ΑποστολέαςΘέμα: Μεταφορά ψαριών από μικρότερο σε μεγαλύτερο ενυδρείο  (Αναγνώστηκε 409 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Αρχαρια αλλα προσπαθω!
  • Τόπος Διαμονής: Αγ.Παρασκευη Θερμης
Γέμισε νερό τον σωλήνα εισόδου του φίλτρου, σύνδεσέ τον στο φίλτρο και άστο ανοίγοντας τις βάνες με την βαρύτητα του νερού να γεμίσει το φίλτρο, εφόσον δεις ότι το νερό έφτασε στο δεύτερο λάστιχο εξόδου που ρίχνει το νερό ξανά στο ενυδρείο, είναι εντάξει και βάλε το φίλτρο στην πρίζα για να λειτουργήσει.
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για τη βοηθεια το εκανα ετσι ακριβως κ δουλεψε.θελω να ανοιξω τωρα αλλο θεμα για τη μεταφορα των ψαριων απο 15λιτρο σε περιπου 90λιτρο κ θελω βοηθεια σε διαφορα θεματα.κ να μου πειτε που μπορω να ανοιξω το θεμα.σας ευχαριστω κ παλι!!!
καποιος παιδια να μου πει που μπορω να ανοιξω το επομενο θεμα γιατι δεν ξερω;;;ευχαριστω!!!!

Μod note.: Εδώ είσαι!!! Σου ανοίξαμε νέο θέμα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2015, 09:28:31 μμ από QS-Plan »

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
Μεταφορά ψαριών από μικρότερο σε μεγαλύτερο ενυδρείο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 05:39:33 μμ »
Γέμισε νερό τον σωλήνα εισόδου του φίλτρου, σύνδεσέ τον στο φίλτρο και άστο ανοίγοντας τις βάνες με την βαρύτητα του νερού να γεμίσει το φίλτρο, εφόσον δεις ότι το νερό έφτασε στο δεύτερο λάστιχο εξόδου που ρίχνει το νερό ξανά στο ενυδρείο, είναι εντάξει και βάλε το φίλτρο στην πρίζα για να λειτουργήσει.
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για τη βοηθεια το εκανα ετσι ακριβως κ δουλεψε.θελω να ανοιξω τωρα αλλο θεμα για τη μεταφορα των ψαριων απο 15λιτρο σε περιπου 90λιτρο κ θελω βοηθεια σε διαφορα θεματα.κ να μου πειτε που μπορω να ανοιξω το θεμα.σας ευχαριστω κ παλι!!!
καποιος παιδια να μου πει που μπορω να ανοιξω το επομενο θεμα γιατι δεν ξερω;;;ευχαριστω!!!!

Μod note.: Εδώ είσαι!!! Σου ανοίξαμε νέο θέμα

ευχαριστω και παλι!!!λοιπον εχω ενα ενυδρειακι 15λιτρο κ μια φιλη μου χαρισε ενα μεγαλο σχετικα ενυδρειο απλα δεν μπορω να υπολογισω τα λιτρα με τον υπολιγιστη γιατι ειναι μπροστα οβαλ να το πω;;τελος παντων,εχει θερμοστατη εξωτερικο φιλτρο αεραντλια.τωρα εχω βαλει μεσα 15λιτρα καθαρο νερο με αντιχλωριο αν θυμαμε καλα aquasafe και 3λιτρα απο αλλαγη του μικρου ενυδρειου που εχει μεσα ενα θυληκο γκαπυ κ 14μικρα που μωλις εγιναν 4εβδομαδων.σε καμια βδομαδα θα παρω υγρα τεστ νερου γιατι ακομα δεν εχω παρει.το μικρο το ενυδρειο λειτουργει κοντα στα 3χρονια.ειχα ενα χρυσοψαρο και το εδωσα γιατι δεν εφταναν τα λιτρα οπως διαβασα στο forum.(να ειστε καλα παιδια που μας ενημερωνετε εμας τους αρχαριους).λοιπον το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι βυθο να βαλω κατω και πως να διαμορφωσω το ενυδρειο γιατι στη διακοσμηση δεν το κατεχω το αθλημα.ευχαριστω πολυ!!αυτα νομιζω για αρχη!!

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 08:55:20 μμ »
Αφου θα βαλεις γκαπυ πηγαινε στο leroy εκεινο που ειναι ανοιχτο με τα υλικα οικοδομης. Οπως μπαινεις δεξια εχει πετρωματα. Η σακουλα 25kg ο βασαλτης ο πρασινομαυρος εχει 5-6€ περιπου. Αυτο εχουμε οι περισσοτεροι εδω. Σε αυτο μπορεις και να φυτεψεις ευκολα φυτα. Απλα να ξερεις θελει πολυ καλο πλυσιμο για να φυγει η βρωμα.

