ΑποστολέαςΘέμα: skimmerless 850lt  (Αναγνώστηκε 4467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
skimmerless 850lt
« στις: Ιούλιος 10, 2015, 02:58:54 μμ »
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,11949.150.html

H συνεχεια του

Όταν πριν δυομιση χρονια αρχισα να διαβαζω σε ενυδρειακα φορουμ πώς να κανω μια μικρη λιμνουλα φυσικο οικοσυστημα και οχι ένα λακο με λασπονερο, καποια στιγμη τα ματι μου επεσε πανω στα θαλασσινα ενυδρεια…και κολλησε!!! Επρεπε να κανω με κάθε τροπο και εγω ένα. Το τεραστιο αρχικο κοστος αλλα και το μεγαλο κοστος διατηρησης συν η απροθυμια του αφεντικου του σπιτιου για ενυδρειο, ειχε σαν αποτελεσμα να ξεκινησω μεσα από ένα νανο 50 λιτρων. Από την εμπειρια αυτου του νανου καταλαβα για να στηθει  και να συντηρηθει ένα μεγαλο ριφ δεν χρειαζεται ουτε μεγαλο αρχικο κοστος ουτε μεγαλο κοστος συντηρησης. Ετσι στηθηκε το καινουργιο με μολις 1650 Ε ,με σχεδον όλο καινουργιο εξοπλισμο και μεσα σε αυτά βραχος ,αραγωνιτης και πολυτελειες όπως μια πανακριβη ξυστρα :), ριακτορα γερμανικο για αντιφοσφωρο και καλο κοντρολερ για τα λεντ  με δυση-ανατολη, συννεφιες, κυκλο σεληνης, αστραποβροντα και μηνιαιο κοστος συντηρης 30-40Ε.  Μονο το αφεντικο δεν αλλαξε γνωμη και δεν εγινε σαλονατο ;)

Για το μικρο κοστος στησιματος υπεθυνος είναι ο Ιγνατιος-igna.gr, η jebao, και το ότι εμαθα τεχνες και επεσε πολύ DIY σε φωτα,αναπληρωση, battery back up, υδραυλικα κτλ 

Εχει μικρο κοστος συντηρησης γιατι :τιμες σε παραμετρους κραταω με σκονες από καλογεροπουλο και δοσομετρικη, καιω λιγα βατ λογω λεντ, το δωματιο θερμενετε υπερεπαρκως το χειμωνα,βαζω θαλασσινο νερο, και τιποτα άλλο εκτως από ψαροτροφες, που πολλες παραγονται από μενα (artemia hatchlings, grindal, φρεσκια γαριδουλα ψιλοκομενη στο μπλεντερ).
To στοκαρισμα σε ζωντανα γινετε με φραγκακια από συνχομπιστες ενώ υπαρχει και ενας επαγγελματιας-χομπιστας που θα επρεπε να είναι παραδειγμα για τους υπολοιπους οσο αφορα τιμες, ποιοτητα και ποικιλια  ζωντανων,  και ενημερωση του πελατη-χομπιστα…ο Σταυρος-vrilo , coralgarden.gr

Γιατι skimmerless?  Από την αρχη μου φαινοταν πολύ αντιφατικο , από την μια να βγαζουμε τροφη για τα κοραλια , απομακρυνοντας οργανικα με το σκιμερ και μετα να ριχνουμε πανακριβα αγορασμενα οργανικα (αμινοξεα)! Θεωρησα ότι γινετε για να κραταμε χαμηλα τα θρεπτικα στο νερο. Αλλα στην πορεια διαπιστωσα ότι με φυσικες μεθοδους όπως μεγαλωνοντας  τριχοειδης αλγες σε ATS και μακροαλγες σε refugium, μπορουμε πανευκολα να κραταμε τα νιτρικα σε μη ανιχνευσιμα επιπεδα , χωρις να στερουμε τα οργανικα=τροφη από τα κοραλια. Για τα φοσφωρικα, οι αλγες θελουν βοηθεια στην απομακρυνση τους και  εκει χρησιμοποιω αντιφοσφωρο σε ριακτορα.

Γιατι λεντ? Γιατι από μονα τους είναι ένα τερσαστιο γωστικο αντικειμενο, μπορεις να φτιαξεις ακριβως το φασμα που αρεσει στα ματια σου αλλα και στα κοραλια, και αν μελετησεις πολύ και δοκιμασεις διαφορα, μπορεις να πετυχεις ένα πανεμορφο αποτελεσμα με πολύ μικρο αρχικο κοστος αλλα και πολύ μικρο κοστος χρησης σε σχεση με Τ5 και μεταλ χαλιντ.

Γιατι θαλασσινο νερο? Γιατι στο μεγαλυτερο % στη χωρα που ζουμε, εχουμε καθαρο θαλασσινο νερακι διπλα μας ή σχεδον διπλα μας και αν οι θερμοκρασιες τον χειμωνα στα μερη μας ηταν υψηλοτερες πιστευω ακραδαντα οτι θα ειχαμε κοραλια στα νερα μας.  Θεωριες ότι μπορουμε με αυτό να εισαγουμε αλγες, παρασιτα κτλ,  πιστευω ότι είναι ακυρες και  αν προσεχουμε στοιχειοδως ποτε και από πού συλεγουμε νερο είναι στατιστικα ανευ σημασιας οι πιθανοτητα να συμβει κατι κακο.

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):132*72*60
Διαστάσεις sump 100*50*40
Διαστάσεις RDSB 60*35*27
Διαστάσεις εξωτερικης υπερχειλησης 72*30*11
Συνολικά Λίτρα:850 μικτα, 650 καθαρα

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια:
Κοράλια:
Άλλα είδη:

Διακόσμηση Ενυδρεί
Βράχος(Kg):30κιλα νεκρος + 4 κλιλα ζωντανος
Υπόστρωμα: 36κιλα DT, 40kg RDSB

Φωτισμός DIY LED 180W

Διάρκεια φωτισμού: 9

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο:RDSB,ATS,Refugium with chaeto
Skimmer:oxi
Αντλίες/Κυκλοφορητές:RW15*2,DCT8000
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C):24-28

'Εξτρα Παροχές
Calcium Reactor:
Παροχή CO2:
Ψύξη:DIY 4*12mm ανεμιστηρες HV
Αντίστροφη Όσμωση:nai

Παράμετροι Νερού
pH:8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7.5
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Ασβέστιο (Ca)400
Μαγνήσιο (Mg)1300
Φωσφορικά (Po4)0-0.005

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:65lt weekly

Διατροφή
Τροφές Ψαριών:
Τροφές Κοραλλιών:oxi

Φωτογραφίες:

To ενυδρειο γεμισε 16/2 φωτα αναψαν 35/5, η μεταφορα εγινε 8/6 , εβγαλε διατομικη, στο καπακι τριχοειδη, και τωρα περιμενω η εικονα να εναρμονισθει με τα πολυ χαμηλα θρεπτικα που διατηρω εξαιτιας RDSB,ATS,CHAETO, ΚΑΙ αντιφοσφωρου.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2015, 03:15:52 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος toyomania

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 450 λιτρα ReeF
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
skimmerless 850lt
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2015, 04:40:43 μμ »
Φιλαρακι κατ'αρχας πολυ ωραιο στησιμο και γενικα μελετημενο το ολο σκηνικο!Σου ευχομαι να το χαρεις για πολλα χρονια διχως δυσκολιες και κακοτυχιες!!Θα παιξεις με SpS φουλ;Η σε ποιο χαλαρους ρυθμους;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2015, 04:41:41 μμ από toyomania »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2015, 07:03:32 μμ »
Ευχαριστω να εισαι καλα. SPS εχω ηδη βαλει και θα μπουνε και αλλα, αν πανε τα πραγματα οπως τα περιμενω, σκοπευω σε κανενα εξαμηνο να βαλω και αρκετα NPS.

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
skimmerless 850lt
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2015, 08:17:20 μμ »
Καλη αρχη σου ευχομαι υπομονη και παρατηρηση τωρα.Θα διαφωνησω στο κομματι αλγες παρασιτα κ.λ.π μπορεις απο την θαλασσα ανα πασα ωρα και στιγμη ανεξαρτητως εαν ειναι καθαρα τα νερα η οχι αν ειναι ανοιχτα η οχι.Επισεις αν και οπαδος των λεντ (γνωστο) η διαχυση που προσφερει η λαμπα ειναι αναφισβητητη.
Επειδη σε βλεπω πολυ γρηγορα με πληθωρα sps  θα χρειαστεις δοσομετρικη.Γρηγορη θα καθαρισει απο αλγες κλπ.  σε συντομο χρονικο διαστημα.Θα προσθετα τουλαχιστον 10 κιλα ζωντανο βραχο γιατι θεωρω οτι θα σντιμετωπισεις διαφορα θεματα.Ολα αυτα ειναι η αποψη μου,εσυ θα αποφασισεις.Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι μονο με σκοπο καλο λεγονται αυτα. ;)

Αποσυνδεδεμένος VasilisM3

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: Reefless
  • Τόπος Διαμονής: Attica
skimmerless 850lt
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2015, 08:59:48 μμ »
Πολυ όμορφο και τακτοποιημένο....μερακλήδικο ρε παιδί μου!!!

