ΑποστολέαςΘέμα: Bigattini για τροφη?  (Αναγνώστηκε 521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος doctor20

• Loyal member
  • **
Bigattini για τροφη?
« στις: Ιανουάριος 24, 2016, 07:36:28 μμ »
ρωτάω αν τα εχει δοκιμάσει κανενας ?ειναι μυγασ και λογικα θα ειναι πολυ πρωτεινουχα ...στο ψαρεμα χρησιμοποιουνται ευρέως και υποθέτω αν ειχαν κατι ποιο βλαβερο απο τα νερα τησ θαλασσας θα το ειχαν σταματήσει..τι γνώμες έχετε?

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Bigattini για τροφη?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 12:16:27 πμ »
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές να το κάνω απλώς δεν έτυχε. Το μόνο πόυ χρειάζεται νομίζω είναι να τα ξεπλύνεις καλά από το "αλέυρι" που τα πασπαλίζουν.
Είναι τροφή φουλ στην πρωτεϊνη οπότε θέλει και προσοχή στο τάϊσμα.
Εγώ ταίζω στα ψάρια μου μυγάκια fruit flies και κάνουν σαν τρελλά.

Τώρα βέβαια και να έκανε κακό στα ψάρια το μπιγκατίνι κακό δεν νομίζω πως θα τα απαγόρευαν. Κακό μακροπρόθεσμα κάνει και η ψαροτροφή σαν δόλωμα αλλά όλο και περισσότεροι ψαράδες ψαρεύουν με αυτή.
Αλλά αυτή είναι μια άλλη κουβέντα περί "ηθικής στο ψάρεμα".
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος doctor20

• Loyal member
  • **
Bigattini για τροφη?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 09:18:55 πμ »
οι συνθήκες σιγουρα δεν θα ειναι καλες...γιατι ομωσ γνωρίζουμε σε τι συνθήκες φτιάχνονται οι ξηρές τροφές ..η τι βαζουν μεσα στην τελική?ακομα και οι κατεψυγμενες ξερουμε απο που ειανι μαζεμενα τα σκουλήκια ?αν ηταν καθαρα εκει?βλεπω τα ψαρια στη θαλασσα αλλα και σε λίμνες και τρωνε οτι βρουνε...(καλύτερα να μην πω ) ..καποιοι εχω διαβασει ζεματιζαν τα bigatini και τα εδειναν σαν συμπληρομα στα καναρινια ..αλλοι καπου διαβασα οτι ταιζαν τα αγγελοψαρα τουσ με ακροβατη και έγιναν ποιο αγρια και με καλύτερες γέννες..

Αποσυνδεδεμένος potami

• New member
  • *
Bigattini για τροφη?
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 28, 2016, 05:00:22 μμ »
Τα μπιικατινι είναι σκουλίκια κρεατόμυγας. Αφήνουν κοτόπουλα να τα “φτύσουν” οι μύγες και μετά μαζεύουν τα σκουλίκια που εντομεταξύ έχουν μεγαλώσει. Επειδή η κρεατόμυγα κάθεται σε οτιδήποτε βρώμικο είναι φορέας ασθενιών και μου φαίνεται πιθανό να τις μεταδίδει αν όχι στα σκουλίκια της αλλά σίγουρα στο περιβάλλον που αυτά μεγαλώνουν (κότα-κρέας). Προσωπικά αλλά χωρίς τεκμηρίωση δεν θα έδινα στα ψάρια μου αυτη την τροφή.
Μηδένα προ του τέλους κακάριζε

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Bigattini για τροφη?
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 28, 2016, 09:38:40 μμ »
Τα μπιγκατίνι που υπάρχουν στα είδη αλιείας σαν δόλωμα προέρχονται από ειδικά εργαστήρια αναπαραγωγής στην Ιταλία. Έχω δεί και αρκετούς ψαράδες να τα μασουλάνε που και που.
Είναι ασφαλή όσον αφορά την καθαρότητα τους.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος theos

• Silver member
Bigattini για τροφη?
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 29, 2016, 05:04:53 μμ »
 έριξα λίγο περίσσευμα από ψάρεμα το άφησαν έτσι όπως το έριξα .η δικιμη εγινε σε αγγελοψαρα και Βολιβίαν ραμ εκτός από αυτό βρωμοκοπαει αμμωνία που την απελευθερωνουν κατά την διάρκεια της παραμονής τους στο μέρος που τα διατηρούμε σε καμία περίπτωση δεν θα τα μασουσα  και για κανένα λόγο μάλλον θα ήταν κάποιο άλλο είδος Δαμιανε επίσης εγγυκλωπαιδικα η συντήρηση τους απαιτεί ουδετερο ψυγείο αφού πρέπει να μένουν στους 0 βαθμούς ώστε να μην μεταλαχθουν σε μύγες χρησημοποιουντε για εγγλέζικο ψάρεμα και για μαλαγρωμα τις περιοχής που ψαρεύουμε η τεχνική του εγγλέζικου ξεκίνησε από ποτάμια και λίμνες και μετά πήγε στην θάλασσα με άριστα αποτέλεσματα

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
Bigattini για τροφη?
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2016, 01:00:21 πμ »
Ο...Δαμιανός...ποιος ειναι οεοοοοοοοοο??? ;D
 quest? quest? quest?

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος theos

• Silver member
Bigattini για τροφη?
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 30, 2016, 04:32:10 μμ »
Ο...Δαμιανός...ποιος ειναι οεοοοοοοοοο??? ;D
 quest? quest? quest?
ΑΥΤΟΣ! !! Αντε Γειά !!! Χα χα χα χα χρόνια πολλά τρελό αγόρι καλή ανάσταση

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk