ΑποστολέαςΘέμα: πρόβλημα με αλάτι  (Αναγνώστηκε 465 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KaTaPeLoS

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Ζήτω που καήκαμε
  • Τόπος Διαμονής: Πάφος - Κύπρος
πρόβλημα με αλάτι
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 02:53:52 μμ »
Καλησπέρα και πάλι. Πριν 3 μέρες έχω αγοράσει αλάτι για το μεγάλο μου ενυδρείο ώστε να το γεμίσω επιτέλους…( μιας και θέλω για αρχή να βάλω 75 κατασκευασμένο και το υπόλοιπο από θάλασσα νερό ) άνοιξα την χάρτινη συσκευασία. Έκοψα το πλαστικό κορδόνι  που κρατούσε το αλάτι μέσα κλισμένο και αντίκρισα ένα τούβλο αλατιού. Με μαχαίρι έκοβα  λίγο λίγο από το αλατένιο τούβλο το διάλυα στα χέρια μου και το έριχνα στο γεμάτο ενυδρείο με νερό.  Άναψα τους κυκλοφορητές, ενεργοποίησα το σκίμερ, και έλεγξα την θερμοκρασία του νερού. 3η μέρα σήμερα το νερό είναι θολό με πολλές φουσκάλες στα τοιχώματα του. Και στο πάτο έχει σαν σκόνη με μικρούς σβόλους άσπρους και δεν λέει να καθαρίσει. Ρε παιδιά.. κάνω κάτι λάθος;

• Loyal member
  • **
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 02:59:27 μμ »
το αλάτι είναι prodac salt ocean fish 20kg

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 06:06:27 μμ »
Αυτο το αλατι εγω θα το εδενα με μια αλυσίδα και θα κατεβαινα στους ολυμπιακους στη σφυρα.Σιγουρα εχει αλειωθει δεν θα λιωσει ποτε σωστα και θα σου δωσει και διαφοερικη αλατοτητα.Πηγαινε το πισω κατα την γνωμη μου και πατε τα χρηματα σου η αλλη συσκευασία

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

• Loyal member
  • **
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 07:41:31 μμ »
αυτό λέω να κάνω ... αλλά τον πείρα τηλέφωνο και μου είπε να κάνω υπομονή. αν δεν καθαρίσει μέχρι άυριο θα τον πάρω πάλι για να μου το αλλάξει  πολύ με κούρασε αυτό το αλάτι. με έκανε να σκεφτώ δεύτερη φορά για θαλασσινό.........

• Loyal member
  • **
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 07:43:33 μμ »
ερώτηση... να λειτουργήσω κανονικά το ενυδρείο με τα φίλτρα του, το κάρβουνο του  και όλα ή να περιμένω το αλάτι ; δεν έχω  τίποτα άλλο μέσα εκτός από τους κυκλοφορητές

είμαι άπειρος... χεεεεεελπππ

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 09:38:18 μμ »
Τιποτα απο αυτα μην βαλεις ακομα γιατι δεν χρειαζονται κατα την γνωμη μου.Την αλατοτητα την εχεις ρυθμισει σωστα;Κανε μια μετρηση για να το τσεκαρεις σωστα.Υπομονη γιατι να κανεις;Το αλατι πρεπει να σου το αλλαξει ετσι και αλλιώς...

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

• Loyal member
  • **
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 05:12:35 μμ »
έχω αλλάξει το αλάτι με ένα Crystal Sea® Marinemix, είναι ένας κουβάς με 3 σακουλάκια αλάτι μέσα. αυτό είναι οκ. διαλύθηκε στο νερό χωρίς υπολείμματα αλλά είναι λες και διέλυσα γάλα στο νερό μου αυτί τι στιγμή, ξέρω πως πρέπει να αφήσω το διάλυμα 24 ώρες γιατί λέει είναι για reef και έχει πολλές ουσίες που πρέπει να διαλυθούν. οπότε αναμένω....:)

• Loyal member
  • **
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:04:09 πμ »
Δεν το πιστεύω…

Έχω πάρει το ποιο πάνω αλάτι. Οπτικά φαινόταν καλά, ήταν σαν πούδρα σχεδόν.
Το έβαλα σε δοχείο με αντλία νερού που φέρει και οξυγόνο. Το αφίσα εκεί για 6-7 ώρες όμως επειδή το νερό του ενυδρείου είναι πολύ (350 λίτρα )  έκανα αρκετές φορές το ίδιο και γέμισα το ενυδρείο. Έβαλα τους δύο κυκλοφορητές σε λειτουργία και το άφησα. Το νερό είναι αρκετά καθαρό τώρα όμως υπάρχει παντού μέσα στο ενυδρείο ένα στρώμα λευκής σκόνης. Ενώ στον πάτο του έχει αρχίσει να δημιουργά πετραδάκια άσπρα στο μέγεθος ρυζιού. Όταν ανακατέψω το νερό πολύ λογικά γίνετε πάλι  σαν να έχω διαλύσει γάλα σε αυτό. Ρε παιδιά, τι κάνω λάθος; Είχατε τέτοια εμπειρία εσείς οι αλμυροί;

Μάλλον το αλμυρό δεν με θέλει  quest?  ::) :'(

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:39:43 πμ »
Εγω ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί δεν γεμίσες από θάλασσα , και παιδευεσαι με αλάτια, αφου πας για μεσογειακό! Ειδικά στο ξεκίνημα, που θα εστρωνε και ταχύτατα λόγω βακτηρίων.....

