ΑποστολέαςΘέμα: Θερμοδυναμική νερού (θέρμανση-ψύξη)  (Αναγνώστηκε 842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Simerinos

• Silver member
  • Γιατί δεν είμαι δα και χθεσίνος
  • Εμπειρία: Τσουκ
  • Τα ενυδρεία μου: 120L ζωοτόκα, 60L αλγάριουμ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη, Περαία
Θερμοδυναμική νερού (θέρμανση-ψύξη)
« στις: Νοέμβριος 23, 2015, 12:11:41 μμ »
Μετά από μια συζήτηση που είχα με τον Leehook, είπα να προσπαθήσω να φτιάξω μια φόρμουλα για
να βοηθήσω όλους τους επίδοξους κατασκευαστές DIY συστημάτων θέρμανσης – ψύξης ενυδρείων.
Το όλο πρότζεκτ είναι μια προσέγγιση της πραγματικότητας, άρα τα αληθινά νούμερα θα διαφέρουν λίγο.
Όμως μπορείτε να βρείτε μια καλή προσεγγιστική τιμή γι’ αυτό που θέλετε να κάνετε.

Λοιπόν, αρχικά, αν θέλετε να ξεσκονίσετε λίγο τις γνώσεις σας στην βασική θερμοδυναμική μπορείτε να διαβάσετε
τα κεφάλαια «κινητική θεωρία αερίων» και «θερμοδυναμική» της φυσικής κατεύθυνσης 2ας λυκείου.
Το βιβλίο μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν από την σελίδα: http://ebooks.edu.gr/new/books-pdf.php?course=DSGL-B101
Μην κατσουφιάζετε... Είναι βιβλία γραμμένα για 16χρονα παιδία..

Μετατροπές ενέργειας:

Οι μονάδες ενέργειας που χρησιμοποιούνται συνήθως είναι
1)    J (Joule)
2)    Wh (βατώρα)
3)    cal (θερμίδα)

1 cal = 4,184 J
1 Wh = 3600 J

Ισχύς:
Ο ορισμός της ισχύος είναι η ποσότητα ενέργειας που μπορείς να παρέχεις σε κάποιο χρόνο.

Όπου P η ισχύς σε Watt, E η ενέργεια σε J και t ο χρόνος σε sec (δευτερόλεπτα)
Έτσι, 1Watt είναι 1J σε 1sec.
Wh (βατωρα) είναι η ενέργεια που θα δώσει (ή θα καταναλώσει) μια συσκευή ενός watt που δουλεύει για μια ώρα.

Θεμελιώδης νόμος θερμιδομετρίας:

Όπου:
Q   η θερμότητα (ενέργεια) σε J που πρέπει να δώσουμε, για να ζεστάνουμε μια μάζα  m (σε Kgr, κιλά)
για μια διάφορα θερμοκρασίας Δθ σε βαθμούς Κέλβιν (ή Κελσίου)
c    η ειδική θερμότητα (μια σταθερά που δείχνει πόσο εύκολα ή δύσκολα θερμαίνεται το υλικό.) σε (J/K*Kgr).
Η  ειδική θερμότητα εξαρτάται από το υλικό.
Πχ Νερό: c=4200 J/K*Kgr
     Σίδηρος: c=440 J/K*Kgr
     Άμμος: c=800 J/K*Kgr
Το νερό έχει αρκετά υψηλή ειδική θερμότητα, άρα απαιτείται μεγάλη ποσότητα ενέργειας για να αυξηθεί η θερμοκρασία του.

Παράδειγμα:
Ένα ενυδρείο 100 λίτρων περιέχει 100 Kg νερό. (για το νερό ισχύει περίπου 1 Λίτρο =1 κιλό).
Αν θέλουμε να ανεβάσουμε την θερμοκρασία του νερού από τους 18 C στους 25 C (δηλαδή Δθ=7), θα χρειαστούμε:
  Q=m*c*Δθ = 100*4200*7 = 2.940.000 J
Με μια μετατροπή έχουμε: 2940000Joule = 810Wh
Άρα αν χρησιμοποιήσουμε έναν θερμαντήρα των 100W, θα χρειαστούμε  8,1 ώρες.

