ΑποστολέαςΘέμα: Red Sea  (Αναγνώστηκε 1482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Γλυκά Νερά
Red Sea
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 11:29:24 μμ »
 Η τιμή του NO3 έχει πέσει στο 5. Στο άρθρο που μου πρότεινε ο QS-Plan γράφει ότι θα βοηθούσε να ρίχνω λίγο τροφή στο χωρίς ψάρια ενυδρείο ή κατάλαβα λάθος ; Και θα πρέπει να αποκτήσω την σωστή ποσότητα - αποικία βακτηριδίων, αλλά πως θα καταλάβω ότι το ενυδρείο έχει μέσα βακτηρίδια;

Άσχετο αλλά ο αραγωνιτης έχει σκουρινει λίγο από πάνω από τις πέτρες . Να τον ανακινησω λίγο να έρθει ο ασπρος από πάνω ή αυτό βοηθάει στο να αναπτυχθούν ζωντανοί οργανισμοί.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Red Sea
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 11:40:40 μμ »
Η τιμή του NO3 έχει πέσει στο 5. Στο άρθρο που μου πρότεινε ο QS-Plan γράφει ότι θα βοηθούσε να ρίχνω λίγο τροφή στο χωρίς ψάρια ενυδρείο ή κατάλαβα λάθος ; Και θα πρέπει να αποκτήσω την σωστή ποσότητα - αποικία βακτηριδίων, αλλά πως θα καταλάβω ότι το ενυδρείο έχει μέσα βακτηρίδια;

Άσχετο αλλά ο αραγωνιτης έχει σκουρινει λίγο από πάνω από τις πέτρες . Να τον ανακινησω λίγο να έρθει ο ασπρος από πάνω ή αυτό βοηθάει στο να αναπτυχθούν ζωντανοί οργανισμοί.
[/color]

Καλα πολυ επιθετικο σε βρισκω  :D :D :D.Πας γυρευοντας να την κανεις την ζημια σου...Δεν ακουμπας τιποτα απο τον αραγωνητη αυτο που σου δημιουργηθικε ειναι διατομικη αλγη και ειναι πολυ φυσιολογικη εξελιξη σε ενα νεο ενυδρειο.Θα φυγει μονη της καποια στιγμη.Νερο ποσες μερες εχεις στο ενυδρειο 4-5 μερες;Ναι και αυτο με την τροφη μπορεις να το κανεις οχι απαραιτητα ομως

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
Red Sea
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 11:46:17 μμ »
Φίλε μου τι να πω.....με βοηθας αφάνταστα γιατί τώρα μαθαίνω και φοβάμαι μην κάνω όντως καμιά πατάτα.... Το νερό αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι μέσα στο ενυδρείο γύρω στις 9 με 10 μέρες, από τις 23 ή 22 Δεκεμβρίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2016, 11:48:25 μμ από Valandis »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Red Sea
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 11:49:04 μμ »
Φίλε μου τι να πω.....με βοηθας αφάνταστα γιατί τώρα μαθαίνω και φοβάμαι μην κάνω όντως καμιά πατάτα.... Το νερό αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι μέσα στο ενυδρείο γύρω στις 9 μέρες, από τις 23 ή 22 Δεκεμβρίου.

Νομιζω πως ακομα εχεις πολλα ΝΟ2 στο ενυδρειο σου.Εχεις τεστακι για να κανεις μια μετρηση;

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
Red Sea
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 12:00:51 πμ »
Μόλις τώρα ξαναέκανα μέτρηση με τεστ της Salifert για το NO2 και μου βγάζει αποτέλεσμα NO2=0, ενώ η θερμοκρασία έχει σταθεροποιηθει στους 26,5 βαθμούς Κελσίου. Το σωστό δηλαδή είναι η τιμή του NO2 να ανέβει;

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Red Sea
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 12:11:38 πμ »
Μόλις τώρα ξαναέκανα μέτρηση με τεστ της Salifert για το NO2 και μου βγάζει αποτέλεσμα NO2=0, ενώ η θερμοκρασία έχει σταθεροποιηθει στους 26,5 βαθμούς Κελσίου. Το σωστό δηλαδή είναι η τιμή του NO2 να ανέβει;

Ναι πρεπει να ανεβουν.Μετρησες ποτε NO2 πανω απο 0 στο ενυδρειο σου αυτες τις 9 μερες;Μαλλον οι αλλαγες νερου που κανεις δεν αφηνουν να ξεκινησει ο κυκλος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2016, 12:13:10 πμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
Red Sea
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 12:17:15 πμ »
Όχι δεν έχω μετρήσει πάνω από 0, αλλαγή νερού έκανα μόνο μια φορά για να πέσει το NO3

