ΑποστολέαςΘέμα: Αλάτι η νερό απο θάλασσα...?  (Αναγνώστηκε 471 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
Αλάτι η νερό απο θάλασσα...?
« στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 09:36:18 μμ »
Επειδή πολλά έχουν ειπωθεί......Στην Γερμανία άρχισαν να πωλούν φυσικό θαλασσινό νερό.............Το κατάστημα το συνιστά για λύση σε περίπτωση προβλημάτων......Φυσικά αναφέρεται καθαρά και στην φωτογραφία......Φυσικό νερό παρμένο από την φύση.................... 1eur  το λίτρο.............
Αν έχω βάλει το ποστ σε λάθος θέση παρακαλώ να γίνει η σχετική αλλαγή...

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 09:41:27 μμ »
Tους πιάσαν κορόιδα...ενώ εμείς με τόσες παραλίες και νησιά...άπλες είμαστε λέμε... ;D

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 09:42:03 μμ »
http://www.meerwasser-bartelt.de/ Και το αυθεντικό λινκ..................

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 10:22:32 μμ »
Τι νερο απο την θαλασσα ειναι αυτο... τι τιμες εχει σε νιτρικα,μαγνησιο, ασβεστιο και kh ?
Τι και ποσους μικροοργανισμους εχει πεθαμενους εκει μεσα? Εκτος και αν εχει αποστειρωθει αρα δεν ειναι φυσικο νερο της φυσης...
Μουφες ειναι ολα αυτα..
Για ενα υγιεινο reef παντα νερακι οσμωσης 5 σταδιων και καλο ποιοτικο αλατι να εχεις το κεφαλι σου υσηχο.
Οχι οτι αν πας να μαζεψεις νερο απο τις δικες μας θαλασσες θα εχεις προβλημα με την καταλληλη επεξεργασια και προσθηκες.. αλλα δε βλεπω τον λογο.

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 10:57:12 μμ »
Πανακριβοοοοοοο, Ειδες Γιάννη ποσό καλύτερο είναι από τα συνθετικά και το πλασάρουν με τέτοια τιμή :-))

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Sharm El Sheikh
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2015, 09:09:55 πμ »
Δεν θεωρω το φυσικο αλατι καλυτερο απο ενα κορυφαίο συνθετικό. Απλα το θεωρω αρκετα ποιο φθηνό και καπως ποιο κουραστικό γιατι περιέχει κουβαληματα απο καλα σημεια.

Σε ενδεχόμενη ερωτηση αν εχω δοκιμασει και τα δυο, θα πω ναι και σε ποσοτητες περα απο καθε αμφιβολία.
"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες."  Μαρκ Τουαιην

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2015, 12:32:01 μμ »
@Giovanni Στο συνημμένο παραθέτω την πλήρη ανάλυση όπως την δίνουν οι Γερμανοί. Μετά από εμπειρία 30 ετών κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει υποκατάστατο ισάξιο του θαλασσινού νερού,Παραθέτω και τις δυνατότητες του νερού όπως τα δίνουν καθώς και την μετάφραση. Διαφωνώ απόλυτα με το νούμερο 4
1- ideal für die Erstbefüllung
2- Sofortige positive biologische Wirkung
3- 100% natürliche Wasserzusammensetzung durch Naturentnahme
4- Direkter Besatz mit Korallen und Fischen möglich
5- beim Wasserwechsel werden Ungleichgewichte im Aquarium zuverlässig ausgeglichen

1-Ιδανικό για το πρώτο γέμισμα
2-Αμεσo θετικό βιολογικό αποτέλεσμα
3-100% φυσική σύσταση νερού λόγω της φυσικής του προέλευσης
4-Δυνατότητα άμεσης τοποθέτησης κοραλλιών και ψαριών
5-Στην αλλαγή νερού γίνεται αξιόπιστη εξισορρόπηση

Προσωπικά τα τελευταία 15 χρόνια κάνω αλλαγές από την περιοχή της Περαίας χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα
Τελευταία αλλαγή πριν 7 ημέρες από μπιτόνι με νερό αποθηκευμένο για πάνω από 6 μήνες και καινούργιο λευκόστερνο.........
Φυσικά αυτά αποτελούν μόνο την προσωπική μου άποψη και δεν συνιστώ σε κανέναν να τα ακολουθήσει .......  ;D

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2015, 05:08:38 μμ »
Συμφωνώ 100% μαζί σου! Με το 4 σου περιγραφών την εμπειρία μου, και ίσως να μην διαφωνίες 100%!....... νεκρός βραχος-κοραλι, νεκρός αραγωνιτης,  650 λίτρα θαλασσινό νεράκι, και στις 8 μέρες 0. NH4, 3 NO3!!!  Δεν πίστευα στα μάτια μου!!! Ούτε περίμενανα υπάρχουν τόσα πολλά βακτήρια ελευθερα στο νερό!!!! Νόμιζα ότι αποικίζουν κατά κόρον επιφανειες....

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 02, 2015, 11:16:16 μμ »
Ίσως να έχεις δίκιο....Παλιά μια φορά ενώ πίστευα όπως και εσύ ότι είχε κάνει κύκλο όταν το φόρτωσα έκανε δεύτερο κύκλο και μετά σταθεροποιήθηκε γιαυτό αντέδρασα, κατά άλλα και πάντα κατά την γνώμη μου έχουν δίκιο......Μια φορά σήμερα ο λευκόστερνος που ήρθε στα χέρια μου πολύ αδυνατισμένος και πέρασε και ick τρώει σαν λύκος και όλα αυτά σε 10 ημέρες μόνο με uv (10 watts στα 800 λίτρα) και φυσικό νερό.

