ΑποστολέαςΘέμα: Νέο φίλτρο από την Eheim - Professionel 4+  (Αναγνώστηκε 268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος deathrider

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Νέο φίλτρο από την Eheim - Professionel 4+
« στις: Αύγουστος 21, 2015, 04:54:31 μμ »
   Σύντομα πρόκειται να κυκλοφορήσει το νέο φίλτρο της Eheim, η σειρά Professionel 4+. Στην ουσία πρόκειται για μία αναβάθμιση της σειράς Professionel 3 , η οποία είναι ένα καταπληκτικό φίλτρο για πολλών ειδών ενυδρεία (το χρησιμοποιώ και εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος) και πέρα από την εμφάνιση η οποία φαίνεται να είναι σε γκρίζο χρώμα απ'ότι πράσινο, διαθέτει ένα περιστρεφόμενο διακοπτάκι δεξιά όπως το κοιτάμε. Το ονομάζει Xtender Button και απ'ότι κατάλαβα, αναλαμβάνει να δώσει λίγο ακόμη "ζωή" στο φίλτρο μας έως ότου το καθαρίσουμε, παρατείνοντας λίγο της μέρες. Προκαλεί μία ανακατανομή - παράκαμψη του νερού έτσι ώστε να περνάει μεν από το βιολογικό υλικό αλλά πιθανόν θα παρακάμτει τη λεγόμενη "βάτα", το άσπρο αφρώδες υλικό πάνω πάνω στο φίλτρο μας το οποίο και το αλλάζουμε.
   Θα βγεί σε έξι εκδόσεις ... τρείς "απλές" 250, 350, 600 ..... δύο θερμοφίλτρα 250Τ και 350Τ και μία ηλεκτρονική την e350. Δυστυχώς στα ίδια watt όπως και τα Professional 3 και όχι λιγότερα. 
   Μένει μόνο το βασικότερο.. η τιμή του. Θα αξίζει τα λεφτά? Τι λέτε ?
Ευχαριστώ. Ακης

https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/professionel-4

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 21, 2015, 07:29:01 μμ »
Ευχαριστουμε πολυ Ακη...περιμενουμε και τον "επισημο" "αντιπροσωπο" Κο.Μιχαλη να μας πει και αυτος μια κουβεντα... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 21, 2015, 07:34:18 μμ »
http://www.koelle-zoo.de/produktwelten/aquaristik/eheim-professionel-4.html

Καπου εκει θα κυμαινονται οι τιμες στο εξωτερικο( Γερμανια)  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)