ΑποστολέαςΘέμα: Αρχή θαλασσινού μινιμαλισμού...  (Αναγνώστηκε 530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sansa Stark

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη- Τούμπα
Αρχή θαλασσινού μινιμαλισμού...
« στις: Μάρτιος 13, 2016, 10:39:00 πμ »
Βοήθεια!
Χρειάζομαι τις θαλάσσιες γνώσεις σας γιατί έχω φτιάξει κάτι (και ντρέπομαι γι'αυτό γιατί μπορεί να είναι τελείως λάθος) το οποίο έχει μια λογική στο μυαλό μου αλλά δεν ξέρω αν έχει λογική σαν στήσιμο ενυδρείου. Έχω μια γυάλα 10 λίτρα(soon to be 20 λίτρα), μέσα έχει χαλίκι+πέτρες+νερό και τα 3 μαζεμένα από Ασπροβάλτα. Κάθε βδομάδα αλλάζει το 50% του νερού με νερό από Ασπροβάλτα. Η θερμοκρασία διατηρείται στους 22οC και υπάρχει εσωτερικό φίλτρο με υαλοβάμβακα+σφουγγάρι(για να κυκλοφορεί το νερό-δεν το έχω σαν φίλτρανση).

Ο άμεσος σκοπός αυτού του δημιουργήματος είναι για να αναπαράγω γαρίδες amano που οι λάρβες πρέπει να ζήσουν 30 μέρες σε θαλασσινό νερό. Και ρωτάω: είναι βιώσιμο το θαλασσινό νερό μου με αυτή την διάταξη? Χρειάζομαι τπτ έξτρα?

Ο στόχος --> είχα δει πριν χρόνια ένα nano μεσογειακό ενυδρείο με βράχο από αιγαίο+πεταλίδες+αχινο και θέλω να το φτιάξω στα 20 λίτρα. Τι λείπει από τη διάταξη μου αν βρω βραχάκι με πεταλίδες από τη θάλασσα? Τι χρειάζεται για να επιβιώσουν? Είναι απαραίτητο το skimmer?δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το απλό φιλτράκι σαν φίλτρανση? Με τον φωτισμό τι παίζει? Χρειάζεται φως χωρίς να υπάρχουν φυτά? Έψαξα κι εδώ μήπως έχει κανείς παρόμοια γυάλα με αυτό που είχα δει αλλά δε βρήκα...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2016, 11:49:57 πμ »
Γιατί ντρέπεσαι? Τα πειράματα έχουν πάντα ενδιαφέρον. Δεν έχω επιχειρήσει αναπαραγωγή αμάνο,
οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω ουσιαστικά. Μακάρι να βρεθεί κάποιος να σε καθοδηγήσει, πάντως η
διαδικασία είναι δύσκολη από όσο έχω διαβάσει. Αν τα καταφέρεις όμως θα είναι μεγάλη επιτυχία.

Σκίμμερ δεν χρειάζεται σε τόσο λίγα λίτρα αν κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές. Για την φίλτρανση θέλεις
λίγο ζωντανό βράχο (γύρω στα 2 κιλά), πράγμα που δεν θα είναι δύσκολο να βρεις φαντάζομαι ή λίγο
βιολογικό υλικό στο φιλτράκι, ότι βρεις από πεταλίδες, αχινούς κλπ και πολύ υπομονή για να στρώσει.

Αυτό θα στο δείξουν τα τεστάκια. Για τις αμάνο νομίζω ότι αρκεί ένα απλό πορτατίφ γραφείου.
Και μάλλον θα χρειαστείς έναν τρόπο να μετράς την αλατότητα, ένα πυκνόμετρο ή ρεφρακτόμετρο.
Μεσογειακό έχουν στήσει κάποια παιδιά, ελπίζω να δουν το θέμα και να βοηθήσουν περισσότερο.

