ΑποστολέαςΘέμα: Discos Reef  (Αναγνώστηκε 1167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Sharm El Sheikh
Discos Reef
« στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:11:59 μμ »
Χαιρετώ την ωραια παρεα σας. Ηλθε σιγα σιγα η ωρα μου, να κανω μια πρωτη παρουσίαση του καινούργιου μου ενυδρειου. Προσωπικα ηθελα να την κανω οταν θα έκλεινα χρονο απο τη στιγμη που ειχα βαλει τα πρωτα κοραλια, αλλα καλα να ειμαστε, φωτογραφιες να βαζουμε. Να το δουν και φιλοι που δεν μπορουν να περάσουν απο το σπιτι μου ;) .

Κατηγορία ενυδρείου
Reef SPS Dominant

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 130x80x60 550 λιτρα
Sump: 160 λιτρα
Refugium: 140 λιτρα
Συνολικά Λίτρα: 850
Βάση: Ξύλινη κατασκευη με συμιδα και χρωμα ημιγυαλιστερη λάκα

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: 16 Χρωμιδες, 1 yellow, 1 purple zebrasoma και 1 flame dwarf angelfish.
Κοράλια: SPS dominant. 40 διαφορετικες ακροπορες, 1 σεριατοπορα, 2 acanthastreas.
Άλλα είδη: -

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Δεν εχει ειναι τριφατσο το ενυδρειο και χωρίζει τη κουζίνα απο το σαλόνι
Βράχος(Kg): 29 κιλα
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός): 20 κιλα aquaroche, 5 κιλα νεκρός και 4 κιλα ζωντανός
Υπόστρωμα:3 πόντοι αραγωνιτης sugar size

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: Υβριδικο ATI Powermodule  8x54w T5 & 3x75w led
Διάρκεια φωτισμού: 11 ωρες 100w LEDs, 5 ωρες Τ5
Λαμπες Τ5 συνδυασμός: 2 Coral +, 1 Purple +, 4 Blue +, 1 Actinic.

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο:
Skimmer: Deltec 2060 Tc Overflow feed
Αντλίες/Κυκλοφορητές: Jebao DC 6000, 2x Rw 15, 2xRw 8
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): 24-27

'Εξτρα Παροχές
Calcium Reactor: Geo 612
Ψύξη: Ναι
Αντίστροφη Όσμωση: Ναι
Ποσειδωνας κοντρολερ για τις jebao Rw
DIY Biopellet reactor
DIY Battery back up
DIY Chaeto reactor (δουλευει σποραδικά)

Παράμετροι Νερού
pH:
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7-9
Νιτρικά (ΝΟ3): 1
Ασβέστιο (Ca): 380-420
Μαγνήσιο (Mg): 1300-1450
Φωσφορικά (Po4): 0,01-0,03

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Καθε 20 ημερες 210 λιτρα ή 25%
Μια φορα το χρονο κανω μια-δυο τεράστιες αλλαγες νερου για φρεσκάρισμα, συνηθως το φθινόπωρο. 600 λιτρα καθε φορα.

Διατροφή
Τροφές Ψαριών: Ocean Nutricion, Rotifers, Mysis, Artemia, Red/Green algae
Τροφές Κοραλλιών: DIY δικη μου τροφή, Two little fishes phyto & zoo plankton, Reef pearls & Αμινοξέα Acropower

Βιντεο:
Η αρχη: http://youtu.be/QGlsJEV4w-w
Το ενυδρειο μονο με λιγα ψαρια, περιπου ενα χρονο πριν.

https://youtu.be/2aUU0NOsn8s
10 μηνες πριν, τα πρωτα μου κοραλια.

Το ενυδρειο μου αυτο το μηνα:
https://youtu.be/o6mvYS7i_SQ

Υπαρχει συμαντικη πρόοδος. Το κυριο που μετραει ειναι οτι ξεκινησα με φραγκακια γιατι ηθελα απο μικρα να προσαρμοστούν και να αναπτυχθούν στο νεο τους περιβαλον. Τα κοραλια φαινονται που εχουν αρχισει να προσαρμόζονται και να αναπτύσονται.

Το ενυδρειο ειναι τριφατσο οποτε στα βιντεο εως τωρα φαινετε μονο η πλευρα απο το σαλόνι πως δειχνει.

Φωτογραφίες:
Μερικες φωτογραφιες. Καλος φωτογράφος δεν ειμαι αλλα μια ιδεα μπορει να δοθεί.

