ΑποστολέαςΘέμα: Σύστημα παροχής διοξειδίου  (Αναγνώστηκε 5539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος casper

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 300 lit
  • Τόπος Διαμονής: Άλιμος-Αθήνα
Σύστημα παροχής διοξειδίου
« στις: Νοέμβριος 12, 2011, 02:01:00 μμ »
ΠΑΡΟΧΗ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟΥ

Ο ρόλος του διοξειδίου του άνθρακα στη φωτοσύνθεση των φυτών, είναι πλέον λίγο ως πολύ, γνωστός σε όλους.
Ο κύριος στόχος, σε γενικές γραμμές, είναι η  διατήρηση του της τιμής του  PH σε συνδυασμό με  την ανθρακική σκληρότητα  του νερού του ενυδρείου, ώστε να έχουμε την επιθυμητή τιμή διοξειδίου του άνθρακα.
Ένα σημείο προσοχής όταν υπάρχει  παροχή διοξειδίου , είναι  να προσέχουμε ώστε η τιμή του PH να είναι  τέτοια, ώστε και να είναι ανάλογη με τις ανάγκες των φυτών μας, αλλά και ανάλογη με τις σωστές συνθήκες νερού που απαιτούν τα ψάρια μας.
Ας δούμε όμως τι χρειαζόμαστε από πλευράς εξοπλισμού.
Ο βασικός απαραίτητος εξοπλισμός ώστε να είναι δυνατόν να λειτουργήσει το σύστημα παροχής διοξειδίου :

Φιάλη διοξειδίου

Μπορούμε να την  προμηθευτούμε και από καταστήματα με ενυδρειακά προϊόντα αλλά και από  καταστήματα με ιατρικά μηχανήματα.

Διάχυτηρας ή σκάλα διάχυσης

Στην πρώτη περίπτωση (διαχυτήρας), το διοξείδιο "διαλύεται" μέσα στον ίδιο τον διαχυτήρα, και διαχέεται  έτοιμο μέσα στο νερό του ενυδρείου.
Στη δεύτερη περίπτωση (σκάλα) , η διάχυση γίνεται κατευθείαν στο νερό του ενυδρείου, με αποτέλεσμα να υπάρχουν  απώλειες.

Σωληνάκι αέρα
Είναι το σωληνάκι που χρησιμοποιούμε και για τις αεραντλίες.

Με τον παραπάνω εξοπλισμό και μόνο, είναι δυνατή η παροχή διοξειδίου στο ενυδρείο μας. Λόγω όμως του ότι η υπερβολική παροχή διοξειδίου του άνθρακα στο ενυδρείο μπορεί να προκαλέσει θανάσιμο κίνδυνο στα ψάρια, πρέπει να ελέγχουμε συχνά (έως και καθημερινά) την ανθρακική σκληρότητα, και το ΡΗ του νερού ώστε να είμαστε σίγουρη ότι έχουμε τον σωστό έλεγχο στην παροχή.

Ο παρακάτω εξοπλισμός, βοηθάει τόσο στην δική μας ευκολία, όσο και στην ασφάλεια των ψαριών του ενυδρείου μας

Αντεπίστροφη Βαλβίδα
Εμποδίζει το νερό να τρέξει από το σωληνάκι αέρα έξω  από το ενυδρείο, στην  περίπτωση που το αυτό  φύγει από τη θέση του.

ΜΑΝΟΜΕΤΡΑ

Είναι δύο όργανα μέτρησης της ποσότητας αέρα που υπάρχει μέσα στη φιάλη διοξειδίου και της  πίεσης  (bar) με την οποία διοχετεύεται ο αέρας.
Ετσι, ξέροντας ανά πάσα στιγμή την ποσότητα το αέρα που έχει η φιάλη, μπορούμε να φροντίζουμε εγκαίρως  για την αλλαγή της (ή το γέμισμα).

ΦΥΣΑΛΙΔΟΜΕΤΡΗΤΗΣ

Με τον φυσαλιδομετρτή (bubble counter) μπορούμε μετρώντας τις φυσαλίδες που παράγονται ανά λεπτό, να έχουμε τον έλεγχο της παροχής διοξειδίου που επιθυμούμε.