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 12:11:39 μμ »
Αφου θα βαλεις γκαπυ πηγαινε στο leroy εκεινο που ειναι ανοιχτο με τα υλικα οικοδομης. Οπως μπαινεις δεξια εχει πετρωματα. Η σακουλα 25kg ο βασαλτης ο πρασινομαυρος εχει 5-6€ περιπου. Αυτο εχουμε οι περισσοτεροι εδω. Σε αυτο μπορεις και να φυτεψεις ευκολα φυτα. Απλα να ξερεις θελει πολυ καλο πλυσιμο για να φυγει η βρωμα.
ευχαριστω πολυ.τωρα το φιλτρο το εξωτερικο που ειναι αστρωτο σκεφτομαι να το βαλω να δουλευει μαζι με το μικρο το εσωτερικο.απλα το μικρο ειναι για μεχρι 60λιτρα.να το δουλεψω ετσι να κανω τις μετρησεις κ μετα να βγαλω το μικρο κ να το βαλω ξανα στο αλλο ενυδρειο.και το μεγαλο αντι να κανω αλλαγες να συμπληρωνω καθαρο νερο με αντιχλωριο για να δω ετσι και ποσα λιτρα ειναι.περιμενω γνωμες!!ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 12:27:38 μμ »
Aν εισαι σίγουρη οτι το εσ.φίλτρο σου ειναι στρωμένο και εχει και βιολογικά υλικά(ελαφροπετρα,κεραμικό μακαρόνι) το καλύτερο ειναι να μπολιάσεις το εξωτερικό να πάρεις μια ποσότητα απο τα υλικά να τα βάλεις στο εξωτερικό και να στίψεις την μπίχλα απο το σφουγγάρι επίσης στο εξωτερικό για να μπολιαστεί και να αρχίσει η αποίκηση ωφέλιμων βακτηρίων.
Αν το φ'ιλτρο σου δεν ειναι στρωμένο και δεν εχει βιολογικά υλικά η μόνη λύση ειναι να βάλεις αγγελία για μπόλι και να κάνεις την ιδια διαδικασία
Και στις 2 περιπτώσεις μετά το μπόλιασμα του φίλτρου πρέπει να μπούναμέσως τα ψάρια και οχι απότομη ιχθυοφόρτιση αν δηλ εχεις σκοπό να βάλεις αρκετά ψαράκια πρέπει να μπούν μέτα απο 1 βδομάδα τουλάχιστον για να εχει πιάσει το μπόλι γιατι στην αρχή ειναι αδύναμο
Το αν εχει πιάσει θα στο δείξουν οι μετρήσεις

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 01:08:16 μμ »
Διάβασε και τοι ειναι το μπόλι:
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,3648.0.html

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 04:31:25 μμ »
Aν εισαι σίγουρη οτι το εσ.φίλτρο σου ειναι στρωμένο και εχει και βιολογικά υλικά(ελαφροπετρα,κεραμικό μακαρόνι) το καλύτερο ειναι να μπολιάσεις το εξωτερικό να πάρεις μια ποσότητα απο τα υλικά να τα βάλεις στο εξωτερικό και να στίψεις την μπίχλα απο το σφουγγάρι επίσης στο εξωτερικό για να μπολιαστεί και να αρχίσει η αποίκηση ωφέλιμων βακτηρίων.
Αν το φ'ιλτρο σου δεν ειναι στρωμένο και δεν εχει βιολογικά υλικά η μόνη λύση ειναι να βάλεις αγγελία για μπόλι και να κάνεις την ιδια διαδικασία
Και στις 2 περιπτώσεις μετά το μπόλιασμα του φίλτρου πρέπει να μπούναμέσως τα ψάρια και οχι απότομη ιχθυοφόρτιση αν δηλ εχεις σκοπό να βάλεις αρκετά ψαράκια πρέπει να μπούν μέτα απο 1 βδομάδα τουλάχιστον για να εχει πιάσει το μπόλι γιατι στην αρχή ειναι αδύναμο
Το αν εχει πιάσει θα στο δείξουν οι μετρήσεις
το μικρο φιλτρο εχει μονο σφουγγαρακι δεν εχει τπτ απο ολα αυτα π.χ μακαρονι κ.α.απλα τη μεταφορα των ψαριων θα την κανω πολυ αργα γιατι πρεπει πρωτα να φτιαξω το ενυδρειο.σημερα κιολας θα εχω στα χερια μου αυτο το υλικο για τον βυθο τον βασαλτη αν το λεω σωστα.και μετα προχωραω σιγα σιγα με το φιλτρο.πρεπει να αλλαξω τις ενωσεις εκει που ειναι τα βανακια αν τα λεω παλι σωστα γιατι ειμαι και αρχαρια.και αλλαγη τα λαστιχα απο το φιλτρο.ερωτηση αλλα τα λαστιχα ειναι τοσο σκληρα η ετσι γινονται οταν περασει ο καιρος;; THX

