........Κατά την γνώμη μου αυτά τα περί άμμου είναι θέμα Marketing.........Όσο για το νερό στην Γερμανία πουλούν 0.95 € το λίτρο το νερό της θάλασσας........... :) Για παράδειγμα δείτε εδώ  http://www.meerwasser-bartelt.de/ 

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 08, 2016, 03:03:44 μμ »
Μονο στα ψαρακια φιλε μου που ειναι ποιο ακριβα στα αλλα το ιδιο πραγμα!! thubsup

Συνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 08, 2016, 03:45:15 μμ »
Με βαζετε σε σκεψεις. Οσο για το κοστος σιγουρα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο γκαπυ αλλα απο οσο βλεπω οι τιμες, απο τροφεους ας πουμε δεν εχουν μεγαλη διαφορα. Θα το μελετησω το θεμα και μετα αν ειναι να το κανω θα σας πρηξω στις ερωτησεις  hitme
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 03:46:37 μμ από basili76 »

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 08, 2016, 04:54:17 μμ »
Τα guppies ειναι παρεξηγημένα λέμε... ;D
Fish only ή μεσογειακό μην ξεχνάμε και αυτή τη κατηγορία...

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 08, 2016, 04:55:40 μμ »
Επειδή ακριβώς αυτό είχα πριν, και αν σκεφτείς ότι αγορασα 160 euro τα τροφεους, 40 την αεροτουρμπινα, αλλά τόσα τον αραγωνίτη, πιάσαμε τα 250, χώρια τα τεστ κάτι buffer. Τριμμένο κοράλλι υγρά για να ανεβάσω το ph,kh κλπ.
Άρα αποτι κατάλαβα θέλω όσμωση, ένα σκιμερ και αν, αλλαγή στα υλικά του φίλτρου και την μια λάμπα... Αν γλιτώσω την όσμωση είμαι τέλεια. Άλλωστε τα ψάρια είναι ακριβά αλλά δεν θες ομάδα των 12-15 ψαριών ?

Αποσυνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 08, 2016, 05:10:06 μμ »
Μετράω ευρώ!!!!

Για fo σιγουρα και χωρις όσμωση.Οσο για την αμμο της θαλασσας το μονο που μπορώ να σου πω για επιχείρημα(και ειναι απο απο πραγματα που διάβασα μονο) ειναι πως περιέχει πυριτίο που μπορει να προκαλεσει θεμα στις σιλικονες του ενυδρειου.Βεβαια στο εμποριο θα βρεις ποιο κατάλληλη για αυτο που θελεις και πολυ πιο ωραία.Με τον ποιο πανω φιλο συμφωνω σε ολα τα σημεια...
Δηλαδή το πυρίτιο που περιέχει η θαλασσινη θα αντιδράσει με τα άλατα που θα προσθέσουμε, γι αυτό θα επηρεασει τις σιλικόνες! ?
Εκτός και αν εννοείς γενικά ότι η θαλασσινη βλάπτει τις σιλικόνες.
Τα ψάρια δηλαδή είναι σκυλιά, δεν καταλαβαινουν, το θέμα στις ευαισθησίες αφορά τα κοράλλια στα reef?
Οι ρουτίνες όμως σε ευρώ ?αλάτι κάθε πότε και πόσο ?αντιφωσφορο και άνθρακα το ίδιο ?
Λάμπες δεν μας μοιάζουν μια το χρόνο, και αντιχλωριο ?

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 08, 2016, 05:32:25 μμ »
Μετράω ευρώ!!!!

Δηλαδή το πυρίτιο που περιέχει η θαλασσινη θα αντιδράσει με τα άλατα που θα προσθέσουμε, γι αυτό θα επηρεασει τις σιλικόνες! ?
Εκτός και αν εννοείς γενικά ότι η θαλασσινη βλάπτει τις σιλικόνες. Αυτο εχω διαβασει πως η αμμος απο τις δικες μας θαλασσες περιεχει πυριτιο και βλαπτει τις σιλικονες,ο φιλος μας ομως παραπανω σου ειπε πως εδω και χρονια την χρησιμοποιει χωρις κανενα προβλημα(αυτον να πιστεψεις που εχει την εμπειρια σε αυτο με το μερος του)
Τα ψάρια δηλαδή είναι σκυλιά, δεν καταλαβαινουν, το θέμα στις ευαισθησίες αφορά τα κοράλλια στα reef? και τα ψαρια καταλαβαινουν αλλα οχι στο ιδιο βαθμο
Οι ρουτίνες όμως σε ευρώ ?αλάτι κάθε πότε και πόσο ?αντιφωσφορο και άνθρακα το ίδιο ? Στο θεμα μου ειδη κανω εναν πειραματισμο με τις αλλαγες νερου και μαλιστα σε περιβαλον με κοραλια sps.Αν μπορεσεις να προμηθευτεις ενα ριακτορα με biopellet θα σου ελεγα πως δεν θα χρειαστει ποτε να βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο και θα εχεις ενα νερο πολυ καλο σε ποιοτητα...
Λάμπες δεν μας μοιάζουν μια το χρόνο, και αντιχλωριο ?Ο φωτισμος και εδω δεν χρειαζεται να ειναι κατι πολυ καλο,δεν σε ενδειαφερουν ουτε οι ωρες που θα αναβει.Αντιχλωριο δεν χρειαζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 08, 2016, 05:37:14 μμ »
Για πάνω από 15 χρόνια χρησιμοποιώ άμμο και νερό από θάλασσα χωρίς R/O αφήνοντας το νερό της βρύσης να κάτσει για να φύγει το χλώριο.....Άνετα συνδυάζονται τα τροπικά ψάρια με μεσογειακές ανεμώνες για παράδειγμα...... Με αυτό το σύστημα έχω clown ηλικίας +15 ετών. Προσθέτοντας μια UV κρατώ χωρίς φάρμακα για παράδειγμα Acanthurus Lecosternon Τρώνε σαν λύκοι και είναι ήμερα σαν πρόβατα....... Τα παραπάνω μπορεί να τα επιβεβαιώσει και ο Νίκος από την dreamwaters που έκανε και την ανακατασκευή του ενυδρείου.......... Ειδικός φωτισμός στο Φ/Ο δεν χρειάζεται.