ΑποστολέαςΘέμα: Μετατροπή 60L Freshwater σε Nano-Reef  (Αναγνώστηκε 1295 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 1 χρόνο
  • Τα ενυδρεία μου: 60 L Nano-Reef & 25L Freshwater
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Μετατροπή 60L Freshwater σε Nano-Reef
« στις: Ιανουάριος 30, 2016, 09:27:57 μμ »
Καλησπέρα σας,
Τον τελευταίο χρόνο ασχολούμαι με το χόμπι και έχω ένα 60L κοινωνικό ενυδρείο. Όμως πάντα ήθελα ένα nano reef.

Ανοίγω αυτό το topic γιατί πουθενά δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό με την «μετατροπή» αλλά απεναντίας υπάρχουν δεκάδες εκατοντάδες για την δημιουργία νέου nano reef. Ίσως δεν γίνεται με την προσθήκη άλατος (καλά θα ήταν...) ή το πρακτικό μέρος (πέταμα όλων και αγορά νέων) είναι τόσο απλό.

Αναρωτιέμαι λοιπόν: όταν έρθει εκείνη η ώρα που κάποιος αποφασίσει ότι θέλει να μετατρέψει το Freshwater σε nano reef, τι κρατάει, τι αγοράζει άμεσα και τι μακροπρόθεσμα?

Τελειώνοντας να δώσω ένα παράδειγμα. Πριν 2-3 μήνες προχώρησα σε μια αναβάθμιση του εξωτερικού φίλτρου μου (από κρεμαστό των 20€ αγόρασα το Eheim Ecco Pro, περίπου 100€) και θα ήθελα να ξέρω εάν το φίλτρο που αγόρασα θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω σε nano reef και λόγο αυτού π.χ. δεν θα πρέπει άμεσα να αγοράσω skimmer (!).

Μπορώ να συνεχίζω τις αναβαθμίσεις σε φωτισμό, υπόστρωμα, βράχων, άλλου εξοπλισμού ακόμα και κατάλληλων ψαριών (π.χ. ημιάλμυρων)?

Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2016, 09:33:19 μμ από skullJ »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 09:38:41 μμ »
Καλησπερα. Το εξωτερικο φιλτρο μπορεις να το δουλεψεις στο θαλασσινο σαν χημικο φιλτρο και να βαλεις εκει τον ανθρακα και τον αντιφωσφορο.

Στην ουσια οταν θελεις να φτιαξεις θαλασσινο , ξεκινας απο την αρχη. Λαμπες για θαλασσινο, θερμοστατη κρατας τον ιδιο, αγοραζεις αραγωνιτη για βυθο και βραχο ( νεκρο καλυτερα για να φτιαξεις με την ησυχια σου το aquascape).

Αμεσα αγοραζεις αλατι,βραχο,αντιφως,ανθρακα( εαν εχεις απο το γλυκο ειναι ο ιδιος), λαμπες και κυκλοφορητη( αν και για αρχη μπορεις να το δουλεψεις με το εξ.φιλτρο μονο και μολις ειναι να βαλεις κοραλια ή ζωντανα αγοραζεις και κυκλοφορητη.

Επισης πολυ σημαντικο ειναι η σταθερη αλατοτητα και θερμοκρασια, οποτε θα κοιταξεις για καποια αυτοματη αναπληρωση ή θα εχεις το νου σου καθε μερα-παραμερα να προσθετεις νερο.
Αααα και οσμωση νερο καλυτερα, οποτε θα χρειαστεις και μια οσμωση.

Ειναι τα πρωτα εξοδα που καλο ειναι να τα κανεις. Οσο αφορα σκιμμερ καλο ειναι να κοιταξεις και για αγορα απο την αρχη.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 11:49:59 μμ »
Πολυ ωραιο και ενδιαφερον θεμα, με απασχολει και εμενα καθαρα ενημερωτικα (ακομα)...  :)

Καλησπερα. Το εξωτερικο φιλτρο μπορεις να το δουλεψεις στο θαλασσινο σαν χημικο φιλτρο και να βαλεις εκει τον ανθρακα και τον αντιφωσφορο.