Απώλειες:
Ο παραπάνω υπολογισμός ισχύει σε συστήματα με τέλεια θερμομόνωση.
Έτσι σε ένα πραγματικό ενυδρείο, λόγο της διαφοράς θερμοκρασίας του νερού με το περιβάλλον, διαρκώς χάνεται θερμότητα.

Η μεταφορά θερμότητας γίνεται ανάμεσα σε δυο σώματα με διάφορα θερμοκρασίας, πάντα από το Θέρμο στο ψυχρό.
Η θερμότητα μεταφέρεται με τρεις τρόπους:
Με αγωγή (επαφή).
Με μεταβίβαση (μετακίνηση ρευμάτων αέρα ή νερού).
Με ακτινοβολία (όλα τα θερμά σώματα ακτινοβολούν φως, ακόμη κι αν εμείς δεν το βλέπουμε).
Στο ενυδρείο επιπλέον υπάρχει και ένας 4ος τρόπος, η εξάτμιση του νερού.

Όλες τις απώλειες τις υπολογίζω σε Watt. Δηλαδή βρίσκω την ισχύ της απώλειας (Q*). Έτσι αν πολλαπλασιάσουμε την Q* με τον χρόνο που θέλουμε (σε δευτερόλεπτα) μπορούμε να βρούμε πόσα Joule ενέργεια χάθηκαν σε αυτό τον χρόνο.

1) Εξάτμιση:
Η λανθάνουσα θερμότητα εξάτμισης είναι το πόσο ενέργειας που χρειάζεται μια ποσότητα νερού για να
αλλάξει κατάσταση και να γίνει από υγρό – αέριο.
Για νερό στην θερμοκρασία των 20 C είναι 585cal/gr
Με μετατροπή μονάδων έχουμε: 2448000 J/Kg
Δηλαδή αν εξατμιστεί 1 λίτρο (1 κιλό) νερό από το ενυδρείο, θα κλέψει από το υπόλοιπο νερό 2.448.000 J ενέργεια.
Αυτός είναι και ο λόγος που με την εξάτμιση ψύχεται το ενυδρείο μας.
Η ισχύς της ενέργειας που χάνεται με εξάτμιση δίνεται από τον τύπο της ισχύος:

(Κάθε λίτρο εξάτμισης κλέβει 2.448.000 J ενέργειας και 1 ώρα έχει 3600 δευτερόλεπτα.)

* Μην σας φαίνονται περίεργα τα 2 εκατομμύρια Joule. Το 1J είναι κλαιν μονάδα. Αν αφήσετε ένα λεπτό του ευρω να πέσει στο χέρι σας από ύψος 1 μέτρο, στην κρούση θα ελευθερώσει ενέργεια 1 joule…

2) Μεταφορά θερμότητας:

Η θερμότητα περνά από το νερό του ενυδρείου, στο γυαλί και μετά στον αέρα του δωματίου.
Το καλοκαίρι συμβαίνει το αντίστροφο αφού ο αέρας είναι θερμότερος από το νερό του ενυδρείου.
Σε κάθε μετάβαση επικρατεί και διαφορετική μέθοδος μεταφοράς θερμότητας.
Έτσι στην επιφάνεια νερό – γυαλί υπερισχύει η μεταβίβαση.
Μέσα στο γυαλί η θερμότητα μεταφέρεται με αγωγή.
Τέλος από το γυαλί στον αέρα πάλι επικρατεί η μεταβίβαση.
Επιπλέον όλη η ποσότητα του νερού, τα τζάμια, οι πέτρες, το υπόστρωμα ακτινοβολούν συνεχώς ακτινοβολία
(υπέρυθρη, που είναι αόρατη στο ανθρώπινο μάτι) προς το περιβάλλον.
Κάθε τρόπος μεταφοράς θερμότητας ακολουθεί τους δικούς του νόμους και έχει τον δικό του τύπο.
Για να μην μπλέκουμε, σας δίνω έναν τύπο που συμπεριλαμβάνει όλα τα φαινόμενα προσεγγιστικά.

Ο τύπος είναι:   
Q* είναι η θερμότητα που μεταφέρεται μέσα από μια επιφάνεια ανά χρόνο σε Watt
A είναι το εμβαδόν της επιφάνειας σε m^2 (τετραγωνικά μέτρα)
Δθ είναι η διάφορα θερμοκρασίας των δυο πλευρών της επιφάνειας σε βαθμούς C
k είναι μια σταθερά που ονομάζεται συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας και
δείχνει πόσο εύκολα μπορεί να μεταδοθεί θερμότητα μέσα από μια επιφάνεια.