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Red Sea
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 12:24:08 πμ »
Όχι δεν έχω μετρήσει πάνω από 0, αλλαγή νερού έκανα μόνο μια φορά για να πέσει το NO3

Μην ξανακανεις αλλαγη και περιμαινε αυτη την σηρα...Μην βιαζεσαι θα εχεις μπροστα σου στην συνεχεια πολυ ομορφες στιγμες με το ενυδρειο σου

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
Red Sea
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 11:12:22 πμ »
Λέω να πάρω αυτό μήπως βοηθήσω το ενυδρείο να ξεκινήσει τον κύκλο του αζώτου

http://www.aquario.gr/microbe-lift-special-blend.html

Αποσυνδεδεμένος Simerinos

• Silver member
  • Γιατί δεν είμαι δα και χθεσίνος
  • Εμπειρία: Τσουκ
  • Τα ενυδρεία μου: 120L ζωοτόκα, 60L αλγάριουμ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη, Περαία
Red Sea
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 02:20:58 μμ »
Υπομονή χρειάζεται τώρα, όχι ματζούνια και υγρά.
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο...

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
Red Sea
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 06:02:39 μμ »
Φίλε Simerinos προτείνεις να μην το πάρω; Αν είναι έτσι να περιμένω να κλείσει περίπου ένα μήνα λειτουργίας μόνο του;  Να περιμένω δηλαδή να ανέβουν οι τιμές του NO2 όπως προτείνει ο φίλος clooyn ώστε να γίνει ο κύκλος του αζώτου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Red Sea
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 07:03:47 μμ »
μπορεις να το αγορασεις . Πολλοι το εχουν δουλεψει. Επίσης μπορεις να παρεις και ενα κομματι ζωντανο βραχο και να ριχνεις και κανενα φυλλαρακι για να στρωσεις πιο γρηγορα το ενυδρειο...

Το θαλασσινο παντως θελει υπομονη...
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Simerinos

• Silver member
  • Γιατί δεν είμαι δα και χθεσίνος
  • Εμπειρία: Τσουκ
  • Τα ενυδρεία μου: 120L ζωοτόκα, 60L αλγάριουμ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη, Περαία
Red Sea
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 07:07:36 μμ »
Αν θέλεις να το πάρεις, πάρτο. Καλό θα κάνει.
Απλά πιστεύω πως είναι πετάμενα λεφτά.
Αν είδα καλά στο θέμα σου, έχεις μέσα και ζωντανούς βράχους, άρα τα βακτήρια που θέλεις υπάρχουν ήδη μέσα στο ενυδρείο σου.

Άπλα ειναι προσωπική μου άποψη, άλλα εγώ είμαι και περίεργος... ::)
Όταν είχα στήσει το δικό μου ριφάκι, το είχα 2 μήνες άδειο μόνο με αραγονίτη και βράχο και περίμενα την βιολογία να στρώσει μόνη της, κοιτώντας τα κοπίποδα και πάσης φύσης νανογαριδοζωοπλανκτόν να κόβουν βόλτες στο ενυδρείο.
Εμένα και αυτό το στάδιο μου αρέσει και γενικά είμαι της υπομονής και τα ζα μ' αργά..

Αν βιάζεσαι όμως, φυσικά, ρίξε.
Δεν υπάρχει ένας τρόπος στρωσίματος σωστός και όλοι οι άλλοι λάθος.
Μπορείς να στρώσεις ενυδρείο με χίλιους δυο τρόπους.   ;)

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
Red Sea
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 08:25:59 μμ »
Glazar φιλαράκι εννοείς προφανώς τροφή. Μακάρι να μπορούσα να αντέξω δύο μήνες και εγώ θεωρώ πως είναι ο πιο σωστός τρόπος . Στους δύο μήνες έκανες αλλαγές νερού;