Στην ουσια οταν θελεις να φτιαξεις θαλασσινο , ξεκινας απο την αρχη. Λαμπες για θαλασσινο, θερμοστατη κρατας τον ιδιο, αγοραζεις αραγωνιτη για βυθο και βραχο ( νεκρο καλυτερα για να φτιαξεις με την ησυχια σου το aquascape).

Αμεσα αγοραζεις αλατι,βραχο,αντιφως,ανθρακα( εαν εχεις απο το γλυκο ειναι ο ιδιος), λαμπες και κυκλοφορητη( αν και για αρχη μπορεις να το δουλεψεις με το εξ.φιλτρο μονο και μολις ειναι να βαλεις κοραλια ή ζωντανα αγοραζεις και κυκλοφορητη.

Επισης πολυ σημαντικο ειναι η σταθερη αλατοτητα και θερμοκρασια, οποτε θα κοιταξεις για καποια αυτοματη αναπληρωση ή θα εχεις το νου σου καθε μερα-παραμερα να προσθετεις νερο.

Ειναι τα πρωτα εξοδα που καλο ειναι να τα κανεις. Οσο αφορα σκιμμερ καλο ειναι να κοιταξεις και για αγορα απο την αρχη.

Καποια προταση για σκιμμερ για αυτα τα λιτρα και σχετικα οικονομικο ;;

Επισης ποσες και ποσα κελβιν λάμπες θα χρειαστουν για αρχη για light reef και μαλακα κοραλια ;;

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 11:58:52 μμ »
Στην ουσια οταν θελεις να φτιαξεις θαλασσινο , ξεκινας απο την αρχη.
Αυτο ακριβώς.
Επίσης ενα πολυ σημαντικό κ βασικό κομμάτι εξοπλισμού ειναι κ το ρεφρακτομετρο για να μετράς με ακρίβεια την αλατοτητα κ οχι στο "περιπου" κ αυτο γιατι σε τόσο μικρά συστηματα οι ανοχές ειναι ελάχιστες κ οι οποιες μεταβολές μπορούν για πλάκα να αλλάξουν τις ισορροπίες κ να σου δημιουργήσουν ζωτικά προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 12:17:36 πμ »
Πολυ ωραιο και ενδιαφερον θεμα, με απασχολει και εμενα καθαρα ενημερωτικα (ακομα)...  :)

Επισης ποσες και ποσα κελβιν λάμπες θα χρειαστουν για αρχη για light reef και μαλακα κοραλια ;;

το σκιμμερ εξαρταται απο τα λιτρα του ενυδρειου που θελεις να κανεις και απο το εαν εχεις sump ή οχι οποτε και θα αποφσισεις εαν θα το βαλεις κρεμαστο,εσωτερικο ή εξωτερικο.
Να σου πω την αληθεια σε αυτα τα λιτρα δεν θα εβαζα σκιμμερ και θα εκανα αλλαγες νερου καθε εβδομαδα της ταξεως ακομα και του 20%.
Θα ξοδευεις περιπου 200-300 γραμμαρια αλατι. Δλδ 13 εβδομαδες για ενα 4κιλο ( 300γρ* ~ 13 εβδομαδες )  Ενα κοστος 14 ευρω καθε 3,5 μηνες .
( ακομα και σκιμμερ να εχεις παντως οι εβδομαδιαίες αλλαγες ειναι καλες.)

Εαν πας σε σκιμμερ παντως υπαρχουν καποια καλά σκιμερ ( μ'αρεσουν της tunze ) οπου μπορεις να πας και σε λιγο μεγαλυτερα λιτρα αργοτερα. Με το 9004 μπορει να πας και στα 150 λιτρα με μαλακά κοραλια ή και σκληρα. Αθουρβο σκιμμερ και δεν φαινεται τοσο γιατι ειναι σε μαυρο κουτι, αλλα θα σου βγαζει φυσαλιδες εαν το βαλεις στο κυριως ενυδρειο.

Οσο αφορα τις λαμπες εξαρταται παλι εαν θα εχεις λεντ ή Τ5 . Στα kelvin απο 10.000Κ και πανω εισαι μια χαρα. ( κοντα στο λευκο εχεις αναπτυξη μεγαλυτερη ενω κοντα στο μπλε εχεις πιο ωραια χρωματα και μικροτερη ανατπυξη.

