ΑποστολέαςΘέμα: Κατασκευή ενυδρείου & τοποθέτηση φίλτρου  (Αναγνώστηκε 612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathew

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Μέτρια
  • Τα ενυδρεία μου: 240 λίτρα με δίσκους
  • Τόπος Διαμονής: Καβάλα
Κατασκευή ενυδρείου & τοποθέτηση φίλτρου
« στις: Ιανουάριος 21, 2016, 10:10:07 πμ »
Καλημέρα συνχομπίστες. Θέλω τελικά να φτιάξω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και έχω μερικά προβλήματα. Σκέφτομαι για 240 λίτρα καθαρά, σε διαστάσεις όπως το juwel 240 (121χ41χ55). Θα τοποθετηθεί δίπλα σε μια κολώνα πίσω από τον καναπέ και θα είναι σαν διαχωριστικό μεταξύ κουζίνας και σαλονιού οπότε θα το βλέπω και από τις 2 όψεις του (μπρος & πίσω) αλλά ο εξοπλισμός του (καλώδια , φίλτρο-α , σωληνάκι αεραντλίας ) θα πρέπει να βγαίνουν από το έπιπλο στην πλάγια πλευρά του μεταξύ επίπλου και κολώνας. Τα ερωτήματα λοιπόν είναι:
1. Έχω ήδη το ecco pro 300, να βάλω και ένα ακόμα φίλτρο να δουλεύουν μαζί ή να πάω σε 1 μεγαλύτερο?
2. Θα υπάρχει πρόβλημα στην κυκλοφορία του νερού επειδή θα είναι τα φίλτρα από τα πλάγια?
3. Πιστεύετε ότι μπορεί να στηθεί φυτεμένο με 2 όψεις? δηλαδή ψηλά φυτά στην μέση του ενυδρείου κατά μήκος και χαμηλά φυτά μπροστά? (στις οθόνες).
θα ήθελα γνώμες έμπειρων για να μπορέσω να καταλήξω κάπου.

Αποσυνδεδεμένος Mihallucci

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Κάτι ψιλά...
  • Τα ενυδρεία μου: 100lt danio,harlequin rasbora / 100lt Χρυσοψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Τριαδι,Θερμη.
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 10:53:47 πμ »
Καλημέρα συνχομπίστες. Θέλω τελικά να φτιάξω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και έχω μερικά προβλήματα. Σκέφτομαι για 240 λίτρα καθαρά, σε διαστάσεις όπως το juwel 240 (121χ41χ55). Θα τοποθετηθεί δίπλα σε μια κολώνα πίσω από τον καναπέ και θα είναι σαν διαχωριστικό μεταξύ κουζίνας και σαλονιού οπότε θα το βλέπω και από τις 2 όψεις του (μπρος & πίσω) αλλά ο εξοπλισμός του (καλώδια , φίλτρο-α , σωληνάκι αεραντλίας ) θα πρέπει να βγαίνουν από το έπιπλο στην πλάγια πλευρά του μεταξύ επίπλου και κολώνας. Τα ερωτήματα λοιπόν είναι:
1. Έχω ήδη το ecco pro 300, να βάλω και ένα ακόμα φίλτρο να δουλεύουν μαζί ή να πάω σε 1 μεγαλύτερο? Νομιζω οτι ειναι μικρο, η πας σε μεγαλυτερο η παιρνεις αλλο ενα.
2. Θα υπάρχει πρόβλημα στην κυκλοφορία του νερού επειδή θα είναι τα φίλτρα από τα πλάγια? Δεν εχει σημασια, τα spray bar μπορεις να τα βαλεις οπου θες.
3. Πιστεύετε ότι μπορεί να στηθεί φυτεμένο με 2 όψεις? δηλαδή ψηλά φυτά στην μέση του ενυδρείου κατά μήκος και χαμηλά φυτά μπροστά? (στις οθόνες). ωραια ιδεα .Επισης μπορεις να ξεκινησεις απο την μια γωνια με ψηλα φυτα και να καταληγεις ως την αλλη γωνια γεωμετρικα με γρασιδι.
θα ήθελα γνώμες έμπειρων για να μπορέσω να καταλήξω κάπου.
οσο για το κρυψιμο καλωδιων κτλ. σκεφτομαι και γω να κανω ενα επιπλο για ενα 100αρι ενυδρειο που εχω σε παρομοιο σημειο με σενα και θα το κοψω 20 ποντους παραπανω στα πλαγια ωστε να βαλω ενα κουτι απο το ιδιο ξυλο για κρυψω τα καλωδια και σωληνωσεις, βεβαια κουμπωτο με καβιλλιες η συρταρωτο για ευκολια στις εργασιες(καθαρισμα σωληνων, βανακια κτλ.)
Ελπιζω να βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 11:57:54 πμ »
Kαλημερα  ^-^