Να σαι παντα καλά και να το χαίρεσαι!  ;)

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2015, 10:06:25 μμ »
Καλη αρχη σου ευχομαι υπομονη και παρατηρηση τωρα.Θα διαφωνησω στο κομματι αλγες παρασιτα κ.λ.π μπορεις απο την θαλασσα ανα πασα ωρα και στιγμη ανεξαρτητως εαν ειναι καθαρα τα νερα η οχι αν ειναι ανοιχτα η οχι.Επισεις αν και οπαδος των λεντ (γνωστο) η διαχυση που προσφερει η λαμπα ειναι αναφισβητητη.
Επειδη σε βλεπω πολυ γρηγορα με πληθωρα sps  θα χρειαστεις δοσομετρικη.Γρηγορη θα καθαρισει απο αλγες κλπ.  σε συντομο χρονικο διαστημα.Θα προσθετα τουλαχιστον 10 κιλα ζωντανο βραχο γιατι θεωρω οτι θα σντιμετωπισεις διαφορα θεματα.Ολα αυτα ειναι η αποψη μου,εσυ θα αποφασισεις.Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι μονο με σκοπο καλο λεγονται αυτα. ;)
Νικο ενας λογος που το ανεβαζωειναι περα του να μπορω ανα πασα στιγμη να βλεπω εγω μετα απο καιρο την εξελιξη του καλη 'η κακη, να γινονται διαφορες παρατηρησεις, ωστε αν κατι μου εχει ξεφυγει 'η δεν κανω σωστα , να το διορθωσω .....εφοσον πεισθω οτι εχω λαθος . Οσο αφορα την θαλασσα ξερεις και απο αλλου την γνωμη μου, οποτε διαφωνουμε σε αυτο. Για λεντ κατι ηθελες να γραψεις αλλα δεν το τελειβωσες. Για ζωντανο βραχο γιατι λες να βαλω και αλλο;  ο νεκρος που ειχα ζωντανεψε πολυ πριν κανω την μεταφορα. Ωφελιμοι ζωντανοι οργανισμοι μεταφερονταν με την χαετο που εκοβα απο το μικρο στο μεγαλο σταδιακα πριν κανω την μεταφορα, μπολιασθηκε κΙ με αγοραστα κοιπιποδα σταδιακα δυο φορες στο ξεκινημα, ενω η βιολογια περαν του βραχου, που αν ακι λιγος σε κιλα, ειναι νεκρο κοραλι οποτε εξαιρετικα πορωδης ο νεκρος, αναπτυσεται κατα κορον και στον αραγωνιτη που εχω πολλα κιλα εξαιτιaς του DSB. Δοσομετρικη εχω της jebao, νομιζω φαινεται και στις φωτο.
Πολυ όμορφο και τακτοποιημένο....μερακλήδικο ρε παιδί μου!!!

Να σαι παντα καλά και να το χαίρεσαι!  ;)
Βασιλη σε ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2015, 10:08:19 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
skimmerless 850lt
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2015, 10:31:26 μμ »
Νικο ενας λογος που το ανεβαζωειναι περα του να μπορω ανα πασα στιγμη να βλεπω εγω μετα απο καιρο την εξελιξη του καλη 'η κακη, να γινονται διαφορες παρατηρησεις, ωστε αν κατι μου εχει ξεφυγει 'η δεν κανω σωστα , να το διορθωσω .....εφοσον πεισθω οτι εχω λαθος . Οσο αφορα την θαλασσα ξερεις και απο αλλου την γνωμη μου, οποτε διαφωνουμε σε αυτο. Για λεντ κατι ηθελες να γραψεις αλλα δεν το τελειβωσες. Για ζωντανο βραχο γιατι λες να βαλω και αλλο;  ο νεκρος που ειχα ζωντανεψε πολυ πριν κανω την μεταφορα. Ωφελιμοι ζωντανοι οργανισμοι μεταφερονταν με την χαετο που εκοβα απο το μικρο στο μεγαλο σταδιακα πριν κανω την μεταφορα, μπολιασθηκε κΙ με αγοραστα κοιπιποδα σταδιακα δυο φορες στο ξεκινημα, ενω η βιολογια περαν του βραχου, που αν ακι λιγος σε κιλα, ειναι νεκρο κοραλι οποτε εξαιρετικα πορωδης ο νεκρος, αναπτυσεται κατα κορον και στον αραγωνιτη που εχω πολλα κιλα εξαιτιaς του DSB. Δοσομετρικη εχω της jebao, νομιζω φαινεται και στις φωτο.

Gρηγορη εχεις δικιο φαινετε δεν την προσεξα ειχα το νου στο σαμπ και εβλεπα και απο κινητο.
Για τα λεντ αυτο που λεω ειναι οτι ο συνδυασμος και των 2 θεωρω οτι ειναι ο ιδανικος ,επισεις η οικονομια που εχουμε ειναι το κοστος των λαμπω και περιπου 10 ευρω το μηνα σε χρημα δηλ δεν ειναι κατι το ιδιαιτερα τρομερο.
Δεν διαφωνουμε καθολου στο θεμα θαλασσινο νερο διοτι τις παροχες που προσφερει το θαλασσινο νερο ειναι απεριοριστες,εγω εστιασα στο εαν εχουμε ρισκο να παρουμε στο συστημα μας κανα παρασιτο η ανεπιθυμητη μεσογειακη αλγη που σιγουρα δεν το θελουμε.
Τωρα θεωρω οτι το συστημα σου επειδη ειναι στην αρχη του και αρκετα φωρτωμενο θεωρω οτι ο νεκρος που φυσικα θα ζωντανεψει βραχος απαιτει χρονο ,αρα μεχρι τοτε ενδεχετε να σου βγαλει προβληματα οπως κυανο,λογο τις αδυναμιας του να στηριξη το συστημα.
Πιστεψεμε εχω δει πολλα πολλα προβληματα που προκαλει ο βραχος σε σενα συστημα οτα ειναι νεκρος,ειδικα οταν το ποσοστο του νεκρου ειναι πανω απο 50%,και μιας και το συζηταμε γνωμη μου βραχος νεκρος ναι θα ζωντανεψει αλλα ποτε δεν θα γινει ζωντανος σε σχεση παντα με ενα βραχο ζωντανο.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2015, 10:41:23 μμ »
Μπραβο Γρηγορη φοβερη δουλεια εχεις κανει!Το aquascape σου οπως και το sump πολυ ψαγμενα και μελετημενα τα βρισκω.Καλα κανεις και βαζεις νερο απο θαλασσα μιας και εχεις αμεση προσβαση σε αυτο.Τελος σου ευχομαι να βλεπεις μονο ευχαριστα πραγματα και σε αυτο το ενυδρειο σου. :-*
ΥΓ Χρησιμοποιεις  ριακτορα ασβεστιου και δοσομετικες μαζι; clapp

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
skimmerless 850lt
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2015, 10:46:38 μμ »
Εριξες πολυ δουλεια εκει φιλαρακι!! Μπραβο σου και ευχομαι οτι καλυτερο.. Δωστου χρονο ..  clapp

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2015, 12:13:43 πμ »
Μπραβο Γρηγορη φοβερη δουλεια εχεις κανει!Το aquascape σου οπως και το sump πολυ ψαγμενα και μελετημενα τα βρισκω.Καλα κανεις και βαζεις νερο απο θαλασσα μιας και εχεις αμεση προσβαση σε αυτο.Τελος σου ευχομαι να βλεπεις μονο ευχαριστα πραγματα και σε αυτο το ενυδρειο σου. :-*
ΥΓ Χρησιμοποιεις  ριακτορα ασβεστιου και δοσομετικες μαζι; clapp

Σταθη σε ευχαριστω. Οχι, ειναι ριακτορακι της aquamedic και το εχω για αντιφοσφωρο. Χωραει μαξ 350μλ το συγκεκριμενο, και ειναι ιδανικο για ανθρακα και αντιφοσφωρο. ελεγχεις την ροη παρα πολυ ευκολα και μπορεις να την περιορισεις παρα πολυ, οπως χρειαζεται στον αντιφοσφωρο.

Εριξες πολυ δουλεια εκει φιλαρακι!! Μπραβο σου και ευχομαι οτι καλυτερο.. Δωστου χρονο ..  clapp

Το δωστου χρονου μεγαλη κουβεντα Γιαννη, ηθελα να το τηρησω εβλαβικα επειδη ξεκινησα με νεκρο βραχο και χωρις σκιμερ και ευτυχως που ειμαι στην ακρη της ελλαδας, αλλιως θα στοκαρα σαν τρελος απο την 8 ημερα. αφου κουβαλησα 650 λιτρα τποθετησα τον νεκρο βραχο και ενα κοματακι χαετο απο το μικρο,  την 8η μερα μετραω NH4, NO2, NO3. Προς μεγαλη μου εκπληξη ηταν  τα 2 πρωτα 0 και 3.5 το ΝΟ3 (δεν τοπεριμενα αλλα σιγουρα οφειλεται στο θαλασσινο νεο που γεμισα, που προφανως ηταν τιγκα στα βακτηρια) Σαν τρελος ετρεξα στον ιγνατιο να βρω κανενα ψαρακι, και ευτυχως δεν μπορεσα να πιασω τιποτα.εβαλα 2 cleaner poy επιασα, και εβγαλα απο την θαλασσα 2 ανεμωνες, και ετσι το ειχα για εναμιση μηνα που καταφερα και εφερα τα 4 πρωτα ψαρακια. και σημερα αν δεν ειχε ενα προβλημα ο σταυρος και γινονταν ακομη εισαγωγες θα ειχα  πολυ περισσοτερα ψαρακια απο τα 14 που εχω τωρα. Ολα συνομοτουν για να στοκαρω σωστα το ενυδρειο :D

Για τα λεντ αυτο που λεω ειναι οτι ο συνδυασμος και των 2 θεωρω οτι ειναι ο ιδανικος ,επισεις η οικονομια που εχουμε ειναι το κοστος των λαμπω και περιπου 10 ευρω το μηνα σε χρημα δηλ δεν ειναι κατι το ιδιαιτερα τρομερο.
Νικο την γνωμη μου για τα υβριδικα την εγραψα εδω http://aqua4fun.gr/index.php/topic,15481.0.html Που θα παει καπου θα συμφωνησουμε ρε φιλε ;)
Δεν διαφωνουμε καθολου στο θεμα θαλασσινο νερο διοτι τις παροχες που προσφερει το θαλασσινο νερο ειναι απεριοριστες,εγω εστιασα στο εαν εχουμε ρισκο να παρουμε στο συστημα μας κανα παρασιτο η ανεπιθυμητη μεσογειακη αλγη που σιγουρα δεν το θελουμε.Το ρισκο Νικο ειναι αμελητεο σε συγκριση με το ρισκο που παιρνουμε καθε φορα που εισαωγουμε ζωντανα στο ενυδρειο μας χωρις να τηρουμε καραντινα. Και πες μου ποσοι απο αυτους που γραφουν για το ρισκο του θαλασσινου νερου εφαρμοζουν καταντινα :-*
Τωρα θεωρω οτι το συστημα σου επειδη ειναι στην αρχη του και αρκετα φωρτωμενο θεωρω οτι ο νεκρος που φυσικα θα ζωντανεψει βραχος απαιτει χρονο ,αρα μεχρι τοτε ενδεχετε να σου βγαλει προβληματα οπως κυανο,λογο τις αδυναμιας του να στηριξη το συστημα.
Πιστεψεμε εχω δει πολλα πολλα προβληματα που προκαλει ο βραχος σε σενα συστημα οτα ειναι νεκρος,ειδικα οταν το ποσοστο του νεκρου ειναι πανω απο 50%,και μιας και το συζηταμε γνωμη μου βραχος νεκρος ναι θα ζωντανεψει αλλα ποτε δεν θα γινει ζωντανος σε σχεση παντα με ενα βραχο ζωντανο.
Ο ζωντανος βραχος που γραφεις ειναι μεγαλη κουβεντα....Αν ηξερα οτι θα παω σε ενα μαγαζι και θα γορασω βραχο που μολις εχει ερθει αεροπορικως απο υφαλο, πολυ ευχαριστως να τον αγοραζα με τα οσα ρισκα και εξτρα κοστος εχει.....αλλα επειδη αυτο δεν το ηξερα, επειδη ηθελα να εχω τον χρονο μου για να φτιαξω το ακουασκαπε,επειδη αν εισαι υπομονετικος στο στοκαρισμα δεν αντιμετωπιζεις κανενα προβλημα και με τον νεκρο και επειδη ολα τα ωφελιμα ή παρασιτα του ζωντανου καποια στιγμη μας ερχονται σιγα σιγα με τα κοραλια που εισαγουμε, ξεκινησα με νεκρο και δεν το εχω μετανιωσει καθολου

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 11, 2015, 12:58:45 πμ »
Ας γραψω και μερικες παρατηρησεις αλλα και μερικες αποριες απο την μεχρι τωρα λειτουργια του ενυδρειου.