Στα 60 λιτρα θα εβαζα
1 Χ Τ5 blue plus 24watt  ΑΤΙ +
1 Χ Τ5 Coral Plus 24watt  ΑΤΙ

και θα εισαι μια χαρα . Κοστος 14ευρω Χ 2 περιπου τον χρονο.
Και βαλε και μια λεντοταινια για να εχεις το ακτινικο το βραδυ να κανεις και ατμοσφαιρα.. :)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2016, 12:21:30 πμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 02:02:26 πμ »
Δηλαδή τα βακτήρια και η γενική βιολογία που έχει αναπτυχθεί στο ενυδρείο του γλυκού νερού δεν παίζει καμία σημασία?

Θα πρέπει να πλήξουν όλα καλά καλά για να ξεκινήσεις το reef?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2016, 02:10:03 πμ από skullJ »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 09:10:17 πμ »
θα πρεπει να αλλαξει. Ξεκινα απο το μηδεν ετσι ωστε να ξερεις και εσυ πως εαν παρουσιαστει κανενα θεμα δεν θα οφειλεται σε αυτο και δεν θα χρειαστει να το ξαναστησεις μετα απο την αρχη.

Απο εκει και περα υπαρχουν βακτηρια για το θαλασσινο για να σε βοηθησουν να ξεκινησεις συν οτι καλο ειναι να βαλεις και λιγο ζωντανο βραχο για μεγαλυτερη βοηθεια.
Γιώργος,

• Silver member
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 01:17:59 μμ »

το σκιμμερ εξαρταται απο τα λιτρα του ενυδρειου που θελεις να κανεις και απο το εαν εχεις sump ή οχι οποτε και θα αποφσισεις εαν θα το βαλεις κρεμαστο,εσωτερικο ή εξωτερικο.
Να σου πω την αληθεια σε αυτα τα λιτρα δεν θα εβαζα σκιμμερ και θα εκανα αλλαγες νερου καθε εβδομαδα της ταξεως ακομα και του 20%.
Θα ξοδευεις περιπου 200-300 γραμμαρια αλατι. Δλδ 13 εβδομαδες για ενα 4κιλο ( 300γρ* ~ 13 εβδομαδες )  Ενα κοστος 14 ευρω καθε 3,5 μηνες .
( ακομα και σκιμμερ να εχεις παντως οι εβδομαδιαίες αλλαγες ειναι καλες.)

Εαν πας σε σκιμμερ παντως υπαρχουν καποια καλά σκιμερ ( μ'αρεσουν της tunze ) οπου μπορεις να πας και σε λιγο μεγαλυτερα λιτρα αργοτερα. Με το 9004 μπορει να πας και στα 150 λιτρα με μαλακά κοραλια ή και σκληρα. Αθουρβο σκιμμερ και δεν φαινεται τοσο γιατι ειναι σε μαυρο κουτι, αλλα θα σου βγαζει φυσαλιδες εαν το βαλεις στο κυριως ενυδρειο.

Οσο αφορα τις λαμπες εξαρταται παλι εαν θα εχεις λεντ ή Τ5 . Στα kelvin απο 10.000Κ και πανω εισαι μια χαρα. ( κοντα στο λευκο εχεις αναπτυξη μεγαλυτερη ενω κοντα στο μπλε εχεις πιο ωραια χρωματα και μικροτερη ανατπυξη.

Στα 60 λιτρα θα εβαζα
1 Χ Τ5 blue plus 24watt  ΑΤΙ +
1 Χ Τ5 Coral Plus 24watt  ΑΤΙ

και θα εισαι μια χαρα . Κοστος 14ευρω Χ 2 περιπου τον χρονο.
Και βαλε και μια λεντοταινια για να εχεις το ακτινικο το βραδυ να κανεις και ατμοσφαιρα.. :)