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 11:00:12 πμ »
Βάλε κ έναν θερμαντήρα κ ρυθμισε τον στους 25 βαθμούς μηπως είναι κρύο το νερο κ κάνει κρυσταλλάκια το αλάτι

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 11:31:12 πμ »
τα χημικά αλάτια που χρησιμοποιούμε στα θαλασσινά ενυδρεία είναι μείγματα φαρμακευτικών αλάτων με προσθήκη άλλων στοιχείων για τη ρύθμιση των τιμών στο νερό που προκύπτει. Η κυκλοφορία που έχεις στο ενυδρείο σου δεν είναι τόση ώστε να τα διαλύσει σε σύντομο χρονικό διάστημα για αυτό και βλέπει αυτή την μορφή ιζήματος στον πάτο του ενυδρείου που όταν το ανακινήσεις μεταφέρεται στη στήλη του νερού και δημιουργεί αυτή τη θολούρα. Κάποια στιγμή θα διαλυθεί, το αλάτι δεν έχει πρόβλημα και ούτε χαλάει ή προσδίδει διαφορετική αλατότητα επειδή πήρε υγρασία και πετροποιήθηκε, το πολύ πολύ αν μετρήσεις τώρα το ασβέστιο ή την ανθρακική σκληρότητα(kh) να έχουν λίγο χαμηλότερες τιμές από αυτές που θα είχαν σε μερικές μέρες. Το αλάτι διαλυμένο στο νερό μπορεί να μην φαίνεται αλλά είναι εκεί στην ίδια ποσότητα απλά είναι διαλυμένο, όταν θα εξατμιστεί το νερό το αλάτι θα έχει πάλι την ίδια δυνατότητα να φέρει την ίδια αλατότητα αν ξαναγεμίσουμε με νερό(γλυκό εννοείται, βρύσης ή οσμωσης)

• Loyal member
  • **
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:53:13 μμ »
Δεν το γέμισα από θάλασσα για πρώτη φορά γιατί είναι 350 λίτρα και δεν έχει κοντά μου καθαρή θάλασσα.. ( έχει ξενοδοχεία δίπλα.. πρέπει να απομακρυνθώ αρκετά από εκεί που μένω) οπότε είπα να το γεμίσω με συνθετικό αλάτι αρχικά και οι αλλαγές να γίνονται από θάλασσα.
Οι κυκλοφορητές μου είναι ο ένας για 1200 λίτρα και ο άλλος 1400 ( του σκίμμερ που αναμιγνύει και οξυγόνο ) ενώ το ενυδρείο είναι 350 λίτρα

Η θερμοκρασία είναι σταθερή 25 βαθμούς

Αν αρχίσω να βάζω ζωντανό βράχο και ζωντανά αφού το μπολιάσω με νερό θάλασσας θα είναι οκ; ή να περιμένω να διαλυθεί  και το ασβέστιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:55:52 μμ από KaTaPeLoS »

• Loyal member
  • **
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:55:24 μμ »
 :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:56:08 μμ από KaTaPeLoS »

Αποσυνδεδεμένος Simerinos

• Silver member
  • Γιατί δεν είμαι δα και χθεσίνος
  • Εμπειρία: Τσουκ
  • Τα ενυδρεία μου: 120L ζωοτόκα, 60L αλγάριουμ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη, Περαία
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 01:05:21 μμ »
Εγω ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί δεν γεμίσες από θάλασσα , και παιδευεσαι με αλάτια, αφου πας για μεσογειακό! Ειδικά στο ξεκίνημα, που θα εστρωνε και ταχύτατα λόγω βακτηρίων.....

+1000
Είναι μεγάλη συζήτηση αυτό, με άλλους φανατικά υπέρ και άλλους κατά.
Εγώ είμαι απο τους υπέρ.
Αλλά οτι κι αν λέγεται,  στην περίπτωση του μεσογειακού ενυδρείου νομίζω είναι υπερβολή να παίρνεις αλάτι.
Επιπλέον, όλα σου τα ζωντανά τα πήρες απο την θάλασσα. Μεγάλωσαν σε συνθήκες μεσογειακής θάλασσας με αυτό το νερό.
Κατά την γνώμη μου ειναι λάθος να φτιάξεις νερό με άλλο αλάτι απο αυτό που έχουν συνηθίσει.
Εγώ στην θέση σου θα έκανα αλλαγές μόνο απο θάλασσα και θα κρατούσα το αλάτι για τον χειμώνα όταν η θάλασσα είναι θολή και δεν μπορείς να πάρεις από εκεί νερό.

