ΑποστολέαςΘέμα: Πρόβλημα με ενυδρείο  (Αναγνώστηκε 635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Φανη

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Πρόβλημα με ενυδρείο
« στις: Ιούλιος 31, 2015, 02:24:46 πμ »
Γειά σας κ από μένα! αρχάρια με τα ενυδρεία,  αγόρασα το πρώτο μου 60L πριν δύο εβδομάδες.  Ενημερώθηκα από το pet shop ότι έπρεπε να στρώσω το ενυδρείο για δέκα μερες προσθέτοντας βακτήρια καθημερινά κ μετά θα ξεκινούσα την εισαγωγή των ψαριών μου! Ζήτησα τεστ νερού και πρότεινε να πάω δείγμα στο δεκαήμερο να κάνει αυτός το τεστ προκειμένου να μην γίνει κάποιο λάθος λόγω απειρίας μου. Πήγα το δείγμα χθες ,αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά στο μηδέν,  ph, σκληρότητα φυσιολογικά,  επομένως μου είπε να ξεκινήσω με εισαγωγή δύο ψαριών.  Καταλήξαμε σε guppy ως είδος εύκολα προσαρμοσιμο,  τα έφερα σπίτι μαζί με ζωντανά φυτά (moss ball, egeria densa κ κρυπτοκορινα), το ένα ψαράκι προσαμοστηκε σχεδόν αμέσως ενώ το άλλο φοβισμενο.  Σήμερα παρατήρησα την egeria να έχει σαπίσει σε πολλά σημεία , το φοβισμενο ψάρι να κρύβεται στη ρίζα της ακουνητο την περισσότερη ώρα κ όταν έβγαινε να κολυμπήσει δεχόταν κάποιες επιθέσεις στην ουρά από το άλλο! Στο τάισμα έφαγε ελάχιστα κ σχεδόν με το ζόρι. Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές post αλλά ήθελα να πω όλες τις λεπτομέρειες προκειμένου να δω τι πάει στραβά και να μην βασανίζω τα δόλια ψάρια μου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας!

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2015, 06:09:36 πμ »
Καλώς ήρθες Φανή  ^-^ welcome συνοπτικά:
-Μην εμπιστευσαι πετσοπάδες
-Ειδες με τα μάτια σου τα αποτελεσματα απο τα τεστς???Σε ολα τα φιλτρα πρεπει να γινει ο κυκλος του αζωτου δεν στρωνουν μαγικά σε 2-5 η10 μερες.Πιθανον να μην εχει στρωσει το φιλτρο σου ακομ
-Τα γκάπυ μπαινουν χαρεμι στο ενυδρειο δηλ 1 αρσ-3 θηλυκά
-Εισαι σιγουρη οτι ειναι γκάπυ???
-Απο τι υλικά αποτελέιται το φιλτρο σου ποσα βατ ειναι η λαμπα του ενυδρειου και ποσες ωρες την αναβεις???
-Τα φυτα οταν μπαινουν πρωτη φορα σε ενυδρειο παθαινουν κοκομπλοκο θελει το χρονο του να προσαρμοστεί
-Το ψαράκι που αναφερεις μηπως ειναι θηλυκό και ειναι ετοιμο να γεννησει???Αν οχι ειναι αρσενικο η θηλυκο???Συνήθως τα αρσενικά τσιμπανε την ουρα της θηλυκιας για να γεννησει πιο γρήγορα αλλά επίσης και οι θηλυκες τσιμπανε τα αρσενικά οταν τις κυνηγανε συνεχεια στην περιπτωση σου η αναλογια ειναι λαθος οποτε κατι τετοιο μαλλον συμβαινει
-Ποσους βαθμους εχεις στο ενυδρειο???Μπορει επισης να ειναι και στα τελευταια του γιατι ο μεσος ορος ζωης στα γκαπυ ειναι 2 με 3  χρονια αναλογα την θερμοκρασια που ζουνε στο ενυδρειο
Αυτα για την ωρα αλλα κατι ακομη πρεπει να ξεχασα banghead

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος dps12

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 60 Λίτρα, φυτεμενο, γκαπάκια
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2015, 09:10:26 πμ »
Καλώς ηρθες Φανή

