ΑποστολέαςΘέμα: nano reef  (Αναγνώστηκε 624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: giannitsa
nano reef
« στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:24:19 μμ »
Καλησπέρα, μιας και το μεγάλο μου ενυδρείο μπήκε στην άκρη για ανακίνηση στο σπίτι λέω να κάνω ένα nano που έχω reef και αν τα πάω καλά αργότερα να περάσω στο μεγάλο για θαλασσινό
Το ενυδρείο είναι 65 λίτρα με καθαρές διαστάσεις εσωτερικές 59x28x40 μ.π.υ
Τώρα από εξοπλισμό για θαλασσινό έχω τα εξής
Ρεφρακτομετρο
Νεκρό βράχο
Αραγωνιτη
Αντλία  hydor 1600
Θερμοστάτη 150 w jager
Φωτιστικό 2x t5 24watt
Αντίστροφη όσμωση
Εξωτερικό φίλτρο eheim 2213 ή εσωτερικό eheim biopower
Τώρα οι ερωτήσεις
1:ποιο από τα δύο φίλτρα για άνθρακα και αντιφωσφορο?
2:τι skimmer για αυτά τα λίτρα?
3:λάμπες το φωτιστικό έχει για φυτεμένο,να πάρω από τώρα για reef ή μετά το κύκλο που θα κάνει το νερό?
4:βακτήρια λέω από την αρχή αλλά και μετά το stability seachem θα χρειαστώ και άλλα?

Αποσυνδεδεμένος Simerinos

• Silver member
  • Γιατί δεν είμαι δα και χθεσίνος
  • Εμπειρία: Τσουκ
  • Τα ενυδρεία μου: 120L ζωοτόκα, 60L αλγάριουμ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη, Περαία
nano reef
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2016, 12:27:17 πμ »
Καλή αρχή!  clapp ζηλεύω...
1. και τα δυο κάνουν, είναι θεμα αισθητικής, χώρου και ευκολίας συντήρησης. Δική σου απόφαση.
2. ένα μικρο οποιοδήποτε σκιμερ επιφάνειας, σε αυτά τα λίτρα με μικρο στοκάρισμα σε καλύπτει πιστεύω.
3. καλύτερα από τώρα να βάλεις λάμπες.
4. προσωπικά βακτήρια δεν έριξα ποτέ. Μπόλι πήρα για αρχή και μετά αλλαγές απο θάλασσα. Τώρα, απ ο,τι διαβάζω πολλοί ρίχνουν τακτικά βακτήρια ακόμη και σε ώριμα συστήματα. Δεν ξέρω..

Μια συμβουλή να σου δώσω. Τώρα στην αρχή, κανε μια τρύπα στο πίσω τζάμι και φτιάξε σαμπ.
Θα βάλεις ολο τον εξοπλισμό στο σαμπ και θα σαι άνετος.
Αν το γεμίσεις, μετά απο λίγους μήνες που θα θέλεις να φτιάξεις σαμπ, δεν θα μπορείς να τρυπήσεις το τζαμι και θα τρέχεις σε υπερχειλίσεις και αηδίες που όλο προβλήματα βγάζουν.. ;)
Και πάλι καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2016, 12:45:59 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ
Για σαμπ που μου λες το σκέφτομαι αν πάρω ένα έτοιμο ενυδρείο  (έχει φθηνά ένα μαγαζί εδω) σκέτη γυάλα και δεν το κάνω χωρίσματα μέσα πειράζει?περίπου πόσα λίτρα θα είναι καλά για σαμπ?

• Silver member
nano reef
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2016, 12:45:18 μμ »
Μμμ... γίνεται και με έτοιμο, αλλά θα σ πρότεινα να κολλήσεις ενα σε ενα μαγαζί με γυαλικά.
ίδια λεφτά θα σου βγει με ενα έτοιμο. Πάνω απο 20 ευρώ δεν θα βγει.
ένα 30λιτρο σαμπ, για το ενυδρείο σου ειναι μια χαρά.
Στα σαμπ κάλο είναι να εχεις ύψος, ιδικά αν είναι κάτω απο το ενυδρείο, για να μπορεί να γεμίσει με το έξτρα νερό που θα κατεβεί σε περίπτωση διακοπής ρεύματος που σταματούν να δουλεύουν οι αντλίες επιστροφής.
Και χώρισμα να κολλήσεις δεν είναι δύσκολο..
Μπορείς όμως να ξεκινήσεις με ενα έτοιμο, χωρίς χωρίσματα και στην πορεία θα δεις τι θέλεις ακριβώς και το αλλάζεις.