Η υπερχειληση με εξωτερικο μπαλκονι σε ολο το μηκος της μια πλευρας, τυπου herbie, ειναι κατα την γνωμη μου οτι καλυτερο απο αποψη επιφανειακου σκιμινγκ, θορυβου κυριολεκτικα 0, και ασφαλης 100% αν τηρησουμε καπποιες λεπτομερειες που τις βρηκα εδω http://gmacreef.com/ και δεν τις ειχα διαβασει πουθενα αλλου. Αυτες ειναι1) οι κατεβασιες πρεπει να εχουν λειτουργια σιφωνι, με 15εκ στηλη νερου απο πανω τους 2) ποτε δεν διακλαδιζουμε "κατεβασια" ή "ανεβασια" . 3) οσες κατεβασιες εχουμε, αλλες τοσες πρεπει να εχουμε για ασφαλεια 4) οι κατεβασιες πρεπει να τερματιζουν 2-3 εκ κατω απο την στηλη νερου στο σαμπ. ουτε πανω απο την στηλη , ουτε περισσοτερα εκ πιο βαθια.

οσο αφορα τον εξοπλισμο,
οι RW15 φοβομουν μην τυχον μπουκονουν γρηγορα οπως διαβαζω για τις WP αλλα ευτυχως μεχρι τωρα χωρις να τις εχω καθαρισει 5 μηνες, και εχοντας τωρα πανω αλγες, απο ροη πανε σαν το ξεκινημα. Επισης ειναι σχεδον τελειως ησυχες

Η DCT 8000,τερας, την εχω ρυθμισμενη στη μεση, αλλα τα λιτρα που ανεβαζει αν και με μανομετρικο 1.5 μετρο, ειναι 4000 ή και ελαφρα παραπανω..... Αλλα κανει θορυβιογια τα αυτια μου, αν το ηξερα θα επερνα μικροτερη που λογικα θα ειναι πιο ησυχη. επισης ο κοντρολερ ειχε προβλημα ο πρωτος, μετα απο διακοπη ξεκινουσε στο 100%, μου τον αντικαταστησανε απο fish street πληρωνοντας μονο τα μεταφορικα. Ενα αλλο περιεργο, ειναι οτι με το battery back που εφτιαξα, που ειναι μπαταρια 12V λιθιου με ενα  ρελεδακι, δεν δουλευει....ενω αντιθετα οι RW15 δουλευουν ::) προφανως εχει να κανει με τον κοντρολερ που χρησιμοπουν η καθε μια.

η δοσομετρικη κανει την δουλεια της , αλλα την οθονη στη πανω πλευρα, καποιος ηληθιος κινεζος πρεπει να το σκεφτηκε, γιατι κατα κορον τις τοποθετουμε σε σαμπ με περιορισμενο υψος... επρεπε να την βαλουν στο πλαι....για να μπορω να βλεπω την οθονη εκανα ταρζανιες χανοντας πολυ χρονο.

ο ριακτορας της aquamedic ειναι καταπληκτικος για αντιφορφωρο. γιατι μπορει καποιος να περιοριζει με εναν πολυ απλο τροπο την ροη. δεν μετανιωσα καθολου την πολυτελεια που εκανα να τον αγορασω βγαζοντας απο φιλτρο που τον ειχα στην αρχη μαζι με ανθρακα.

Το ατς φωτιζεται και απο τις 2 πλευρες , απο την μια με diy led 30βατ και απο την αλλη με 20βατ τετοιο http://www.ebay.com/itm/Greenhouse-10W-20W-30W-50W-LED-Plant-Grow-Light-Spotlight-Bulb-Hydroponic-Lamp-/301344435963?var=&hash=item0. εχω 10πλασια παραγωγη απο την diy πλευρα. μαλλον πρεπει να βαλω καποια ε27 λαμπα απο την αλλη για να αυξησω και εκει την παραγωγη τριχοειδους. για diy δεν με παιρνει λογω τοποθετησης. αν εχει καποιος καποια ιδεα , ευχαριστως να την ακουσω.

Την χαετο την φωτιζα αρχικα με ψυχρα λεντ σποτακια οπως στο μικρο που ειχα πολυ καλη αναπτυξη. εδω δεν εμεινα ευχαριστημενος και επειδη ειχα περισευμα ψυκτρα εκανα ενα 20βατ diy λεντ με κοκκινα και λιγα μπλε, που διαβασα οτι κανουν πολυ καλη δουλεια και σε μακροαλγες , αλλα μεγαλωνει τριχοειδης πανω στην χαετο , με αποτελεσμα η χαετο να μενει στασιμη :( εχει παρατηρησει κανεις κατι αντιστοιχο? Πρεπει να βρω καποια λυση, γιατι αν δειτε στις φωτο εχω πολυ χωρο για χαετο και εχω πολυ λιγη, η περισσοτερη ειναι απο κομματια που μετεφερα απο το μικρο οσο λειτουργουσε. σκεφτομαι να βαλω και ενα κυκλοφωρητη ακομη, αν και εχει πολυ ροη, 4000λτ/ωρα απο την επιστροφη και την χτυπαει και το φιλτρο που εχω τον ανθρακα με αλλα 500λιτρα/ωρα, σε χωρο 100 λιτρων.

Οσο αφορα τα ψαρακια που εχω βαλει ηδη, τα ptereleotris evides τρομερα, ομορφα φιλησυχα, δεν μαλωνουν ουτε μεταξυ τους ουτε με κανενα αλλο, κολυμπανε μαζι, αλλα ειναι λιιιιγο μεγαλυτερα απο οτι ηθελα. πιο μεγαλα απο decora kai  magnifica.

ta Paracheilinus carpenteri τρομερα ομορφα με συνεχη κινηση σε ολο το ενυδρειο, δεν μαλωνουν με αλλα ψαρια.....αλλα μεταξυ τους τρωγοντε. ειχα βαλει αρχικα 3 , τα πηγαιναν μια χαρα, και μετα εβαλα αλλα 4....τωρα μετα απο 1 μηνα εχω παλι 3 συστυχως :'( εκανα μεγαλη χαζομαρα, γιατι δεν ηξερα οτι τα μαγαζια φερνουν μονο αρσενικα που ειναι πιο εντυπωσιακα. ειχα διαβασει οτι σε ομαδα βαζοντας σε ομαδα μεχρι 2 αρσενικα ειναι ενταξει, και πιστευα οτι στ7 θα ηταν τα μισα τουλαχιστον θηλυκα! Αλλα δεν ηξερα την λεπτομερεια που εμαθα αργοτερα απο τον σταυρο. Αν τον ειχα γνωρισει πιο νωρις, δε θα ειχα κανει τετοια πατατα.

Επισης εμαθα με τον ασχημο τροπο την αναγκαιοτητα καραντινας. η τελευταια προσθηκη ενα πολυ μικρο κλοουνακι, ειχε ευτυχως ικ και οχι τιποτα αλλο που ο εκδηλωσε 5 μερες αφου το εβαλα, που κολλησε αμεσως και το παλιο, και αν και για 2 μερες δεν τρωγανε κρυβοντουσαν, δεν κολυμπουσαν, και τα ειχα ξεγραμμενα, ειδικα το μικρο, τωρα μετα μια εβδομαδα δειχνουν πολυ καλυτερα, εχουν σχεδον καθαρισει και δεν βλεπω σημαδια και στα αλλα ψαρακια. ελπιζω να μην εχω αλλο προβλημα, σκεφτομαι σοβαρα να στηνω το παλιο νανο σαν καραντινα πριν βαλω αλλα ψαρακια, αν ξαναγινουν ξανα εισαγωγες.

