ΑποστολέαςΘέμα: skimmerless 850lt  (Αναγνώστηκε 4436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
skimmerless 850lt
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 04:47:17 μμ »
Ζεστο νερο με ξυδι και λιγο τριψιμο με οδοντοβουρτσα. Τιποτα παραπανω. Δεν εχει κοραλλινη η αντλια σου μονο γλιτσα σωστα; Μην την πολυ σκαλιζεις γιατι οταν μια αντλια μενει τοσους πολλους μηνες χωρις τακτικη συντηρηση τοτε πολυ ευκολα σπαει κατι. Την προπελα μεσα να καθαρισεις να φυγει η γλιτσα και θα εισαι ετοιμος.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
skimmerless 850lt
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 10:27:48 μμ »
Γρηγόρη κ εγω τους κυκλοφορητες επειδή είχε μειωθεί αισθητα η ροη τους λόγω αλγης, τους βούτηξα σε καθαρό ξυδακι για καμμια ώρα κ μετά με την οδοντοβουρτσα ηταν παιχνιδάκι ο καθαρισμός.

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
skimmerless 850lt
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 02:36:09 μμ »
Τελικά σε μια ωριτσα μέσα σε σκέτο ξύδι, όντως γυαλισει! Δεν την ελυσα βέβαια, γιατί δοκιμάζοντας είδα ότι έπρεπε να βάλω αρκετή δύναμη και φοβήθηκαν μην σπάσει κανένα πλαστικό , με βάση τα όσα έγραψε ο Γιώργος. Όσο φαίνεται ή φτερωτή με μπόλικο νεράκι που εριξα μετά, φαίνεται να καθάρισε και αυτή τελείως. Λέτε να έπρεπε να το προσπαθήσω να την λύσω??

Μοιυ έκανε πάντως πολύ εντυπωση ότι ή απόδοση μετά τον καθαρισμό, δεν αυξήθηκε καθόλου! Πάει να πει ότι αν και 9 μήνες στα αλάτια, δεν είχε επηρεαστεί καθόλου ή jebao dct 8000!!! Μακάρι να συνεχίσει έτσι άψογα την λειτουργία της, απροβληματιστη και δυνατή.

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
skimmerless 850lt
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 08:47:10 μμ »
Γρηγορη εγω εκανα ενα χρονο να καθαρησω την dc3000 και οταν την καθαρησα δεν ειδα καμια διαφορα στην αποδοση ειναι σκυλια μαυρα αυτες οι αντλιες! κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν να την ανοιγες ομως ακομα και με το ξυδι θα κρατησε βρωμα μεσα.

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 08:51:29 μμ »
Γαβριλε όντως σκυλιά οι dc-dct, δεν το περίμενα γιατί oi rw θέλουν τακτικό καθάρισμα ( στον τρίμηνο περίπου προσωπικά)  για να να μην πέσει ή απόδοση τους.

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 08:57:32 μμ »
Ναι η αλήθεια είναι ότι οι rw μπουκονουν στους 2 με 3 μήνες και εγώ κάπου εκεί τις καθάριζω.

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 10:42:04 πμ »
Μπηκανε τα πρωτα ευκολα τροπικα μη φωτοσυνθετικα

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 04:16:01 μμ »
Φοβερα και πανεμορφα γρηγορη.Πολυ δυσκολο κοραλι αλλα ευχομαι να σου παει σφαίρα :-*

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 04:55:26 μμ »
Στάθη είναι οντως πιοο δύσκολο από τα φωτοσυνθετικά, αλλά από τα πIο εύκολα NPS. Καμία σχέση από πλευράς δυσκολίας σε σχέση με γοργόνιες ή με τις σχεδόν αδύνατον να κρατήσει κάποιος δενδρονεφιες, τo cirrhipathes spiralis- wire coral, τρώει σχεδόν τα πάντα, και έχουν καταφέρει χομπίστες να το κρατήσουν και να αναπτυχθεί με το πολυ  2 target ταισματα την εβδομάδα!  Επίσης και ή tube anemone-cerianthus που φαίνεται στο βάθος, με μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι δεν τρώει μόνο αρτεμια- ζωοπλαγκτόν όπως είχα διάβασε, που ρίχνω καθημερινώς ετσι και αλλιως, αλλα τις τις 3 εβδομάδες που την εχω, προσεξα ότι καταναλωνει κατεψυγμενη γαριδουλα στο μπλέντερ, οπότε την έκανα ήδη  ταργκετ ταισματα , και μετά την πρώτηεβδομαδα , μένει ανοιχτή και με τα φώτα ανοιχτά!