• Member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:15:10 μμ »
Βιολογικό υλικό εννοείς να βάλω και substrat pro στο φίλτρο?
τι τεστάκια χρειάζεται στο θαλασσινό(πέραν των κλασσικών)? γιατί χρειάζεται στρώσιμο εφόσον είναι όλα μαζεμένα από την ήδη στρωμένη θάλασσα? η αμανο μου είναι έγγυος εδώ και μια βδομάδα σε 3 βδομαδες γεννάει υποτίθεται, θα προλάβει να στρώσει το θαλασσινό σε 5 βδομάδες? η αλατότητα γιατί μπορεί να μεταβληθεί εφόσον θα γίνονται αλλαγές με το ίδιο νερό, το οποίο δεν το κατασκευάζω εγώ αλλά η φύση?
και 5 από τα 1000000 γαριδοαυγά να ζήσουν εγώ θα χαρώ και θα μου μείνει και η θαλασσινή γυάλα  ;D

• Member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2016, 01:03:58 μμ »
κι όσον αφορά την μέτρηση της αλατότητας...
διάβασα εδώ ότι πρέπει να μετράμε τόσο: "Η αλατότητα λοιπόν πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 1.022-1.027 (με ιδανικό το 1025-1026)"
σε τι μονάδες είναι αυτή η μέτρηση? και γιατί εγώ βρήκα μετρήσεις αλατότητας σε degrees? (βλ φωτό κάτω) πως μετατρέπω τους βαθμούς "ο" σε "μονάδες ρεφρακτόμετρου"?

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 13, 2016, 01:30:45 μμ »
Εγώ νόμιζα ότι οι αμάνο γεννούν σε υφάλμυρα νερά. Για θαλασσινό τώρα το ακούω. Όταν είχα ψάξει για τα σαλιγκάρια ζέβρα είχα διαβάσει για κάποιους που έκαναν ανάμιξη νερού αλλαγής θαλασσινού και νερού βρύσης.

• Member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2016, 01:38:13 μμ »
Εγώ νόμιζα ότι οι αμάνο γεννούν σε υφάλμυρα νερά. Για θαλασσινό τώρα το ακούω. Όταν είχα ψάξει για τα σαλιγκάρια ζέβρα είχα διαβάσει για κάποιους που έκαναν ανάμιξη νερού αλλαγής θαλασσινού και νερού βρύσης.

full θαλασσινό θέλουν! αλλάζουν στάδιο από λάρβες σε γαρίδες μόνο στη θάλασσα και συγκεκριμένα στον κόλπο Osaka της Ιαπωνίας. σε υφάλμυρο πεθαίνουν, απλά θέλουν υφάλμυρο για 48 ώρες μετά την μετατροπή τους σε γαρίδες (48 ώρες δλδ πριν την εισαγωγή τους στο γλυκό νερό που γεννήθηκαν(αντίστοιχα στο ποτάμι Υamato).

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 13, 2016, 02:47:55 μμ »
 sevasmos respkt

Εμένα ο νους μου σε ότι αφορά τις γαρίδες θα πήγαινε σε ένα: δοχείο+(σφουγγάρι ή τούλι)+ http://www.praktiker.gr/p/diakosmitiki-lava-2lt-7288 (κάπου ανάμεσα σε χαλίκι και βότσαλο)+ αεραντλία. Νομίζω οι αμάνο θα ήταν καλυμμένες με αυτό. Να σου πουν οι θαλασσινοί.

Τις ευχές μου.

Αποσυνδεδεμένος posidwnas

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 100L ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ - 240L ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΣΥΚΙΕΣ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2016, 04:56:02 μμ »
Λίγο δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο να έχει στρώσει το ενυδρείο σου σε 1 μήνα, μπορείς να επιταχύνεις την διαδικασία του στρωσίματος με βακτήρια.
Πέτρες πρέπει να βρεις με πολλούς πόρους και όχι απλά να έχουν πεταλίδες ή φύκια πάνω. Χωρίς να έχω γνώσει για την αναπαραγωγή των αμανο πιστεύω ότι κανένα βραχάκι με φύκια να βοηθούσε τον γόνο. Την αλατότητα την μετράμε με αυτό eBay auction: #http://www.ebay.com/itm/Saltwater-Marine-Aquarium-Salinity-Portable-Refractometer-Meter-ATC-0-10-reef-/151892748817?hash=item235d836a11:g:bEsAAOSwzgRW0Qs-. Η αλατότητα μεταβάλλεται από την εξάτμιση του νερού όπου πρέπει να συμπληρώσεις με γλυκό νερό. Καλή τύχη στην προσπάθεια σου

