ΑποστολέαςΘέμα: skimmerless 850lt  (Αναγνώστηκε 5363 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
skimmerless 850lt
« Απάντηση #150 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 04:35:28 μμ »
Πριν κανένα μήνα στην αλλαγή έβγαλα κάποια από τα Κοραλία που έχω.

Οι fts δεν βγήκαν όπως τις έβγαζε παλαιότερα  Γαβρίλος ,λίγο σκοτεινές, που μου άρεσαν πολύ ,αλλά σιγά σιγά θα μάθω :-))
Το σαμπ μου παρόλο που δεν του φαίνεται, μου καθαριζει πολύ αποτελεσματικά το νερό:-)
Το πορτοκαλί στην προτελευταία, ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι; "Φύτρωσε " στην υπερχείλιση που δεν την έχω καθαρίσει 3 χρόνια....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 04:49:29 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #151 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 05:56:48 μμ »
Τσιςςςς πολυ ωραιος Γρηγόρη σου πηγαίνει σφαίρα το ενυδρείο.Πες λίγο τα περί ακινητοποίησης και του τρόπου που ακολουθείς.

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #152 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 10:18:15 μμ »
Τσιςςςς πολυ ωραιος Γρηγόρη σου πηγαίνει σφαίρα το ενυδρείο.Πες λίγο τα περί ακινητοποίησης και του τρόπου που ακολουθείς.

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απονιτροποιησης μάλλον ε Στάθη; :-)

Από την αρχή ήθελα έκτως από άλγες για έλεγχο θρεπτικών να παίξω και με βακτήρια.....έστησαν το RDSB, αλλά κάτι το ότι δεν μπορούσα να τσεκαρω την αποτελεσματικότητα του, κάτι ή νεότερες έρευνες ότι τα πρώτα εκατοστα είναι βιολογικά ενεργά, με έκαναν να ψάχνω αλλού. Δοκίμασα τη νέα μόδα , και έβαλα 10 λίτρα ελαφρό πέτρα σε ριακτορα, αλλά μάλλον εξαιτίας αυξημένης ροής ~200-250λτ/ώρα, έγινε τελικά εστία νιτρικών και όχι απονιτροποιησης....στην συνέχεια δοκίμασα την ιδέα ενός συγχομπιστα, από Σουμάτρα, RIP Don :-(, με διαστρωμάτωση υλικών σε Φ 75, pvc σωλήνα, όπου με ελάχιστη δοσολογία άνθρακα, είναι το τέλειο "σπίτι" για απονιτροποιητικα βακτήρια. Πλέον ρίχνω 9χ1μλ diy nopox, και αναλόγως των αριθμών δόσεων, ρυθμίζω και επακριβώς τα no3 που θέλω. Φαίνεται στη φωτογραφία του σαμπ.

Η ιδέα και πως εξελίχθηκε...

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2587610
ΥΓ1 τώρα ρίχνω και νιτρικά μαζί με το νοποχ, μπας και μπορεσω να ρίξω και φοσφωρικα, αλλά δεν έχει τα αποτελέσματα που περίμενα, οπότε στην επόμενη παρτίδα νοποχ που θα φτιάξω, δεν θα προσθέσω νιτρικά.
ΥΓ2 σφαίρα δεν πάει, γιατί δεν σταματώ να δοκιμάζω πράγματα και τις αντοχές του :-(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 12:08:41 πμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
skimmerless 850lt
« Απάντηση #153 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 08:38:22 μμ »
Πολυ όμορφο το ενυδρείο Γρηγορη!! Φαίνεται να έχει βρεί τον δρόμο του!  thubsup

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 29, 2018, 05:35:09 μμ »
Μπήκε 10/2015, και ενώ για κανένα εξάμηνο, παρόλο την ομορφιά του ,ήθελα να "φύγει", γιατί δεν έκανε τίποτα με τις απταισιες και παρενοχλούσε κάποια Λπς, τελικά και τις απταισιες καθάρισε και τα λπς το συνήθισαν και έγινε το αγαπημένο μου ανάμεσα σε πολλά. Εργάτης , πανέμορφο καί με πολύ όμορφη κίνηση , μέσα στο ενυδρείο. Δεν έφαγε απολύτως τίποτα από τα πολλά που ρίχνω, εκτός από ελάχιστα grindal, και έζησε μέχρι σήμερα , με ότι παρήγαγε το ενυδρείο! Λυπάμαι, γιατί νόμιζα ότι διατροφικά καλυπτόταν, αλλά λογικά τελικά όχι!

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
skimmerless 850lt
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 29, 2018, 10:30:24 μμ »
Παρόλαυτα έβγαλε 2,5 χρόνια που  σημαίνει πως σίγουρα κάτι σωστό έκανες,κάτι έτρωγε.
Ειναι όντως πολύ όμορφο ψαρακι, έχω δει απο κοντά κ ειναι πραγματικό μεγαλείο τα χρωματα κ η κινηση του αλλά
απ´οτι φαίνεται δεν καλύπτεται διατροφικά απο το περιβάλλον ενός ενυδρειου.
Πολλοί το αποκαλούν "μελλοθανατος"...κ δυστυχώς έχουν δίκιο.

Πάντως Γκρεγκ με τα "δύσκολα"ψαράκια  το έχεις,θυμάμαι κ ο μανταρινος που είχες μα χαρά τα πήγαινε κ έφυγε απο κάτι δερματικο αν δε κάνω λάθος κ παντως όχι απο ασυτια.

Επόμενος στόχος ένα...moorish idol!!!

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #156 στις: Απρίλιος 29, 2018, 10:37:32 μμ »
Παρόλαυτα έβγαλε 2,5 χρόνια που  σημαίνει πως σίγουρα κάτι σωστό έκανες,κάτι έτρωγε.
Ειναι όντως πολύ όμορφο ψαρακι, έχω δει απο κοντά κ ειναι πραγματικό μεγαλείο τα χρωματα κ η κινηση του αλλά
απ´οτι φαίνεται δεν καλύπτεται διατροφικά απο το περιβάλλον ενός ενυδρειου.
Πολλοί το αποκαλούν "μελλοθανατος"...κ δυστυχώς έχουν δίκιο.

Πάντως Γκρεγκ με τα "δύσκολα"ψαράκια  το έχεις,θυμάμαι κ ο μανταρινος που είχες μα χαρά τα πήγαινε κ έφυγε απο κάτι δερματικο αν δε κάνω λάθος κ παντως όχι απο ασυτια.

Επόμενος στόχος ένα...moorish idol!!!
Νίκο ταιζω ζωντανά και δεν έχω σκιμερ , να βγάζει τροφές, που αποτελούν την βάση τις τροφικής αλυσίδας.....+ Μεγάλο refugium. 3 μανδαρινους έχω και είναι ολοστρόγγυλοι.  :-) Moorish δεν νομίζω , δεν είναι τόσο χρήσιμο οσο η  πεταλούδα. και πεταλούδα , αν κρατήσει καθαρό από απταισιες το ενυδρείο το filefish που εχω , δεν θα ξαναβάλω.