Να προσθέσω στα όσα πολυ σωστά ειπε ο λύκος οτι πρέπει να δεις αν το φοβισμένο ψαράκι εχει πάνω του αφύσικα σημάδια (περιοχές χωρίς λέπια, στίγματα, εξογκώματα κ.α.). Μια φωτό θα βοηθούσε πολύ.
Σίγουρα όμως πρεπει να κάνεις ένα χαρεμάκι για να υπάρχει ισορροπία. Δεν ειναι δυσκολο να ξεχωρίσεις τα αρσενικά απο τα θηλυκά (τα αρσενικά είναι κουκλιά με τεράστιες ουρές)  :)     

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2015, 09:20:11 πμ »
Καλώς ήρθες Φανή.  ^-^
Και το νερό της βρύσης (αν είναι καλό)  αν το μετρήσεις έχει Αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4 , Νιτρώδη ΝΟ2 & Νιτρικά ΝΟ3 όλα 0, αλλά δεν είναι στρωμένο.
Για να δούμε αν έχει στρώσει το φίλτρο μας θα πρέπει πρώτα να δούμε αμμωνία , και αυτό θα το δούμε αφού δημιουργήσουμε αμμωνία ρίχνοντας τροφή στο ενυδρείο ή βάζοντας καθαρή αμμωνία από το φαρμακείο , και όταν μετά από ημέρες (πάνω από 20) δούμε πως η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι 0 αλλά τα νιτρικά > 0 τότε μπορούμε να πούμε πως το φίλτρο έχει στρώσει
Διάβασε εδώ να καταλάβεις το κύκλο του αζώτου http://aqua4fun.gr/index.php/topic,67.0.html
και εδώ για το στρώσιμο http://aqua4fun.gr/index.php/topic,4352.0.html
για το μπόλι http://aqua4fun.gr/index.php/topic,3648.0.html
και εδώ θα βρεις πολλά χρήσιμα θέματα για τους αρχάριους http://aqua4fun.gr/index.php/board,56.0.html

Αποσυνδεδεμένος Φανη

• Member
  • *
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2015, 01:41:27 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!  Δυστυχώς συνειδητοποιησα το πόσο "εμπορικά" αντιμετωπιζουν στα pet shops το θέμα ενυδρείο..  όσον αφορά στα τεστ έγιναν μπροστά μου, όμως από ο,τι κατάλαβα αυτό δεν είναι σημάδι στρωμενου νερού!  Το ενυδρείο μου είναι HAILEA 60L και το λειτουργώ με το δικό του φίλτρο (έχοντας αλλάξει τον άνθρακα με τις κεραμικές μπαλίτσες) και τον φωτισμό του ( 2 λάμπες 24 watt, τις οποίες ανάβω 8ωρο). Το φυτό μου υποθέτω ότι ίσως να είχε πρόβλημα και με τη ζέστη μιας και λόγω ζέστης αυτές τις μέρες είναι 28-29 βαθμοί . για τα ψαράκια τώρα, σίγουρα είναι γκαπυ, φοβάμαι όμως ότι είναι κ τα δύο αρσενικά με αποτέλεσμα το κυνηγητό!  Πλέον το φοβισμενο δ βγαίνει σχεδόν καθόλου από την κρυψώνα του,  δ έχει σημάδια πάνω του εκτός από την τσιμπημένη μπροστά στα μάτια μου ουρά του. Σημειωτέον 3 μέρες πριν στο μαγαζί που το πήρα ήταν ορεξάτο!  Δεδομένου ότι η διαδικασία στρωσίματος δεν έγινε σωστά τι μου προτείνετε να κάνω τώρα? Τα δίνω κ ξεκινάω από το μηδέν ή προσθέτω θηλυκά και κάνω ταυτόχρονα κάποια άλλη διαδικασία στρωσίματος ?? Ψαρομανα σε απόγνωση!

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2015, 03:01:25 μμ »
Δεν ξέρω τη αντιχλώριο χρησιμοποιείς αλλά σε συμβουλέυω να πάρεις seachem prime αυτο χρησιμοποιούμε σχεδον ολοι ειναι συμπυκνωμένο και δεσμευει και αμμωνία θα το χρησιμοποιείς με σύριγγα των 5 ml απ την οποία θα βγαλεις την βελονα αν το εχεις ηδη ριξε τριπλή δοση απο το σύνολο των λίτρων του ενυδρείου.
Αγόρασε υγρα τεστ μετρησεων
Τα φωτα καλό ειναι να αναβουν σταθερες ώρες με χρηση χρονοδιακόπτη
Βάζεις αγγελία για μπόλι και μεχρι να το πάρεις κάνεις καθημερινές αλλαγές 50-60% του νερού του ενυδρείου
Οταν στρώσει τοτε βαζεις 4 θηλυκά ακόμη ΟΧΙ πριν το ιδανικό ειναι 6 αλλά εχεις 60 λιτρα οποτε 4 οκ γιατι θα εχεις συντομα γεννες

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος Φανη

• Member
  • *
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2015, 03:17:37 μμ »
Μπόλι από ενυδρείο με χρυσόψαρα υγιή μπορώ να πάρω ή πρέπει να είναι τροπικά ?