Και τελος να γραψω κατι και για τα φοσφωρικα. Οταν ξεκινουσα το μικρο εχοντας σαν οδηγο αυτο το αρθρο  http://reefkeeping.com/issues/2006-09/rhf/ πιστευα οτι με τις αλγες θα μπορουσα να διατηρω χαμηλα, αν και παντα ειχα και λιγο αντιφοσφωρο σε φιλτρο. Η εμπειρια του μικρου οπου τα φοσφωρικα μου ξεγυγαν με αποτελεσμα να εχω αλγες, μου εδειξε οτι ο randy ειχε αδικο ή απλα τον 9/2006  den eixe τα μεσα να μετραει με ακριβεια τα φοσφωρικα για ξερει πια ειναι η πιο αποτελεσματικη μεθοδος-τα haana test βγηκαν αργοτερα στην αγορα. επισης σε αυτο που παραητησα στο μικρο ειδα και να συμφωνουν και αρκετοι ομιλητες στην τελευταια macna 2014. οποτε θεωρω οτι η χρηση αντιφοσφωρου και μαλιστα με αποτελεσαμτικο τροπο ειναι μονοδρομος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2015, 01:13:15 πμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
skimmerless 850lt
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2015, 02:37:24 μμ »
Καλή αρχή φίλε. Μου άρεσε όλη η παρουσίαση σου και τα θεωρώ όλα πολύ ενδιαφέροντα και θα παρακολουθώ την εξέλιξη του.
Έχω τους ενδοιασμούς μου για μερικά αλλά δεν έχω θέμα αντιπαράθεσης απλά να συζητήσουμε δημιουργικά. Το  βάθος χρόνου (2+ χρόνια)  θα δείξει.
Αρχικά ήθελα να σε ρωτήσω για το σαμπ. Έχεις αρχικά dsb και μετά βαρυτικά το ats? Έχει αρκετή ροή? Υποθέτω διαστάσεις έχεις ψαχτει για τα λίτρα σου και το τάισμα.
Για νερό από θάλασσα εγώ είμαι υπέρ γενικά, εσύ νομίζω περνεις και με βάρκα άρα ακόμα καλύτερα. Απλά είναι ένα ρίσκο. Ειδικά για Αθηναίους πχ. Έχω βάλει και γω στο προηγούμενο. Με ανησύχησε και μένα αυτό που έγραψε ο Πολυχρονακης, ειδικά από Κρήτη που δεν το περίμενα. Αλλά σκέψου αν έχεις ένα ενυδρείο σαν του Σταυρου φισκα με μεγάλα κοράλλια θα το ρισκάρες?
Για σκιμμερ πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου. Θα σου λεγα ότι μπορεί να απορροφάει ο βράχος. Αλλά έχεις το dsb για αυτό. Τεσπα, θα δουλέψει αλλά σε βάθος χρόνου είδα να το γυρνάνε όλοι και σε σκιμμερ. Εδώ είσαι να τους διαψεύσεις. Πχ. Με ανησυχεί η τριχοειδης σου. Ελπίζω να τελειώσει σύντομα και να πάρουν μπροστά όλα.
Πάλι το dsb είναι και αυτό  παγίδα. Ωραία λύση είναι κουβαδες που σε κάποια χρόνια τους αφαιρεις/αντικαθιστας.  Επίσης αργεί να πάρει μπροστά.
Για τις ζωντανές τροφές κάνεις ότι το καλύτερο.
Γενικά είμαι υπέρ της οικονομίας και πρέπει να βλέπουμε τέτοιες λύσεις για να έχουμε εναλλακτικές. Απλά θεωρώ ότι δεν είναι και για όλους. Εννοώ ότι θέλει αρκετό διάβασμα όπως ξεκάθαρα έκανες για να καταλάβεις το τι πραγματικά γίνεται. Σίγουρα δουλεύει και είναι και πιο φυσικός τρόπος. Ελπίζω να κάνεις συχνά update να παρακολουθουμε την πορεία. Καλή συνέχεια.

Sent from the dungeons of Mordor

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
skimmerless 850lt
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 11, 2015, 06:42:49 μμ »
Πολυ ωραια δουλεια Γρηγορη να το χαρεις οσο δεν παει φιλε!  thubsup

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 11, 2015, 11:44:37 μμ »
Καλή αρχή φίλε. Μου άρεσε όλη η παρουσίαση σου και τα θεωρώ όλα πολύ ενδιαφέροντα και θα παρακολουθώ την εξέλιξη του.
Έχω τους ενδοιασμούς μου για μερικά αλλά δεν έχω θέμα αντιπαράθεσης απλά να συζητήσουμε δημιουργικά.ΑΝτωνη οπως εγραψα και στον Νικο πιο πανω , ενας λογος πυτα γραφω , ειναι για να διαφωνουμε και να μαθαινουμε κουβεντιαζοντας ;) Το  βάθος χρόνου (2+ χρόνια)  θα δείξει.
Αρχικά ήθελα να σε ρωτήσω για το σαμπ. Έχεις αρχικά dsb και μετά βαρυτικά το ats? Έχει αρκετή ροή? Υποθέτω διαστάσεις έχεις ψαχτει για τα λίτρα σου και το τάισμα. Οπως το περιγραφεις ειναι,ηταν ο μοναδικος τροπος να γινει χωρις να διακλαδωσω καποια κατεβασια, και στο RDSB εχω κατα μηκος του μια σωληνα φ32 τρυπημενη σαν spray bar για να εχει ροη σε ολη την επιφανεια του, και ειναι υπολογισμενη για τις διαστασεις του ατς, το οποιο στηθηκε μα βαση την τελικη ψαροσυνθεση και ταισματα που εχω στο μυαλο μου. Αν δεν ξαναγινουν εισαγωγες , αυτο δεν θα συμβει και θα πρεπειν νατο μικρυνω
Για νερό από θάλασσα εγώ είμαι υπέρ γενικά, εσύ νομίζω περνεις και με βάρκα άρα ακόμα καλύτερα.οχι φιλε με βαρκα, απλα απο την ακροθαλασσια, μερες με καλο καιρο=οχι νοτιας στα μερη μου, οχι μετα απο παρατεταμενες βροχες , οχι κοσμο τωρα το καλοκαιρι Απλά είναι ένα ρίσκο. Ειδικά για Αθηναίους πχ. Έχω βάλει και γω στο προηγούμενο. Με ανησύχησε και μένα αυτό που έγραψε ο Πολυχρονακης, ειδικά από Κρήτη που δεν το περίμενα. Αλλά σκέψου αν έχεις ένα ενυδρείο σαν του Σταυρου φισκα με μεγάλα κοράλλια θα το ρισκάρες?Αντωνη οπως εχω γραψει επανειλημενα, υπαρχει ενα αμελητεο ρισκο απο θαλασσα, αλλα στατιστικα ειναι πολυ μικροτερο, σε σχεση με τα ρισκα που παιρνουμε σχεδον ολοι μας που δεν τηρουμε καραντινα στην εισαγωγη ζωντανων ,ψαριων και κοραλιων. Το συμβαν με το Νικο , στο φορουμ που αναφερθηκε, τον παρακαλεσα-προκαλεσα, να γραψει παραπανω πληροφοριες-λεπτομερειες για να ξερουμε και υπολοιποι τι εγινε. απο την στιγμη που δεν το κανει, εγω δεν πιστευω οτι οφειλετε σε θαλασσινο νερο....και για να μην παρεξηγηθω, φιλος εχασε τις καουλαστρεες, ενω τα σκληρα του ειναι μια χαρα, χωις να εχει κιολας καποιες καινουργιες εισαγωγες. αν εβαζε νερο απο θαλασσα, θα πηγαινε σιγουρα το μυαλο του οτι αρπαξε κατι απο εκει. Ο Νικος οπως εγραφε και ο ιδιος πριν το συμβαν, ειχε καποια προβληματα, και εβαζε συνεχως νεα ζωντανα και ψαρια αλλα και κοραλια. Γιατι να μην αρπαξε κατι απο εκει και να το αρπαξε απο την θαλασσα? Επισης σε αυτο το φορουμ γραφει ενα απο τα ελαχιστα παιδια στην χωρα μας, που εχει βαθυτερη γνωση κατεμε του ριφ, απο οτι τους περισσοτερους μας. και βαζει νερο απο την θαλασσα. Αν ο αλεξης σταματησει και μου αιτιολογησει τον λογο και πεισθω, ισως να ξεκινησω να αγοραζω αλατια, χωρις να δω καποιο προβλημα στο δικο μου ;)
Για σκιμμερ πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου. Θα σου λεγα ότι μπορεί να απορροφάει ο βράχος. Αλλά έχεις το dsb για αυτό. Τεσπα, θα δουλέψει αλλά σε βάθος χρόνου είδα να το γυρνάνε όλοι και σε σκιμμερ.Μιλας στον πληθυντικο, αλλα χωρις σκιμερ εεν λειτουργια ριφ γνωριζω ελαχιστα, και μονο ενας το γυρισε σε σκιμερ αλλα και προβιοτικη, ο Σταθης . Ξερεις καποιον αλλον? Εδώ είσαι να τους διαψεύσεις. Πχ. Με ανησυχεί η τριχοειδης σου. Ελπίζω να τελειώσει σύντομα και να πάρουν μπροστά όλα.Αν αναφερεσαι στην τριχοειδη στον καινουργιο βραχο, δεν με ανυσηχει καθολου, ειναι το χνουδι που βγαινει μετα την διατομικη . αν ειχα καποιο αλγοφαγο ψαρι ηδη δεν θα εβλεπες τιποτα, αλλα με προλαβε το δημοψηφισμα και δεν προλαβα να βαλω
Πάλι το dsb είναι και αυτό  παγίδα. Ωραία λύση είναι κουβαδες που σε κάποια χρόνια τους αφαιρεις/αντικαθιστας.  Επίσης αργεί να πάρει μπροστά.Κουβα σκεφτομουν να βαλω, αλλα ο μικρος τους ογκος ,max 20 λιτρα, και η ελειψη κυρτης μουφας, με οδηγησε στην λυση του ξεχωριστου ενυδρειου, οπου ανεβηκα και στα λιτρα που ηθελα, αλλα εβαλα και το ατς , και υπερχειληση ασφαλειας, και spray bar για καλυτερη κυκλοφορια, και μπορει πολυ ευκολα να βγει , οπως ενα κουβας. γενικα πολυ καλυτερη λυση απο τον κουβα, αλλα ειχε λιγο μεγαλυτερο κοστος
Γενικά είμαι υπέρ της οικονομίας και πρέπει να βλέπουμε τέτοιες λύσεις για να έχουμε εναλλακτικές. Απλά θεωρώ ότι δεν είναι και για όλους. Εννοώ ότι θέλει αρκετό διάβασμα όπως ξεκάθαρα έκανες για να καταλάβεις το τι πραγματικά γίνεται. Σίγουρα δουλεύει και είναι και πιο φυσικός τρόπος. Ελπίζω να κάνεις συχνά update να παρακολουθουμε την πορεία. Καλή συνέχεια.