Αυτο ειναι χοντρικα το ενυδρειο μου. Εχω πολυ υλικο, αλλα θεωρω οτι θα βαρύνω πολυ την παρουσίαση και δεν εχω αυτη την επιθυμία. Το συστημα παιζει με το κυριος ενυδρειο, ενα sump και ενα Refugium. Το Refugium ειναι απο πανω απο το κυριος ενυδρειο και υπερχειληζει σε αυτο ενω στο sump ειναι ολος ο εξοπλισμός.

Το ενυδρειο μετραει 10 μηνες απο τοτε που μπηκε το πρωτο κοραλι και η προσθεση ζωντανών γινεται αργα, με φραγκακια η μικρα μεγέθη και απολαμβάνω το καθε βημα. Απο τις καλυτερες αισθήσεις να βλέπεις αργα και σταθερα να μεγαλώνουν τα ζωντανα σου.

Απο εδω και μπρος έρχονται τα καλυτερα αφου μπηκε το νερο στο αυλάκι. Ελπίζω να σας αρεσει, για οποια απορια μην διστάσετε να ρωτήστε!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:19:57 μμ από Discοs »
"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες."  Μαρκ Τουαιην

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Discos Reef
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:44:02 μμ »
Πω,πω,πω! Πολυ ωραιο ειναι το ενυδρειο σου βρε φιλε!Βουρκο...(ωσα) να σου πω την αληθεια απο τις εικονες...Φοβερο το Aquascape σου,απο τα καλυτερα που εχω δει και το φανταζομαι πως θα γινει οταν μεγαλωσουν περισσοτερο τα ζωντανα σου.Τα κοραλια σου ειναι σε πολυ καλη κατασταση,γεματα ζωη και χρωμα.Απο φωτισμο βλεπω εχεις οτι καλυτερο κυκλοφωρει αυτη την στιγμη στην αγορα κατα την ταπεινη μου γνωμη.Πολλα μπραβο για την πολυ δυνατη σου παρουσιαση και σου ευχομαι τα καλυτερα για την συνεχεια  clapp clapp clapp

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Discos Reef
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:47:55 μμ »
Αν και ειμαι σιγουρος οτι οι φωτο το αδικουν, φανταζομαι πως θα ειναι απο κοντα!! Υπεροχο και φαινεται πεντακαθαρο!  thubsup

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Discos Reef
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:49:16 μμ »
Υ.Γ. ... Γατακια δειτε τι "θρεφει" το ΑΤΙ...  sevasmos sevasmos sevasmos

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
Discos Reef
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 10:57:42 μμ »
Πολυ ομορφο Μαριε, καλη συνεχεια.

ΥΓ δειξε και μια φωτο αν θελεις, να δουμε πως εχεις απο πανω το refugium

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Discos Reef
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 08:51:59 πμ »
Πονεσανε τα ματάκια μου πρωί πρωί !  :-\
Πανέμορφο ενυδρείο και πολύ προσεγμένη δουλειά !!!
+1 στον Γρηγόρη θα ήθελα και εγω να δω πως έχεις το εξοπλισμό για να περνουμε ιδέες.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2015, 08:52:22 πμ από Γαβριλος »

Αποσυνδεδεμένος VasilisM3

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: Reefless
  • Τόπος Διαμονής: Attica
Discos Reef
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 05:14:28 μμ »
Μάριε φοβερός ο ύφαλος!!!Μας τα έβγαλες τα μάτια!  :-\

Αποσυνδεδεμένος gmaravelisvet

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Τρίπολη Αρκαδίας
Discos Reef
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 05:27:21 μμ »
Συγχαρητήρια...πολύ όμορφο με πολλές προοπτικές...καλοτάξιδο.... clapp

Αποσυνδεδεμένος toyomania

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 450 λιτρα ReeF
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Discos Reef
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 02:39:45 πμ »
Ολα τελεια και καλα μαριε.....ευχομαι να γινουν ολα δασος εκει μεσα!!!Δωσε και αλλες γενικες φωτο να χαζεψουμε..... ;)

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
Discos Reef
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 12:32:42 μμ »
Πω,πω,πω! Πολυ ωραιο ειναι το ενυδρειο σου βρε φιλε!Βουρκο...(ωσα) να σου πω την αληθεια απο τις εικονες...Φοβερο το Aquascape σου,απο τα καλυτερα που εχω δει και το φανταζομαι πως θα γινει οταν μεγαλωσουν περισσοτερο τα ζωντανα σου.Τα κοραλια σου ειναι σε πολυ καλη κατασταση,γεματα ζωη και χρωμα.Απο φωτισμο βλεπω εχεις οτι καλυτερο κυκλοφωρει αυτη την στιγμη στην αγορα κατα την ταπεινη μου γνωμη.Πολλα μπραβο για την πολυ δυνατη σου παρουσιαση και σου ευχομαι τα καλυτερα για την συνεχεια  clapp clapp clapp

