ΑποστολέαςΘέμα: Κατασκευή αντιδραστήρα ασβεστίου (How to diy calcium reactor)  (Αναγνώστηκε 1535 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
Κατασκευή αντιδραστήρα ασβεστίου (How to diy calcium reactor)
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 24, 2016, 10:56:02 μμ »
Έτσι όπως τα λες Γιώργο 1 φορά την εβδομάδα φυσικά αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά θα ξανά κάνω και μια ενδιάμεσα.
Ναι ρε συ. 1 φορα αντε το πολυ και 2η εαν δεις κατι να πηγαινει στραβα. Το ενυδρειο δεν εχει σταθερη αναπτυξη ποτε, οπως και στη φυση. Οποτε οταν βλεπεις στασιμοτητα για καποιες μερες ενω εσυ ριχνεις σταθερες δοσεις τοτε φυσικο ειναι να ανεβουν ειτε δουλευεις ριακτορα ή δοσομετρικη. Αυτο πρεπει να προλαβαινεις καθε φορα. Εγω οταν βλεπω κατι τετοιο να γινεται. Μετραω και κλεινω την αντιστοιχη αντλια για 1-2 μερες. Δεν αλλαζω την ποσοτητα εκτος και εαν εχει ξεφυγει πολυ πανω οποτε μειωνω την ποσοτητα πολυ για να μην μεινει καιρο η αντλια κλειστη.
Δε μου λέτε,ποια ειναι η πιο σωστή στιγμή για να κάνουμε τις οποιες μετρήσεις,πριν ή μετα την αλλαγη νερου?
Εγω κάνω την επόμενη της αλλαγής.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 24, 2016, 11:13:49 μμ »
Οτι μετρησεις κανω για να δω τις καταναλωσεις, τις κανω απογεματα που ειναι ηδη τα φωτα ανοιχτα στο μεγιστο τους και για τουλαχιστον 6 ωρες.
Απο εκει και περα αλλαγες κανω τις κυριακες. Μετρηση θα κανω συνηθως την Δευτερα και οχι μετα απο αλλαγη νερου.

Αλλα το θεμα ειναι οτι μετρησεις πλεον κανω για να τσεκαρω εαν ειναι οκ. Μεχρι να εχουν ερθει τα συστατικα κανω μετρησεις καθε μερα την ιδια παντα ώρα.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 13, 2016, 11:16:59 μμ »

Εαν ειναι να ριχνω τοσες σκονες στο ενυδρειο μηπως προκαλω ολα τα παραπανω που φοβασαι; εχεις λινκ και φωτογραφιες απο τα ενυδρεια που ακολουθουν τις μεθοδους αυτες;

ψαχνοντας να δω οως δουλευει ο ριακτορας, τωρα το ειδα.

απλη bailing με σκονες εμποριου, χωρις αλλαγη απο δεκεμβρη

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2529874

bailing για πολλα χρονια, εκανε αλλαγες σπανια, μπορει και μια το χρονο, απο δεκεμβρη το γυρισε σε ριακτορα, χωρις αλλαγες για πολυ καιρο

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2468548

ποτε αλλαγες για παρα πολλα χρονια, αλατια σκονες τα φτιαχνει ολα μονος του
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2395250