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το φιλτρο αν βαλεις τα σωληνακια στην μια ακρη μονο, τα εχω ετσι σε 2 ενυδρεια μου και δεν υπαρχει κανενα προβλημα αρκει να πετυχεις και την καταλληλη κυκλοφορια που θες.

Βεβαια και μπορεις να στησεις φυτεμενο σε 2 οψεις και μην σου πω οτι αυτα τα φυτεμενα ειναι τα πιο εντυπωσιακα. Θα δεις πολλα τετοια ενυδρεια σε εκθεσεις ή showroom στο εξωτερικο που θελουν η θεαση να ειναι απο ολες τι πλευρες λογο επισκεπτων και χωρου. Αντι να βαλεις λοιπον τα μεγαλυτερα σε υψος φυτα πισω και τα μικροτερα μπροστα οπως στο κλασικο στησιμο και να τραβηξεις το υποστρωμα προς την πισω πλευρα για να δωσεις λιγο την αισθηση του βαθους θα το κανεις στο κεντρο θα κανεις δλδ ενα βουναλακι στο κεντρο του ενυδρειου και θα τοποθετησεις τις πετρες τα ξυλα ή οτι  επιλεξεις στο κεντρο στη συνεχεια θα φυτευεις περιμετρικα ξεκινωντας απο το κεντρο με τα πιο ψιλα φυτα και θα πηγαινεις προς τα κατω ..

Αλλη μια ιδεα ειναι να γινει ολο αυτο ξεκινωντας απο τη πλευρα του ενυδρειου που θα ειναι η κολωνα και ουσιαστικα δεν θα μπορεις να δεις και να κατεβεις προς τα κατω και περιμετρικα παλι με τον ιδιο τροπο .(ελπιζω να μη σε μπερδεψα  :( )

Μακαρι να βοηθησα εστω και λιγο καλη συνεχεια !

Αποσυνδεδεμένος mathew

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 12:32:32 μμ »
Κατάλαβα ακριβώς τι μου είπες και μου φτιάξατε την διάθεση γιατί τώρα δεν έχω ενδοιασμούς και θα ξεκινήσω την υλοποίηση του  clapp clapp clapp

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 02:38:44 πμ »
Νομίζω τα παιδιά στα είπαν όλα και συμφωνώ. Καλό ξεκίνημα και περιμένουμε παρουσίαση. greatup

Αποσυνδεδεμένος mathew

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:24:07 πμ »
Δυστυχώς πάλι μου κόψανε την φόρα. Πήρα τον τζαμά μου τηλέφωνο για να του πω να το ξεκινήσει και τον ρώτησα πως το κολλάει και μου είπε ότι κολλάει πρώτα τα τζάμια με την λάμπα και μετά βάζει σιλικόνη από την μέσα πλευρά στις ενώσεις. Έχω διαβάσει ότι δεν ενδεικνύεται το κόλλημα με την λάμπα. Οπότε ή αγοράζω έτοιμο το οποίο μου δημιουργεί πρόβλημα γιατί τα λάστιχα των φίλτρων μπαίνουν από πίσω και εγώ τα θέλω στα πλάγια ή πρέπει να το κολλήσω μόνος μου. Επειδή η δουλειά μου είναι τέτοια που πιάνουν τα χέρια μου να κάνω οτιδήποτε πόσο δύσκολο ή επικίνδυνο είναι να το κολλήσω μόνος μου? Εννοείται ότι θα βάλω κόντρες και κάτω και πάνω.

