ΑποστολέαςΘέμα: new one 160lt  (Αναγνώστηκε 482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christiano

• New member
  • *
  • Εμπειρία: όταν μάθω θα γράψω
  • Τα ενυδρεία μου: 160lt
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
new one 160lt
« στις: Ιανουάριος 12, 2016, 01:58:35 πμ »
Καλησπέρα καλησπέρα,

θεωρώ πως ήρθε η ώρα να μπω και εγώ στο παρεάκι σας, μετά από πολύ αγώνα καθώς ο χρόνος ήταν πολύ περιορισμένος για να γράψω το οτιδήποτε, αν και ήθελα να μοιραστώ πολλές σκέψεις.
Αρχίζοντας να τονίσω πως ήμουν πολύ τυχερός καθώς μεγάλωσα μέσα σε ένα σπίτι με πολύ αγάπη για όλα τα ζωντανά πλασματάκια του Θεού. Ο πατέρας ως ενυδρειολάτρης φύτεψε το μικρόβιο για τα καλά, με αποτέλεσμα περισσότερη ώρα να χαζεύω το ενυδρείο παρά την τηλεόραση. Οπότε το μήλο κάτω από την μηλιά θα πέσει.. και τον ευχαριστώ για αυτό!

Ένα σύντομο review:
Για έξι χρόνια ασχολήθηκα με τα ψαράκια γλυκού νερού, και πιο συγκεκριμένα με Malawi κιχλίδες. (το οποίο ενυδρείο χωρίς απώλειες συνεχίζει να υφίσταται, καθώς κληρονόμος του έγινε ο πατέρας μου! Από την μια με κράζει από την άλλη με ευχαριστεί που τον ξανά έριξα στα νερά.)
Καθώς λοιπόν το παλιό 90lt έφυγε από το σπίτι μου και εγκαταστάθηκε στο πατρικό, σειρά είχε ένα μεγαλύτερο. (μακάρι να γινόταν και πιο μεγάλο, αλλά που... χώρος.)
Αναθέτοντας λοιπόν την δουλειά με τις ακριβείς διαστάσεις σε ένα φίλο που διατηρεί ενυδρειακό κατάστημα, και τον ευχαριστώ, ξεκινάει το καινούριο project. Μετά από λίγο καιρό είχα στο σαλόνι μου ένα 160λτ ενυδρείο με αρχική σκέψη για fish only και στη συνέχεια βλέπουμε.

Η πρώτη προσπάθεια έγινε στις 15/4/2015 και όλα κυλούσαν ομαλά. Ο κύκλος ολοκληρώθηκε αφού μηδένησαν τα απαραίτητα. Μετά από ενάμησι μήνα μπήκε ο πρώτος κάτοικος. Τι άλλο από ένα Occelaris Clownfish, μετά από δύο μήνες ένα μικρό Trigger Picasso και στην συνέχεια ένα μικρό Blue Tang (να πω την αμαρτία μου δεν τα χάρηκα σχεδόν καθόλου, καθώς λόγω εργασίας έλειπα αρκετά από το σπίτι). Όλα πήγαιναν κατ’ ευχήν μέχρι που μία μέρα λίγο πριν τις γιορτές (καθώς είχα τον χρόνο ώστε να ασχοληθώ επιτέλους λίγο πιο ουσιαστικά) μου καρφώθηκε η εξαίσια ιδέα να αλλάξω διακόσμηση και να προσθέσω κάποια κομμάτια νεκρού βράχου ώστε να αλλάξει το aqua scape!
Ίσως οι περισσότεροι μπορείτε να φανταστείτε την συνέχεια! NH4 και ΝΟ2 στο φουλ και ξαφνικά όλα γκρεμίζονται! Τα ψαράκια δυστυχώς απεβίωσαν... μεγάλες αλλαγές νερού και ammolock προσπάθησαν να βοηθήσουν την κατάσταση αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε σωτηρία. Αν και χαλάστηκα πολύ για το τραγικό λάθος που έκανα, καθώς την πλήρωσαν τα ψαράκια χωρίς λόγο, παρ' όλα αυτά η ζωή συνεχίζεται! (Εδώ άνθρωποι χάνονται..)
Μετά από αυτό και λόγω των ημερών είπα να κάνω delete μνήμης και ένα reset το ενυδρείο. Και πάμε από την αρχή..

Καινούριο aqua scape, πάνω του μισού αλλαγή νερού, πιο δυνατό skimmάρισμα, καθάρισμα περιφερειακών, αρκετό διάβασμα και αρκετή υπομονή πλέον. Επίσης περισσότερο χρόνο για ενασχόληση με την τρέλα καθώς οι υποχρεώσεις και η δουλειά δεν άφηναν κανένα περιθώριο, αλλά κάπως το βολέψαμε!
Κάπου εδώ ξεκινάει εκ νέου το ταξίδι μας... ελπίζω να είστε συνοδοιπόροι και βοηθοί όποτε χρειάζεται!

*εκφράστε ελεύθερα τις απόψεις σας. Αλλά πάντα με ευγενικό τρόπο..  :D

Το ενυδρείο ξεκινάει να τρέχει ξανά από την αρχή στις 4/1/2016.

Ανά 2 μέρες μπαίνει βοήθημα Seachem Pristine για την ανάκτηση της βιολογίας μας σε συνδυασμό με σταθερή θερμοκρασία και αρκετά καλή κυκλοφορία!