ριακτορας χωρις καθολου αλλαγες
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2535524
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2016, 11:20:43 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 14, 2016, 10:34:47 πμ »
Επειδη ειμαι απο κινητο δυσκολα θα δω ολα τα λινκ. Αλλα καλο ειναι να τα ριξεις μια καλυτερη ματια. Στο τελευταιο λινκ ο τυπος εχει biopellets, κτηνος σκιμμερ , ριακτορα ασβεστιου και ριακτορες αντιφως και ανθρακα. Επισης βγαζει λεφτα απο το 'χομπυ' του γιατι εχει κτηνη φραγκιερες. Το ενυδρειο το δουλευει δυο χρονια και εχει και ακονα ενα ενυδρειο. Εσυ απο την αλλη λες οτι το σκιμμερ δεν ειναι απαραιτητο. Θεωρεις οτι θα μπορουσε να υπαρξει τετοιο ενυδρειο χωρις τους μηχανισμους αυτους; με τετοια μηχανηματα και εξοδα σε υλικα ουτε εγω θα εκανα αλλαγες νερου.. :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 14, 2016, 12:17:09 μμ »
Επειδη ειμαι απο κινητο δυσκολα θα δω ολα τα λινκ. Αλλα καλο ειναι να τα ριξεις μια καλυτερη ματια. Στο τελευταιο λινκ ο τυπος εχει biopellets, κτηνος σκιμμερ , ριακτορα ασβεστιου και ριακτορες αντιφως και ανθρακα. Επισης βγαζει λεφτα απο το 'χομπυ' του γιατι εχει κτηνη φραγκιερες. Το ενυδρειο το δουλευει δυο χρονια και εχει και ακονα ενα ενυδρειο. Εσυ απο την αλλη λες οτι το σκιμμερ δεν ειναι απαραιτητο. Θεωρεις οτι θα μπορουσε να υπαρξει τετοιο ενυδρειο χωρις τους μηχανισμους αυτους; με τετοια μηχανηματα και εξοδα σε υλικα ουτε εγω θα εκανα αλλαγες νερου.. :)
Γιωργο καταλαβα οτι εννοουσες ενυδρεια, που δεν κανουν 'η κανουν πολυ αραιες αλλαγες. Την κουβεντα για το ατς αλλου την καναμε :-)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 14, 2016, 12:23:50 μμ »
Για τις αλλαγες λεω που αναφερεις. Οχι για το ats :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 14, 2016, 02:16:16 μμ »
Γιωργο αλλαγες για να ριχνω τα θρεπτικα δεν κανω ουτε εγω, με το ταπεινο ατς ,χαετο και rdsb μια χαρα χαμηλα τα κραταω. Αλλαγες και εγω κανω γιατι δεν εχω βρειντηννισσοροπια στα ιχνοστοιχεια που αυτοι εχουν βρει, οχι επειδη εχουν εξοπλισμο αλλα εμπειρια και εχοντας πειραματιστει πολυ!

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 14, 2016, 03:01:19 μμ »
Τοτε γιατι εβαλες τα λινκ :) . περα απο αυτο σοβαρα λες οτι δεν παιζει ρολο το οτι εχουν αυτους εξοπλισμους; δλδ πιστευεις οτι μπορει ενα ενυδρειο αυτης της ταξης να ανταπεξελθει χωρις ριακτορες βιοπελετς και τερας σκιμμερ παρα μονο με χαετο και ats.; φιλος μου που ειχε μικρο ενυδρειο πηγαινε σφαιρα με χαετο χωρις σκιμμερ. Στο μεγαλυτερο που εφτιαξε αναγκαστηκα πηγε σε σκιμμερ. Γρηγορη δεν στα λεω ουτε απο πικα ουτε για να σου αλλαξω γνωμη. Στα λεω γιατι καλο ειναι να πειραματιζεσαι αλλα καποια πραγματα ειναι μονοδρομος για για heavy stock ενυδρεια. Ειδικα οταν υπαρχοτν sps μεσα.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 14, 2016, 10:18:24 μμ »
Τοτε γιατι εβαλες τα λινκ :) . περα απο αυτο σοβαρα λες οτι δεν παιζει ρολο το οτι εχουν αυτους εξοπλισμους; δλδ πιστευεις οτι μπορει ενα ενυδρειο αυτης της ταξης να ανταπεξελθει χωρις ριακτορες βιοπελετς και τερας σκιμμερ παρα μονο με χαετο και ats.; φιλος μου που ειχε μικρο ενυδρειο πηγαινε σφαιρα με χαετο χωρις σκιμμερ. Στο μεγαλυτερο που εφτιαξε αναγκαστηκα πηγε σε σκιμμερ. Γρηγορη δεν στα λεω ουτε απο πικα ουτε για να σου αλλαξω γνωμη. Στα λεω γιατι καλο ειναι να πειραματιζεσαι αλλα καποια πραγματα ειναι μονοδρομος για για heavy stock ενυδρεια. Ειδικα οταν υπαρχοτν sps μεσα.
Τα λινκ τα έβαλα , γιατί ζητησεις ενυδρεία που πάνε σφαίρα με ελάχιστες ή καθόλου αλλαγές. Είχες πει πιο μπροστά ότι τις θεωρίες απαραίτητες. Αν πίστευα ότι το σκιμερ είναι απαραίτητο , θα εβαζα. Biopellets ή γενικά οποιαδήποτε πηγή άνθρακα την θεωρώ επίσης περιττή, αλλά σίγουρα έχει αποτελεσμα.τα, οπότε ότι ο γουσταρεις ο καθένας κάνει.