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 06:35:44 μμ »
Στάθη είναι οντως πιοο δύσκολο από τα φωτοσυνθετικά, αλλά από τα πIο εύκολα NPS. Καμία σχέση από πλευράς δυσκολίας σε σχέση με γοργόνιες ή με τις σχεδόν αδύνατον να κρατήσει κάποιος δενδρονεφιες, τo cirrhipathes spiralis- wire coral, τρώει σχεδόν τα πάντα, και έχουν καταφέρει χομπίστες να το κρατήσουν και να αναπτυχθεί με το πολυ  2 target ταισματα την εβδομάδα!  Επίσης και ή tube anemone-cerianthus που φαίνεται στο βάθος, με μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι δεν τρώει μόνο αρτεμια- ζωοπλαγκτόν όπως είχα διάβασε, που ρίχνω καθημερινώς ετσι και αλλιως, αλλα τις τις 3 εβδομάδες που την εχω, προσεξα ότι καταναλωνει κατεψυγμενη γαριδουλα στο μπλέντερ, οπότε την έκανα ήδη  ταργκετ ταισματα , και μετά την πρώτηεβδομαδα , μένει ανοιχτή και με τα φώτα ανοιχτά!

Μπραβο Γρηγορη.Ειμαι σιγουρος πως θα σου πανε καλα γιατι το δουλευεις το χομπι σου.Αντε βαλε καμια φωτο να μας ανεβασεις ψυχολογια :-*

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 08:34:06 μμ »

Μπραβο Γρηγορη.Ειμαι σιγουρος πως θα σου πανε καλα γιατι το δουλευεις το χομπι σου.Αντε βαλε καμια φωτο να μας ανεβασεις ψυχολογια :-*
Ελπιζω το spiralis να αποδειχθεί και στην πράξη εύκολο ,όπως διάβασα ! Ή ανεμονη βγήκε στην πράξη ευκολότερη από την θεωρία! Φωτό τι να βάλω, δεν άλλαξε και τίποτα πέρα από αυτά τα 2......αλλά έχουν αυξηθεί τρομερα οι απταισιες!!!!! Οι 2 peppermint που έβαλα εδώ και 2 μήνες δεν κάνανε απολύτως τιποτα

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 08:41:57 μμ »
Εχεις σιγουρα wurdemanni Γρηγορη;Σου το λεω αυτο γιατι μου εχει τυχει πολλες φορες να μου πουλησουν παρομοια...

(A) Lysmata wurdemanni
(B) Lysmata rathbunae
(C) Lysmata ankeri
(D) Lysmata boggessi
(E) Lysmata pederseni
(F) Lysmata bahia[/img]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2015, 08:43:52 μμ από clooyn »

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 08:45:00 μμ »
Γρήγορη με γειά το νέο κορραλακι!
Εγώ πήρα 2 peppermint πριν μερικές μέρες αλλά δεν τις έχω δει από τότε που τις έβαλα.  ;D
Δεν σου έκαναν καθόλου δουλειά ?
Όπα τώρα το είδα λες να μην είναι οι σωστές ???  :-\

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 08:45:23 μμ »
Στάθη και Γαβριλο δεν ήταν ή κλασική, αλλά όλες τρώνε απταισιες αν θυμάμαι καλά! Υποτίθεται ότι πρεπει να είναι νηστικες για να είναι πιο αποτελεσματικές. Αλλά σε ένα ενυδρείο με ψάρια πως γίνετε να μην τάιζεις??
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2015, 08:46:42 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 08:51:46 μμ »
Στάθη δεν ήταν ή κλασική, αλλά όλες τρώνε απταισιες αν θυμάμαι καλά! Υποτίθεται ότι πρεπει να είναι νηστικες για να είναι πιο αποτελεσματικές. Αλλά σε ένα ενυδρείο με ψάρια πως γίνετε να μην τάιζεις??

Δυστυχως δεν τρωνε ολες απτεσιες Γρηγορη,νομιζω πως μονο αυτες τρωνε να σου πω την αληθεια...Αν ειναι wurdemanni θα σου τις φαει σιγουρα καποια στιγμη.Συνηθως  δραστηριοποιούνται το βραδυ και καποια μερα αρχιζει να γινεται εμφανες...

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 09:02:25 μμ »
Sorry θα ρωτήσω κάτι εκτός θέματος  ;D αν βάλουμε bergia δεν θα έχουμε θέμα με τα ψάρια ?? ρωτάω γιατί είναι πολύ μικρά και λογικά θα είναι πολύ εύκολο να τα φάνε.Σε εμένα πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να φαγωθείκαν ακόμα και οι 2 peppermint......δεν μπορώ να τις βρω....  :(

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 09:12:47 μμ »
Sorry θα ρωτήσω κάτι εκτός θέματος  ;D αν βάλουμε bergia δεν θα έχουμε θέμα με τα ψάρια ?? ρωτάω γιατί είναι πολύ μικρά και λογικά θα είναι πολύ εύκολο να τα φάνε.Σε εμένα πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να φαγωθείκαν ακόμα και οι 2 peppermint......δεν μπορώ να τις βρω....  :(

Τα bergia Γαυριλε εκκρινουν τοξινες οταν απειληθούν και δεν τα πλησιαζει κανενα ψαρι.Εχει παρατηρηθει πως μονο απο μεγαλα wrasse,τα οποια ομως ειναι ψαρια που δεν μπαινουν στα reef ενυδρεια 

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 09:16:00 μμ »
Με  κάλυψες 100% Στάθη thank you!   sevasmos
Υγ.τελικα μλκ έκανα που πήρα  peppermint να τις χερομαστε Γρηγόρη!   ;D