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2016, 10:04:05 μμ »
Τις πλάτης το σαμπ πως γίνεται? Δεν ξέρω μου αρέσει πολύ σαν ιδέα το σαμπ αλλά επειδή δεν έχω ξανακάνει με φοβίζει λίγο η περίπτωση τις πλημμύρας

Αποσυνδεδεμένος odin79

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: leibadeia
nano reef
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 03:06:11 πμ »
με τρυπα στο ενυδρείο πως να υπερχειλίσει?πάει κάτω με βαρύτητα και ανεβαίνει με αντλία οποτε και διακοπή να κάνει θα υπερχειλίσει μέχρι εκεί που είναι η τρυπα παρακάτω δεν exei.apo φίλτρο βάλε το εξωτερικό μη σου τρώει χώρο..εγώ βράχο θα έπαιρνα ζωντανό τουλάχιστον ένα τμήμα του.φώτα από την αρχή με φwτοπεριοδo κανονική να βγάλει ότι άλγη είναι να βγάλει είναι σαν παιδική αρρώστια. σκίμερ deltek mce 300 η κάποιο που να είναι τουλάχιστον διπλάσιο από τα δικά σου λίτρα η συχνές αλλαγές νερού   :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2016, 03:07:11 πμ από odin79 »

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 26, 2016, 11:14:26 μμ »
Σε σαμπ δεν θα πάω γιατί το μικρό το κάνω για  ένα σκοπό, για να πάω αργότερα στο μεγάλο μου το ενυδρείο θαλασσινό διάβασα πως το μικρό έχει πιο πολύ διαδικασία και πιο πολλές διακιμανσεις στις τιμές οπότε αν τα καταφέρω στο nano πιστεύω στο μεγάλο θα είμαι πιο άνετος (και πιο έμπειρος)
Τώρα από αλάτι πηρα το tropic Marine pro reef και από βακτήρια το api stress zyme, σήμερα ήταν να μου έρθει και ο αντιφωσφορος με τον άνθρακα και τον φωτισμό αλλά από την κουριερ μου ήρθε μήνυμα το απόγευμα και δεν τα παρέλαβα οπότε αν δεν είναι ανοιχτά αύριο πάω για Δευτέρα, μπορώ στο μεταξύ εγώ να βάλω τον βράχο τον Αραγωνιτη και να βάλω νερό και μετά τα υλικά για το φιλτράρισμα?

• Silver member
nano reef
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 08:16:58 μμ »
ναι. άνετα. έτσι κι αλλιώς δεν έχει κάτι να φιλτράρεις τώρα.
Πειραματίσου με το στήσιμο του βράχου.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
nano reef
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 10:26:00 μμ »
Ναι μπορεις να ξεκινησεις με το να βαλεις τον βραχο και τον αραγωνιτη να το γεμισεις με ετοιμο νερο με αλατι και να βαλεις την κυκλοφορια.

Υλικα για φιλτραριμα ποια εννοεις?
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Tsagos

• Gold member
  • Μοο
  • Τα ενυδρεία μου: 60 Nano reef
nano reef
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 10:55:51 μμ »
μπορείς άνετα να το κάνεις χωρίς σαμπ. Θα σου πρότεινα και εγώ να πειραματιστείς όμως από τώρα... έχει πολλά πλεονεκτίματα για να μην το κάνεις!
Εγώ που δεν έχω και όλος ο εξοπλησμός παει στο κυρίος ενυδρείο είναι πολύ σπαστικό και ασχημένει το τελικό αποτέλεσμα.

