ΑποστολέαςΘέμα: seachem purigen  (Αναγνώστηκε 466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος black8189

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
  • Τόπος Διαμονής: Χαλκηδονα Θεσσ/νικης
seachem purigen
« στις: Ιούλιος 30, 2015, 10:04:15 μμ »
λογω νιτρικων στο νερο δικτυου αποφασισα να δοκιμασω το seachem purigen για το νερο στα ενυδρεια δοκιαστικα εβαλα μια μικρη ποσοτητα σε εναν κουβα 15 λιτρων σε ενα φιλτρακι εβαλα τη καταλληλη ποσοτητα αντιχλωριου και περιμενα...μετα απο 3 μερες το N03 απο γυρω στα 100 mg/l ου ηταν επεσε στο 25 αλλα εχει καρφωθει εκει παιζει να πεσει κι αλλο απλα πρεπει να του δωσω χρονο η εχει περιορισμενη δραση? επισης ερωτηση μπορω να το βαλω σε ενα καλτσακι κ να το ριξω μεσα στο σαμπ η πρεπει οπωςδηποτε να χρησιμοποιειτε σε φιλτρο; μερικα βιντεακια που ειδα το ειχαν ειτε σε φιλτρακι η μεσα σε ενα φιλτρο της seachem που εμποιαζε πολυ με τα οικιακα φιλτρα

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
seachem purigen
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2015, 10:21:17 μμ »
Θα γίνω κακός, αλλά δεν βαριέσαι... μπορείς να το δικαιολογήσεις από τον καύσωνα....

75% μείωση σου έκανε... πόσο άλλο να κάνει...

μπορείς να βάζεις συνέχεια, αλλά μακροπρόθεσμα θα σου βγει πιο ακριβό από τον παπά που θα σας ψάλλει οικογενειακώς μιας και από το νερό που βάζεις στο ενυδρείο, είναι το ίδιο με αυτό που πίνετε...

για το ενυδρείο ξοδεύεις άντε 100 λίτρα τον μήνα... πόσο πίνετε όμως? είναι και καλοκαίρι... εκτός, κι αν το γυρίσατε στο εμφιαλωμένο...

θα το γράψω άλλη μια φορά... ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! αλλά δεν το έχεις συνειδητοποιήσει!!!

Στο άλλο θέμα που είχες ανοίξει, σου είχα γράψει...
Ζήτα νερό από καμμια γειτόνισσα... αν πάρεις τα ίδια αποτελέσματα, επικοινώνησε με την Ύδρευση της περιοχής σου... αν είναι νορμαλ τα αποτελέσματα της, καλό είναι να ψαχτείς στις σωληνωσεις σου...

H ανώτερη, πάντως, παραμετρική τιμή είναι 50mg/lt
και έχεις 100... και καταναλώνετε αυτό το νερό!!!

Άντε δεν ήξερες πόσο έχετε, εδώ και ένα μήνα το ξέρεις... σήμερα μου λες για 100mg/lt... και αυτό που σε απασχολεί είναι το αν θα πέσει και πόσο θα πέσει στο ενυδρείο σου?

Και για να είμαι on-topic...

Απλά, ακολούθησε τις οδηγίες του... τα έχει στο http://www.seachem.com/Products/product_pages/Purigen.html

Directions
Rinse before use. Use in a fine mesh filter bag. Each 1 L treats up to 4,000 L (1,000 gallons*) for up to six months. Exhaustion is indicated by a pronounced discoloration of the beads to dark brown or black.

Μην το πετάξεις, μιας και μπορείς να το αναγεννήσεις....
Regeneration: Soak in a 1:1 bleach:water solution for 24 hours in a non-metallic container in a well ventilated area and away from children. Use regular 8.25% hypochlorite household bleach (non-scented, no dyes, do not use a splash-less bleach). Rinse well, then soak for 8 hours with a solution containing 4 tablespoons of Prime®, or equivalent dechlorinator per cup of water. Rinse well. For freshwater use, soak for 4 hours with a solution containing 2 tablespoon of buffer per cup of water (Discus Buffer®, Neutral Regulator®). Original color and full activity should now be restored and Purigen® is ready for reuse. Caution: some slime coat products may permanently foul Purigen® and render regeneration difficult. Do not reuse if odor of bleach/chlorine is detectable. In case of doubt, soak beads in small quantity of water and test for residual chlorine with a chlorine test kit.