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 09:17:59 μμ »
Με  κάλυψες 100% Στάθη thank you!   sevasmos
Υγ.τελικα μλκ έκανα που πήρα  peppermint να τις χερομαστε Γρηγόρη!   ;D

Αμ πως μπρικια κολλαμε... :D :D :D

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 09:25:53 μμ »
Σαν δεδομένος είναι δεδομένο ότι τα ξέρεις όλα εσύ και το Google είστε !!!!  :)
Υγ.Γρηγορη συγνώμη για την καταστροφή του θέματος σου !  :(
Στάθη η ευθύνη είναι 50- 50 πρέπει να νοιώθεις και εσύ τύψεις!  :D

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 09:34:04 μμ »

Tον Γρηγορη του αρεσει το κουρεμα Γαυριλε :) Αλλωστε κουρευοντας μαθαινουμε κιολας... ;)

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 11:20:37 μμ »

Tον Γρηγορη του αρεσει το κουρεμα Γαυριλε :) Αλλωστε κουρευοντας μαθαινουμε κιολας... ;)

Sε αυτο θα συμφωνησω 100%.

Για τις πεπερμιντ θα διαφωνησω ομως Σταθη:-)) Θυμομουν οταν τις παρηγγειλλα, οτι ειχες ξαναγραψει οτι δεν τρωνε ολες απταισιες, αλλα τα 6 ειδη που εγραψες παραπανω ειναι ολα πεπερμιντ απο διαφορετικους βιοτοπους, που ολα ομως τρωνε απταισιες http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+2971+701&pcatid=701
http://decapoda.nhm.org/pdfs/27306/27306.pdf
Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω πια ειναι η δικια μου, για την οποια ειχα βρει ενα επιστημονικ αρθρο, που κατεληγε σε % πχ 80 % αν ειναι νηστικες να φανε απταισιες και 30% αν ταιζονται και αλλες τροφες!
Απλα το θεμα ειναι να μην μας πουλησουν camel για πεπερμιντ!

Εγω επειδη δεν μπορω να μην ταιζω τα ψαρια, μαλλον τζαμπα τις εβαλα.

Τωρα ομως η βοηθεια σου Σταθη. Νομιζα οτι η πεπερμιντ ειναι καθαριστες , οπως η cleaner, αλλα μου γραψανε οτι τρωνε κοπιποδα και αμφιποδα!!!! kai εγω διατηρω μεγαλο refugium οχι για να ταιζω πεπρμιντ :-(((((, ενω σε καποια φορα του εξωτερικου , διαβασα οτι θα φανε και berghia!!!! Ειναι δυνατον???

ΥΓ Γαβριλο αργησα να απαντησω......... γιατι πριν λιγο τελειωσα....... απο γαλατα και νανουρισματα.......ετοιμασου :-)))

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 12:27:51 πμ »
Αληθεια δεν το γνωριζα αυτο...Για ποιο λογο τοτε σε ολες τις εισαγωγες που γινονται στην Ελλαδα παρουσιαζονται σαν θυρευτες τους οι  wurdemanni;Οσων αφορα την αλλη σου ερωτηση δεν ξερω να σου απαντησω με σιγουρια αλλα και εγω για καθαριστες τις εχω
ΥΓ Ασε που σε φοβηθικε και το ματι μου τωρα και δεν με βλεπω να ξανα απαντω...;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος toyomania

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 450 λιτρα ReeF
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
skimmerless 850lt
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 09:36:49 πμ »
Αληθεια δεν το γνωριζα αυτο...Για ποιο λογο τοτε σε ολες τις εισαγωγες που γινονται στην Ελλαδα παρουσιαζονται σαν θυρευτες τους οι  wurdemanni;Οσων αφορα την αλλη σου ερωτηση δεν ξερω να σου απαντησω με σιγουρια αλλα και εγω για καθαριστες τις εχω
ΥΓ Ασε που σε φοβηθικε και το ματι μου τωρα και δεν με βλεπω να ξανα απαντω...;D ;D ;D
Ααα ρε Σταθαρα κλαιωωωω   :D :D :D :D :D :D :D :D   Υ.Γ.Να χαιρεσαι φιλε μου τα ζωντανα σου πανεμορφα!!

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
skimmerless 850lt
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 11:14:50 μμ »
Απλα το θεμα ειναι να μην μας πουλησουν camel για πεπερμιντ
Γρηγόρη αυτο νομίζω πως ψιλοεξασφαλιζεται γιατι οι καμελ ειναι λίγο ακριβότερες απο τις πεπερμιντ.
Οταν είχα βάλει πεπερμιντ,ηταν αν θυμάμαι καλα περίπου 3€ φθηνότερη απο την καμελ.Επισης παρατήρησα πως καμελ δεν φέρνουν συχνά.
Τωρα,αν τα μπερδεψουν στην εισαγωγή κ πουλησουν καμελ για πεπερμιντ,(με τιμη ομως πεππερμιντ)
αυτο ειναι άλλο ;D

Εχω διαβάσει κ εγω πως τα berghia ισως απειληθουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2015, 11:17:59 μμ από nikg »