Αντωνη γενικα ενδοιασμους εχω και εγω , εχω καποια δεδομενα απο το μικρο, που με κανουν να πιστευω οτι ειναι ενας σωστος δρομος, αλλα επειδη ειναι ενας δρομος που ελαχιστοι ακολουθουν, εχω το νου μου, αλλα αυτο ειναι που μου αρεσει και ιδιαιτερα. Αν δεν ειχα το ξεσπασμα αλγης στο μικρο, που οφειλετε στην αυξηση των φοσφωρικων θα ειχα πολυ λιγοτερες αμφιβολιες. Κατεληξα οτι στο μικρο η αυξηση οφειλοταν στην πτωση της κυκλοφοριας, επειδη ειχα βαρεθει να βγαλω και να καθαρισω τον μοναδικο  κυκλοφορητη που ειχα για.....16 μηνες banghead

Αυτο που ποτε δεν καταλαβα ομως ειναι, πως μια τοσο μικρη απομακρυνση απο τις παραμετρους ( νιτρικα ειχα και εκει σχεδον 0, φοσφωρικα μου ξεφυγαν μολις στο 0.12 - 40 με χανα 732) , οδηγησε σε τετοιο αλγη, οταν ενυδρεια οπως το δικο σου ή και του φιλου TOYO που εγραψε πιο πριν ή και αυτο http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/155-tank-of-the-month , με πολυ περισσοτερο φοσφωρικα απο μενα, δεν εχετε οχι μονο αλγες αλλα και τρελα χρωμματα σε SPS. Ειλικρινα θα με ενδειεφερε πολυ η γνωμη σου και που το αποδιδεις.

Γαβριλε ευχαριστω πολυ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2015, 11:48:06 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος toyomania

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 450 λιτρα ReeF
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
skimmerless 850lt
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 12, 2015, 08:44:57 πμ »
Φιλε Γρηγορη προσπαθησε οσο μπορεις να εχεις τα θρεπτικα σου..σε οσο πιο χαμηλα επιπεδα μπορεις...και να εισαι σιγουρος θα παρεις αυτο που θελεις απο τα κοραλλια σου!Οσο για τις αλγες...τωρα που εχω φωσφορικα ανεβασμενα!Και η τριχοειδη κανει παρτυ(αλλα την ξυλωνω οποτε φουντωνει αρκετα)αν πω να μην βαλω χερι θα πνιξει  τα κοραλλια,ευτυχως ειναι σε 5-6 σημεια μονο!Αλλα και οι Ακρο φαγανε φρικη μιας και οι πολυποδες δεν ειναι τεντα οπως ηταν και επισης δεν εχω την αναπτυξη που ειχα χωρις φωσφορικα!Αργα και σταθερα βηματα φιλαρακι σε οτι κανεις στο ενυδρειο!!Υ.Γ. Μην ξεχνας οταν αλλαζεις κατι στο ενυδρειο να το κανεις μεμονομενα καθε φορα(π.χ. φωτισμος)μετα απο λιγους μηνες(π.χ.Σκιμμερ)για να μπορεσεις να καταλαβεις την συμπεριφορα που θα εχουν τα κοραλλια σου στην καθε αλλαγη(Κυριως Ακρο)!!Αν κανεις πολλες αλλαγες ταυτοχρονα,δεν θα ξερεις πιο κομματι απ'ολα που αλλαξες θα φταιει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2015, 08:46:26 πμ από toyomania »

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
skimmerless 850lt
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 12, 2015, 11:45:46 πμ »
Έχω τους ενδοιασμούς μου για μερικά αλλά δεν έχω θέμα αντιπαράθεσης απλά να συζητήσουμε δημιουργικά.ΑΝτωνη οπως εγραψα και στον Νικο πιο πανω , ενας λογος πυτα γραφω , ειναι για να διαφωνουμε και να μαθαινουμε κουβεντιαζοντας ;) Το  βάθος χρόνου (2+ χρόνια)  θα δείξει.
Αρχικά ήθελα να σε ρωτήσω για το σαμπ. Έχεις αρχικά dsb και μετά βαρυτικά το ats? Έχει αρκετή ροή? Υποθέτω διαστάσεις έχεις ψαχτει για τα λίτρα σου και το τάισμα. Οπως το περιγραφεις ειναι,ηταν ο μοναδικος τροπος να γινει χωρις να διακλαδωσω καποια κατεβασια, και στο RDSB εχω κατα μηκος του μια σωληνα φ32 τρυπημενη σαν spray bar για να εχει ροη σε ολη την επιφανεια του, και ειναι υπολογισμενη για τις διαστασεις του ατς, το οποιο στηθηκε μα βαση την τελικη ψαροσυνθεση και ταισματα που εχω στο μυαλο μου. Αν δεν ξαναγινουν εισαγωγες , αυτο δεν θα συμβει και θα πρεπειν νατο μικρυνω
Για νερό από θάλασσα εγώ είμαι υπέρ γενικά, εσύ νομίζω περνεις και με βάρκα άρα ακόμα καλύτερα.οχι φιλε με βαρκα, απλα απο την ακροθαλασσια, μερες με καλο καιρο=οχι νοτιας στα μερη μου, οχι μετα απο παρατεταμενες βροχες , οχι κοσμο τωρα το καλοκαιρι Απλά είναι ένα ρίσκο. Ειδικά για Αθηναίους πχ. Έχω βάλει και γω στο προηγούμενο. Με ανησύχησε και μένα αυτό που έγραψε ο Πολυχρονακης, ειδικά από Κρήτη που δεν το περίμενα. Αλλά σκέψου αν έχεις ένα ενυδρείο σαν του Σταυρου φισκα με μεγάλα κοράλλια θα το ρισκάρες?Αντωνη οπως εχω γραψει επανειλημενα, υπαρχει ενα αμελητεο ρισκο απο θαλασσα, αλλα στατιστικα ειναι πολυ μικροτερο, σε σχεση με τα ρισκα που παιρνουμε σχεδον ολοι μας που δεν τηρουμε καραντινα στην εισαγωγη ζωντανων ,ψαριων και κοραλιων. Το συμβαν με το Νικο , στο φορουμ που αναφερθηκε, τον παρακαλεσα-προκαλεσα, να γραψει παραπανω πληροφοριες-λεπτομερειες για να ξερουμε και υπολοιποι τι εγινε. απο την στιγμη που δεν το κανει, εγω δεν πιστευω οτι οφειλετε σε θαλασσινο νερο....και για να μην παρεξηγηθω, φιλος εχασε τις καουλαστρεες, ενω τα σκληρα του ειναι μια χαρα, χωις να εχει κιολας καποιες καινουργιες εισαγωγες. αν εβαζε νερο απο θαλασσα, θα πηγαινε σιγουρα το μυαλο του οτι αρπαξε κατι απο εκει. Ο Νικος οπως εγραφε και ο ιδιος πριν το συμβαν, ειχε καποια προβληματα, και εβαζε συνεχως νεα ζωντανα και ψαρια αλλα και κοραλια. Γιατι να μην αρπαξε κατι απο εκει και να το αρπαξε απο την θαλασσα? Επισης σε αυτο το φορουμ γραφει ενα απο τα ελαχιστα παιδια στην χωρα μας, που εχει βαθυτερη γνωση κατεμε του ριφ, απο οτι τους περισσοτερους μας. και βαζει νερο απο την θαλασσα. Αν ο αλεξης σταματησει και μου αιτιολογησει τον λογο και πεισθω, ισως να ξεκινησω να αγοραζω αλατια, χωρις να δω καποιο προβλημα στο δικο μου ;)
Για σκιμμερ πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου. Θα σου λεγα ότι μπορεί να απορροφάει ο βράχος. Αλλά έχεις το dsb για αυτό. Τεσπα, θα δουλέψει αλλά σε βάθος χρόνου είδα να το γυρνάνε όλοι και σε σκιμμερ.Μιλας στον πληθυντικο, αλλα χωρις σκιμερ εεν λειτουργια ριφ γνωριζω ελαχιστα, και μονο ενας το γυρισε σε σκιμερ αλλα και προβιοτικη, ο Σταθης . Ξερεις καποιον αλλον? Εδώ είσαι να τους διαψεύσεις. Πχ. Με ανησυχεί η τριχοειδης σου. Ελπίζω να τελειώσει σύντομα και να πάρουν μπροστά όλα.Αν αναφερεσαι στην τριχοειδη στον καινουργιο βραχο, δεν με ανυσηχει καθολου, ειναι το χνουδι που βγαινει μετα την διατομικη . αν ειχα καποιο αλγοφαγο ψαρι ηδη δεν θα εβλεπες τιποτα, αλλα με προλαβε το δημοψηφισμα και δεν προλαβα να βαλω
Πάλι το dsb είναι και αυτό  παγίδα. Ωραία λύση είναι κουβαδες που σε κάποια χρόνια τους αφαιρεις/αντικαθιστας.  Επίσης αργεί να πάρει μπροστά.Κουβα σκεφτομουν να βαλω, αλλα ο μικρος τους ογκος ,max 20 λιτρα, και η ελειψη κυρτης μουφας, με οδηγησε στην λυση του ξεχωριστου ενυδρειου, οπου ανεβηκα και στα λιτρα που ηθελα, αλλα εβαλα και το ατς , και υπερχειληση ασφαλειας, και spray bar για καλυτερη κυκλοφορια, και μπορει πολυ ευκολα να βγει , οπως ενα κουβας. γενικα πολυ καλυτερη λυση απο τον κουβα, αλλα ειχε λιγο μεγαλυτερο κοστος

Αντωνη γενικα ενδοιασμους εχω και εγω , εχω καποια δεδομενα απο το μικρο, που με κανουν να πιστευω οτι ειναι ενας σωστος δρομος, αλλα επειδη ειναι ενας δρομος που ελαχιστοι ακολουθουν, εχω το νου μου, αλλα αυτο ειναι που μου αρεσει και ιδιαιτερα. Αν δεν ειχα το ξεσπασμα αλγης στο μικρο, που οφειλετε στην αυξηση των φοσφωρικων θα ειχα πολυ λιγοτερες αμφιβολιες. Κατεληξα οτι στο μικρο η αυξηση οφειλοταν στην πτωση της κυκλοφοριας, επειδη ειχα βαρεθει να βγαλω και να καθαρισω τον μοναδικο  κυκλοφορητη που ειχα για.....16 μηνες banghead

Αυτο που ποτε δεν καταλαβα ομως ειναι, πως μια τοσο μικρη απομακρυνση απο τις παραμετρους ( νιτρικα ειχα και εκει σχεδον 0, φοσφωρικα μου ξεφυγαν μολις στο 0.12 - 40 με χανα 732) , οδηγησε σε τετοιο αλγη, οταν ενυδρεια οπως το δικο σου ή και του φιλου TOYO που εγραψε πιο πριν ή και αυτο http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/155-tank-of-the-month , με πολυ περισσοτερο φοσφωρικα απο μενα, δεν εχετε οχι μονο αλγες αλλα και τρελα χρωμματα σε SPS. Ειλικρινα θα με ενδειεφερε πολυ η γνωμη σου και που το αποδιδεις.