Ηλεκτρομαγνητική βάνα ή ηλεκτροβάνα;

Μπορεί να ανοίγει και να κόβει την παροχή διοξειδίου, σε συνδυασμό με έναν απλό χρονοδιακόπτη.
Η διακοπή της παροχής, μπορεί  να χρειάζεται να γίνεται για δύο λόγους:
1.: Εφόσον τα φυτά φωτοσυνθέτουν μόνο όταν υπάρχει φως, την περίοδο που τα φώτα  δεν είναι αναμμένα, δεν υπάρχει λόγος παροχής διοξειδίου του άνθρακα.
Μπορεί λοιπόν η ηλεκτρομαγνητική βάνα να μπει στον ίδιο  χρονοδιακόπτη που είναι τα φώτα, ώστε όταν κλείνουν να σταματάει η παροχή διοξειδίου και όταν ανάβουν να ξεκινάει και πάλι.
Ένα όμως μειονέκτημα σ’αυτό, είναι ότι  σταματώντας την παροχή διοξειδίου μεταβάλλεται το ΡΗ, αλλάζοντας τις συνθήκες νερού του ενυδρείου. Με το σκεπτικό λοιπόν ότι οι συνθήκες νερού στο ενυδρείο θέλουμε να είναι σταθερές, ώστε να αποφεύγουμε την πιθανότητα στρεσαρίσματος των ψαριών, πολλοί χομπίστες (μέσα σ’ αυτούς κι εγώ), αποφεύγουν τη συγκεκριμένη  λειτουργία της ηλεκτροβάνας.
2: (σε συνδυασμό με ΡΗ controller)

Η αύξηση και η μείωση της παροχής διοξειδίου, έχει σαν άμεσο αποτέλεσμα την μεταβολή της τιμής του ΡΗ, άρα και της τιμής του διοξειδίου του άνθρακα στο ενυδρείο μας.
Οσο αυξάνουμε την παροχή διοξειδίου, τόσο μειώνεται το ΡΗ, και το αντίστροφο.

Για παράδειγμα, αν η ανθρακική σκληρότητα στο ενυδρείο είναι 6 βαθμοί, και η τιμή του διοξειδίου του άνθρακα που θέλουμε  είναι 29ppm, το ΡΗ πρέπει να είναι σε τιμή 6,8.
Αν αυξηθεί η παροχή διοξειδίου, η τιμή του ΡΗ θα μειωθεί, και η τιμή δυο διοξειδίου του άνθρακα θα αυξηθεί.
Ο  ΡΗ controller  μετράει  και δείχνει μόνιμα το ΡΗ του νερού. Εκεί ορίζουμε το επιθυμητό ΡΗ , ώστε με βάση την ανθρακική σκληρότητα του νερού μας, να έχουμε το διοξείδιο στην τιμή που θέλουμε. Όταν η τιμή του ΡΗ κατέβει από αυτήν που έχουμε ορίσει, η ηλεκτρομαγνητική κλείνει την παροχή διοξειδίου. Αντίστοιχα, όταν η τιμή ανέβει, ξεκινάει και πάλι την παροχή. Ετσι καταφέρνουμε να έχουμε σταθερή την τιμή  του  ΡΗ όπως και του διοξειδίου.
Εμείς πρέπει μόνο να μετράμε συχνά την ανθρακική σκληρότητα του νερού.
Ετσι, διασφαλίζουμε ότι έχουμε πάντα το διοξείδιο που χρειάζεται για τα φυτά μας, αλλά και το ότι δεν θα ξεφύγει της προσοχής μας η παροχή διοξειδίου με κίνδυνο να έχουν πρόβλημα τα ψάρια μας.

ΣΥΝΔΕΣΗ
Η σύνδεση είναι απλή.
1.   Στην περίπτωση του βασικού μόνο εξοπλισμού, έχουμε τη φιάλη διοξειδίου (συνήθως στο ντουλάπι κάτω από το ενυδρείο), την σκάλα διάχυσης ή τον διαχυτήρα μέσα στο ενυδρείο, και ένα σωληνάκι αέρα που ενώνει τη φιάλη με την σκάλα ή τον διαχυτήρα

2.   Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε όλον τον εξοπλισμό, ο φυσαλιδομετρητής, η ηλεκτρομαγνητική βάνα και η αντεπίστροφη βαλβίδα συνδέονται με το σωληνάκι αέρα, μεταξύ της φιάλης και της σκάλας διάχυσης (ή τον διαχυτήρα). Ο PH controller, μπαίνει ανεξάρτητα, και επάνω στην ειδική υποδοχή του, συνδέεται η πρίζα της ηλεκτρομαγνητικής.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2017, 02:46:47 πμ από giannisaek »
Μαριλένα
---------------
Φανατική μποστανού, κάτοχος νταμαροενυδρείου !

