ΑποστολέαςΘέμα: Βοήθεια για εργασία με θέμα τις ιχθυοκαλλιέργειες  (Αναγνώστηκε 149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gordon

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΙωΆννινα
Παιδιά καλημέρα !!! Έχω μία εργασία στο μεταπτυχιακό με θέμα τις ιχθυοκαλλιέργειες! Θα ήθελα βοήθεια για να συλλέξω πληροφορίες σχετικά με αυτό το θεμα.. Θέμα εργασίας: Αναζητήστε πληροφορίες και δεδομένα για τις ιχθυοκαλλιέργειες στην Ελλάδα σε αξιόπιστα κείμενα και ιστότοπους ή σε επιστημονικά άρθρα.

Α) Συνοψίστε σε 400 λέξεις (μέγιστο) τη σημερινή εικόνα και τις τάσεις της ιχθυοκαλλιέργειας στη χώρα μας. Αν χρειαστεί αναζητήστε και αξιοποιήστε χαρακτηριστικά στατιστικά στοιχεία. Μην παραλείψετε να αναφέρετε στο κείμενο τις πηγές σας (αναφορές σε παρένθεση ή υποσημειώσεις).

Β) Έστω ότι υλοποιούμε ένα Debate σε επίπεδο ενηλίκων με το θέμα "Να επικεντρωθεί η Ελληνική Πολιτεία στην περαιτέρω ανάπτυξη της ιχθυοκαλλιέργειας". Αναπτύξτε επιχειρήματα ΥΠΕΡ και ΚΑΤΑ αυτής της θέσης.

Αναφέρετε στο τέλος της εργασίας σας τις πηγές που χρησιμοποιήσατε.                                  Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! Σε 2 μέρες πρέπει να την παραδώσω!!!!

Στάλθηκε από το Lenovo A2010-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
Βοήθεια για εργασία με θέμα τις ιχθυοκαλλιέργειες
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 03, 2016, 12:46:23 μμ »
Τι ακριβώς θα ήθελες από οποιονδήποτε? υπάρχει κάποιο κομμάτι της εργασίας σου που να θέλεις περισσότερες πληροφορίες? γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος...

σε πρώτη φάση, δες μιας εργασία (λίγο παλιά είναι, του 2007) σχετικά με τις τάσεις στον κλάδο... http://www.aqua.teithe.gr/files/odigos_Agoras_Aquaculture-Fishery.pdf
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 03, 2016, 12:52:26 μμ »
Επίσης, ρίξε και μια ματιά στο http://pasti.pblogs.gr/, είναι από τον Πανελλήνιο Σύλλογο Τεχνολόγων Ιχθυολόγων (ΠΑΣΤΙ), όλο και κάτι παραπάνω θα βρεις...
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Αποσυνδεδεμένος gordon

• New member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 03, 2016, 02:54:55 μμ »
Δηλαδή κατά πόσο υπάρχει ανάπτυξη της ιχθυοκαλλιέργειας στην Ελλάδα, αν επηρεάζεται αρνητικά ή θετικά το περιβάλλον γύρω από τις ιχθυοκαλλιέργειες, αν δέχονται οι τοπικές κοινωνίες τις ιχθυοκαλλιέργειες, τα υπέρ και τα κατά για τους διάφορους τομείς που αφορούν άμεσα, όπως είναι ο τομέας της διατροφής! Νομίζω κάτι τέτοιο!! Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου με την επεξήγηση για να σας κατατοπίσω :/

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 03, 2016, 03:32:48 μμ »
Κάτι σαν αυτό http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/faf.12152/pdf ψάχνεις?

Στο http://www.vrisko.gr/dir/ixthyokalliergeies/ έχει τις περισσότερες εταιρείες που ασχολούνται με ιχθυοκαλλιέργειες... επικοινώνησε μαζί τους ή με το Επιμελητήριο στο οποίο ανήκουν... θα σου δώσουν πολύ πιο συγκεκριμένες πληροφορίες...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2016, 03:35:32 μμ από QS-Plan »

Αποσυνδεδεμένος gordon

• New member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 03, 2016, 03:47:02 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια :) Το κείμενο φαίνεται πάρα πολύ χρήσιμο!!! Θα πάρω και ένα τηλέφωνο να ρωτήσω εκεί!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2016, 03:48:39 μμ από gordon »