ΑποστολέαςΘέμα: Αφαίρεση σιλικόνης από την πλάτη του ενυδρείου.  (Αναγνώστηκε 285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KostasKappa

• Platinum member
    • My reef
Αφαίρεση σιλικόνης από την πλάτη του ενυδρείου.
« στις: Οκτώβριος 15, 2015, 12:36:29 μμ »
Καλημέρα μαστόρια. Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να μάθω πως θα το διορθώσω πριν ξεκινήσω και κάνω καμία μ@λ@κί@.

Το ενυδρείο μου πλέον φέρει πλάτες της fluval γιατί το πήγαινα για γλυκού (τρομάρα μου) και εννοείτε ουδέποτε το υλοποίησα.
Τώρα το στήνω και πάλι αλμυρό αλλά θέλω να το κάνω two sided. Δηλαδή θεατό και από τις δύο πλευρές.  greatup

Έτσι λοιπόν θέλω την βοήθειά σας για το πως θα βγάλω από πάνω την σιλικόνη εντελώς χωρίς να το γδάρω (φαντάζομαι κάπως θα γίνετε).

Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ γιατί  είναι το μοναδικό μου πρόβλημα πριν ξεκινήσω να το στήνω! danceΑ

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2015, 12:37:07 μμ από KostasKappa »

Αποσυνδεδεμένος steliosxls

• Gold member
  • Εμπειρία: Όλο και Καλύτερα !!!
  • Τα ενυδρεία μου: Under Construction !!!
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Κέντρο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 12:48:36 μμ »
Με καθαρό ασετον ... να μην πάει όμως στους αρμούς του ενυδρείου ..
Καμιά άλλη ιδέα ?

Για αλαλούμ στα γραφόμενα ευθύνεται ο δαίμων του τυπογραφείου και η αυτόματη διόρθωση !!!

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 01:08:07 μμ »
Aυτά που γνωρίζω οτι χρησιμοποιούνται για να αφαιρέσουμε σιλικόνη ειναι:ασετόν/οινόπνευμα,ξύστρα για κεραμικές εστίες,πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ ψιλό σύρμα για κατσαρόλες αυτό που είναι σαν βαμβάκι/filter-wool πιέζεις με ελάχιστη δύναμη και χορδή απο κιθάρα αμα εχει κανα κολλημένο εσωτερικό φίλτρο και θέλεις να το ξεκολλήσεις απο την πλάτη ή το πλαινό τζάμι και φυσικά πολύ υπομονήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη :)

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος KostasKappa

• Platinum member
    • My reef
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 01:52:41 μμ »
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις παιδιά! Αύριο ή την δευτέρα θα μεταφερθεί το ενυδρείο στο σημείο που θα το στήσω και θα αρχίσω να βγάζω τις σιλικόνες. Θα αρχίσω με λάμα και οινόπνευμα και αν δω τα σκούρα θα περάσω σε καθαρό ασετόν. Θα ενημερώσω με φωτογραφικό υλικό το θέμα. Αν ωστόσο γνωρίζει κανείς άλλος και καμία άλλη μέθοδο θα ήταν πολύ καλό! ;)

Αποσυνδεδεμένος Θεοφιλος12

• New member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: Aqua Medic Tridacna 160 550λιτρα υπο κατασκευη Μεσογειακο (900-1400ltr ολικο)
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 12:05:23 πμ »
Θα χρειαστεις και λιγο λαδι "φαγητου", για να γλιστραει η λαμα σου... Η σιλικόνη βεντουζαρει δεξια-αριστερα απο τη λαμα και γινετε πολυ δυσκολη η δουλεια σου.