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 03:27:43 μμ »
'Εχεις κάνει απίστευτη δουλειά σ' αυτό το άρθρο Μαριλένα και είναι όλα τόσο απλουστευμένα και κατανοητά,
που δεν πρέπει να χαθεί μέσα στις δημοσιεύσεις. Σε ευχαριστούμε πολύ και νομίζω ότι πρέπει να γίνει υπόμνημα.

Αποσυνδεδεμένος casper

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 03:32:19 μμ »
'Εχεις κάνει απίστευτη δουλειά σ' αυτό το άρθρο Μαριλένα και είναι όλα τόσο απλουστευμένα και κατανοητά,
που δεν πρέπει να χαθεί μέσα στις δημοσιεύσεις. Σε ευχαριστούμε πολύ και νομίζω ότι πρέπει να γίνει υπόμνημα.

Μου είχε γίνει ΤΟΣΟ εφιάλτης όταν προσπαθούσα να το φτιάξω στο ενυδρείο μου, που θα χαρώ ιδιαίτερα αν βοηθήσει κάποιον να το κάνει πιο εύκολα και να μη χρειαστεί..... ψυχίατρο  :D :D

Μαριλένα
---------------

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 05:11:41 μμ »
Μπραβο σου Μαριλενα. Πολυ καλο αρθρο.

θα ηθελα να προσθεσω οτι καλο θα ειναι να χρησιμοποιηθει σωληνακι πιο σκληρο, για το διοξειδιο, γιατι το μαλακο των αεραντλιων αρκετες φορες αρχιζει και εχει διαρροες.

Και βεβαια παντα ενας καλος ελεγχος στις ενωσεις για να μην εχουμε απωλειες διοξειδιου στο χωρο μου εχουμε το ενυδρειο.

Ας αλλαζουμε πιο συχνα , τουλαχιστον τα πιο φθηνα εξαρτηματα, π.χ. σωληνακι, αντεπιστροφη, διαχυτηρα, για να εχουμε τα καλυτερα αποτελεσματα. :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος casper

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 05:40:58 μμ »
Μπραβο σου Μαριλενα. Πολυ καλο αρθρο.

θα ηθελα να προσθεσω οτι καλο θα ειναι να χρησιμοποιηθει σωληνακι πιο σκληρο, για το διοξειδιο, γιατι το μαλακο των αεραντλιων αρκετες φορες αρχιζει και εχει διαρροες.

Και βεβαια παντα ενας καλος ελεγχος στις ενωσεις για να μην εχουμε απωλειες διοξειδιου στο χωρο μου εχουμε το ενυδρειο.

Ας αλλαζουμε πιο συχνα , τουλαχιστον τα πιο φθηνα εξαρτηματα, π.χ. σωληνακι, αντεπιστροφη, διαχυτηρα, για να εχουμε τα καλυτερα αποτελεσματα. :)

Πολύ καλά κάνεις και το τονίζεις!!  Από αυτό ακριβώς καταστράφηκε το ενυδρείο μου.  Και αντεπίστροφες βαλβίδες παντού παιδιά!!!!!!  :)
Μαριλένα
---------------

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2011, 02:15:36 πμ »
Μπράβο Μαριλένα για το άρθρο σου είναι τόσο αναλυτικό, και είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει πολύ κόσμο... Σε ευχαριστούμε!!!