Heavy stock τι εννοεις; Αν ψάρια έχω πολλά, γιατί ήθελα απελπισμένα να ανεβασα νιτρικά. Αν εννοεις Κοραλία, δες στο θέμα σκιμερλεςς, που ο Tyree κρατάει τις πιο όμορφες και ακριβές άκρο παγκοσμίως......μόνο με cryptic zone και τίποτα αλλο.! Για την τελευταία θα με ενδειεφεραι ή γνώμη σου Γιώργο.

Όλα αυτά ασχετα με τον ριακτορα, πάει το θέμα :-))  και ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τον ακριβή τρόπο λειτουργίας του.....

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 15, 2016, 06:57:58 μμ »
Κοιταξα σημερα και το 2ο λινκ που εβαλες Γρηγορη.

Παράθεση
bailing για πολλα χρονια, εκανε αλλαγες σπανια, μπορει και μια το χρονο, απο δεκεμβρη το γυρισε σε ριακτορα, χωρις αλλαγες για πολυ καιρο

Αλλαγες εκανε εβδομαδαιες όχι σπανιες...

και αυτος εχει μεγαλο σκιμμερ και αναφερει πως ποτε δεν υπαρχει μεγαλο σκιμμερ για το ενυδρειο...
Επισης ειχε περασει απο zeovit και εχασε κοραλια. Τωρα δουλευει biopelletes και προσθετει καποια ζουμια...

Επισης ο φωτισμος του αλλαξε απο led σε ATI και Τ5...

Βλεπεις γενικα οτι υπαρχουν πολλοι συνδυασμοι να κανει καποιος για να παει καλα το ενυδρειο του.

Επισης οτι εχει αλλαξει τα παλια κοραλια που ειχε με καινουργια για να εχει αλλαγες στα χρωματα...

Απλα αυτο που θελω να σου πω ειναι πως π.χ. " δεν κανω αλλαγες και το ενυδρειο παει σφαιρα" ή το "δεν εχω σκιμμερ και παει σφαιρα" θα πρεπει να

δεις ολες τις παραμετρους και να τις ζυγισεις για να δεις τι μπορεις να κανεις.

ΤΟ παλικαρι δεν μας λεει ομως πως κραταει το ca . Εχει χαμηλο ΚΗ (6) και ψηλο ΡΗ. Εεε αντε πες μου εσυ τωρα πως το κανει αυτο και μπορει να το εχει σταθερο, αφου αυτα τα δυο εξαρτώνται μεταξυ τους.  :)

Παράθεση
I originally had a salt water makeup tank plumbed into the system and performed weekly water changes. I began experimenting with the makeup of the system water and discovered that the components that I was adding back could be directly supplemented, allowing for longer times between changes. At the beginning of April 2014 I performed my last 10 gallon water change and have not changed any water since that. So far my experiment has been a huge success, the corals have never done better in the system. Because of the size of the skimmer, I have found that the water changes were not needed as long as I added back the following:
Strontium(added to the calcium portion of the two-part)
Iodine
Iron
Silica(for sponges)

I was adding those additives directly but the Iodine is currently being added using the Fauna Marin colors additives for Blue and Red. I only add a very small amount of Iron, using the Kent Iron and Manganese supplement.
My parameters have been very stable and I rarely test anymore because of it:
Mg:1400
Ca:430
KH:6.7
NO3:2-5ppm
K:420
PO4:0.00

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 15, 2016, 11:23:30 μμ »
Κοιταξα σημερα και το 2ο λινκ που εβαλες Γρηγορη.