Και σκέψου και το οικονομικό. Για 350Λ πόσο σου βγήκε το αλάτι; (ρητορική ερώτηση)
Κύπρο μένεις, δεν μπορεί, σχετικά κοντά θα έχεις θάλασσα.
Με αυτοκίνητο θα πηγαίνεις να πάρεις νερό.
Και τον χρόνο και τις βενζίνες να υπολογίσεις νομίζω πάλι η θάλασσα συμφέρει.

Αυτό για το ασβέστιο δεν το κατάλαβα.
Έβαλες έξτρα;
Αν κάνεις αλλαγές δεν χρειάζεται.
Στο νερό υπάρχει ήδη διαλυμένο όσο χρειάζεται ένα μεσογειακό
και οργανισμούς απαιτητικούς σε ασβέστιο δεν έχουμε πολλούς.

Μην απελπίζεσαι. Κάθε αρχή και δύσκολη! ;)

• Loyal member
  • **
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 01:27:41 μμ »
Όχι δεν έβαλα έξτρα.. αναφέρθηκε αυτό ποιο πάνω από τον φίλτατο Sammy για το ασβέστιο. Και είπα αν είναι μόνο αυτό το θέμα. Αν μπορούν να μπουν ζωντανά μέσα γιατί μου φέρανε διάφορα κάποιοι φίλοι και δεν μπορώ να τα κρατήσω όλα στην καραντίνα πλέον.  Αυτό θα κάνω με τις αλλαγές. Είπα απλά πρώτο γέμισμα να κάνω με συνθετικό λόγο ακάθαρτης θάλασσας κοντά μου..( έχω μπολιάσει το νερό ήδη με θαλασσινό )  έχω και την δουλειά μου δυστυχώς που με περιορίζει να πάρω 350 λίτρα κατευθείαν από θάλασσα. Αυτό θα ήταν … αν μπορώ να μεταφέρω 40  λίτρα τη φορά 9 φορές θα έπρεπε να πάω και να έρθω. Οπότε για να αρχίσει να στρώνει το ενυδρείο να βάλω ζωντανό βράχο μέσα και υπόστρωμα όπως είναι τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Simerinos

• Silver member
  • Γιατί δεν είμαι δα και χθεσίνος
  • Εμπειρία: Τσουκ
  • Τα ενυδρεία μου: 120L ζωοτόκα, 60L αλγάριουμ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη, Περαία
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 01:48:52 μμ »
Οπότε για να αρχίσει να στρώνει το ενυδρείο να βάλω ζωντανό βράχο μέσα και υπόστρωμα όπως είναι τώρα;

Αλατότητα έχεις μετρήσει;
Το σημαντικό για αρχή είναι να μετρήσεις αλατότητα και να είναι κοντά στην τιμή του θαλασσινού νερού που πήρες τον βράχο.
Αν δεν έχει διαλυθεί ακόμη καλά το αλάτι, περίμενε καμία μέρα ακόμη.
Και τώρα να βάλεις ζωντανό βράχο δεν θα έχει θέμα... (έτσι κι αλλιώς θα χάσει βιολογία από το σοκ)
Αλλά αν έχεις υπομονή δως του λίγο χρόνο ακόμη. Καλό θα κάνει.

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 02:08:37 μμ »
Η κυκλοφορία που έχεις είναι πολύ μικρή για να διαλύσει γρήγορα όλα τα συστατικά του αλατιού στα 350λίτρα νερού. Νομίζω πως είναι απαραίτητο να βάλεις ζωντανό βράχο να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου και να στρώσει το ενυδρείο σου. Τα ψάρια δεν θα πάθουν τίποτα από τα αδιάλυτα στοιχεία του συνθετικού αλατιού αλλά από το μη στρωμένο ενυδρείο κινδυνεύουν άμεσα. Κάποια αλάτια αφήνουν ιζήματα ενώ κάποια δεν αφήνουν καθόλου αυτό δεν είναι όμως πρόβλημα. Αν θέλεις μπορείς να αυξήσεις τώρα στην αρχή της κυκλοφορίες για να διαλυθούν πια σύντομα(δεν βρίσκω λόγο να το κάνεις βέβαια). Αν και νομίζω πως για μεσογειακό όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω καλύτερα θα ήταν να έπαιρνες νερό από τη θάλασσα και ας ήταν μπροστά από τα ξενοδοχεία, πόσο μολυσμένα θα μπορούσε να ήταν, δεν κάνει μπάνιο ο κόσμος έκεί?
30 εκάτοστά κάτω απο την επιφάνεια το νερό είναι οκ ακόμα και λάδια να έχουν πέσει εκεί

• Loyal member
  • **
πρόβλημα με αλάτι
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 03:56:21 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Θα βάλω τους ζωντανούς βράχους μέσα για να αρχίσει ο κύκλος και την άμμο που είναι ζωντανή επίσης. Έχω βάλει ούτος ή άλλος 10 λίτρα θαλασσινού νερού είδη μέσα.