Ο υπολογισμός τις k γίνεται ως εξής:

Rin είναι ο συντελεστής που δείχνει πόσο δύσκολα περνά η θερμότητα από το νερό στο γυαλί.
Rout είναι αντίστοιχα ο συντελεστής που δείχνει πόσο δύσκολα περνά η θερμότητα από το γυαλί στον αέρα του δωματίου.
Οι συντελεστές εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες όπως η ταχύτητα του ρευστού, το είδος, η θερμοκρασία κτλ.
Σας δίνω έτοιμους τους συντελεστές για ένα μέσο όρο συνθηκών:
Για τρεχούμενο νερό (με χαμηλή ταχύτητα) σε θερμοκρασία 20 C: Rin=0,0017
Για στατικό αέρα σε θερμοκρασία 20 C: Rout=0,13
Το κλάσμα (d/λ) δείχνει πόσο εύκολα μεταφέρεται θερμότητα μέσα στο γυαλί.
d είναι το πάχος του γυαλιού σε μέτρα και λ είναι η ειδική θερμική αγωγιμότητα του γυαλιού.
Η ειδική θερμ αγωγιμότητα του γυαλιού διαφέρει από είδος σε είδος. Από λ=0,81 εως λ=1,6

Δεν έχω υπολογίσει καθόλου την απώλεια ενέργειας με ακτινοβολία.
Βασικά είναι αρκετά πολύπλοκη δουλεία και θα ξεφύγουμε. Τα πάντα ακτινοβολούν λόγο της θερμοκρασίας τους.
Άρα στο ενυδρείο, ένα πόσο ενέργειας χάνεται με την ακτινοβολία προς τα έξω, αλλά ένα άλλο πόσο ενέργειας μπαίνει
στο ενυδρείο από το περιβάλλον. (Κυρίως από τα φώτα του ενυδρείου)
Αν θέλετε στο περίπου προσθέστε ένα 10% επιπλέον στο τελικό νούμερο που θα βρείτε από τον παραπάνω τύπο και θα είστε μέσα.

Αυτό το άρθρο είναι το αποτέλεσμα του συνδιασμού της αγάπης μου για την φυσική και της αγάπης μου για το ενυδρείο.
Ελπίζω να βοήθησα και να το βρήκατε ενδιαφέρον.

Θα ακολουθήσουν μερικά παραδείγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 11:46:09 πμ από giannisaek »

• Silver member
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 12:14:29 μμ »

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 11:51:01 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 12:25:41 μμ »
Σ' ωραίος!!!   sevasmos  sevasmos  sevasmos

Νάσαι καλά Πάρη. Έχει διάβασμα σήμερα, τα κεφάλια μέσα και τα παιδιά νηστικά  :)
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος steliosxls

• Gold member
  • Εμπειρία: Όλο και Καλύτερα !!!
  • Τα ενυδρεία μου: Under Construction !!!
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Κέντρο
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 12:34:41 μμ »
Μπράβο Πάρη !!!
Όντως έχει διάβασμα σήμερα !!!
Δεν με λες ......  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ......
Δεν μας ετοιμάζεις και ένα πινακακι σε excel ?  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos

Για αλαλούμ στα γραφόμενα ευθύνεται ο δαίμων του τυπογραφείου και η αυτόματη διόρθωση !!!

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 12:46:54 μμ »
Λοιπόοον...  ;D

Ας μιλήσουμε για ψύξη, αφού αυτό είναι που με απασχολεί. Η θέρμανση είναι εύκολη.