Γαβριλε ευχαριστω πολυ
Συμφωνώ με τον toyo σχετικά με τις αλλαγές να είναι μεμονωμένες ώστε να ξέρεις τι επηρεάζουν. Βέβαια δεν είναι τόσο εύκολο στην πράξη λόγω των  πολλών παραμέτρων. Και γω πάντα τυχαίνει να βρίσκω λίγο χρόνο και τότε να πειράζω πολλά πράγματα στο ενυδρείο. Δυστυχώς.

Για τα φωσφορικά που με ρώτησες. Σκέψου η τιμή που γράφεις 0,1+ (πάντα με hanna ultra low) είναι το συνηθισμένο για μένα γι αυτό το ενυδρείο και συνήθως είμαι στα 5 νιτρικά. Μέσα σε όλο αυτό τον καιρό έχω δει διαφορά πράγματα στα χρώματα, αποτελέσματα στα κοραλια οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν ευθύνονται τόσο τα θρεπτικά.

Η αίσθηση που έχω είναι ότι αν καταφέρεις να ταιζεις φουλ και να τα εξαγεις στο φουλ έχεις κάνει την καλύτερη δουλειά. Έχει ένα ωραίο βίντεο στην φετινή macna που δείχνει και ενυδρεία με φουλ θρεπτικά (στα υψη) και είναι γεμάτα του σκασμου άκρο με χρώματα. Μια σημείωση, έχω κρατήσει στην άκρη του μυαλού μου ότι αν παίζουν με πολλά θρεπτικά χρειάζεται και αυξημένη τιμή kh, ουσιαστικά είναι πουσαρισμα κοράλλιων αλλά θες όλα τα υλικά διαθέσιμα για τα κοράλλια.
Αν δεις το βίντεο θέτει ωραία ερωτήματα χωρίς τελικά απάντηση φυσικά, αλλά αρκετή να μας βάλει σε σκέψεις.
Αυτό που κρίνω εγώ ότι έχει βάση είναι ότι η θάλασσα έχει μηδενικες τιμές ναι μεν λόγω διάλυσης στον όγκο νερού αλλά έχει διαθέσιμη πάντα τροφή για τα κοράλλια πράγμα που δεν συμβαίνει στα ενυδρεία μας. Γι αυτό και το παραπάνω σχόλιο για συνεχής τροφή με ταυτόχρονη εξαγωγή των υπολειμμάτων.
Αλλος παράγοντας είναι η σταθερότητα και η θεαματική ικανότητα των κοράλλιων να προσαρμοζονται. Άλλο είναι να πάρω μια άκρο από θάλασσα πεντακάθαρη (ή βρώμικη,  μίλα με Σταύρο για τιμές στο νερό της σακούλας που του στέλνουν από ορισμένες περιοχες) και να το βάλω στο ενυδρείο μου, θα καφετιασει ίσως με τη μία και άλλο από έναν χόμπιστα που θα ναι μαθημενη σε πόσες διακυμανσεις σε παραμέτρους. Γι αυτό και μερικά κοράλλια μας πάνε ή όχι. Αντίστοιχα σκέψου να πάρεις άκρο από ζεοβιτ ενυδρείο. Άστα.
Η θεωρία ισχύει, η ζωανξαθελη καθορίζει το χρώμα αλλά δεν τα πάει καλά με τις γρήγορες αλλαγές. Αντίθετα το κοραλι είναι πολύ καλό στο να προσαρμοζεται. Επίσης και ο βακτήριακος πληθυσμός παίζει μεγάλο ρόλο. Τα ενυδρεία μας τα έχουμε σχετικά αποστειρωσει σε σχέση με τη θάλασσα.
Τεσπα. Πάμε στα φωσφορικά. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μια ισορροπία στο ενυδρείο που φαίνεται από το πόσες στραβες επιτρέπουν πιο ώριμα ενυδρεία σε βάθος χρόνου. Πχ. Παλιότερα ενώ πήγαινα σε πιο χαμηλά φωσφορικά σαν δοκιμή μπορεί να είχα φιλμ στο τζάμι πιο γρήγορα από πριν. Χαλαγα αυτή την ισορροπία. Δεν είναι ακριβώς Redfield. Αν το ψάξεις οι αναλογίες έχουν λίγο αναθεωρηθει. Αλλά είναι η ισορροπία ενός ώριμου ενυδρείου. Γι αυτό και μεγάλη διαφορά ο "ζωντανος" βράχος με ότι κακό φέρνει βέβαια αυτό. Γι αυτό και θελει προσοχή όσοι παιζουν με βακτηριακες μεθόδους χωρίς να ψάχνουν ειδικά σε ενυδρεία που δεν έχουν βρει τις ισορροπίες τους. Θέλει υπομονή και σταδιακες αλλαγές. Σκεφτείτε ότι επηρεάζετε εκατομμύρια βακτήρια αυξάνοντας μειώνοντας τον πληθυσμό τους με κάθε "μεταβολη" σας, τα οποία επηρεάζουν την ζωανξαθελη και τόσα άλλα, πριν καν προλάβετε να μετρήσετε μειωμένα νιτρικά.
Ξεφύγω πάλι. Όπως είπα δίνω βάση  στην ισορροπία. Πιστεύω έχει τα καλύτερα αποτελέσματα. Τώρα δοκιμάζω και γω να ρίξω τα φωσφορικά αλλά θα σου πω τι έγινε όταν το καταφέρω και δω διαφορές. Αυτό που είχα σαν βάση με την μετακόμιση του ενυδρείου είναι ποτέ να μην αφήσω τα φωσφορικά και ας μην τα μετράω. Έτσι αλλάζω αντιφώσφορο ανά 2 εβδομάδες, ποσότητα τόση όση έβλεπα ότι δεν επηρεάζει τα κοράλλια. Αυτό γιατί δεν ήθελα να τραβάει ο βράχος ή ο αραγωνιτης. Ακούω παιδιά που λένε δεν έχω σκιμμερ, δεν έχω αντιφώσφορο, έχω μηδέν φωσφορικα σε νέα ενυδρεία. Σκέφτηκατε που πάνε? Στον βράχο σας και αραγωνιτη. Κάποια στιγμή θα ξαναρθουν με εκδίκηση. Ο μόνος τρόπος να δεις που βρίσκεσαι είναι να προσπαθήσεις να τα μειώσεις ώστε να αρχίσει να ξερναει ο βράχος και να δεις που βρίσκεσαι.
Άλγες τώρα. Προφανώς είναι και ο σπόρος. Από το μικρό τις έχω χάσει. Μπορεί να βοήθησαν και τα Led. Στον παλιό βράχο είχα σημεία με ελάχιστη τριχοειδη, κυρίως εκεί που δεν είχε κυκλοφορία. Η τα στεγνωσα τα κομμάτια, είτε στο σαμπ. Πάντως πια δεν έχω ίχνος. Μόνο λίγο  bubble έφτασε σε αυτό το ενυδρείο αλλά την κηνυγαγα. Πια εξαφανίστηκε. Αλλά πια είμαι πολύ υψηλά σε μαγνήσιο λόγω αλατιού.. Γκρρ.... Πιστεύω ότι υπάρχει. Κάποια στιγμή θα την ξαναδώ αλλά εδώ είμαι να τα πούμε.
Άλλο που μπορεί να παίζει σε σένα για την τριχοειδη είναι αυτό που έχει γράψει και ο Σάντα Μόνικα. Πάνω που μειώνονται τα φωσφορικά ξερναει ο βράχος και έχεις ένα τελευταίο μπαμ. Μακάρι να είναι αυτό γτ έχω ακούσει και το κακό σενάριο που ο άνθρωπος πήγε σκιμερλεςς  και γέμισε το ενυδρείο άλγη. Ίσως κακές επιλογές στο ats και μεγέθη. Προφανώς και η κυκλοφορία κάνει θαύματα αφού είναι η αναπνοή του βράχου και αποτρεπει να μένουν υπολείμματα.

Με αρέσει ο φυσικός τρόπος που πας γτ θα χεις νερό πλούσιο σε τροφή για τα κοράλλια. Αλλά ειμαι επιφυλακτικος. Συμφωνώ μαζί σου για τα φωσφορικά των τυποποιημενων τροφών και το ποσό καλύτερες είναι οι ζωντανές. Και εδώ σου βγάζω το καπέλο.

Για να έχουμε και μια βάση εγώ τώρα είμαι με υπέρ σκιμμερ για τα λίτρα μου, coralbox d700, pellets τα οποία αυξάνω πολύ σταδιακά, χαετο που πάει τέλεια με grow Led λάμπα (κάνει πολύ δουλειά ή χαετο και στα φωσφορικά με καλύτερη αναλογία θα έλεγα από άλλους τρόπους αλλά αργεί πολύ,  εκτός ίσως αν της δώσεις τόσο χώρο όπως εσυ) και ριακτορες αντιφώσφορο, άνθρακα, αλλαγή ανά 2 εβδομάδες. Νιτρικά 5, φωσφορικά 0,10.

Σορρυ για το μεγεθος του ποστ.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 12, 2015, 02:26:32 μμ »
φιλε toyo ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Ρουτινες και παρατηρησεις απο ενυδρειαρες ειναι παντα πολυ χρησιμες.

Γαβριλε ευχαριστω πολυ
Συμφωνώ με τον toyo σχετικά με τις αλλαγές να είναι μεμονωμένες ώστε να ξέρεις τι επηρεάζουν. Βέβαια δεν είναι τόσο εύκολο στην πράξη λόγω των  πολλών παραμέτρων. Και γω πάντα τυχαίνει να βρίσκω λίγο χρόνο και τότε να πειράζω πολλά πράγματα στο ενυδρείο. Δυστυχώς.

Για τα φωσφορικά που με ρώτησες. Σκέψου η τιμή που γράφεις 0,1+ (πάντα με hanna ultra low) είναι το συνηθισμένο για μένα γι αυτό το ενυδρείο και συνήθως είμαι στα 5 νιτρικά. Μέσα σε όλο αυτό τον καιρό έχω δει διαφορά πράγματα στα χρώματα, αποτελέσματα στα κοραλια οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν ευθύνονται τόσο τα θρεπτικά.