Παράθεση

Αλλαγες εκανε εβδομαδαιες όχι σπανιες...

και αυτος εχει μεγαλο σκιμμερ και αναφερει πως ποτε δεν υπαρχει μεγαλο σκιμμερ για το ενυδρειο...
Επισης ειχε περασει απο zeovit και εχασε κοραλια. Τωρα δουλευει biopelletes και προσθετει καποια ζουμια...

Επισης ο φωτισμος του αλλαξε απο led σε ATI και Τ5...

Βλεπεις γενικα οτι υπαρχουν πολλοι συνδυασμοι να κανει καποιος για να παει καλα το ενυδρειο του.

Επισης οτι εχει αλλαξει τα παλια κοραλια που ειχε με καινουργια για να εχει αλλαγες στα χρωματα...

Απλα αυτο που θελω να σου πω ειναι πως π.χ. " δεν κανω αλλαγες και το ενυδρειο παει σφαιρα" ή το "δεν εχω σκιμμερ και παει σφαιρα" θα πρεπει να

δεις ολες τις παραμετρους και να τις ζυγισεις για να δεις τι μπορεις να κανεις.

ΤΟ παλικαρι δεν μας λεει ομως πως κραταει το ca . Εχει χαμηλο ΚΗ (6) και ψηλο ΡΗ. Εεε αντε πες μου εσυ τωρα πως το κανει αυτο και μπορει να το εχει σταθερο, αφου αυτα τα δυο εξαρτώνται μεταξυ τους.  :)

Παράθεση
I originally had a salt water makeup tank plumbed into the system and performed weekly water changes. I began experimenting with the makeup of the system water and discovered that the components that I was adding back could be directly supplemented, allowing for longer times between changes. At the beginning of April 2014 I performed my last 10 gallon water change and have not changed any water since that. So far my experiment has been a huge success, the corals have never done better in the system. Because of the size of the skimmer, I have found that the water changes were not needed as long as I added back the following:
Strontium(added to the calcium portion of the two-part)
Iodine
Iron
Silica(for sponges)

I was adding those additives directly but the Iodine is currently being added using the Fauna Marin colors additives for Blue and Red. I only add a very small amount of Iron, using the Kent Iron and Manganese supplement.
My parameters have been very stable and I rarely test anymore because of it:
Mg:1400
Ca:430
KH:6.7
NO3:2-5ppm
K:420
PO4:0.00

Γιώργο δεν ξέρω που το διαβάσεις, αλλά αλλαγές κάνει σπάνια ή καθόλου. Έκανε μαζεμένες πριν τα χριστούγεννα που άλλαξε σε cr & aquaforest  προϊόντα.

Ξαναγραφή ότι τα παραπάνω λινκ τα έβαλα σαν απόδειξη ότι υπάρχουν πανέμορφο ενυδρεία με ελάχιστες ή καθόλου αλλαγές! Δεν τα έβαλα για τον τρόπο λειτουργίας που επέλεξε ο καθένας, αλλά έχουν μόνο κοινό την ρουτίνα (ανυπαρξια καλυτερα) των αλλαγών νερου

Το ότι στο χόμπι μας υπάρχουν πολλοί δρόμοι για το επιθυμητό αποτέλεσμα,  το γράφω και ο ίδιος πολύ καιρό, διάλεξαν και υποστηρίζω ότι είναι πολύ ικανοποιητικός ο φυσικός τρόπος φιλτρανσης , με άλγες και βακτήρια, απλά λίγο πιο δύσκολος, γιατί την φιλτρανσην κανουν ζωντανοί οργανισμοί και όχι μηχανήματα!

