ΑποστολέαςΘέμα: Κανιβαλισμος σε tropheus?  (Αναγνώστηκε 169 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lordsoth

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 tanga - 60 planted low tech
  • Τόπος Διαμονής: kozani highlands
Κανιβαλισμος σε tropheus?
« στις: Ιανουάριος 08, 2016, 04:47:35 μμ »
Σημερα μου ετυχε κατι καινουργιο και στεναχωρω, ανοιγοντας τα φωτα παρατηρησα πως το 1 απο τα 2 μεγαλα θυληκα ικολα ηταν ετοιμο να γεννησει, χαρουμενος αραξα και περιμενα την διαδικασια . Μετα απο περιπου 10 λεπτακια το θυλικο αρχησε να παιρνει θεση σε μια γωνια και να βγαζει σιγα σιγα τα ψαρακια. Μετρησα περιπου 7 να βγαινουν απ το στωμα και τοτε ξαφνικα εγινε το αναπαντεχο! Ο αρσενικος εκανε ντου και εγινε μακελειο , επαθα πλακα δεν ειχα ξαναδει τροφεους να κανιβαλιζουν. Ετρεξα να προλαβω οτι μπορω και γλιτωσα 2. Σε γεννηστρα μεγαλωσε κανεις τροφεους? θα μπορεσουν να ενταχθουν αργοτερα αν τα βαλω με τα αλλα?

Αποσυνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
  • Δόξα Τω Θεω που ακόμη την παλεύουμε!!!
  • Εμπειρία: loading...
  • Τα ενυδρεία μου: under strosimation ... Super light reef 320 lt
  • Τόπος Διαμονής: A son Evosmon
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 08:26:56 μμ »
Να χαρώ εγώ ειδικούς!!!
Κι εμένα μου έλεγαν ότι τα τροφέους δεν τρώνε τα μικρά τους...
Τι να πω φίλε... Κρίμα!
Απαυτα που σου δωσα ?
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,
Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,
Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!
Sταυρος Aμανατιδης του Xαραλάμπους...

Αποσυνδεδεμένος lordsoth

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 tanga - 60 planted low tech
  • Τόπος Διαμονής: kozani highlands
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 11:33:54 μμ »
Ναι σαξ τα δικα σου ηταν, οποιος λεει οτι γνωριζει τα παντα για της αφρικανικες κυχλιδες ειναι σαν να σου λεει οτι ξερει τα παντα για της γυναικες  :P :P :P

με αυτο που εγινε φοβαμαι να βαλω τα μικρα μεσα στο ενυδρειο πλεον, θα αρχισουμε το νηπιαγωγειο σαν της mbunes παλι 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2016, 11:34:44 μμ από lordsoth »

Αποσυνδεδεμένος PASCAL

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Όσο ζω μαθαίνω...
  • Τα ενυδρεία μου: 350L Pseudotropheus demasoni, Pseudotropheus williamsi, Tropheops sp. chilumba 300L Metriaclima emmiltos, Labeotropheus trewavasae ''Thumbi West'', Metriaclima estherae ''minos reef'', 500L Cyphotilapia frontosa Blue Zair ''Moba'', Neolamprologus leleupi
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 12:20:59 πμ »
Νομίζω πως ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με συμπεριφορές ζωντανών! Και αναφέρομαι σε όλα τα ζωντανά  ;) Όταν το θηλυκό ελευθερώσει τα μικρά σε χώρο όπου δεν έχει να κρυφτούνε, αμέσως το ένστικτο των μεγαλύτερων ψαριών ενεργοποιείται και βλέπουν μια εύκολη και νόστιμη λεία...όλα χρειάζονται την πρωτεϊνη τους! Θέλει απομάκρυνση της μητέρας περίπου στις 20 ημέρες για τα tropheus ώστε να τα ελευθερώσει σύντομα και να μη λείπει πολύ από το κοπάδι...