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 07:27:21 μμ »
Βρε βρε τι ακούω και βλέπω..........!!!!!! Η ΑΤΙ ναι η γνωστή εταιρεία , διαφημίζει το φυσικό θαλασσινό νερό παρ ότι πουλά αλάτι δείτε τα 3 πρώτα λεπτά του video .......... Δυστυχώς είναι στα Γερμανικά αλλά Η ίδια η εταιρεία παραδέχεται την ανωτερότητα του Αναφέρει ότι ήταν το μεγάλο μυστικό στην Αμερική,ότι οι μεγάλοι εισαγωγείς το δουλεύουν κλπ κλπ . Δεν συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται ωρίμανση αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία . Προσωπικά μετά από πολλά χρόνια άρχισα να δουλεύω 50% τεχνικό και 50% φυσικό συνταγή από χονδρέμπορο στο HONK-KONG . https://www.youtube.com/watch?v=3QyESsMbIPA

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2017, 03:11:26 μμ »
Και νέο κρούσμα https://www.faunamarin.de/en/ocean-seawater-100-natural-seawater-from-the-atlantic-ocean-20l/a-90189/ 1.5 € το λίτρο συν μεταφορικά ............ Μήπως πρέπει να αρχίσουμε εξαγωγές νερού......................????? Πέρα από το αστείο αποδεικνύει ότι το φυσικά θαλασσινό νερό δεν χάνει την ποιότητά του κατά την αποθήκευση σύμφωνα τουλάχιστον με την faunamarin...........   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2017, 03:15:01 μμ από sv2xi »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 19, 2017, 04:13:11 μμ »

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε εξαγωγές νερού......................?????

ΟΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!! Το δικό μας έχει κωλοβακτηρια, χαμηλό μαγνήσιο, υψηλό πυρητιο, σπόρια από άλγες, φύκια και μεταξωτές κορδέλες :-)))))) αστούς να πληρώνουν για το πορτογαλικό, είναι κλάσεις ανώτερο!!!! Εξάλλου η Πορτογαλία έχει έναν από τους καλύτερους υφάλους παγκοσμίως :-)))))

ΥΓ στα σοβαρά τώρα, απορω γιατί κανείς μίξη ενώς κατά πολύ ανώτερο νερό, με το κατά πολύ υποδεέστερο τεχνητό!!!! Τον Ινδονήσιος που στο πρότεινε, δεν θα τον επερνα σοβαρά, ακόμη και τα καλύτερα Κοραλία να διακινεί! Δεν βλέπω κανένα πλεονέκτημα στην μίξη!!!

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 19, 2017, 07:50:04 μμ »
@gregkn73 Απλώς καμιά φορά βαριέμαι να κουβαλώ νερό που λόγω και του όγκου του ενυδρείου είναι αρκετό........ Για τον ίδιο λόγο κάνουν τα ίδια και όλα τα καταστήματα στο Honk Kong......... Η ποιότητα των ζωντανών εκεί είναι κλάσεις ανώτερες από αυτά στην Ελλάδα. Οι παράμετροι στον ωκεανό (Αυτοί που μπόρεσα και μέτρησα )Δεν έχουν καμιά διαφορά από την θάλασσα στην Χαλκιδική. Πολλές θεωρίες δυστυχώς ως μόνο στόχο έχουν να ανεβάζουν τις πωλήσεις των εταιριών..............   

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 19, 2017, 08:32:35 μμ »

Πολλές θεωρίες δυστυχώς ως μόνο στόχο έχουν να ανεβάζουν τις πωλήσεις των εταιριών..............

Το κακο εθναι πως αυτες τις θεωριες τις αναμασουμαι και στα φορουμ, με αποτελεσμα , να ασχολειται με το χομπι του ριφ ενυδρειου, οποιος εχει γεματες τσεπες! Κριμα ειναι, γιατι ειναι ,ενα πολυ βατο οικονομικα χομπι, αν ξεφυγει κανεις απο την πεπατημενη....

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 19, 2017, 08:48:25 μμ »
Συμφωνώ. greatup  Τα ίδια -ευτυχώς σε μικρότερο βαθμό- ισχύουν και στο γλυκό.

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 19, 2017, 09:05:11 μμ »
@bokostas Οι διαφορές των τιμών μεταξύ Ελλάδος και Γερμανίας είναι τόσο μεγάλη για παράδειγμα στα φωτιστικά που κοστίζει λιγότερο να πάρω το αεροπλάνο να πάω στην Γερμανία να το αγοράσω και να το στείλω με το ταχυδρομείο στην Ελλάδα παρά να τα αγοράσω από την Ελλάδα........ Χωρίς να υπολογίσουμε το γεγονός ότι εδώ μας πουλάν ακόμα σε κανονικές τιμές τα μοντέλα που είναι σε απόσυρση και δεν αναφέρομαι μόνο στα φωτιστικά αλλά και στα πιο απλά όπως για παράδειγμα αντλίες https://www.eheim.com/en_GB/news-list?nid=6841 . Φυσικά η παραγγελία πήγε Γερμανία...............  thubsup