Ευχαριστω για τα ωραια σου λογια. Η αληθεια ειναι οτι η δουλειά που ειχε γινει πριν φτάσει το ενυδρειο σε αυτο το σταδιο εχει αρχισει και αποδίδει. Το ενυδρειο απο μηνα σε μηνα εχει σαφή βελτιωση και σε χρωματα και σε αναπτυξη. Οπως πρεπει δηλαδη καθε υγιες reef ενυδρειο να πηγαινει καλυτερα σε βαθος χρονου. Οι αλλαγες μου ειναι σχετικα άνετες, η αναπληρωση, οι ροες, ο φωτισμος και το ολο στησιμο εσωτερικά του ενυδρειυ αρχίζουν σιγα σιγα να δείχνουν την δυναμική τους. Ειναι ωραιο να βλέπεις τους κόπους σου να αποδίδουν, διοτι το ενυδρειο ειναι σαλονάτο, οποτε πρεπει να δειχνει ολο εσωτερικά και εξωτερικά ομορφο.

Το φωτιστικο ειναι ωραιο, αρκετα πρακτικό και μου δινει την δυνατότητα να παίξω με το φωτισμο οπως θελω. Σαφως ο πυρήνας ειναι οι Τ5 (δεν γινιταν και αλλιως) αλλα η βοηθεια απο τα Led αν στηθούν σωστα ειναι τεραστια. Αν το ρυθμισεις λαθος οπως π.χ. Λαθος εντάσεις χωρις να δεις τα κοραλια τι θελουν κανουν κακο απείρως ποιο ευκολα απο τις Τ5. Κοινός ειναι ενα υπεροχο φωτιστικο αλλα δεν ειναι plug and play οπως φαινεται αρχικά, θελει την προσοχη του.

Να σε καλα και παλι για τα καλα σου λογια!! :)

Αν και ειμαι σιγουρος οτι οι φωτο το αδικουν, φανταζομαι πως θα ειναι απο κοντα!! Υπεροχο και φαινεται πεντακαθαρο!  thubsup
Υ.Γ. ... Γατακια δειτε τι "θρεφει" το ΑΤΙ...  sevasmos sevasmos sevasmos

Οι φωτογραφιες οντως το αδικούν, απο κοντα και ιδιαιτερα επειδη ειναι τριφατσο εχει τόσες λεπτομερειες να δεις που θελει τον χαλαρό χρονο του. Το ΑΤΙ ωραιο οπως ειπα και πριν ειναι ενα υπεροχο φωτιστικο που και αυτο οπως ολα "πειραματικά" θελει το σεβασμο του. Οχι τοσο στο Τ5 κομματι του, οσο στο Led τμήμα του. Η αναπτυξη που εχω για τις ωρες που εχω τις Τ5 ειναι αξία σεβασμού και τα led δινουν το έξτρα άγγιγμα τις οικονομίας αλλα και του παιξίματος που κακά τα ψεματα σε ολους αρεσει!  greatup :)

Πολυ ομορφο Μαριε, καλη συνεχεια.

ΥΓ δειξε και μια φωτο αν θελεις, να δουμε πως εχεις απο πανω το refugium
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια, φωτογραφιες θα βαλω εν καιρο αφου προς το παρον ασχολουμε με την τελική οργάνωση και της εξωτερικής εμφάνισης που θελω να ειναι πένα. Οταν εχω τελειώσει γιατι ειμαι πνιγμένος αυτο το καιρο το δειξω αναλυτικά γιατι καθε τι εχει το σκοπο του.  ;)

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες."  Μαρκ Τουαιην

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
Discos Reef
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 12:56:25 μμ »
Πονεσανε τα ματάκια μου πρωί πρωί !  :-\
Πανέμορφο ενυδρείο και πολύ προσεγμένη δουλειά !!!
+1 στον Γρηγόρη θα ήθελα και εγω να δω πως έχεις το εξοπλισμό για να περνουμε ιδέες.  :)
Χαχαχα σώπα βρε, σε ευχαριστω ομως για τα ομορφα λογια σου! Οπως ειπα και στο Γρήγορη οταν τελειώσω καποιες λεπτομερειες που θελω να γίνουν, θα ειναι χαρα μου να δειξω εχω σεταρει το δικο μου ύφαλο. Υπαρχουν διάφοροι τρόποι, αλλοι καπως καλύτεροι, αλλοι καπως ποιο προβληματικοι. Αλλα αυτο που τελικα πρόσεξα και παλι απο τοτε που ξανα εστειλα ενυδρειο, ειναι οτι η απλότητα και να γνωριζεις τι κανεις και γιατι ειναι αναντικατάστατη.   thubsup