Και για να το κλείσω το θέμα... ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΔΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ!!! ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣ!!!
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
seachem purigen
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2015, 10:58:43 μμ »
καλα κανεις και γινεσαι κακος το εχουμε γυρισει ηδη στο εμφιαλωμενο και εχω σκοπο να παρω ενα οικιακο φιλτρο που απ οτι λεει κανει καλη δουλεια εχουμε μιλησει με τον δημο και ισχυριζονται οτι το νερο ειναι αψογο παντος σε οσα σπιτια εχω μετρησει στην περιοχη δειχνει τα ιδια...η απορια μου ομως ηταν αν θα κανει δουλεια στο σαμπ η αν θελει φιλτρακι για εξαναγκαζεται το νερο να περναει απο μεσα

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
seachem purigen
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2015, 11:04:26 μμ »
Το ενδεχόμενο να παίζει τίποτα με το τεστ το έχεις τσεκάρει; έκανες καμία δοκιμή με το εμφιαλωμένο;

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
seachem purigen
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2015, 11:53:57 μμ »
Το ενδεχόμενο να παίζει τίποτα με το τεστ το έχεις τσεκάρει; έκανες καμία δοκιμή με το εμφιαλωμένο;
ειχε φερει νερο σε ψαροκαφε και το μετρησαμε και με αλλο τεστ. Το ιδιο αποτελεσμα. Του ειπα να τους απειλησει πως αν δεν κανουν κατι θα φωναξει τα καναλια μπας και φοβηθουν

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
seachem purigen
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2015, 12:05:17 πμ »
Πάλι καλά που αγαπάμε τα ψαράκια μας και έτσι μαθαίνουμε τι νερό πίνουμε...

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
seachem purigen
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2015, 01:23:02 πμ »
Και η πλακα ποια ειναι. Ειχε φερει αν θυμαμαι καλα 2 μπουκαλια το ενα με νερο βρυσης και το αλλο με νερο ενυδρειου. Το νερο τις βρυσης ειχε τα τετραπλασια νιτρικα αν θυμαμαι καλα απο το νερο του ενυδρειου.

• Silver member
seachem purigen
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2015, 08:16:24 μμ »
οπως ακριβως τα λεει ο basili76... :'(

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
seachem purigen
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2015, 09:28:54 μμ »
Λογικά το purigen ρούφηξε όσα νιτρικά μπορούσε και έφτασε στα όρια του.
Από ότι είχα ακούσει από συνχομπίστα φυτεμένο, τπο purigen έλεγε πως δεν απορροφά τα λιπάσματα που βάζουμε και κάνει το νερό κρύσταλλο. Πάλι καλά που δεν ξοδεύτηκα να το αγοράσω γιατί από ότι φαίνεται έλεγε μπούρδες.

Στο σημαντικό κομμάτι της υπόθεσης τώρα. Για να είστε αποτελεσματικοί με τον Δήμο της περιοχής πρέπει να δράσετε συλλογικά. Θα πρότεινα να έρθετε σε επαφή με το Αριστοτέλειο πανεπιστήμιο όπου πρέπει να υπάρχει χημείο που μπορεί να κάνει ανάλυση του νερού. Δοκιμάστε να τους καλέσετε να πάρουν αυτοί δείγμα από το νερό της περιοχής και να κάνουν αναλύσεις. Αν επιβεβαιωθούν τα υψηλά νιτρικά, παίρνετε το χαρτί της ανάλυσης και κάνετε κατευθείαν καταγγελία σε κάποιον εισαγγελέα (ή σε όποιον είναι αρμόδιος δια της δικαστικής οδού). Είναι ο μόνος τρόπος να σας πάρουν στα σοβαρά και να σχοληθούν με το θέμα.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος Winston1984

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Preveza
seachem purigen
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 31, 2015, 11:47:40 μμ »
εχω το purigen κοντα 2 χρονια τωρα που το χρησιμοποιω και μπορω να πω οτι ειμαι πληρως ικανοποιημενος.δεν νομιζω να εφτασε στα ορια του με μια χρηση το εχω κανει recharge  πανω απο 5 φορες μεσα σε 5 μηνες και ειναι μια χαρα ακομη. νερο πεντακαθαρο μεσα σε 2-3 ωρες.και σε φυτεμενο full  ποτε δεν ειχα προβλημα να απορροφα λιπασματα η και εγω δεν ξερω τι.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
seachem purigen
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 01, 2015, 12:14:10 πμ »
Λες δεν απορροφά λιπάσματα, δηλ. δεν απορροφά τα νιτρικά τελικά;
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος Winston1984