ΥΓ Γιώργο -και οχι μονο,σου ειπα οτι θα με ενδειεφεραι ή γνώμη σου για το ,cryptic zone  http://aqua4fun.gr/index.php/topic,12386.50.html?PHPSESSID=l6qe6h0guupelk0cb6153k5641
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2016, 11:29:56 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 15, 2016, 11:28:09 μμ »
Τωρεα όσο αφορά τον ριακτορα. Τι συσχέτιση υπάρχει στα λίτρα υλικού που χωράει με τα λίτρα ενυδρείου;  Ή αντλία που ανακυκλωνεί το νερό σε αυτον , ποσά λίτρα να γυρνάει σε σχέση με την χωρητικότητα του ριακτορα σε υλικό; Τον ριακτορα σε % τον γεμιζουμαι; Ή τροφοδοσία από το ενυδρείο καλό είναι να γίνεται βαρυτικα ή με κάποια αντλία; Υπάρχουν τόσο μικρής δυναμικότητας αντλίες;  Αυτές οι ερωτήσεις για αρχή :-))) το co2 δεν το κοίταξα ακόμη

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 15, 2016, 11:37:32 μμ »
το διαβασα στο λινκ που εβαλες παραπανω.

Εαν ειναι να ριχνω τοσες σκονες στο ενυδρειο μηπως προκαλω ολα τα παραπανω που φοβασαι; εχεις λινκ και φωτογραφιες απο τα ενυδρεια που ακολουθουν τις μεθοδους αυτες;

ψαχνοντας να δω οως δουλευει ο ριακτορας, τωρα το ειδα.

απλη bailing με σκονες εμποριου, χωρις αλλαγη απο δεκεμβρη

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2529874

ποτε αλλαγες για παρα πολλα χρονια, αλατια σκονες τα φτιαχνει ολα μονος του
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2395250

ριακτορας χωρις καθολου αλλαγες
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2535524

ο ιδιος ο συγγραφεας του 2ου λινκ αναφερει οτι εκανε αλλαγες καθε εβδομαδα και πως την αναγκη να μην κανει αλλαγες την οφειλει στο σκιμμερ του, αλλα βεβαια χρησιμοποιει και biopelltes και ριχνει και σκονες για συμπληρωμα...

Στα 2 λινκ την σταθεροτητα του ενυδρειου εχουν αναλαβει τα μηχανηματα ( και στους 2 το κυριοτερο ειναι το σκιμμερ, οι ριακτορες, τα biopellets και ο πολυ καλος φωτισμος. Αυτα θεωρουν ενα καλο λογο για να μην κανουν αλλαγες νερου αλλα να προσθετουν μονο ...)

καταλαβαινω οτι γραφεις για τα ενυδρεια και οτι δεν κανουν αλλαγες , αλλα προσπαθω αν σου πω πως ολα αυτα στηριζονται στα μηχανηματα που εχουν και οχι σε φυσικους τροπους.
( ριακτορες, σκιμμερ, φωτισμους ...) και βεβαια διαφορες μεθοδοι zeovit κ.α.

Οι ανθρωποι εκει εχουν ολοκληρα εργοστασια στα sump τους...Για αυτους ειναι κατι το φυσιολογικο και βεβαια δεν τους αγγιζουν τα υψηλα κοστη που εχουν.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:01:39 πμ »
Γρήγορη ετοιμάζεται άρθρο σχετικά με την λειτουργία του αντηδραστηρα ασβεστίου ελπίζω να βοηθήσει.Υπαρχουν μικρές αντλίες για feedpump για αυτή την δουλειά με πολύ μικρή κατανάλωση,μπορείς και με την βαρύτητα να δίνεις νερό αλλά δεν είναι τόσο αποδοτικό.Ο κάθε ριακτορας έχει οδηγίες για το πόσο υλικό χωράει και ανάλογα με αυτό πάει και η αντλία του.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 16, 2016, 03:44:01 μμ »

Ο κάθε ριακτορας έχει οδηγίες για το πόσο υλικό χωράει και ανάλογα με αυτό πάει και η αντλία του.