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου !
Ωραιο φαινεται το σκιμερακι απο κατι βιντεο που ειδα στο youtube.. Το φωτιστικο μου εχει 4 λαμπες μπορω να βαλω αυτες στην προταση σου *2 ή θα γινει χαμος με τις αλγες ;; Επισης το fluval 106 που εχω στο freshwater ενυδρειο πως θα το γυρισω σε χημικο φιλτρο ;; θα αφησω τα σφουγγαρια του μεσα και απλα στα κουτακια του σιποραξ θα βαλω ανθρακα και αντιφοσφορο ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2016, 01:18:28 μμ από mixalis17081985 »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 04:48:20 μμ »
τα σφουγγαρια κανονικα τα βγαζεις γιατι ειναι πηγη νιτρικων , αλλιως τα καθαριζεις καθε εβδομαδα. 4 λαμπες Χ 24 watt εννοείς? Θα εισαι 96 watt σε καμμια 50αρια λιτρα μικτα.

Δεν θα εχεις προβλημα με την ενταση. Οι αλγες θα βγουν ακομα και με 2 Χ 24αρες .   ( παλιότερα ημουν μεχρι και 1,4watt/litro με τις Τ5)
Γιώργος,

• Silver member
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 09:54:28 μμ »
τα σφουγγαρια κανονικα τα βγαζεις γιατι ειναι πηγη νιτρικων , αλλιως τα καθαριζεις καθε εβδομαδα. 4 λαμπες Χ 24 watt εννοείς? Θα εισαι 96 watt σε καμμια 50αρια λιτρα μικτα.

Δεν θα εχεις προβλημα με την ενταση. Οι αλγες θα βγουν ακομα και με 2 Χ 24αρες .   ( παλιότερα ημουν μεχρι και 1,4watt/litro με τις Τ5)

δλδ θα λειτουργει ολο το φιλτρο μονο με ανθρακα;;
ολος ο ογκος του φιλτρου θα πρεπει να γεμισει με το υλικο ; ο αντιφοσφωρος θελει ξεχωριστο φιλτρο ή μπορει να μπει στο ιδιο μαζι με τον ανθρακα ;

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 11:42:37 μμ »
Mια ερώτηση κρίσεως...σε 60 λίτρα που ειναι το ενυδρείο μια αλλη λύση δεν ειναι ενα μεσογειακό πχ αμα βρει με μάσκα καμιά τραγάνα και βάλει και λίγες ανεμώνες και κανένα μικρό βράχο απο θάλασσα???

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 12:29:27 πμ »

δλδ θα λειτουργει ολο το φιλτρο μονο με ανθρακα;;
ολος ο ογκος του φιλτρου θα πρεπει να γεμισει με το υλικο ; ο αντιφοσφωρος θελει ξεχωριστο φιλτρο ή μπορει να μπει στο ιδιο μαζι με τον ανθρακα ;

δεν θα γεμισεις ολο το φιλτρο με ανθρακα. Θα βαλεις τις αναλογιες που πρεπει. Το ιδιο και με τον αντιφως. Στο ιδιο φιλτρο σε ξεχωριστο καλαθακι.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος odin79

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: leibadeia
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 02:51:54 πμ »
Mια ερώτηση κρίσεως...σε 60 λίτρα που ειναι το ενυδρείο μια αλλη λύση δεν ειναι ενα μεσογειακό πχ αμα βρει με μάσκα καμιά τραγάνα και βάλει και λίγες ανεμώνες και κανένα μικρό βράχο απο θάλασσα???
το δύσκολο στα μεσογειακά συστήματα είναι να κρατήσεις την θερμοκρασία στους 18-19 βαθμούς οποτε θες chiller και τα 60 λίτρα είναι που είναι δύσκολα για reef για μεσογειακό απαιτείται εμεπιρία.ανεβοκατεβαίνει η αλατότητα για πλακα.κάποτε ήθελα να κάνω μεγογειακό με γύλους και καλόγριες(damsel)δεν το δοκίμασα.οι ιταλοί το έχουν ψάξει πολύ αυτό το θέμα.κατά την γνώμη μου είναι πιο δύσκολο από το reef. a μη το ξεχάσω θες και "ρεφρεκτομετρο" οπωσδήποτε