• Member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 20, 2016, 08:51:51 μμ »
τι φωτισμό χρειάζομαι για να διατηρήσω θαλάσσια φύκια(τα απλά πράσινα) στο ενυδρείο μου? επειδή για τα κοράλια λένε 10000Κ...δε νομίζω ότι ανήκω σε αυτήν την κατηγορία. Πριν εναν μήνα είχα πάρει πέτρες με φουλ πρασινα φύκια πάνω τους κ τώρα έχει μείνει το 1/10 ... τα υπόλοιπα μαραθηκαν κ λιωσαν κ τα πηρε το φίλτρο. Χρειάζονται κ λίπασμα? Εχει ασχοληθεί κανείς με φύκια?

Χρησιμοποιώ λεντοταινία μισού μέτρου για φωτισμό προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 20, 2016, 08:54:35 μμ »
δεν ειναι μονο ο φωτισμος, αλλα και η αλατοτητα που ζουν και βεβαια και η θερμοκρασια ( εφοσον μιλας για μεσογειακα ειδη.)

Επισης καποιες τετοιες αλγες θελουν και σωστες αναλογιες ασβεστιου.

οσο αφορα τον φωτισμο εξαρταται και απο που θα τα βγαλεις. Εαν σκαει το κυμα τοτε μια daylight θα ειναι μια χαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2016, 08:56:25 μμ από glazar »
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 20, 2016, 09:12:30 μμ »
αυτο με το ασβέστιο με προβλημάτιζε λίγο και για την κοχύλα μου... τις πετρες με τα φύκια τις βρήκα εκεί που έσκαγε το κύμα(αλλά μετά από Νοτιά που τις είχε βγάλει απτα βαθιά εκεί έξω...)

αλατότητα δεν μετράω... αλλάζω 2 φορές τη βδομάδα νερό με νερό θάλασσας... δε νομίζω να έχω ακραίες μεταβολες(ή ελπίζω τουλάχιστον)

ως πηγή ασβεστιου τι χρησιμοποιείται σε τέτοιες περιπτώσεις?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 20, 2016, 09:55:55 μμ »
φθηνη και οικονομικη λυση , ασβεστιο απο Διγκα. ( περιπου 2-4 ευρω το κιλο). Εχω να σου δωσω εαν χρειαστεις, αλλα το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να μετρας.

Ειχα παρει και εγω καποια στιγμη τετοια φυκια τα οποια ηταν σαν μικρα κυπαρισσια, αλλα τα ειχαν φαει τα ψαρια και οσα δεν τα ακουμπισαν έλειωσαν γρηγορα.

Το ιδιο εχει γινει και σε αλλα παιδια που ειχαν μεσογειακο ,αλλα δεν μπορεσαν να τα κρατησουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2016, 09:56:10 μμ από glazar »
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 20, 2016, 10:32:41 μμ »
το ασβέστιο μετριέται με υγρό τεστ όπως αυτό πχ αμμωνίας?
αφού πάντως δεν μπόρεσαν οι έμπειροι να τα κρατήσουν, δεν βλέπω μέλλον στα φύκια μου...

σχετικά με τη διατροφή των θαλάσσιων σαλίγκαρων , πρέπει να δίνω τπτ έξτρα ή τους αρκούν τα συστατικά του νερού+τα φυκια?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 20, 2016, 10:45:20 μμ »
Αξιζει να προσπαθησεις. Ειναι πολυ ωραια σε εμφανιση και δινουν μια φυσικοτητα στο περιβαλλον του ενυδρειου.