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Red Sea
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 08:46:06 μμ »
Κοιτα δυο μηνες δεν θα περιμενεις σιγουρα.Εκτός και αν κανεις συνεχως λαθος κινησεις οπως αυτη με την αλλαγη νερου.Τα βακτηρια μονο καλο θα κανουν στο ξεκινημα.Αλλωστε τα βακτηρια δεν ειναι κατι που υπαρχει απο παρθενογεννηση  σε ενα ενυδρειο.Πεθαινουν και αποβαλονται απο το σκιμερ και θελει γενικιτερα να ανανεωνονται οι πληθυσμοι τους σε τακτά  χρονικα διαστηματα.Υπολογιζω πως σε 20 μερες το πολυ θα εισαι ετοιμος για την πρωτη προσθηκη στο ενυδρειο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2016, 08:48:51 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
Red Sea
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 10:24:18 μμ »
Τα βακτηρια μονο καλο θα κανουν στο ξεκινημα.Αλλωστε τα βακτηρια δεν ειναι κατι που υπαρχει απο παρθενογεννηση  σε ενα ενυδρειο.Πεθαινουν και αποβαλονται απο το σκιμερ και θελει γενικιτερα να ανανεωνονται οι πληθυσμοι τους σε τακτά  χρονικα διαστηματα.
Αυτο ακριβώς.Γι αυτο άλλωστε οταν με το καλο στρωσει το ενυδρειο σου κ αρχισεις να κανεις αλλαγές νερου κ γενικότερα εφαρμόσεις τις ρουτίνες σου θα πρεπει να ανανεώνεις τους πληθυσμούς των βακτηριων σου με προσθήκη αυτών.Με την αλλαγη πέραν όλων των άλλων ναι μεν αποβαλλεις ¨κακά¨ βακτηρια αλλα αποβαλλεις κ ¨καλά¨ οπότε θα πρεπει να βάζεις/ανανεώνεις.
Τα special blend ειναι πολυ καλα κ προσωπικα νομιζω πως τουλαχιστον για την αρχη ειναι απαραιτητα.Εφαρμοσε την δοσολογια που λέει πίσω στην συσκευασία το πίνακακι ανάλογα με τα λίτρα.Προσεχε ομως μην παρασυρθεις  κ βάλεις παραπανω απο όσο πρεπει γιατι θα πας σε αλλα επικινδυνα μονοπάτια(bacterial bloom).
Επίσης επειδη μυρίζουν πολυ άσχημα μπορείς να πάρεις μια συριγγα κ να βάλεις μέσα στο νερό την ποσότητα κ οχι στην επιφάνεια γιατι θα μεινει κ θα έχεις για παρα πολυ ωρα άσχημη μυρωδιά στον χώρο κ πίστεψε με δεν θα σου αρέσει καθόλου  ;D
Μην βιάζεσαι για ψάρι,έχεις όλο τον καιρο μπροστα σου,ασε να γίνει ο κύκλος οπως πρεπει κ μετα ποιος σε πιανει :)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Red Sea
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 11:29:15 μμ »
Glazar φιλαράκι εννοείς προφανώς τροφή. Μακάρι να μπορούσα να αντέξω δύο μήνες και εγώ θεωρώ πως είναι ο πιο σωστός τρόπος . Στους δύο μήνες έκανες αλλαγές νερού;

Κοιτα οπως και να εχει ενα θαλασσινο για να στρωσει , να ισορροπήσει και να ωριμάσει θα κανει περιπου 2 χρονια, οσο και να σου φαινεται περιεργο. Οποτε η υπομονη ειναι το παν .

Οσες φορες ξεκινουσα ενα ενυδρειο περιμενα και εγω 1-2 μηνες για να βαλω μεσα ψαρια, αλλα παντα το ξεκινουσα και με λιγο ζωντανο βραχο. Βακτηρια για αρχη δεν εχω ριξει ποτε.
Ομως κατα την διαρκεια του ενυδρειου ριχνω πλεον της corallenzucht μαζι με zeofood7 ( 1 φορα την εβδομαδα).

Αρκετα παιδια ομως εχουν ξεκινησει με το blend. Οπως ειπε και ο Simerinos

Αν θέλεις να το πάρεις, πάρτο. Καλό θα κάνει.
Απλά πιστεύω πως είναι πετάμενα λεφτά.
Αν είδα καλά στο θέμα σου, έχεις μέσα και ζωντανούς βράχους, άρα τα βακτήρια που θέλεις υπάρχουν ήδη μέσα στο ενυδρείο σου.

Άπλα ειναι προσωπική μου άποψη, άλλα εγώ είμαι και περίεργος... ::)
Όταν είχα στήσει το δικό μου ριφάκι, το είχα 2 μήνες άδειο μόνο με αραγονίτη και βράχο και περίμενα την βιολογία να στρώσει μόνη της, κοιτώντας τα κοπίποδα και πάσης φύσης νανογαριδοζωοπλανκτόν να κόβουν βόλτες στο ενυδρείο.
Εμένα και αυτό το στάδιο μου αρέσει και γενικά είμαι της υπομονής και τα ζα μ' αργά..