Ξανασκέψου το εάν μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 12:08:43 μμ »
Ναι μπορεις να ξεκινησεις με το να βαλεις τον βραχο και τον αραγωνιτη να το γεμισεις με ετοιμο νερο με αλατι και να βαλεις την κυκλοφορια.

Υλικα για φιλτραριμα ποια εννοεις?

Τον αντιφωσφορο και τον άνθρακα έλεγα αλλά τα παρέλαβα οπότε σήμερα θα γεμίσει

μπορείς άνετα να το κάνεις χωρίς σαμπ. Θα σου πρότεινα και εγώ να πειραματιστείς όμως από τώρα... έχει πολλά πλεονεκτίματα για να μην το κάνεις!
Εγώ που δεν έχω και όλος ο εξοπλησμός παει στο κυρίος ενυδρείο είναι πολύ σπαστικό και ασχημένει το τελικό αποτέλεσμα.

Ξανασκέψου το εάν μπορείς.

Αν θα έμενα σε αυτό το ενυδρείο σίγουρα θα το δοκίμαζα αλλά το ξεκινάω με σκοπό να δω αν τα καταφέρω στα αλάτια, αν τα καταφέρω στο μικρό τέλη καλοκαιριού μόλις τελειώσω από την ανακαίνιση στο σπίτι και αφού θα έχω μαζέψει τα πράγματα για το μεγάλο θα στήσω εκείνο οπότε τώρα δεν αξίζει νομίζω να κάνω σαμπ

• Silver member
nano reef
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 02:49:07 μμ »
Αν θα έμενα σε αυτό το ενυδρείο σίγουρα θα το δοκίμαζα αλλά το ξεκινάω με σκοπό να δω αν τα καταφέρω στα αλάτια, αν τα καταφέρω στο μικρό τέλη καλοκαιριού μόλις τελειώσω από την ανακαίνιση στο σπίτι και αφού θα έχω μαζέψει τα πράγματα για το μεγάλο θα στήσω εκείνο οπότε τώρα δεν αξίζει νομίζω να κάνω σαμπ

Τότε ένας λόγος παραπάνω για να κάνεις σαμπ.
Στο μεγάλο θα χρειαστείς σίγουρα, άρα καλύτερα να αποκτήσεις την εμπειρία από τώρα με το στήσιμο ενυδρείου με σαμπ.
Υπάρχουν διάφορα θέματα που πρέπει να προσέξεις και αν κάνεις κατι λάθος τώρα, μικρο το κακό.
Αν το λάθος γίνει στο μεγάλο ενυδρείο σου, θα είναι δυσκολότερο και ακριβότερο να το διορθώσεις.
Αν το μικρο που στήνεις τώρα είναι πείραμα για να πας σε μεγαλύτερο, καλύτερα να είναι οσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό που θες να κάνεις μετά.

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:13:32 μμ »
Το μεγάλο μου ενυδρείο έχει πλαϊνό σαμπ,όντως δεν γίνεται σε τόσα λίτρα από ότι βλέπω χωρίς σαμπ αλλά στο μικρό που έκανα λίγο το ότι δεν θα το κρατήσω πολύ καιρό λίγο και η ανηπομονησια μου να το κάνω δεν πήγα σε σαμπ ίσως και λάθος μου αυτό βέβαια

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:24:23 μμ »
Το ενυδρείο γέμισε , η αντλία δεξιά είναι γιατί το Wavemaker είχε ένα ατύχημα την ώρα που το καθάριζα στο impeller του και μέχρι να το αντικαταστισω θα μείνει εκεί, αύριο θα βάλω το φίλτρο με τον αντιφωσφορο και τον άνθρακα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
nano reef
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:53:58 μμ »
Καλή αρχή φιλαράκι ωραίο έγινε!  greatup

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 01, 2016, 12:29:19 πμ »
Καλή αρχή φιλαράκι ωραίο έγινε!  greatup

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε όχι μόνο για τα καλά σου λόγια αλλά και για την βοήθεια σου

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 10:06:43 μμ »
Το ενυδρείο τρέχει 9 μήνες τώρα και έχουν γίνει κάποιες αλλαγές και στον εξοπλισμό