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:47:10 πμ »
Τεμπελης ο τζαμας, βαριέται να περιμένει, σταθεροποιεί τα τζάμια με τη κόλλα με τη λάμπα και μετα στεγανοποιεί με τη σιλικονη, αρπα-κολλα δουλεια. Αν ήταν ετσι απλό, τα εργοστασιακά έτσι θα τα έκαναν, κατι ξέρουν που δεν τα κάνουν όμως. Η κόλλα αυτη δεν έχει καθολου ελαστικότητα, όπως έχει η σιλικονη

• Silver member
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 11:01:44 πμ »
Δυστυχώς πάλι μου κόψανε την φόρα. Πήρα τον τζαμά μου τηλέφωνο για να του πω να το ξεκινήσει και τον ρώτησα πως το κολλάει και μου είπε ότι κολλάει πρώτα τα τζάμια με την λάμπα και μετά βάζει σιλικόνη από την μέσα πλευρά στις ενώσεις. Έχω διαβάσει ότι δεν ενδεικνύεται το κόλλημα με την λάμπα. Οπότε ή αγοράζω έτοιμο το οποίο μου δημιουργεί πρόβλημα γιατί τα λάστιχα των φίλτρων μπαίνουν από πίσω και εγώ τα θέλω στα πλάγια ή πρέπει να το κολλήσω μόνος μου. Επειδή η δουλειά μου είναι τέτοια που πιάνουν τα χέρια μου να κάνω οτιδήποτε πόσο δύσκολο ή επικίνδυνο είναι να το κολλήσω μόνος μου? Εννοείται ότι θα βάλω κόντρες και κάτω και πάνω.

Μονος σου τόσο μεγάλο ενυδρείο ;;; Μόνο που το διάβασα αγχώθηκα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2016, 11:02:26 πμ από mixalis17081985 »

Αποσυνδεδεμένος mathew

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 12:56:49 μμ »
και τώρα? δεν είναι αμαρτία να πάρω έτοιμο και να κόβω καπάκια? και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να προσαρμόσω φίλτρα και θερμοστάτες στα πλάγια του έτοιμου ενυδρείου. Γνωρίζει κανείς αν συμφέρει να το παραγγείλω σε μαγαζιά της Θεσσαλονίκης που είδα ότι κάνουν ενυδρεία όπως τα θες?

• Silver member
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 01:17:09 μμ »
και τώρα? δεν είναι αμαρτία να πάρω έτοιμο και να κόβω καπάκια? και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να προσαρμόσω φίλτρα και θερμοστάτες στα πλάγια του έτοιμου ενυδρείου. Γνωρίζει κανείς αν συμφέρει να το παραγγείλω σε μαγαζιά της Θεσσαλονίκης που είδα ότι κάνουν ενυδρεία όπως τα θες?

Αλλος τζαμας στη πολη σου ;;

Αποσυνδεδεμένος mathew

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 01:35:20 μμ »
Τζαμάδες έχουμε πολλούς αλλά δεν το βλέπω να ασχολούνται. Γι'αυτό όταν είπα ότι μου ζήτησε 80€ για 200 λίτρα έτοιμο κολλημένο όλοι εδώ μου είπαν ότι είναι τζάμπα και αυτό θα μου το έκανε με 140€, αλλά τι να το κάνω έτσι.