Αν βιάζεσαι όμως, φυσικά, ρίξε.
Δεν υπάρχει ένας τρόπος στρωσίματος σωστός και όλοι οι άλλοι λάθος.
Μπορείς να στρώσεις ενυδρείο με χίλιους δυο τρόπους.   ;)

greatup
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Red Sea
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 08:37:56 μμ »
Υπομονη ειναι η λεξη κλειδι σε ενα θαλασσινο.. το εχουμε πει και θα το λεμε συνεχεια!
Καλη αρχη σου ευχομαι!  ^-^

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
Red Sea
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 08:42:12 μμ »
Ευχαριστώ, αχ αυτή η άτιμη η υπομονή!!

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Red Sea
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 09:07:20 μμ »
Δυστηχως το θαλασσινο θελει υπομονη, αλλα μετα σε ανταμοιβει και με το παραπανω!!!

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
Red Sea
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 11:24:52 πμ »
Σήμερα το ενυδρείο κλείνει 20 μέρες. Κάποιοι βράχοι έχουν μια πρασινάδα, ενώ ένας βράχος ο μισός έχει το χρώμα μωβ. Μετρήσεις:

NO3=0.5
NO2=0
Αλατότητα=1024
NH4<0.25

Υποθέτω ότι σε μια βδομάδα ότι μπορεί να είμαι έτοιμος για το πρώτο ψάρι......

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Red Sea
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 03:18:28 μμ »
Σήμερα το ενυδρείο κλείνει 20 μέρες. Κάποιοι βράχοι έχουν μια πρασινάδα, ενώ ένας βράχος ο μισός έχει το χρώμα μωβ. Μετρήσεις:

NO3=0.5
NO2=0
Αλατότητα=1024
NH4<0.25

Υποθέτω ότι σε μια βδομάδα ότι μπορεί να είμαι έτοιμος για το πρώτο ψάρι......

NO2 μετρησες καθολου στο νερο σου αυτο το διαστημα;Αν για μια εβδομαδα δεν μεταβληθουν αυτες οι μετρησεις που εχεις μπορεις να βαλεις ενα η δυο κλοουνακια :)

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
Red Sea
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:41:45 μμ »
ΝΟ2 είχα μετρήσει την πέμπτη μέρα και σήμερα που είναι η 20η και τις δύο φορές την βρήκα στο μηδέν. Δεν ξέρω αν ενδιάμεσα είχε ανεβάσει τιμή . Πάντως από τα χρώματα στους ζωντανούς βράχους βλέπω αλλαγή στο χρώμα τους. Αυτό που δεν βλέπω εύκολα να πέφτει προς το μηδέν είναι το ΝΟ3, αν και νομίζω πως το τεστ μου έδειξε μια ελαφρά βελτίωση. Σίγουρα θα το αφήσω άλλες 7-10 μέρες και θέλω να πιστεύω πως θα είναι έτοιμο για τα πρώτα κλοουνάκια.

Πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το σκίμερ δουλεύει τέλεια;

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Red Sea
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 11:44:48 μμ »
ΝΟ2 είχα μετρήσει την πέμπτη μέρα και σήμερα που είναι η 20η και τις δύο φορές την βρήκα στο μηδέν. Δεν ξέρω αν ενδιάμεσα είχε ανεβάσει τιμή . Πάντως από τα χρώματα στους ζωντανούς βράχους βλέπω αλλαγή στο χρώμα τους. Αυτό που δεν βλέπω εύκολα να πέφτει προς το μηδέν είναι το ΝΟ3, αν και νομίζω πως το τεστ μου έδειξε μια ελαφρά βελτίωση. Σίγουρα θα το αφήσω άλλες 7-10 μέρες και θέλω να πιστεύω πως θα είναι έτοιμο για τα πρώτα κλοουνάκια.

Πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το σκίμερ δουλεύει τέλεια;

Αν σου μαζευει ζουμι στο κυπελο δουλευει.Oσο πιο σκουρο τοσο το καλυτερο.Το πολυ υγρο ζουμι στο κυπελο δηλωνει επιθετικο σκιμαρισμα και το πιο παχυ πιο ηπιο

Αποσυνδεδεμένος Valandis

• Member
  • *
Red Sea
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 09:46:12 πμ »
Οκ τότε γιατί μου μαζεύει αρκετά σκούρο ζουμί και είναι παχύ.