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 10:09:36 μμ »
Θέλω να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο γαβριλο για όλα όσα έχει κάνει και με βοήθησε σε όλα αλλά και για τα υπέροχα ζωντανά του, χωρίς αυτόν μάλλον με κανένα μονομάχο θα είχα καταλήξει

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
nano reef
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 03:25:55 πμ »
 thubsup Ζωγραφιά είναι, να το χαίρεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
nano reef
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 08:10:51 μμ »
Σωτήρη ειναι χαρα μου να βοηθαω οσο μπορώ ειδικά οταν πρόκειται για παιδί μαλαμα όπως εσυ!  :-*
Πολυ ωραιο το εκανες ! Πολλα μπράβο!  thubsup
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2016, 08:11:57 μμ από Γαβριλος »

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 08:20:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, θέλω να κάνω μια αναβάθμιση να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο και θα ήθελα βοήθεια για το στήσιμο, το ενυδρείο θα είναι στα 120 λίτρα με διαστάσεις 100x30x40 , από πράγματα που έχω είναι για φωτισμό 4 λάμπες Led par38 2x54 watt 2x15 watt  για φιλτρανση άνθρακα αντιφωσφορο ένα κρεμαστό eheim φίλτρο αυτό που έχω και τώρα αυτόματη αναπλήρωση tunze αντλία επιστροφής jebao gxb 3000 και κυκλοφορητής jebao rw8 , θέλω να μου πείτε πόσα λίτρα sump να κάνω και τι διάμετρο τρύπες στο ενυδρείο για κατέβασμα και επιστροφή, επίσης για skimmer δεν ξέρω ακόμα αν πάω πάντως επειδή δεν θα είναι για πολύ αυτό το κυρίως ενυδρείο μου για θαλασσινό αλλά μετά μάλλον αυτό θα πάει για γλυκού νερού αν πάω θα πάω σε μια φθηνή λύση τύπου boyu έχω και ένα άλλα δεν ξέρω αν δουλεύει

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
nano reef
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 09:12:07 πμ »
Σωτήρη με το καλο το νέο ενυδρείο!  greatup
Λοιπόν έχουμε και λέμε!  :)
Η rw8 δεν μπορεί να δουλέψει σε τοσο μικρο ενυδρείο αλλα αν έχεις 3000λιτρα αντλία επιστροφής ίσως μην χρειάζεται καθόλου wave maker.Σαμπ αν κάνεις 50 λιτρα  πιστεύω οτι θα είσαι οκ και τοποθετεις τα χωρίσματα ανάλογα με το σκιμμερακι.Αν μεταφέρεις το μικρο σε αυτο καλό είναι να συμπληρώσεις και λίγο βράχο.Κατεβασιες υπολογίζειις με βαση την αντλία επιστροφής και με 3000 λιτρα θέλεις 2 χ φ32.Αργοτερα αν θέλεις να το κάνεις γλυκόυ νερού είναι πολυ εύκολο μπορείς  να κλεισεις τις κστεβασιες η να τροποποιήσεις το σαμπ για γλυκού νερού οπως εκανα εγω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2016, 09:15:34 πμ από Γαβριλος »

Αποσυνδεδεμένος sotos.d

• Member
  • *
nano reef
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 04:12:02 μμ »
Γαβριλε οι τρύπες θα πρέπει να είναι δίπλα δίπλα? Επίσης για την επιστροφή τι τρύπα να κάνω?αφού το σαμπ θα γίνει 50 λίτρα από το ενυδρείο θα μετρήσω περίπου 40 να κατεβαίνουν?

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
nano reef
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 09:23:51 μμ »
Οι τρύπες θα είναι η μία στη δεξιά πλευρά και η άλλη αριστερά! Το σαμπ θα δεις πως θα βολεψει να είναι ανάλογα το τι θα βάλεις μεσα.Για την επιστροφή δεν θα κανεις τρυπα μπορείς να την βαλεις με γωνίες απο πάνω για να γλυτωσεις μία τρύπα.