τα τεστ της σαλιφετ ειναι αρκετα αξιοπιστα και τα δουλευουμε πολλοι. Τωρα οσο αφορα τα σαλιγκαρια και εγω προσωπικα δεν τα ταιζω τιποτα αλλο εκτος απο τις αλγες που εχω στα τζαμια και οση βρισκουν πανω στο βραχο.

Εχω 2-3 σαλιγκαρια εδω και 3,5 χρονια που τρεχει το ενυδρειο και αυτη τη στιγμη υπαρχουν και καποια μικρά μετα απο γεννα τους.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:48:15 πμ »
Γιώργο το ενυδρείο είναι μόλις 10 λίτρα και κάνει από 5 λίτρα 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή νερού χωρίς να έχει τίποτα να καταναλώνει γιατί να μπλέξει με τεστ ριφρακτόμετρα και όλα τα σχετικά για reef. Αλατότητα θα έχει ίδια με τις θάλασσας αυτή την εποχή δλδ 1030 και το καλοκαίρι 1027. τα φύκια είναι δυσκολο να ζήσουν θέλουν αρκετό φως και καλή κυκλοφορία όχι σαν αυτή στα reef ενυδρεία όμως.
Καλή επιτυχία με τις αμάνο, εσύ στην ουσία χρειάζεσαι καλή βιολογία για να ζήσουν και αναπαραχθούν οι γαρίδες δεν χρειάζεσαι ενυδρείο για να ζήσουν κοράλλια οπότε μόνο με τις μεγάλες αλλαγές θα είσαι οκ banghead

• Member
  • *
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:59:23 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά! Σάμι ναι, η λογική μου είναι ένα απλό μεσογειακό θαλασσινό με σαλιγκάρια θάλασσας, μύδια ίσως κ κάναν αχινο άμα κάτσει...
Το ενυδρείο είναι 20 λίτρα.  Απλά με τα φύκια φαινόταν πιο όμορφο κ τώρα έχουν βγει κάτι καχεκτικά στη θέση τους...

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:52:20 πμ »
Οποτε Σωτηρη δεν ειναι για τις αμανο.. :) .  για τα τεστ το ειπα γιατι ακριβως ειναι τοσο λιγα τα λιτρα που ακομα και οι πιο μικρες αποκλισεις στις αναλογιες θα εχουν σαν αποτελεσμα μεγαλες μεταβολες. Το θεμα δεν ειναι να εχουμε ενα μικρο ενυδρειο 'στο περιπου και αμα ψοφισει κατι ,διπλα ειναι η θαλασσα, παιρνουμε αλλο' , αλλα να τα εχουμε οσο γινεται περισσοτερο και να ζουν καλα. :)
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 21, 2016, 01:52:51 μμ »
Οποτε Σωτηρη δεν ειναι για τις αμανο.. :) .  για τα τεστ το ειπα γιατι ακριβως ειναι τοσο λιγα τα λιτρα που ακομα και οι πιο μικρες αποκλισεις στις αναλογιες θα εχουν σαν αποτελεσμα μεγαλες μεταβολες. Το θεμα δεν ειναι να εχουμε ενα μικρο ενυδρειο 'στο περιπου και αμα ψοφισει κατι ,διπλα ειναι η θαλασσα, παιρνουμε αλλο' , αλλα να τα εχουμε οσο γινεται περισσοτερο και να ζουν καλα. :)