Αποσυνδεδεμένος xamogelop

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 375 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Λευκωσία, Κύπρος
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2014, 11:42:21 πμ »
Καλημέρα φίλοι μου αγαπημένοι, πάει καιρός που έχουμε μιλήσει, όμως να ξέρετε ότι πάντα σας σκέφτομαι, η απουσία μου οφείλεται στις δύσκολες συνθήκες που περνάμε και στα πολλαπλά προσωπικά μου προβλήματα, ελπίζω σύντομα να μπορούμε να μιλούμε πιο συχνά.
Σήμερα έχω κάποιο πρόβλημα με το διοξείδιο του άνθρακα... βασικά το βράδυ εκαμε εκρηξη το σωλινάκι που φέρνει το διοξείδιο στην ηλεκτρομαγνητική βάνα ευτυχώς το κατάλαβα και εκλεισα την παροχή της φιάλης. Εκείνο που με ανησυχεί και με προβληματίζει είναι γιατι εγινε η εκρηξη και που οφείλεται αυτό. Η εγκατάσταση είναι πολύ παλιά πανω απο 9 χρόνια χωρίς να αλλαξουν τα σωλινάκια. Αν το αντικαταστήσω εκεινο που εξεράγει δεν υπάρχει κινδυνος να εκραγεί πάλι..........  Θέλω τη γνώμη σας για να μπορεσω να συνεχίσω την παροχή του διοξειδίου.
Σας ευχαριστώ πολύ
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2014, 11:52:51 πμ »
Καλημερα Πανιτσα!
Αρχικα σου ευχομαι τα καλυτερα και να ξεπερασεις τα οποια προβληματα εχεις  ;)
Το σωληνακι που εσκασε ειναι για CO2 (λογικα ειναι σκληρο) ή ειναι απο αυτα τα σιλικονουχα που βαζουμε στις αεραντλιες?Μανομετρα εχεις φανταζομαι,τι ενδειξεις δειχνουν?
Οτι κι αν ειναι παντως θα χρειαστει να αλλαχθουνε με νεωτερα ωστε να μην εχεις αμεσα τουλαχιστον παρομοια προβληματα.  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2014, 12:01:08 μμ »
Ο πιό ασφαλής τρόπος είναι να μην παρεμβάλεται σωληνάκι από την μπουκάλα μέχρι την ηλεκτροβάνα. Δηλ. η ηλετροβάνα να είναι βιδωμένη πάνω στα μανόμετρα που, κι αυτά με την σειρά τους, είναι βιδωμένα πάνω στην μπουκάλα. Τέλος, στην έξοδο της ηλεκτροβάνας είναι βιδωμένη η βελονοειδής βαλβίδα μικρορύθμισης. Μετά από αυτή τη βαλβίδα η πίεση είναι πολύ μικρότερη από αυτή της μπουκάλας.
Με τον τρόπο που την είχες εσύ, το σωληνάκι δεχόταν όλη την πίεση της μπουκάλας. Με τον καιρό βέβαια (9 χρόνια είναι αυτά) κάποια στιγμή κατέρρευσε. Αν αλλάξεις το σωληνάκι θα διορθωθεί το πρόβλημα αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον θα ξανασκάσει.

Δες εδώ στην πρώτη φωτο του άρθρου για να δείς τι εννοώ http://aqua4fun.gr/index.php/topic,3121.0.html
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2014, 12:19:59 μμ »
Δανιηλ θα διαφωνισω....ο πιο ασφαλης τροπος δεν ειναι αυτος που λες.Μαλιστα αυτος ειναι ο "Κινεζικος τροπος" που πουλιουνται τα μανομετρα βιδωμενα με την ηλεκτρομαγνητικη μαζι-εχεις πιασει ποτε ηλεκτρομαγνητικη σε λειτουργια να δεις πως καιει?
Αυτη η θερμοκρασια ενεχει τον κινδυνο λογω της αμεσης επαφης των μεταλλων, να ανεβασει την πιεση του CO2 μεσα στο μανομετρο με πιθανη ζημια των τελευταιων ειτε βραχυπροθεσμα είτε μακροπροθεσμα.
Το σωστο ειναι να παρεμβαλετε σωληνακι CO2 αμεσως μετα τη μικρομετρικη και πριν την ηλεκτροβανα. ;)
Μετα τα μανομετρα και ειδικα μετα την μικρομετρικη η πιεση ειναι μια ατμοσφαιρα με τα σωληνακια CO2 να την αντεχουν ανετα.Οποτε δεν τιθετε θεμα πιεσεων-σπασιματος του, παρα μονο λογω αστοχιας ή υπεργηρανσης υλικου. ;)