Αποσυνδεδεμένος posidwnas

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 100L ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ - 240L ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΣΥΚΙΕΣ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 07:35:13 πμ »
Τον χειμώνα τα δικά μου μεσογειακά είναι στους 20-21 βαθμούς και το καλοκαίρι είναι στους 26-27 αλλά αντεξαν και με 30αρια... Με ανεμιστήρες μια χαρά κρατάει αυτές τις θερμοκρασίες. Ανεμώνη εγώ δεν έχω σε κανένα από τα 2 γιατί σου φέρνουν το ενυδρείο τούμπα σε χρόνο ρεκόρ. Μερικές γαριδούλες, φύκια, σφουγγάρια και κανένα μικροψαρο και είσαι κομπλέ

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 02:01:08 μμ »
Σωστός...και καμιά ανεμώνη θα προσθέσω... thubsup

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 08:03:57 μμ »

Θα σου φέρνω υγρά στην μπουζού  :-* :-* :-*... με μάσκα αν βγάλεις τραγάνα και σε πετύχουν πας συνοδεία (εκτός αν έχει αλλάξει ο νόμος)...  :P :P :P

μπορείς όμως να πάρεις από τα δίχτυα κανενός ψαρά... έτσι κι αλλοιώς τις πετάνε...
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 10:04:32 μμ »
Παρεξήγησης...sorry...εννούσα με μάσκα καμιά πετρα/βραχάκι και τραγάνα απο κανα ψαρά...

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 22, 2016, 08:56:50 μμ »
Καλησπέρα σας,

έκανα μια λίστα με αυτά που πρέπει να αγοράσω και εάν θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας:

Εκτός φυσικά από το ενυδρείο 60L, θερμοστάτη και εξ. φίλτρο Eheim ecco pro 2032 που υπάρχει, ξεκινάω αγορές:

• Ρεφλεκτόμετρο
  • Αντίστροφη Όσμωση
  • Υλικά για το φίλτρο, άνθρακα(έχω 200gr με ζεολιθο, εάν κάνει?) και αντιφώσφορο
  • Wave Deflector και ακόμα ένα μικρό κυκλοροφορητή 3-6w
  • 6 κιλά νεκρού βράχου ή 4-2 νεκρού/ζωντανού
  • 10 κιλά αραγωνίτη 
  • 5 κιλά CoralMarine αλάτι
  • 1 kit για όλες τις μετρήσεις νερού
  • και σίγουρα κάποια βακτήρια ή κάτι από ασβέστιο (ή κάτι άλλο?)
  • Φωτισμός LED 25W ή 2* T5 με DIY

Τι λέτε?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2016, 09:04:44 μμ από skullJ »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 22, 2016, 11:35:26 μμ »
1.ρεφρακτομετρο . Σιγουρα χρειαζεται
2. Ριξε μια ματια στο filtercosmos, θα βρεις καλυτερη τιμη
3. Ανθρακας και αντιφωσφορος θα βρεις και χυμα ισως ακομα ανθρακα στο petcumulus
4. μια coralia Nano θα σε βοηθησει πολυ.
5. βραχος νεκρος και ενα κομματι απο ζωντανο αρκει να ειναι καλης ποιοτητας καθαρος απο pests
6. 1 σακι ΑΤΙ θα σου ειναι αρκετο. Νομιζω οτι εχει διαθεσιμο ο petcumulus
7. Επισης αλατι εχει 5κιλο σε προσφορα της munster, πολυ καλης ποιοτητας.
8. Προτιμησε τεστ της salifert CA,MG,KH
9. βακτηρια για την αρχη ειναι καλης ποιοητητας τα special blend
10. Νομιζω οτι ειναι ακριβος ο φωτισμος αυτος. Μπορεις και με 2 Χ 24W T5 να εισαι καλυμμενος.

Επισης θα πρεπει να κοιταξεις για αυτοματη αναπληρωση και ανεμιστηρες για σταθερη θερμοκρασια.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 23, 2016, 12:40:57 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχεις κάποιο μαγαζί να προτείνεις για βράχο?

Επισης θα πρεπει να κοιταξεις για αυτοματη αναπληρωση και ανεμιστηρες για σταθερη θερμοκρασια.