Ε βέβαια!!!
Δηλαδή πρέπει να μπω σε ρουτίνα θαλασσομετρήσεων? Μπορεί να μεταβληθούν παράμετροι χωρίς εξάτμιση?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 21, 2016, 02:07:32 μμ »
Χωρις εξατμιση οχι τοσο. Εξαρταται πιο πολυ απο την καταναλωση που εχουν οι οργανισμοι μεσα στο εντσρειο.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 21, 2016, 02:46:18 μμ »
και πάλι! ακόμα και αν δεν το θέλει μόνο για τις αμάνο θεωρώ πως με δύο αλλαγές την εβδομάδα και μάλιστα του 50% να εξατμιστεί δεν θα προλάβει, μέχρι να κάνει τέστ θα πρέπει να ξανακάνει και γιατί να μπεί σε τέτοιο κόπο εφόσον θα το κάνει μεσογειακό και τα πλάσματα που θα βάλει μέσα δεν καταναλώνουν σχεδόν κανένα από τα στοιχεία που μετράμε με τα τεστ στο reef δλδ Mg, Ca, Kh,Strodium, Iodine,Potassium, Po4, No3,No2 και αμμωνία και όλα αυτά για ένα 20λιτρο; εγώ κουράστηκα ήδη! Μόνο η εξάτμιση θα μπορούσε να αλλάξει λίγο την αλατότητα και να συμπαρασύρει λίγότε  και τις υπόλοιπες τιμές αλλά με τόσο συχνές και μεγάλες αλλαγές ούτε να εξατμιστεί δεν θα προλάβει, που και αυτό διορθώνεται συμπληρώνοντας το ενυδρείο μερικές ώρες πριν την αλλαγή ή καθημερινά την οποιαδήποτε εξατμιση κρατόντας τη στάθμη στο ίδιο ύψος. Επίσης με ζωντανό βράχο-πέτρες με όσο το δυνατόν περισσότερες τρύπες από τη θάλασσα, άμμο μέσα από τη θάλασσα, άνθρακα και αντιφώσφορο,(περισσότερο για τις πυριττικές ενώσεις από την άμμο και το βράχο)στο φίλτρο και εννοείται νερό από τη θάλασσα, το ενυδρείο θα είναι έτοιμο την ίδια στιγμή για να κρατήσει έναν αχινό μερικά σαλιγκαράκια και μερικές γαρίδες

Αποσυνδεδεμένος Hatso

• Gold member
  • Πλούσιος είναι αυτός που δίνει
  • Τα ενυδρεία μου: 160 λίτρα φυτεμένο με μικρά ψάρια Ν. Αμερικής
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:25:14 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα (και τίτλος).

Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα (εκτός του ότι έχω αμάνο στο ενυδρείο μου), οπότε το μόνο που μπορώ να σου ευχηθώ είναι καλή επιτυχία!  :)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:15:52 μμ »
και πάλι! ακόμα και αν δεν το θέλει μόνο για τις αμάνο θεωρώ πως με δύο αλλαγές την εβδομάδα και μάλιστα του 50% να εξατμιστεί δεν θα προλάβει, μέχρι να κάνει τέστ θα πρέπει να ξανακάνει και γιατί να μπεί σε τέτοιο κόπο εφόσον θα το κάνει μεσογειακό και τα πλάσματα που θα βάλει μέσα δεν καταναλώνουν σχεδόν κανένα από τα στοιχεία που μετράμε με τα τεστ στο reef δλδ Mg, Ca, Kh,Strodium, Iodine,Potassium, Po4, No3,No2 και αμμωνία και όλα αυτά για ένα 20λιτρο; εγώ κουράστηκα ήδη! Μόνο η εξάτμιση θα μπορούσε να αλλάξει λίγο την αλατότητα και να συμπαρασύρει λίγότε  και τις υπόλοιπες τιμές αλλά με τόσο συχνές και μεγάλες αλλαγές ούτε να εξατμιστεί δεν θα προλάβει, που και αυτό διορθώνεται συμπληρώνοντας το ενυδρείο μερικές ώρες πριν την αλλαγή ή καθημερινά την οποιαδήποτε εξατμιση κρατόντας τη στάθμη στο ίδιο ύψος. Επίσης με ζωντανό βράχο-πέτρες με όσο το δυνατόν περισσότερες τρύπες από τη θάλασσα, άμμο μέσα από τη θάλασσα, άνθρακα και αντιφώσφορο,(περισσότερο για τις πυριττικές ενώσεις από την άμμο και το βράχο)στο φίλτρο και εννοείται νερό από τη θάλασσα, το ενυδρείο θα είναι έτοιμο την ίδια στιγμή για να κρατήσει έναν αχινό μερικά σαλιγκαράκια και μερικές γαρίδες