Η αίσθηση που έχω είναι ότι αν καταφέρεις να ταιζεις φουλ και να τα εξαγεις στο φουλ έχεις κάνει την καλύτερη δουλειά. Έχει ένα ωραίο βίντεο στην φετινή macna που δείχνει και ενυδρεία με φουλ θρεπτικά (στα υψη) και είναι γεμάτα του σκασμου άκρο με χρώματα. Μια σημείωση, έχω κρατήσει στην άκρη του μυαλού μου ότι αν παίζουν με πολλά θρεπτικά χρειάζεται και αυξημένη τιμή kh, ουσιαστικά είναι πουσαρισμα κοράλλιων αλλά θες όλα τα υλικά διαθέσιμα για τα κοράλλια.
Αν δεις το βίντεο θέτει ωραία ερωτήματα χωρίς τελικά απάντηση φυσικά, αλλά αρκετή να μας βάλει σε σκέψεις.
Αυτό που κρίνω εγώ ότι έχει βάση είναι ότι η θάλασσα έχει μηδενικες τιμές ναι μεν λόγω διάλυσης στον όγκο νερού αλλά έχει διαθέσιμη πάντα τροφή για τα κοράλλια πράγμα που δεν συμβαίνει στα ενυδρεία μας. Γι αυτό και το παραπάνω σχόλιο για συνεχής τροφή με ταυτόχρονη εξαγωγή των υπολειμμάτων.
Αλλος παράγοντας είναι η σταθερότητα και η θεαματική ικανότητα των κοράλλιων να προσαρμοζονται. Άλλο είναι να πάρω μια άκρο από θάλασσα πεντακάθαρη (ή βρώμικη,  μίλα με Σταύρο για τιμές στο νερό της σακούλας που του στέλνουν από ορισμένες περιοχες) και να το βάλω στο ενυδρείο μου, θα καφετιασει ίσως με τη μία και άλλο από έναν χόμπιστα που θα ναι μαθημενη σε πόσες διακυμανσεις σε παραμέτρους. Γι αυτό και μερικά κοράλλια μας πάνε ή όχι. Αντίστοιχα σκέψου να πάρεις άκρο από ζεοβιτ ενυδρείο. Άστα.
Η θεωρία ισχύει, η ζωανξαθελη καθορίζει το χρώμα αλλά δεν τα πάει καλά με τις γρήγορες αλλαγές. Αντίθετα το κοραλι είναι πολύ καλό στο να προσαρμοζεται. Επίσης και ο βακτήριακος πληθυσμός παίζει μεγάλο ρόλο. Τα ενυδρεία μας τα έχουμε σχετικά αποστειρωσει σε σχέση με τη θάλασσα.
Τεσπα. Πάμε στα φωσφορικά. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μια ισορροπία στο ενυδρείο που φαίνεται από το πόσες στραβες επιτρέπουν πιο ώριμα ενυδρεία σε βάθος χρόνου. Πχ. Παλιότερα ενώ πήγαινα σε πιο χαμηλά φωσφορικά σαν δοκιμή μπορεί να είχα φιλμ στο τζάμι πιο γρήγορα από πριν. Χαλαγα αυτή την ισορροπία. Δεν είναι ακριβώς Redfield. Αν το ψάξεις οι αναλογίες έχουν λίγο αναθεωρηθει. Αλλά είναι η ισορροπία ενός ώριμου ενυδρείου. Γι αυτό και μεγάλη διαφορά ο "ζωντανος" βράχος με ότι κακό φέρνει βέβαια αυτό. Γι αυτό και θελει προσοχή όσοι παιζουν με βακτηριακες μεθόδους χωρίς να ψάχνουν ειδικά σε ενυδρεία που δεν έχουν βρει τις ισορροπίες τους. Θέλει υπομονή και σταδιακες αλλαγές. Σκεφτείτε ότι επηρεάζετε εκατομμύρια βακτήρια αυξάνοντας μειώνοντας τον πληθυσμό τους με κάθε "μεταβολη" σας, τα οποία επηρεάζουν την ζωανξαθελη και τόσα άλλα, πριν καν προλάβετε να μετρήσετε μειωμένα νιτρικά.
Ξεφύγω πάλι. Όπως είπα δίνω βάση  στην ισορροπία. Πιστεύω έχει τα καλύτερα αποτελέσματα. Τώρα δοκιμάζω και γω να ρίξω τα φωσφορικά αλλά θα σου πω τι έγινε όταν το καταφέρω και δω διαφορές. Αυτό που είχα σαν βάση με την μετακόμιση του ενυδρείου είναι ποτέ να μην αφήσω τα φωσφορικά και ας μην τα μετράω. Έτσι αλλάζω αντιφώσφορο ανά 2 εβδομάδες, ποσότητα τόση όση έβλεπα ότι δεν επηρεάζει τα κοράλλια. Αυτό γιατί δεν ήθελα να τραβάει ο βράχος ή ο αραγωνιτης. Ακούω παιδιά που λένε δεν έχω σκιμμερ, δεν έχω αντιφώσφορο, έχω μηδέν φωσφορικα σε νέα ενυδρεία. Σκέφτηκατε που πάνε? Στον βράχο σας και αραγωνιτη. Κάποια στιγμή θα ξαναρθουν με εκδίκηση. Ο μόνος τρόπος να δεις που βρίσκεσαι είναι να προσπαθήσεις να τα μειώσεις ώστε να αρχίσει να ξερναει ο βράχος και να δεις που βρίσκεσαι.
Άλγες τώρα. Προφανώς είναι και ο σπόρος. Από το μικρό τις έχω χάσει. Μπορεί να βοήθησαν και τα Led. Στον παλιό βράχο είχα σημεία με ελάχιστη τριχοειδη, κυρίως εκεί που δεν είχε κυκλοφορία. Η τα στεγνωσα τα κομμάτια, είτε στο σαμπ. Πάντως πια δεν έχω ίχνος. Μόνο λίγο  bubble έφτασε σε αυτό το ενυδρείο αλλά την κηνυγαγα. Πια εξαφανίστηκε. Αλλά πια είμαι πολύ υψηλά σε μαγνήσιο λόγω αλατιού.. Γκρρ.... Πιστεύω ότι υπάρχει. Κάποια στιγμή θα την ξαναδώ αλλά εδώ είμαι να τα πούμε.
Άλλο που μπορεί να παίζει σε σένα για την τριχοειδη είναι αυτό που έχει γράψει και ο Σάντα Μόνικα. Πάνω που μειώνονται τα φωσφορικά ξερναει ο βράχος και έχεις ένα τελευταίο μπαμ. Μακάρι να είναι αυτό γτ έχω ακούσει και το κακό σενάριο που ο άνθρωπος πήγε σκιμερλεςς  και γέμισε το ενυδρείο άλγη. Ίσως κακές επιλογές στο ats και μεγέθη. Προφανώς και η κυκλοφορία κάνει θαύματα αφού είναι η αναπνοή του βράχου και αποτρεπει να μένουν υπολείμματα.

Με αρέσει ο φυσικός τρόπος που πας γτ θα χεις νερό πλούσιο σε τροφή για τα κοράλλια. Αλλά ειμαι επιφυλακτικος. Συμφωνώ μαζί σου για τα φωσφορικά των τυποποιημενων τροφών και το ποσό καλύτερες είναι οι ζωντανές. Και εδώ σου βγάζω το καπέλο.

Για να έχουμε και μια βάση εγώ τώρα είμαι με υπέρ σκιμμερ για τα λίτρα μου, coralbox d700, pellets τα οποία αυξάνω πολύ σταδιακά, χαετο που πάει τέλεια με grow Led λάμπα (κάνει πολύ δουλειά ή χαετο και στα φωσφορικά με καλύτερη αναλογία θα έλεγα από άλλους τρόπους αλλά αργεί πολύ,  εκτός ίσως αν της δώσεις τόσο χώρο όπως εσυ) και ριακτορες αντιφώσφορο, άνθρακα, αλλαγή ανά 2 εβδομάδες. Νιτρικά 5, φωσφορικά 0,10.

Αντωνη βλεποντας αρκετα ενυδρεια με φοσφωρικα περισσοτερα απο μενα αλλα ιχνος αλγης, καταλαβαινω οτι αυτο που γραφεις για τις ισσοροπιες σε ενα ενυδρειο στα θρεπτικα , σιγουρα ειναι ο λογος για το αν θα υπαρχει τριχοειδη ή οχι. Πιες ειναι αυτες οι τιμες στην αναλογια νιτρικων/φοσφωρικων , αν δεν οριζονται απο το Redfield ratio ?

επισης γιατι οπως εγραψα θελω να γεμισει το σσαμπ μου με χαετο αλλα αυτη ειναι στασιμη, η grow led λαμπα που γραφεις τι αναλογια σε κοκκινα -μπλε λεντ εχει? Εχει και αλλα χρωμματα λεντ? ποσα βατ σε ποσα λιτρα και με τι κυκλοφορια την εχεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2015, 02:28:03 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
skimmerless 850lt
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 12, 2015, 09:00:58 μμ »
φιλε toyo ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Ρουτινες και παρατηρησεις απο ενυδρειαρες ειναι παντα πολυ χρησιμες.

Γαβριλε ευχαριστω πολυ

Αντωνη βλεποντας αρκετα ενυδρεια με φοσφωρικα περισσοτερα απο μενα αλλα ιχνος αλγης, καταλαβαινω οτι αυτο που γραφεις για τις ισσοροπιες σε ενα ενυδρειο στα θρεπτικα , σιγουρα ειναι ο λογος για το αν θα υπαρχει τριχοειδη ή οχι. Πιες ειναι αυτες οι τιμες στην αναλογια νιτρικων/φοσφωρικων , αν δεν οριζονται απο το Redfield ratio ?

επισης γιατι οπως εγραψα θελω να γεμισει το σσαμπ μου με χαετο αλλα αυτη ειναι στασιμη, η grow led λαμπα που γραφεις τι αναλογια σε κοκκινα -μπλε λεντ εχει? Εχει και αλλα χρωμματα λεντ? ποσα βατ σε ποσα λιτρα και με τι κυκλοφορια την εχεις?
Έψαχνα να σου βρω αυτό με το Redfield. Ουσιαστικά μιλάμε για μια αναθεώρημενη αναλογία αλλά το είχα διαβάσει σε ξένο φόρουμ. Από αναζήτηση που έκανα βρήκα κάτι πολύ καλύτερο http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3434001/#!po=7.98319 . Δεν το διάβασα ακόμα αλλά από ένα ξεφυλλισμα φάνηκε ενδιαφέρον. Στις πρώτες παραγράφους είδα και μια αναφορα για την αναλογία.