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2014, 12:30:04 μμ »
Η ηλετροβάνα μπορεί να ζεσταίνεται (όχι τίποτε τραγικό) αλλά η θερμοκρασία δεν είναι τόσο υψηλή ώστε να περάσει μέχρι την μπουκάλα. Άλλωστε τα μεταλλικά μέρη που είναι συνδεδεμένα επάνω της (μανόμετρα από την μία και βελονοειδής από την άλλη) δεν είναι ζεστά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2014, 12:30:25 μμ από LeeHook »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 12, 2014, 12:42:25 μμ »
Γειά σου Πανίτσα, ελπίζω να βελτιωθούν γρήγορα τα πράγματα. Μας έλειψες.
Φαντάζομαι ότι τα σωληνάκια δεν άντεξαν στην πολύχρονη χρήση + πίεση του αερίου.
Όπως και να τα συνδέσεις, καλό είναι να αλλάζονται που και που, πχ ανά 3-4 χρόνια.
Άλλωστε το κόστος τους είναι αστείο και θα είναι πιο ασφαλές, ειδικά με παιδιά τριγύρω.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 12, 2014, 09:49:04 μμ »
Πανίτσα την καλησπέρα μου και από μένα, εύχομαι να ξεπεράσεις τα προβλήματα και να τα λέμε πιο συχνά.
Ένας λόγος που μπορεί να σκάσει είναι όταν βουλώσει κάποια στιγμή ο διαχυτήρας (προφανώς αν έχεις κεραμικό υλικό) και δεν έχει διαφυγή το διοξείδιο.

Αποσυνδεδεμένος xamogelop

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 375 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Λευκωσία, Κύπρος
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 14, 2014, 03:23:29 μμ »
Γειά σας φίλοι μου αγαπημένοι, σας ευχαριστώ όλους για την αμεση βοήθεια που μου δώσετε.  Χθές το βράδυ με βοήθεια απο κάποιο φίλο αντικαταστήσαμε το σωληνάκι και τώρα είναι όλα εντάξυ λειτουργούν ξανά κανονικά. Φυσικά τώρα που έμαθα το μαθημα μου δεν θα το αφήσω να παλιώσει τόσο πολύ.
Σηγουρα εύχομαι και εγώ να ξεπεράσω όσο γίνεται πιο ΄γρήγορα τα προβλήματα που υπάρχουν και να ξαναρχίσω να γράφω.
Αυτά προς το παρών και θα τα λέμε΄.....
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα

Αποσυνδεδεμένος nikoslel

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:45:45 μμ »
Εμένα γιατί μου φαίνεται βουνό κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 26, 2014, 11:02:19 μμ »
Γιατι βουνο?

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 27, 2014, 04:59:54 πμ »
Έτσι δύσκολο το έβλεπα κι εγώ μέχρι να αγοράσω μπουκάλα. Όταν βρέθηκα με τα σύνεργα
στα χέρια, όλα μπήκαν στην θέση τους και έγιναν κατανοητά. Βέβαια χρειάζεται στην αρχή
λίγη βοήθεια και θα την βρεις εδώ, αλλά μόλις της πάρεις τον αέρα...

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 06:41:56 μμ »
  Να προσθεσω ενημερωτικα και μονο ενα βιντεακι απο το πως συμπεριφερετε παρομοια φιαλη (αυτες με οξυγονο) η οποια εχει πεπιεσμενο αεριο οπως ειναι και το CO2 που εχουμε στα ενυδρεια μας, οταν αυτη πεσει και σπασει η κεντρικη βανα.....
 Δεν ειναι για να σας αγχωσω (εγω εχω σπιτι 2 συστηματα αυτη τη στιγμη-παλιοτερα πεντε) απλα να προσεχουμε λιγο ;)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=UXpDX4IaNt4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=UXpDX4IaNt4</a>
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2015, 07:06:27 μμ από maikl »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 07:03:51 μμ »
εχω δει βιντεο απο την καμερα ασφαλειας του μαγαζιου ενος φιλου μου που εφυγε η βαλβιδα και την βρηκα μεσα στην γυψοσανιδα.
Ο θορυβος εκκωφαντικος  και ευτυχως δεν βρηκε τιποτα στο διαβα της. Ειναι επικινδυνο , οποτε και πρεπει να προσεχουμε παρα πολυ....