Ανεμιστήρες έχω. ATO είχα αγοράσει από ebay με 25 ευρώ αλλά δεν έφτασε εδώ και πρέπει να το φτιάξω μόνος..
Να ρωτήσω κάτι που δεν το έχω δει στα tutorials. Στον κουβά όπου τραβάει το νερό το ATO βάζεις αλάτι ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 23, 2016, 12:48:31 πμ »
στον κουβα θα εχεις σκετο νερο απο οσμωση ή νερο με αντιχλωριο. Οταν θα εξατμιζεται το νερο το αλατι θα παραμενει στο ενυδρειο, οποτε πρεπει να το αντιακταστησεις με καθαρο νερο.

Καποια σκευασματα που κυκλοφορουν στην αγορα και τα βαζουν στην οσμωση, περιεχουν διαφορα συστατικα τα οποια τα βοηθουν , οπωως π,χ, της preis το οποιο περιεχει οτι συστατικα εχει και ενα αλατι για ενυδρειο, χωρις το νατριο για να μη νανεβασει την αλατοτητα.

Εαν ρωτας για ζωντανο βραχο δεν γνωριζω κανενα μαγαζι. Κανε μια ερτηση στον κουμουλο για νεκρο βραχο και ζωντανο θα παρεις οταν θα αγορασεις κοραλια ή απο κανενα χομπιστα που να μην εχει ομως απταιζιες ή αλλα pests.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 23, 2016, 07:53:51 μμ »
Εαν ρωτας για ζωντανο βραχο δεν γνωριζω κανενα μαγαζι. Κανε μια ερτηση στον κουμουλο για νεκρο βραχο και ζωντανο θα παρεις οταν θα αγορασεις κοραλια ή απο κανενα χομπιστα που να μην εχει ομως απταιζιες ή αλλα pests.

Πίστευα ότι για να είναι έτοιμο το περιβάλλον με νεκρό βράχο θα έπρεπε να περιμένω ένα τρίμηνο, ενώ εάν υπάρχει και νεκρός θα γίνει σε 40 μέρες. έπειτα θα βάλω το πρώτο μου ψάρι και μετά από 1-2 μήνες θα βάλω το πρώτο μου κοράλι.

Επίσης, είχα σχεδιάσει να δέσω 2-3 κομμάτια μεταξύ τους με tireup και με Coral Frag rack στο έδαφος, και εάν είμαι τυχερός να έχει μια τέτοια διάταξη:

Όχι? Λάθος διαδικασία?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2016, 07:56:01 μμ από skullJ »

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 23, 2016, 08:16:14 μμ »
Με νεκρό βράχο στις 40 μέρες θα μπορείς να βάλεις τα πρώτα σου ψαράκια φυσικά όμως θα στρώσεις με βακτήρια,εγώ θα σου πρότεινα τα prodibio τα έχω δοκιμάσει και έμεινα πολύ ευχαριστιμενος.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 23, 2016, 11:19:54 μμ »
για βαση κοιτα για egg crate . ΠΟλυ πιο φθηνο απο εδω Ελλαδα.

Θα βρεις και κατι παρομοιο σε κανενα μικρο mini market.

Συμφωνω με τον Γαβριλο για τα βακτηρια. Σε βοηθουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2016, 11:20:29 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 24, 2016, 06:16:07 μμ »
Πολύ θα ήθελα να ξεκινήσω ένα topic με τον πιο γαμάτο εξοπλισμό που έχω βρει για nano reef όμως θα συνεχίσω προς το παρόν εδώ, για την μετατροπή του freshwater σε nano reef... με όσο το λιγότερο έξοδα!

10. Νομιζω οτι ειναι ακριβος ο φωτισμος αυτος. Μπορεις και με 2 Χ 24W T5 να εισαι καλυμμενος.

Ένας ηλεκτρολόγος στην γειτονιά μου είπε ότι οι "οικονομίας" Τ5 έχουν απόδωση σε Watt την τριπλάσια από την ονομαστική τους...
Εφόσον θέλουμε Watt/λίτρο και μια τέτοια Τ5 δεν θα μας έκανε δουλειά? Το λέω γιατί το δικό μου φωτιστικό έχει 1 λάμπα.

Επίσης, μια τέτοια λύση, E27 54W LED, για το πρώτο setup δεν θα μας βόλευε πολύ? Και ύστερα, εάν αντέξει, την τοποθετούμε και μέσα στο μελλοντικό μας sump! :P