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Preveza
seachem purigen
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 01, 2015, 09:29:49 πμ »
κοιτα  επειδη γενικα παιζει πολυ η ερωτηση αυτη στο ιντερνετ θα σου απαντησω με βαση την απαντηση που εδωσε το τεχνικο team της seachem οτι δηλαδη γενικα δεν υπαρχει προιον στην αγορα που να αφερει <απευθειας> τα νιτρικα.Το purigen αυτο που κανει ειναι να αφερει τις οργανικες ουσιες (που παραγαγουν τα ψαρια σου π.χ)  <πριν> μετατραπουν σε τοξικες(ammonia>nitrites>nitrates). και οπως σου ειπα περα απο αυτα που ισχυριζεται η seachem εγω απαντησα καθαρα απο προσωπικη εμπειρια εδω και 2 χρονια που εχω αποκλειστικα φυτεμενα και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.  greatup

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
seachem purigen
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 01, 2015, 10:46:20 πμ »
Βρηκα αυτο το κειμενο στο ιντερνετ.ειναι απο την εταιρεια.προσωπικα δεν εχω γνωμη γιατι δεν γνωριζω ουτε το εχω χρησιμοποιηση ποτε απλα σας παραθετω το κειμενο για να διαβασετε τι λεει η εταιρεια.

Το Purigen ® είναι ένα εξαιρετικό συνθετικό απορροφητικό που είναι διαφορετικό από οποιοδήποτε άλλο προϊόν διήθησης. Δεν είναι ένα μίγμα από εναλλάκτικά ιόντα ή απορροφητικά, αλλά ένα μοναδικό μακρο-πορώδες συνθετικό πολυμερές που αφαιρεί διαλυτές και αδιάλυτες ακαθαρσίες από το νερό σε ρυθμό και ικανότητα που υπερβαίνει όλα τα άλλα κατά πάνω από 500%. Το Purigen ® ελέγχει την αμμωνία, τα νιτρώδη και τα νιτρικά αφαιρώντας τα αζωτούχα τα οργανικά απορρίμματα που διαφορετικά θα απελευθέρωναν αυτές τις βλαβερές ενώσεις. Επίπτωση του Purigen ™ στα ιχνοστοιχεία είναι ελάχιστη. Αυξάνει σημαντικά την οξειδοαναγωγή. Γυαλίζει το νερό, χαρίζοντάς του απαράμιλλη διαύγεια. Το Purigen ® σκουραίνει σταδιακά καθώς εξαντλείται, και είναι εύκολο να ανανεώθει με τη χρήση χλωρίνη. Το Purigen ® έχει σχεδιαστεί για χρήση τόσο σε θαλάσσιο όσο και σε ενυδρεία γλυκού νερού.
Γιατί διαφέρει
Επιλεκτικότητα: Το Purigen ® είναι η οργανική ρητίνη με την υψηλότερη ικανότητα διήθησης στην αγορά. Δεν υπάρχουν άλλα προϊόντα που μπορεί να συγκριθούν με την ικανότητά του να καθαρίζει το θόλωμα και να χαρίζει λάμψη και απαράμιλλη διαύγεια στο νερό. Σε αντίθεση με άλλα προϊόντα στην αγορά, τα οποία είναι απλά ρητίνες ανταλλαγής ιόντων, το Purigen ® έχει σχεδιαστεί ειδικά για να είναι μια οργανική ρητίνη σάρωσης. Όταν οι ρητίνες ανταλλαγής ιόντων εξαντλούν την ικανότητα τους σε μέταλλα και άλλες επιμολύνσεις, το Purigen ® έχει μόλις αρχίσει να δείχνει τις δυνατότητές του. Το Purigen ® γενικά αγνοεί τις απλές στοιχειακές ενώσεις, που έχουν μια ακραία συνάφεια με τα αζωτούχα οργανικά. Η κύρια πηγή των αζωτούχων ενώσεων σε ένα ενυδρείο είναι απόβλητα. Τα ψάρια, τα κοράλλια, ακόμα και τα φυτά παράγουν αζωτούχα απόβλητα. Το Purigen ® αφαιρεί τα απόβλητα αυτά πιο γρήγορα και πιο ολοκληρωμένα από οποιοδήποτε άλλο προϊόν.
Χωρητικότητα: Το Purigen ™ διαθέτει βελτιωμένη χωρητικότητα λόγω της τεράστιας επιφάνειάς του. Όλες οι άλλες ρητίνες στην αγορά είναι καθαρά σφαιρίδια εξώθησης. Αυτά τα σφαιρίδια παραμένουν ομαλά, ακόμη και κάτω από ένα μικροσκόπιο. Το Purigen ® είναι σφαιρικό και μακροδικτυακό. Έχει μικροσκοπικούς πόρους που αυξάνουν χρησιμοποιούμενη επιφάνεια του πολλές φορές από ότι οι αμιγώς σφαιρικές ρητίνες.