Γιώργος,

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 07:27:22 μμ »
Σαν τα πειράματα των Mythbusters είναι   ;D

Καιρός να το γυρίσουμε σε κανένα αφρικάνικο. Οι πέτρες αναπτύσσονται και χωρίς διοξείδιο...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 07:13:48 πμ »
Δεν ειναι για να σας αγχωσω (εγω εχω σπιτι 2 συστηματα αυτη τη στιγμη-παλιοτερα πεντε) απλα να προσεχουμε λιγο ;)

Μας άγχωσες όμως.. ;D  Καλά έκανες και το έβαλες, δεν ήξερα ότι γίνεται πύραυλος. :-\

Αποσυνδεδεμένος giler84

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 05:38:07 μμ »
Αν και επικυνδυνο η πιεση ειναι σχετικα μικρη , γυρω στα 50bar οπου και υγροποιείται το Co2 η ενδειξη στο μανομετρο παραμενει σταθερη οσο εχει υγρο η φιαλη , αμα αρχισει να αδειαζει μενει μονο αεριο οποτε πεφτει αποτομα και η πιεση. Στις φιαλες του αεροβολου να δεις πιεση 300bar...

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 05:59:19 μμ »
....το CO2 ειναι υπο πιεση και γι αυτο ειναι υγροποιημενο. Σε συνθηκες καλοκαιριου αν ο χωρος δε κλιματιζετε ανεβαζει την πιεση (μεχρι κι 70 bar την εχω δει) . Καλως ή κακως πρεπει να προσεχουμε τα υπο πιεση αερια ειδικοτερα δε, στις δικες μας μπουκαλες μπορει να μη εκτιναχθουν οι ιδιες με τοση πιεση οπως αυτες του βιντεο, αλλα τα μανομετρα με οποιες συνεπειες.  ;)

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 06:30:39 μμ »
Εκεί που γεμίζω την φιάλη μου είπαν πως αντέχει σε θερμοκρασίες μέχρι 40-45 βαθμούς και μετά σκάει η βαλβίδα ασφαλείας. Βέβαια ο θόρυβος θα είναι πολύ δυνατός. Οπότε προσέχουμε το καλοκαίρι όταν γεμίζουμε την φιάλη να μην την αφήνουμε μέσα στο αυτοκίνητο.
Και οι μπουκάλες πάντα μέσα σε ντουλάπι. Τουλάχιστον να σπάσει το ντουλάπι, άντε και το ενυδρείο, αλλά να εκτονωθεί η δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος bouboulas

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Περαμα
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 02:42:28 μμ »
Ένα καλό και πολύ ανθεκτικό σωληνάκι που μπορείτε να βάλετε είναι τα πλαστικά από pvc που χρησιμοποιούνται στο αυτόματο πότισμα. Έχει την ίδια διάσταση με αυτό του αέρα είναι πολύ πιο ανθεκτικό και είναι πάμφθηνο.    Όσο αναφορά το θέμα τις ηλεκτρομαγνητικής ο σωστός τρόπος είναι να εδράζεται πάνω στον ρυθμιστή του αερίου και όχι να περιφέρεται από εδώ και από εκεί. Επίσης θα πρέπει να τοποθετείτε σε όρθια θέση το πηνίο γιατί μακροχρόνια καταστρέφεται η βαλβίδα που υπάρχει εσωτερικά. Όσο αναφορά το θέμα τις θερμοκρασίας είναι τελείως ακίνδυνο και δεν μπορεί να επηρεάσει την θερμοκρασία του αερίου στην μπουκάλα. Αν θα γινότανε αυτό το πρώτο που θα καταστρεφόταν είναι τα στεγανοτηκά υλικά   του ρυθμιστή και κα επέκταση του κλείστρου της φιάλης. Επίσης στην βιομηχανία πολλές φορές χρειάζεται το διοξείδιο να ζεσταθεί πριν την χρήση του με θερμαντική σερπαντίνα που τυλίγουμε γύρο από την φιάλη. Αυτό δεν μας ενδιαφέρει στην χρήση του ενυδρείου, απλός το ανέφερα για να καταλάβετε ότι δεν ζεσταίνεται τόσο εύκολα η φιάλη. Ακόμα και τα 150 bar να περάσει (αδύνατον σε συνθήκες δωματίου)   η φιάλη δεν σκάει. ΟΛΕΣ οι φιάλες έχουν πιστοποίηση για πίεση 230 bar.
Παντα φιλικα και με καλη διαθεση
Σταματης