Στο τελευταίο παράδειγμα, για να διατηρήσουμε την θερμοκρασία στους 250C χρειαζόμαστε 67Watt καθαρή ισχύ. Για να κατεβάσουμε την θερμοκρασία από τους π.χ. 32 0C (θερμοκρασία περιβάλλοντος 380C) στους 250C, φαντάζομαι θα χρειατούμε 67W + Χ Watt, όπου το Χ όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο πιό γρήγορα θα πέσει η θερμοκρασία. Σωστά;
Λέμε ότι ρίξαμε την θερμοκρασία εκεί που θέλουμε και ας πάμε στα peltier που απ' όσο ξέρω έχουν απόδοση 10% (χονδρικά). Αν παραβλέψουμε τις απώλειες μεταφοράς ενέργειας του συτήματος με το inox που σου έλεγα, θα χρειατούμε 670 Watt συνεχή παροχή ισχύος (το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία περιβάλλοντος μειώνεται λίγο). Σωστά;
Αν είναι έτσι, το project ήδη απορρίπτεται  ;D

Άρα πάμε για συνδιασμό ανεμiστηράκια και peltier για να βοηθήσουμε λίγο το σύστημα. Ένα από τα ζητούμενα είναι να μειωθεί η εξάτμιση (άρα και οι μεταβολές σκληρότητας) που αφείλονται στα ανεμιστηράκια.

• Silver member
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 02:33:49 μμ »

Δεν με λες ......  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ......
Δεν μας ετοιμάζεις και ένα πινακακι σε excel ?  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Το σκέφτηκα.. Αύριο το πρωί που θα έχω χρόνο θα το προσπαθήσω.
Αλλά έχω χρόνια να κάνω προγραμματάκια στο excel και θα ζοριστώ.
Αν το χει κάποιος, να καθίσουμε μαζί να το φτιάξουμε. Πλάκα θα έχει.

• Silver member
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 02:41:34 μμ »
Λοιπόοον...  ;D

Ας μιλήσουμε για ψύξη, αφού αυτό είναι που με απασχολεί. Η θέρμανση είναι εύκολη.

Στο τελευταίο παράδειγμα, για να διατηρήσουμε την θερμοκρασία στους 250C χρειαζόμαστε 67Watt καθαρή ισχύ. Για να κατεβάσουμε την θερμοκρασία από τους π.χ. 32 0C (θερμοκρασία περιβάλλοντος 380C) στους 250C, φαντάζομαι θα χρειατούμε 67W + Χ Watt, όπου το Χ όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο πιό γρήγορα θα πέσει η θερμοκρασία. Σωστά;
Λέμε ότι ρίξαμε την θερμοκρασία εκεί που θέλουμε και ας πάμε στα peltier που απ' όσο ξέρω έχουν απόδοση 10% (χονδρικά). Αν παραβλέψουμε τις απώλειες μεταφοράς ενέργειας του συτήματος με το inox που σου έλεγα, θα χρειατούμε 670 Watt συνεχή παροχή ισχύος (το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία περιβάλλοντος μειώνεται λίγο). Σωστά;
Αν είναι έτσι, το project ήδη απορρίπτεται  ;D

Άρα πάμε για συνδιασμό ανεμiστηράκια και peltier για να βοηθήσουμε λίγο το σύστημα. Ένα από τα ζητούμενα είναι να μειωθεί η εξάτμιση (άρα και οι μεταβολές σκληρότητας) που αφείλονται στα ανεμιστηράκια.

Δανιήλ, έτσι όπως τα λες είναι.
Γι αυτό σου είχα πει μόνο αν καλύψεις μια μεγάλη επιφάνεια (την πλάτη) με πελτιε ίσως κάτι να κάνεις.
Αλλά και πάλι 670 Watt δεν είναι λίγα...
Αλλά και τα τσιλερ, απ όσο ξέρω καίνε πολύ.
Εγώ μπορώ μόνο να σου πω πόση καθαρή ενέργεια χρειάζεσαι για να παίξεις με την θερμοκρασία του νερού.
Από κει και πέρα χρειαζόμαστε τα φώτα ενός ψυκτικού - μηχανικού.

• Silver member
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 02:44:10 μμ »
Και μια συμπλήρωση στην όλη ιδέα:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 11:52:15 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 03:03:15 μμ »
Εχω την αισθηση (αφου δεν διαβασα διεξοδικα για την ψυξη) οτι παρουσιαζεται σοβαρη καταναλωση ρευματος με τους ανεμιστηρες.
 Για να καθησυχασω καποιους που μπορει να τρομαξαν, δεν εχουν καμια σχεση κατι τεραστια ποσα καταναλωσης οπως τα 110W που διαβασα για την πτωση της θερμοκρασιας, με την πραγματικη καταναλωση ρευματος που γινεται, για την διατηρηση της θερμοκρασιας ενος ενυδρειου το καλοκαιρι, στην ψυξη με ανεμιστηρακια.
Και φυσικα δεν μας ενδιαφερει η πτωση, γιατι δεν ξεκιναμε απο τους 38C το νερο του ενυδρειου.