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 02:39:56 μμ »
Καλησπερα και παλι!!λοιπον πηρα αυτο το βασαλτη η οπως αλλιως λεγεται αλλα εχω απογοητευτει γιατι το εεχω πλυνει απειρες φορες αλλα συνεχεια βγαζει.οχι χωμα αλλα το νερο δεν ειναι καθαρο.θα προσπαθησω να βγαλω και φωτο να δειτε αν οντως ειναι αυτο το πετρωμα κ να μου πειτε αν χρειαζεται κιαλλο πλυσημο.ευχαριστω και συγνωμη αν σας εχω κουρασει.

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 02:45:48 μμ »
Δεν κουραζόμαστε εύκολα. ;D  Θέλει πολύ πλύσιμο, μπορεί και 25-30 ξεβγάλματα πριν το βάλεις μέσα.
Και πάλι θα βγάλει μια θολούρα, αλλά αφήνεις μετά το φίλτρο να δουλεύει με μπόλικο ενυδρειακό βαμβάκι
και σε 1-2 μέρες θα ξεθολώσει εντελώς το νερό. Δεν είναι επικίνδυνο, απλά θέλει αναμονή και υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 03:12:06 μμ »
στο εγραψα και πιο πανω. θελει πολυυυυ πλυσιμο. υπομονη

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 03:18:18 μμ »
Μην περιμένεις να δεις καθαρό νερό...μετά απο 30 ξεβγάλματα βάλτο στο ενυδρείο και βάλε  μπόλικο filter-wool οπως σου ειπε ο bokostas  ;)

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 03:36:57 μμ »
Οποτε το πλενω παρα πολυ καλα και μετα το βαζω μεσα,πειραζει αν δεν βαλω να λειτουργησει το φιλτρο;;;δλδ θα αργησω λιγο γιατι θελω να παρω τα υγρα τεστ και μετα να παρω μπολι κ στην πορεια να το βαλω σε λειτουργια.θα υπαρξει προβλημα με το νερο;;;και κατι αλλο το βαμβακι που θα το βαλω ακριβως στο φιλτρο;;;εκει που ειναι το σφουγγαρι;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2015, 03:37:59 μμ από anna »

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 03:42:36 μμ »
Aφού δεν θα βάλεις ψάρια βάλε ευδρειακό βαμβάκι στο φίλτρο οσο παίρνει ή βγάζεις το σφουγγάρι και το βάζεις και το αφήνεις να καθαρίσει το νερό οταν το καθαρίσει παίρνεις μπόλι μπολιάζεις το φίλτρο και βάζεις τα ψαράκια

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 07:30:24 μμ »
Aφού δεν θα βάλεις ψάρια βάλε ευδρειακό βαμβάκι στο φίλτρο οσο παίρνει ή βγάζεις το σφουγγάρι και το βάζεις και το αφήνεις να καθαρίσει το νερό οταν το καθαρίσει παίρνεις μπόλι μπολιάζεις το φίλτρο και βάζεις τα ψαράκια
αυτο που σου λεει ο Lykos76 ειναι το καλυτερο. βαλτο να καθαρισει ετσι καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 05:51:17 μμ »
αυτο που σου λεει ο Lykos76 ειναι το καλυτερο. βαλτο να καθαρισει ετσι καλυτερα
τελικα αυτο θα κανω. Γιατι το εχω ζαλισει με τοσο ξεπλημα και δεν ξεθολωνει.κατι ασχετο,ξερει κανεις σας αν,εκτος απο petshop μπορω να βρω συνδεσεις για το λαστιχο του φιλτρου με βανακια και πουθενα αλλου;;;και τιμες στο περιπου.μη σας πω και για λαστιχα ακομα,θελω να μαθω που εχει και τιμες.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 05:53:22 μμ »
Leroy Merlin...
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 05:58:35 μμ »
Leroy Merlin...
THX THX πηρα και ενυδρειακο βαμβακι και σιγα σιγα ετοιμαζομαι.σας ευχαριστω ολους σας!!!