Μάριε φοβερός ο ύφαλος!!!Μας τα έβγαλες τα μάτια!  :-\
Που σε Billy! Να σε καλα για τα καλα σου λογια αν και οι φωτο το αδικούν οντως πολυ! Τελειώνω τις λεπτομερειες που σου ειχα πει οτι θα κανω και ολα πανε πρίμα.

Συγχαρητήρια...πολύ όμορφο με πολλές προοπτικές...καλοτάξιδο.... clapp
Ευχαριστω! Εχει οντως πολυ ωραίες προοπτικές που θα αρχίσουν να φαινονται δειλα δειλά απο το καλοκαιρι. Σε αυτο το ταξίδι μετραει πολυ ο δρόμος για το προορισμό, οποτε η ευχή σου ειναι πολυ ιδιαίτερη! :)

Ολα τελεια και καλα μαριε.....ευχομαι να γινουν ολα δασος εκει μεσα!!!Δωσε και αλλες γενικες φωτο να χαζεψουμε..... ;)
Ωραια τα λογια σου και οι ευχες σου ακομα καλυτερες!! Ηδη καποια διπλα κοραλια που εχω πρεπει να τα βγαλω για να βαλω κατι αλλο στη θεση τους, φαντάζομαι ειναι μια θετική εξέλιξη. Φωτογραφιες πολυ ευχάριστος, σε λιγο καιρο ομως να εχω βρει τον άνετο χρονο να απολαύσω τη διαδικασία διοτι αυτο το καιρο ειμαι λιγο πιεσμένος.

Εστω και καθυστερημένα απο εμενα, σας ευχομαι σε ολους καλη χρονια και τα καλυτερα για τα ενυδρεια μας!! Να χαιρόμαστε τις ενυδρειαρες μας!!  :-*

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
Discos Reef
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 10, 2016, 11:37:43 μμ »
Μετα απο 6 μηνες που ειχα κανει την πρωτη παρουσιαση του ενυδρειου μου, ηλθε η ωρα για το επομενο update. Οι αλλαγες συγκεκριμενες και κυριος εστιασμενες σε θεματα βελτιωσης του νερου, της ροης, του φωτισμου και της παροχης των απαραιτητων στοιχειων. Εδω και 6 μηνες ειχα ξεκινησει μια καινουργια μεθοδο διατηρησης του ενυδρειου μου.

Η κυρια αλλαγη λοιπον ειναι οτι εδω και 6 μηνες χρησιμοποιω μια υβριδική μεθοδο της DSR. Η Dsr ειναι μια μεθοδος ολλανδικη που ουσιαστικα δεν κανεις αλλαγη νερου, αλλα προσθετεις ολα τα απαρατητα χημικα για να συντηρησεις τις τιμες και τα ζωντανα. To link http://dsrreefing.nl/ και αναφέρω υβριδική διοτι η μεθοδος αυτη ειναι αποκλειστικα με σκονες σε ολα τα στοιχεια οπως π.χ. η balling. Εγω λοιπον χρησιμοποιω τον calcium reactor κανονικα, kalkwasser reactor επισης και εχω πανω σε περιστατικες (η αραιωτερα με σκονες) και προσθετω καθε ημερα αφου εχω βρει τον ρυθμο καταναλωσης διαφορα ιχνοστοιχεια και μακροστοιχεια οπως Καλιο, Μαγνησιο, Στροντιο, Ιωδιο, Σιδηρο, Βοριο, Μαγκανιο, No3, Po4 κτλ.

Για τον ελεγχο των θρεπτικων παιζω με chaeto και ολα τα στοιχεια εχουν συνδιαστει να δενουν οπως πρεπει για το αποτελεσμα που θελω. Αλλαγες νερου μεχρι και 2 μηνες πριν εκανα καθε μηνα αφου δεν αισθανομουνα ετοιμος να αφησω το ενυδρειο χωρις αλλαγη. Βλεποντας οτι μπορω και κραταω ποια τις τιμες σταθερες οπως πρεπει εδω και 2 μηνες δεν εχω κανει αλλαγη νερου. Ολα εως τωρα πανε περιφημα και συντομα θα εχω και τα αποτελεσματα τις triton labs για ολες τις τιμες του νερου μου σε τι σημειο ειναι.