Ενδεικτικα θα πω πως κρατησα το τελευταιο καλοκαιρι, ενυδρειο κρυου νερου 400 (καθαρων) λιτρων (ανωτερη επιθυμητή 25C), σε χωρο με 29-33C (χωρις air-co), με 3 ανεμιστηρακια  1.7W το καθενα (120mm 75CFM ροη) και μαλιστα οχι σε συνεχη λειτουργια.

Ποση καταναλωση να εκανα με 12 ωρη λειτουργια 5W συνολο ανεμιστηρων για 4 μηνες ας πουμε πλουσια πλουσια?
Μονο μειονεκτημα η εξατμιση (Κι αυτη μονο σε ενυδρεια μαλακου νερου ειναι σοβαρο μειονεκτημα)

ΥΓ1 Η υγρασια παιζει μεγαλο ρολο στην ψυξη, εκτος απο την θερμοκρασια
ΥΓ2 Εχω και chiller 1/3 Hp JBJ καινουριο και καθεται. Δεν χρειαστηκε. Να μη ξεχασουμε οτι στην καταναλωση του ψυκτικου πρεπει να προστεθει και η καταναλωση της αντλιας που δεν ειναι καθολου μικρη.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2015, 03:28:08 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

• Silver member
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 04:04:51 μμ »
Εχω την αισθηση (αφου δεν διαβασα διεξοδικα για την ψυξη) οτι παρουσιαζεται σοβαρη καταναλωση ρευματος με τους ανεμιστηρες.
 Για να καθησυχασω καποιους που μπορει να τρομαξαν, δεν εχουν καμια σχεση κατι τεραστια ποσα καταναλωσης οπως τα 110W που διαβασα για την πτωση της θερμοκρασιας, με την πραγματικη καταναλωση ρευματος που γινεται, για την διατηρηση της θερμοκρασιας ενος ενυδρειου το καλοκαιρι, στην ψυξη με ανεμιστηρακια.
Και φυσικα δεν μας ενδιαφερει η πτωση, γιατι δεν ξεκιναμε απο τους 38C το νερο του ενυδρειου.

Ενδεικτικα θα πω πως κρατησα το τελευταιο καλοκαιρι, ενυδρειο κρυου νερου 400 (καθαρων) λιτρων (ανωτερη επιθυμητή 25C), σε χωρο με 29-33C (χωρις air-co), με 3 ανεμιστηρακια  1.7W το καθενα (120mm 75CFM ροη) και μαλιστα οχι σε συνεχη λειτουργια.

Ποση καταναλωση να εκανα με 12 ωρη λειτουργια 5W συνολο ανεμιστηρων για 4 μηνες ας πουμε πλουσια πλουσια?
Μονο μειονεκτημα η εξατμιση (Κι αυτη μονο σε ενυδρεια μαλακου νερου ειναι σοβαρο μειονεκτημα)

ΥΓ1 Η υγρασια παιζει μεγαλο ρολο στην ψυξη, εκτος απο την θερμοκρασια
ΥΓ2 Εχω και chiller 1/3 Hp JBJ καινουριο και καθεται. Δεν χρειαστηκε. Να μη ξεχασουμε οτι στην καταναλωση του ψυκτικου πρεπει να προστεθει και η καταναλωση της αντλιας που δεν ειναι καθολου μικρη.

Έχεις δίκιο για την κατανάλωση των ανεμιστήρων. Το έγραψα άλλωστε στο τέλος του αντίστοιχου παραδείγματος οτι άλλο η ισχύς της ψύξης και άλλο η κατανάλωση των ανεμιστήρων. Με την χρήση ανεμιστήρα απλά ανανεώνεται ο κορεσμένος σε υγρασία αέρας, με φρέσκο αέρα που μπορεί να τραβήξει περισσότερους υδρατμούς.
Ο ανεμιστήρας ουσιαστικά απλα επιταχύνει την φυσική εξάτμιση του νερού. Καλά έκανες όμως και το ανέφερες για να μην γίνουν παρεξηγήσεις.

