ΑποστολέαςΘέμα: fish only - reef - mediterranean - όλα μαζί  (Αναγνώστηκε 374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KaTaPeLoS

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Ζήτω που καήκαμε
  • Τόπος Διαμονής: Πάφος - Κύπρος
fish only - reef - mediterranean - όλα μαζί
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 11:32:16 πμ »
Έχω μια παλαβή απορία που δεν μου έχει λυθεί ..  υπάρχουν τα reef και fish only.  Δεν έχω καταλάβει τη διαφορά τους ακόμα. Μιας και στις φωτογραφίες ατόμων στο θέμα « παρουσίαση ενυδρείων» έχει fish only και reef αλλά τη διαφορά δεν την κατάλαβα..  σε ένα reef μπαίνουν ψάρια.. μιας και το reef φιλοξενά για μένα, μεγαλύτερη σε αριθμούς ζωή όσο αφορά τα ψάρια με σχέση το  fish only μιας και μιλάμε για βιότοπο και όχι για τύπο ενιδρύου όπως λανθασμένα νομίζω παίρνουν οι περισσότεροι μας.  Όπως επίσης και στο fish only βλέπω πως υπάρχουν κοράλλια. Ένα πραγματικό fish only δεν θα έπρεπε να υπάρχουν μόνο ψάρια και τίποτα άλλο; Ενώ στο reef μόνο προϊόντα τροπικών θαλασσών με ύφαλο… αν και έχουμε και εμείς τεχνικούς υφάλους στην μεσόγειο.   Εμείς με λίγα λόγια κάνουμε τροπικό-μεσογειακό-reef ενυδρείο. Θέλω τις απόψεις σας.   :)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
fish only - reef - mediterranean - όλα μαζί
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 08:38:29 μμ »
το fish only εχει ψαρια τα οποια δεν ειναι συμβατα με κοραλια γιατι τα τρωνε. Αυτα τα ψαρια ομως ειναι και τα πιο ομορφα σε σχεση με τα ψαρια που ζουν σε υφαλους με κοραλια.

Μπορεις να το δεις οπως στου γλυκου νερου οπου εκει εχεις τα φυτεμενα και τα νταμαρια με τις κιχλιδες οπου δεν μπορεις να βαλεις οτι φυτο θελεις γιατι θα σου τα φανε.

Γνωμη μου ειναι πως εαν θελεις να φτιαξεις ενα fish only για να το χαρεις θα πρεπει να ειναι μεγαλο και να εχει μεσα ψαρια οπως αγγελοψαρα, πεταλουδες κ.α.

εαν βεβαια εχεις κανενα 2τονο ενυδρειο τοτε μπορεις να εχεις και κοραλια και ψαρια για fish only αφου οσο και να σου τρωνε θα εχεις τοσα κοραλια μεσα που θα στα κλαδευουν κιολας...
Γιώργος,