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2015, 04:07:24 μμ »
Τα ίδια ωφέλιμα βακτήρια εχει το μπόλι είτε το πάρεις απο χρυσόψαρα δικό είτε απο κιχλιδαδικο... Αρκεί το ενυδρείο να ειναι υγιές...
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος Φανη

• Member
  • *
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2015, 04:17:06 μμ »
Ευχαριστώ!   :)

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 31, 2015, 04:37:23 μμ »
Αν χρειάζεσαι μπόλι έλα να σου δώσω όσο θες, αρκει να σε βολεύει η περιοχή μου, Κερατσίνι είμαι

Αποσυνδεδεμένος george_z

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 160 λίτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 31, 2015, 04:44:39 μμ »
Μπόλι βρες σαν πρώτη ενέργεια και τα υπόλοιπα βήμα βήμα όπως σου είπαν τα παιδιά. Επίσης θα βοηθούσε να βάλεις φυτά που θα δημιουργήσουν κρυψώνες για τα guppy σου όπως κερατόφυλλο πχ. Καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς..

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 31, 2015, 04:46:20 μμ »
Aν μπορείς ρίξε λιγο και τη θερμοκρασια στα γκάπυ οσο πιο υψηλή θερμοκρασια εχει το ενυδρείο τόσο πιο πολύ αυξάνεται ο μεταβολισμός τους δηλ γεννανε περισσοτερο και ζουνε λιγοτερο ενω οσο πιο χαμηλή ιδανική θα ελεγα 23-25 ζουνε περισσότερο και γεννανε λιγοτερο ;)

Αποσυνδεδεμένος Φανη

• Member
  • *
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 31, 2015, 11:45:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, βρήκα από κάπου να ξεκινήσω γιατί είχα πελαγώσει μιας και είχαν μπει τα ψαράκια!  Το ένα δεν νομίζω να σωθεί,  ειδωμεν!  Μπολι θα πάρω από τον κολλητό μου,  μένει και δίπλα  :) και κάτι τελευταίο,  υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστο το ψάρι και να κολλήσει κ το άλλο? Στο pet shop βέβαια το έπαιζε δεινός κολυμβητής..  quest?

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 01, 2015, 12:03:36 πμ »
Υπάρχουν αρρώστειες που ειναι πολυ μεταδοτικές και η θεραπεια γινεται σε ολο το ενυδρείο και αν δεν το παρεις χαμπάρι μπορει να παθεις μεγαλη ζημεια
Τα γκαπυ ειναι ανθεκτηκά μεν και τα συστηνουν κυριως γαι αρχαριους αλλά στρεσάρονται και σχετικά ευκολα δηκ μπορει να εχεις θανάτους 2-3 να νομιζεις οτι ειναι αρρωστεια και να ειναι ολα οκ στο ενυδρειο ;)

Αποσυνδεδεμένος Φανη

• Member
  • *
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 01, 2015, 12:21:20 πμ »
Ωραία αντε να δούμε,  θα αρχίσω να τα ονοματιζω από αύριο μήπως χαλαρώσουν!   8 )

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 01, 2015, 12:27:23 πμ »
Και εντελως εγκυκλοπαιδικά καποιες αρρώστειες σπανιες μεν ειναι ακρως μεταδοτικε και στον ανθρωπο οπως η φυματιωση και πρεπει να βαζεις γαντια στα χερια για να τα βαλεις στο ενυδρειο και θελον και καλη απολυμανση μετά.Επειδη ρωτησες το ανεφερα :)

Αποσυνδεδεμένος Φανη

• Member
  • *
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 01, 2015, 12:34:00 πμ »
Ναι είμαι ιδιαιτέρως προσεκτική με αυτά, πάντα γάντια!