Η μεθοδος που ακολουθω φαινετε να αποδιδει, οι πολυποδες, η υγεια και τα χρωματα των κοραλιων πανε σιγα σιγα ολο και καλυτερα. Οι τιμες μου ποια αφου ακολουθω μεθοδο DSR ειναι σε θρεπτικα 1 νιτρικα και 0,03-4 φωσφωρικα. Οι υπολοιπες τιμες ειναι απλα οι τιμες του θαλλασινου νερου ελεγχοντας σχεδον ολες τις τιμες. Σχεδον ολες τις τιμες π.χ. που εχει το αλατι της aquavitro http://aquavitro.com/products/salinity.html .

θα κραταω ενοιμερους για τις εξεληξεις, οποτε μερικες φωτογραφιες και ενα βιντεο να φανει το ενυδρειο σε τι σταδιο ειναι ποια. Καλος κακος το τελευταιο καιρο αναγκαζομαι και ξεκολαω ζωντανα, αλλαζω θεσεις η τα δινω διοτι ειχα πολλα και τωρα που εχουν παρει μπροστα δεν ειναι ωραιο θεαμα. Καθε καλοπροαιρετη κριτικη καλοδεχουμενη  greatup

https://youtu.be/86Wasrod8d8
Σε HD δειχνει καλυτερο, να το προτιμήστε

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2016, 11:45:38 μμ από Discοs »

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
Discos Reef
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 10, 2016, 11:38:12 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
Discos Reef
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 10, 2016, 11:42:03 μμ »

Ολες οι φωτογραφιες ειναι με iPhone και auto. Δεν εχω πετύχει τα χρωματα καλα, αλλα μια εικονα μπορει να δωθεί :)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
Discos Reef
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 10, 2016, 11:46:20 μμ »
Καλησπερα Μαριε. Πανεμορφο το ενυδρειο και πολυ καλη η αναπτυξη του με τεντα πολυποδες.... οπως μου αρεσει... :)

δλδ τωρα με ολα αυτα που ελεγχεις εχεις χρονο για να κοιμασε καθολου?

Πες μου λιγο για το kalk. Πως το εχεις ?

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Discos Reef
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 10, 2016, 11:54:22 μμ »
Καταρχήν ευχαριστούμε που τις μοιραστικες μαζι μας... :-*

Πραγματικα δεν εχω να σου πω και κατι,νομιζω πως οι φωτογραφίες μιλούν απο μονες τους.Φαινεται πως οτι εχεις σχεδιάσει σαν πλανο στο ενυδρείο σου,σου βγαινει με τον καλυτερο τροπο.Μπράβο βρε φιλε σε θαυμάζω πραγματικα :-*

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
Discos Reef
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 11, 2016, 12:25:44 πμ »
Τρομερο Μαριε. Μπραβο. Πες μας μερικες λεπτομερειες. Τι τεστ κανεις,που τα βρηκες, τι ιχνοστοιχεια ριχνεις με τις δισιμετρικες, ο glen πουλαει σκονες για ολα, 'η τις προμηθευτηκες τοπικα; τριτον πως τους εστειλες δειγμα; ευχομαι καλη συνεχεια.

Συνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
Discos Reef
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 11, 2016, 01:52:53 πμ »
 clapp clapp

βάζουμε και του γλυκού μία μπουκάλα co2 και το λέμε high tech   :P

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Discos Reef
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 11, 2016, 08:02:02 πμ »
Απαπαπα αμαρτία είναι  :o
Πανέμορφο!   sevasmos

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
Discos Reef
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 12, 2016, 09:20:38 μμ »
Πληροφορίες, γνωσεις κ ψάξιμο απίστευτο!Μπορεις να μοιραζεσαι πιο συχνα τις εμπειρίες σου μαζι μας.
Οι φωτογραφίες ειναι αντίστοιχες του επιπεδου sevasmos

Αποσυνδεδεμένος toyomania

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 450 λιτρα ReeF
Discos Reef
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 09, 2016, 02:53:20 μμ »
Σπαω μεση φιλος για το καμαρι σου!!!Ολα μα ολα ειναι μαγεια!!!!Καλη συνεχεια σε αυτο που ξερεις να κανεις.