Μα εγώ diy σαν εσένα θέλω να κάνω Γαβριλο, γι αυτό ρώτα αναλογικα πως πάει. Θα περιμένω το άρθρο για να μου λυθούν οι απορίες. Μπράβο για τον κόπο σας.

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 16, 2016, 09:00:32 μμ »
Γρήγορη εγώ για να κάνω σωστό τον ριακτορα πήρα ιδέες από επονιμους που πιστεύω ότι είναι αξιόλογοι μπορείς να κάνεις και εσύ το ίδιο ! απλά πρέπει να έχεις καλή ροή για να περνάει τι νερό από όλα τα υλικά.

Αποσυνδεδεμένος dream waters

• Silver member
  • Dream Waters Aquarium Group
    • www.dreamwaters.co
  • Εμπειρία: Αρκετά Kαλή
  • Τα ενυδρεία μου: 250 λίτρα Reef (λεω) στα σκαρια...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 23, 2016, 07:13:51 μμ »
Γαβριλε μια ερωτηση.Το νερο απο το ενυδρειο προς τον ριακτορα πως ερχεται???

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 23, 2016, 07:35:22 μμ »
Εγώ το στέλνω με μια μικρή αντλία.Υπαρχει η επιλογή να το στείλεις και δια βαρύτητας από το ενυδρείο απλά για μένα αντλία = σταθερότητα.

• Silver member
    • www.dreamwaters.co
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 23, 2016, 07:54:38 μμ »
Ποσα λιτρα/ωρα πρεπει να ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 23, 2016, 07:56:57 μμ »
350 λίτρα την ώρα είναι καλά με όσο μεγαλύτερο μανομετρικο βρεις.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 24, 2016, 08:37:12 μμ »
350 λίτρα την ώρα είναι καλά με όσο μεγαλύτερο μανομετρικο βρεις.
Γαβριλο γιατί νόμιζα ότι ουσιαστικά ε πρεπε να στάζει; Διαβάζω ότι μέχρι και περισταλτικες χρησιμοποιουν......αλλά περισταλτικες πυ να μπορούν να λειτουργούν συνέχεια , δεν γνωρίζω!

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 24, 2016, 09:02:29 μμ »
Γρήγορη ο ριακτορας όντως στάζει αλλά αν βάλεις μια αντλία 150 λίτρα την ώρα πχ δεν θα έχει πίεση για να τον γεμίσει με νερό οστε να σταξει! περισταλτικη είναι λάθος δεν κάνει για αυτή την δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 25, 2016, 12:48:14 πμ »
Γρήγορη ο ριακτορας όντως στάζει αλλά αν βάλεις μια αντλία 150 λίτρα την ώρα πχ δεν θα έχει πίεση για να τον γεμίσει με νερό οστε να σταξει! περισταλτικη είναι λάθος δεν κάνει για αυτή την δουλειά.
Τώρα με μπερδεψες! Αν βάζεις πχ 300λιτρα/ώρα νερό στον ριακτορα, πως γίνετε στην έξοδο του να στάζει; 300 μπαίνουν, 300 δεν βγαίνουν?

• Silver member
    • www.dreamwaters.co
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 25, 2016, 01:10:03 πμ »
Μαλλον με το βανακι 1/4 που λεει ο γαβριλος ρυθμιζεις την εξοδο.Σωστα??

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 25, 2016, 08:32:22 πμ »
Μαλλον με το βανακι 1/4 που λεει ο γαβριλος ρυθμιζεις την εξοδο.Σωστα??
Ναι  !  :)