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 01, 2015, 12:40:20 πμ »
Και εντελως εγκυκλοπαιδικά καποιες αρρώστειες σπανιες μεν ειναι ακρως μεταδοτικε και στον ανθρωπο οπως η φυματιωση και πρεπει να βαζεις γαντια στα χερια για να τα βαλεις στο ενυδρειο και θελον και καλη απολυμανση μετά.Επειδη ρωτησες το ανεφερα :)
ωχ Κώστα με προβλημάτησες... εγώ πλένω τα χέρια με λίγο σαπουνάκι....

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 01, 2015, 12:45:25 πμ »
Και καλά κάνεις  και να συνεχισεις να το τηρεις γιατί πρεπει παντα τα χερια να ειναι καθαρά πριν μπουν στο ενυδρείο για καθαρισμό κλάδεμα κτλ γενικά για δουλείες γιατί μπορεί να παθεις σε καποιες περιπτώσεις μεγάλη ζημιά δες εδω τι επαθε ενα μελος ο nicpapa πριν λιγους μήνες
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,14215.0.html

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 01, 2015, 12:49:24 πμ »
Για μετά λέω Κώστα. Είπες κάτι για απολύμανση

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 01, 2015, 12:56:44 πμ »
Αρη καλό ειναι ολοι οι χομπίστες να τα γνωρίζουν αυτά γιατι η πρόληψη ειναι η καλύτερη θεραπεία ;)Μιλάμε για σπάνιες αρρωστειες ακρως ματαδοτικες στον ανθρωπο και καλύτερα να εισαι σιγουρος γιατί εστω και μια μικρη τρυπούλα να εχουν τα γαντια που να μην την βλέπεις φτανει να παθεις ζημιά

Αποσυνδεδεμένος Φανη

• Member
  • *
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 01, 2015, 09:44:17 πμ »
Παιδιά επανέρχομαι για να πω ότι σήμερα παρατήρησα μια μαύρη κουκιδα στο σώμα του αρσενικού γκαπυ με τη φαγωμενη ουρα, αρρώστια μου μυρίζει,  τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ?

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 01, 2015, 09:59:25 πμ »
καλως ηρθες Φανη, βαλε μια φωτο απ το ψαρι..

Λυκε , ασε τα γαντια βρε  :P :P  ;D

Αποσυνδεδεμένος Φανη

• Member
  • *
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 01, 2015, 10:03:55 πμ »
Δυστυχώς είναι μονίμως κρυμμένο όσο κ αν προσπάθησα να το κουνήσω.. Το αλάτι που διάβασα βοηθάει κάπως ?

Αποσυνδεδεμένος dps12

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 60 Λίτρα, φυτεμενο, γκαπάκια
Πρόβλημα με ενυδρείο
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 01, 2015, 10:05:49 πμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, βρήκα από κάπου να ξεκινήσω γιατί είχα πελαγώσει μιας και είχαν μπει τα ψαράκια!  Το ένα δεν νομίζω να σωθεί,  ειδωμεν!  Μπολι θα πάρω από τον κολλητό μου,  μένει και δίπλα  :) και κάτι τελευταίο,  υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστο το ψάρι και να κολλήσει κ το άλλο? Στο pet shop βέβαια το έπαιζε δεινός κολυμβητής..  quest?

Χμμ, αν στο pet shop ήταν δεινός κολυμβητής, έτρωγε με όρεξη και δεν το ενοχλούσαν τα άλλα ψάρια και όλα αυτά άλλαξαν άρδην με το που ήρθε σπίτι τότε κατα τη γνώμη μου υπάρχουν 2 πιθανές εξηγήσεις :
1. το "καλό" ψάρι είναι άκρως επιθετικό και έχει "τρελάνει" τον συγκάτοικό του. Αυτό είναι ένα θεμα που πρέπει να λυθεί τωρα στην αρχή γιατί διαφορετικά θα σου δημιουργεί συνεχώς προβλήματα. Χρειάζεται παρατήρηση για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.
2. Το φοβισμένο ψάρι ίσως να έχει στομαχικό πρόβλημα (αφού εξωτερικά δείχνει οκ). Δες τα κακά του, αν είναι άσπρα και λεπτά κάνε ποστ για περαιτέρω οδηγίες. Αν είναι στην αρχή του δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό.

επι του πιεστηρίου
βαλε φωτό, δες αν υπάχουν κι άλλες ή αν υπάρχουν και άσπρες και αν κολυμπάει -όταν κολυμπαει- σωστά. Δηλαδή δεν πάει σαν μεθυσμένο.