Ξεχασες οτι πρεπει να μετραει και : την πιεση της , το ζαχαρο, την στατικοτητα του πατωματος... :) :)

Ενυδρειο χωρις κανενα τεστακι δεν γινεται . Ας παρει τουλαχιστον ενα περιοδικο με σταυρολεξα και τεστακια να λυσει...

Θα δεις που σε λιγο καιρο θα βαλει και ενα κλοουνακι και καμμια ανεμωνη... και μετα θα ερθει το μεγαλυτερο ενυδρειο.. :):)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:32:47 μμ »
Η αναπαραγωγή των αμάνο είναι μια από τις μεγάλες προκλήσεις του χόμπυ. Κι εγώ για υφάλμυρο νερό ξέρω και όσες απόπειρες βρήκα στο διαδύκτιο (κανά 2-3 είναι) γίνανε σε υφάλμυρο νερό. Επίσης πρέπει να συνυπολογίσεις πως η Μεσόγειος έχει μεγαλύτερη αλατότητα από τους ωκεανούς οπότε πρέπει να το προσαρμόσεις ανάλογα.
Θεωρητικά για την αναπαραγωγή των αμάνο πρέπει να γίνει μια προσομοίωση του ταξιδιού τους! Κατ' αρχήν τις ενήλικες πρέπει να τις προσαρμόσεις πολύ αργά από το γλυκό στο θαλασσινό νερό. Αυτό μπορεί να γίνει σε ένα ενυδρείο, του οποίου την αλατότητα πρέπει να αυξάνεις αργά και σταθερά, όπως μεταβάλεται η αλατότητα καθώς πλησιάζουν στις εκβολές του ποταμού όπου και θα γεννήσουν.
Αφού γεννήσουν και επιζήσει ο γόνος, θα πρέπει να αρχίσεις να μειώνεις την αλατότητα μέχρι το νερό να ξαναγίνει γλυκό. Οπότε ένα στημένο θαλασσινό ενυδρείο δεν νομίζω να εξυπηρετεί αυτόν τον σκοπό.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• Member
  • *
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 23, 2016, 09:43:23 μμ »
πο πο 2 μέρες έλειψα κ πήρατε φωτιά!

Σε πρώτη φάση δε θα κάνω τεστάκια... κ δε θα βάλω ανεμώνη  ;D

LeeHook έχουμε διαφορετικές πηγές ενημέρωσης μάλλον... Κοίταξα τα ποσοστά επιβίωσης γαριδακίων στο υφάλμυρο κ στο αλμυρό και το δεύτερο έχει καλύτερα ποσοστά+ταχύτερη ανάπτυξη. Oι γκαστρωμένες ενήλικες απαγορεύεται να μπουν σε αλάτι γιατί για να εκκολαφθούν τα αυγά κ να βγουν λάρβες χρειάζεται 100% γλυκό νερό. Θα εφαρμόσω δική μου εμπνευσμένη τεχνική γιατί ήδη παρατηρώ αποκλείσεις από αυτά που διαβάζω... όλα τα άρθρα που διάβασα λένε περίοδο εκκόλαψης 5 βδομάδες περίπου κ μένα η "πειραματική μάνα" είναι στην 7η εβδομάδα κύησης και η
'μάνα οριτζινάλ" στην 6η...

θα το κάνω έτσι κι αν δεν πετύχει με την πρώτη, δεύτερη τρίτη... το καλοκαίρι θα κάνω διάλειμμα για τα τεστάκια σταυρολέξων που λενε κάποιοι κ μετά ξανά φθινόπωρο... θα βάλω ανεμώνες.