Στο θέμα της υγρασίας τώρα. Πράγματι παίζει τρομερό ρόλο. Ο στεγνός αέρας έχει σχετικά μικρή θερμοχωρητικότητα, άρα η απαγωγή θερμότητας απο το σύστημα μας είναι μικρή. Οσο αυξάνει το ποσοστό υγρασίας στον αέρα, αυξάνει η θερμοχωρητικότητα του. Έτσι, αέρας κορεσμένος σε υγρασία εχει διαφορετική συμπεριφορά στην μεταφορά θερμότητας.
Αν θέλετε να συμπεριλάβετε το ποσοστό υγρασίας του αέρα στους υπολογισμούς, αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η σταθερά Rout.
Η σταθερά που δίνω στο ποστ είναι μια μέση σταθερά για αέρα με επίπεδα υγρασίας σπιτιού, χωρίς ρεύμα αέρα.
Αν κάποιος εχει διάθεση να εντρυφήσει περισσότερο, μπορώ να σας δώσω τους τύπους υπολογισμού των Rin και Rout.
Είναι όμως περίπλοκη διαδικασία γιατί η εξάρτηση τους είναι μη γραμμική (δηλαδή δεν ισχύει η απλή αναλογική).
Με τις σταθερές που έδωσα μπορείτε να βγάλετε κάποια γενικά συμπεράσματα, με περιθώριο σφάλματος αρκετά μικρό.

Και με αφορμή αυτά που λέμε. Αν δουλέψετε τους τύπους για ένα ενυδρείο σε ένα δωμάτιο θα είστε αρκετά κοντά στο πραγματικό.
Αν όμως τους δουλέψετε για ένα σαμπ μέσα σε ενα κλειστό ντουλάπι, θα έχετε σημαντικές αποκλίσεις απο το πραγματικό για τους παραπάνω λόγους (υγρασία αέρα, μη ανανέωση, μικρή ποσότητα αέρα σε σχέση με το σύστημα κτλ)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2015, 04:25:53 μμ από Simerinos »

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 07:56:44 μμ »
 :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
Πάρη εισαι απίστευτος...
 sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos
Εχει να πέσει διάβασμα...κάτι σαν εξεταστική ενα πράμα ;D
ΥΓ.Καλά το φόρουμ εχει ξεφύγει και εχει πάει σε αλλα επίπεδα λέμε...
 clapp clapp clapp clapp clapp clapp clapp clapp clapp clapp

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Silver member
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 08:21:53 μμ »
Έτσι, έτσι, λοιπόν διάβασμα σελίδες 18 - 24, τις πρώτες 10 ασκήσεις και αύριο θα σε εξετάσω!  :P

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 30λιτ, 50λιτ, 60λιτ
  • Τόπος Διαμονής: Αννόβερο
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 09:22:16 μμ »
Συγχαρητηρια... Φοβερο αρθρο.. Σιγουρα μεσα στο τοπ-3 που εχω διαβασει (κ θα διαβασω κανα δυο-τρεις φορες τωρα..) στο φορουμ... Ελπιζω να γινει και pinned!!!!

Sent using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 11:43:29 μμ »
Το θέμα έγινε υπόμνημα για ευκολότερη εύρεση του. Ελπίζω να βοηθήσει πολλά μαστόρια και να δούμε καμμιά καλή κατασκευή. Καλή και φθηνή  :)

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 12:31:51 πμ »
Άξιος! άξιος ο υπομνιούχος! άξιος!

Πιο ανάποδα πάντως δεν γίνεται. Εγώ κάποια βασικά στο excel τα κατέχω. Αλλά Διαβατά Περαία...

• Silver member
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 12:56:11 πμ »
Άρη.
Κυριακή.
Καφέ.
Λαπτοπ.
Και άσε τους άλλους να λένε τα δικά τους..
12 με 2.. Πόση ώρα να μας πάρει;
Ένα πρόβλημα μόνο βλέπω.. Λαπτοπ δεν έχω...

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 01:02:13 πμ »
Και γω σταθερό έχω.  :D
Με  teamviewer  και skype γίνεται η δουλειά;

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 01:10:46 πμ »
Θα σας δανείσω το βιβλίο απο το ECDL που έχω... :P

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."