Η παρουσίαση μας λοιπόν:

Κατηγορία ενυδρείου
Fish Only with Live Rock  (για αρχή! Μετά θα δούμε πως θα εξελιχθεί.. έτσι και αλλιώς θα χρειαστώ την βοήθεια σας ;) )

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 60*45*58
Συνολικά Λίτρα: 160lt μικτά 145lt καθαρά
Βάση: Χειροποίητη από ξύλο ανθεκτικό στην υγρασία

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: τίποτα ακόμα
Κοράλια: τίποτα ακόμα
Άλλα είδη: τίποτα ακόμα

Διακόσμηση Ενυδρείου
Βράχος(Kg): 12kg
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός): 65% ζωντανός 35% νεκρός
Υπόστρωμα: χοντρός αρραγωνίτης

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: 2*Τ5      1*blue 1*white
Διάρκεια φωτισμού: 9hr per day

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση: πλάτη του ενυδρείου παρόμοιο με σαμπ στο οποίο περιλαμβάνονται: αντλίες, μακαρόνι, θερμοστάτης, skimmer
Skimmer: TMC v2 400 with 2000lt/h Rio pump
Αντλίες/Κυκλοφορητές: 2* SUNSUN JP 064 800lt/h    2* JEBAO WP10 (οι οποίοι είναι στο δρόμο από γνωστό διαδικτυακό κατάστημα)
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): 1* BOYU Heater HT 3200 200W / 26ο C

Παράμετροι Νερού
pH:-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3): 1.5 (με τεστ Salifert)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 4 (με τεστ Salifert)
Νιτρικά (ΝΟ3): δεν μέτρησα ακόμη
Ασβέστιο (Ca)-
Μαγνήσιο (Mg)-
Φωσφορικά (Po4)-

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20% / 10 μέρες

Διατροφή
Τροφές Ψαριών: Ocean Nutrition Formula 2 Flakes, Ocean Nutrition Prime Reef Flakes, Ocean Nutrition Spirulina Flakes

Φωτογραφίες:

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την υπομονή σας.
Δεκτές όλες οι συμβουλές... καλή μας συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2016, 02:00:15 πμ από christiano »
Όλοι μαθαίνουν... είτε φωναχτά είτε σιωπηλά!

Αποσυνδεδεμένος toyomania

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 450 λιτρα ReeF
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
new one 160lt
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 08:36:05 πμ »
Καλημερα και Καλως ορισες φιλος!!
Μια χαρα σε βρισκω αφου λιγο πολυ το μικροβιο υπηρχε απο του πατερα σου την μερια!!
Υπομονη λοιπον και ολα θα πανε οπως πρεπει!!
Οσο για τα ψαρακια που εχασες....δυστυχως και αυτα εινα μεσα στο προγραμμα!! welcome

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
new one 160lt
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 07:22:33 μμ »
Καλο ξεκινημα σου ευχομαι φιλε.Εχω την αισθηση πως σχεδον εισαι στην μεση παλι.Θα εχεις δηλαδη μια κατακορυφη ανοδο στα ΝΟ3 και στην συνεχεια θα αρχισει να σταθεροποιειτε το ενυδρειο σου.Θα σου προτεινα να σταματησεις τις αλλαγες νερου για οσο υπαρχουν ακομα ΝΟ2 στο ενυδρειο σου και να μην ξαναβαλεις  το χερι σου για εργασιες μεσα σε αυτο.Καλη συνεχεια  ^-^

• New member
  • *
new one 160lt
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 07:41:23 μμ »
Καλώς σας βρήκα...  ^-^
όσον αφορά τις αλλαγές έχουν σταματήσει! Δεν θα γίνουν ξανά μέχρι να μηδενίσουν όλα..

Ανά δύο μέρες μπαίνει και Pristine της Seachem.. οπότε θα πάμε λίγο πιο γρήγορα! Αν και δεν το βιάζω... φέεεεεετα! (που λέει και η γνωστή διαφήμιση)

Το νέο στήσιμο του βράχου πως σας φαίνεται? Από άποψη κυκλοφορίας πάντως είμαστε πολύ καλά!

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
new one 160lt
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 08:06:22 μμ »
Καλώς σας βρήκα...  ^-^
όσον αφορά τις αλλαγές έχουν σταματήσει! Δεν θα γίνουν ξανά μέχρι να μηδενίσουν όλα..

Ανά δύο μέρες μπαίνει και Pristine της Seachem.. οπότε θα πάμε λίγο πιο γρήγορα! Αν και δεν το βιάζω... φέεεεεετα! (που λέει και η γνωστή διαφήμιση)

Το νέο στήσιμο του βράχου πως σας φαίνεται? Από άποψη κυκλοφορίας πάντως είμαστε πολύ καλά!

Ωραιο ειναι το στησιμο :)

ΥΓ ...Ασε μην ανεβαζουμε παλι αμμωνια... :D :D :D Πλακα σου κανω

• New member
  • *
new one 160lt
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 08:18:40 μμ »
Καλώς σας βρήκα...  ^-^

Ωραιο ειναι το στησιμο :)

ΥΓ ...Ασε μην ανεβαζουμε παλι αμμωνια... :D :D :D Πλακα σου κανω

χαχαχαχα φίλτατε clooyn πλέον δεν το λέμε ούτε για πλάκα!  :D :P :D

Για να δούμε πως θα πάει τις επόμενες ημέρες...

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
new one 160lt
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 11:13:13 μμ »
Αν και νομιζω οτι ειναι πολυς ο βραχος,θα συμφωνησω με τον Σταθη,ΟΧΙ χερια μεσα.Ολα να πανε καλα.