Έχω λάμπα με Led 6red 3 blue.  Δοκίμασα και με κυκλοφοριτη στο σαμπ όπως έγραφε ο Μάριος και χωρίς αλλά δεν είδα διαφορά στην ανάπτυξη. Ίσως φταίει ότι είναι λίγο σποτ ο φωτιστικό και δεν διαχεεται. Θεωρώ ότι αν έχεις απλά και της δώσεις κυκλοφορία να γυρνάει σαν μπαλα συνέχεια είναι το καλύτερο. Ακόμα καλύτερα να κάνεις κάποιο φωτισμό στο τζάμι του σαμπ να γεμίζει με φως (έχουν βγει τέτοιες λύσεις στο εξωτερικο).

Έχω 24h φωτισμό και κάθε μία μέρα την γυρνάω ώστε να φωτίζεται το κάτω μέρος την επόμενη μέρα. Χειροκίνητη περιστροφή δηλαδή ανά ημέρα. Είναι μόνο με κυκλοφορία από το σαμπ.

Έβλεπα μια λύση με σωλήνα χοντρή pvc στο κέντρο λάμπα τ5 και χαετο μέσα. Η χαετο γεμίζει όλο το σωλήνα και τραβάει τα πάντα. Η θεωρία λέει ότι την ελέγχεις με το διοξείδιο που έχει το σύστημα σου. Γι αυτό και πολλοί βάλαν τον ριακτορα στην είσοδο του συστήματος. Το έχουν πατένταρει και με πολλά τέτοια στη σειρά κραταγαν μεγάλα ενυδρεία σκιμμερ λες.

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
skimmerless 850lt
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 12, 2015, 09:14:37 μμ »
Μετά δυσκολίας το βρήκα το τελευταίο που σου έγραψα , έτσι να παίρνεις ιδέες http://www.manhattanreefs.com/forum/pax-bellum-llc/157340-what-arid-how-does-work.html

Και ένα βίντεο από χρήστη του συστήματος και (beta tester) για 8 χρόνια!!!! Skimmerless
http://www.manhattanreefs.com/forum/pax-bellum-llc/167091-prattreef-powered-pax-bellum.html

Και το video από την macna
https://youtu.be/ZRIKW-9d2xI

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2015, 09:31:54 μμ από fmnstr »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 12, 2015, 11:39:52 μμ »
Αντωνη ευχαριστω πολυ για τα λινκ. Ειδικα αυτος οριακτορας με χαετο, πολυ ενδειαφερον, αλλα νομιζω οτι ειμαι καλυμμενος με το ατς. Θεωρω οτι ατς και χαετο κανουν την ιδια δουλεια, απλα το ατς το θεωρω πιο "γρηγορο" στην απομακρυνση θρεπτικων, συγκρητικα με την χαετο που μεγαλωμενουμε σε refugium. τωρα αυτος ο ριακτορας ισως ειναι πιο αποτελεσματικος και απο ατς αλλα πιο δυσκολος στην εφαρμογη του. Το βιντεο απο την Μακνα που ανεβασες ειναι και αυτο που αναφερομουν παραπανω. Περα απο τα πολυ ενδειαφεροντα που λεει , καπου υπαινισεται ξεκαθαρα , οτι το ατς ριχνει πολυ αποτελεσματικα τα νιτρικα αλλα οχι τα φοσφωρικα. Επισης ειναι ο λογος που δεν μπηκα στον κοπο να ριξω νιτρικα με σκευασμα στο ενυδρειο, οπως προτεινει στο λινκ με τον ριακτορα χαετο. Το τελευταιο γιατι αν σε εμενα που εχω 0 νιτρικα, λειτουργουν ανασταλτικα στο να βγαζει περισσοτερα φοσφωρικα η χαετο και το ατς, στον ανθρωπο αυτον στο βιντεο της μακνα,  το ατς του μειωσε δραστικα τα νιτρικα αλλα οχι τα φοσφωρικα.....και σε αυτον τα νιτρικα δεν εφτασαν ποτε 0, στα 50 απο τα 100 τα εριξε αν θυμαμαι καλα, χωρις να μειωσει αντιστοιχα τα φοσφωρικα! Γι αυτο κατεληξα οτι για τα φοσφωρικα,αντιφοσφωρος σε ριακτορα ειναι η μονη λυση.

Τωρα για την χαετο και εγω αν και στο μικρο ειχα λευκα ψυχρα λεντ και μεγαλωνε, στο μεγαλο με ψυχρα λευκα δεν επαιρνε μπρος, γι αυτο εφτιαξατο 20βατο φωτιστικο με ψυκτρα περισευμα που ειχα, και 6 κοκκινα και 2 μπλε λεντ. αλλα παλι δεν ειδα προκοπη, γιατι με το diy αναπτυσεται τριχοειδης γυρω απο την μπαλα  της χαετο και ετσι σκιαζεται. εχει πολυ ροη απο την επιστροφη κοντα στα 4000λτ/ωρα σε 100λιτρα χωρο και εχω βαλει και το φιλτρο που εχω τον ανθρακα 500λ/Η να την χτυπαει. Αν βαλω και εναν ακομη κυκλοφορητη να την χτυπαει φοβαμαι οτι θα την σκεπαζει πιο γρηγορα η τριχοειδης, που αγαπαει πολυ την κυκλοφορια quest?

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 13, 2015, 04:47:03 μμ »
να γραψω κατι και για το DIY φωτιστικο. Ηταν λειτουργικο με 300Ε αλλα αγορασα και τον κοντρολερ storm corallux με αλλα 60Ε για να μπορω να προσομοιωνω ανατολη-δυση, κυκλο φεγγαριου, συννεφιες αλλα και αστραπες.

Επελεξα λεντ γιατι μπορουσα να το φτιαξω μονος μου =>οικονομια αρχικης κατασκευης, αλλα και για οικονομια χρησης συγκρητικα με Τ5 και μεταλ χαλιντ. Αν ημουν σιγουρος για τα BIN των λεντ,θα το εκανα 135βατ αντι για 180βατ με 80 αρηδες φακους. Επιλεχθηκε η συγκεκριμενη κατασκευη για να ξεπερασω καποια απο τα μειονεκτηματα των λεντ, που ειναι το disco effect, δηλ η μη καλη μιξη των χρωμματων, κα οι σκιασεις . Με 8*20βατ multichip  πετυχα πολυ καλη καλυψη σε ολο το ενυδρειο με ελαχιστες σκιες, και εξαιτιας των multichip δεν εχω καθολου disco effect, παρολο τις 60 μοιρες φακους που εβαλα για να εχω διησδηση του φωτος σε βαθος και να μην εχω απωλειες του εκτως ενυδρειου.

Ακολουθησα την λογικη της orphek, να παρω το μπλε χρησιμοποιοντας πολλων κελβιν λευκα και ελαχιστα μπλε. Ενω για να εχω και υψηλο CRI προστεθηκαν κοκκινα στα630 και 640 νμ που εινια και χρησιμο στα κοραλια.Το φασμα που θελουν τα κοραλια , πιστευω οπως φαινεται στο spectrumgraph , το καλυψα οσο γινετε καλυτερα, με πολυ γεματη την περιοχη 400-500νμ, και με ενα μικροπικ στα 630-640νμ, και μηδεnικες σχεδον τιμες στα 500-600νμ που ειναι αχρηστα στα κοραλια. Ετσι  το PAR (photosynthetic available radiation ) μεταφραζετε σε πολυ υψηλο PUR (photosynthetic usuable radiation).

Τωρα το ζητουμενο ηταν να αρεσει και στα ματια μου. στο πρωτο 20βατο που ειχα φτιαξει για το νανο, αν και ακολουθησα τον συνδυασμο που χρησιμοποιει η opkek sto DIF100 , den moy eixe aresei poly optika giati μωβιζε αρκετα.

Ετσι αντι για 12*18000k, 2*410nm, 2*430nm, 2*450nm, 1*595nm, 1*630nm, επελεξα 9*18000,3*450,2*490,1*630,1*640,1*400,1*410,2*420. Aν και εβαλα 3 λιγοτερα λευκα, ειναι πολυ πιο φωτεινο, αναδεικνυει πολλα περισσοτερα χρωμματα, και δεν μωβιζει καθολου οπως το προηγουμενο. Ολη την διαφορα πιστευω την εκαναν τα 490νμ, και οτι τοποθετησα τα κοκκινα αναμεσα στα 490 & 450 με αποτελεσμα να παιρνω καγι απο ocean white. Δεν εβαλα επισης 430νμ γιατι μωβιζουν αρκετα και  660 γιατι αν και κανει πικ η φωτοσυνθεση των κοραλιων, διαβασα οτι ισως να μην βοηθαει, και προσεξα οτι τα φασματογραφηματα Τ5 και metal halide, εχουν πικ στο 630-640....οποτε τιςαντεγραψα. Φωτο απο την δοκιμη στο νανο που εκανα απο τα πρωτα 2 που ειχα παρει δοκιμαστικα

1 LED

2 LED

η φωτογραφικη
ειχε ιδιες ρυθμισεις αλλα το λεντ 1 ειναι με 60αρι φακο 36εκ απο νερο , το 2 λεντ χωρις φακο 6εκ απο νερο. ειναι μεν πιο φωτεινο το 2 οχι οσο στη φωτο ομως, αυτο που μου ειχε αρεσει , ηταν το χρωμμα απο τους πολυποδες της στυλοφορα, η μεγαλυτερη διακριση της διχρωμιας στις ακαν, και το καλυτερο εντονοτερο χρωμα στη φαβια, μπλε ζοα. Οποτε εγιναν παραγγελια με παρομοιες αναλογιες και των υπολοιπων 6. αν ηταν πολυ μπλε για τα γουστα μου θα πηγαινα ενναλακτικα σε
9*18000,1*450,2*470,2*490,1*630,1*640,1*400,1*410,2*420

στο κεντρο καθε μιας απο τις 4 ψυκτρες , εχω βαλει 5βατ multichip, με  1*400,1*420,1*430,1*450,
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2015, 04:51:14 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Sharm El Sheikh
skimmerless 850lt
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 20, 2015, 11:10:49 πμ »
Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται τα ενδιαφέροντα θεματα να ειναι παντα σε παρουσιάσεις ενυδρειων. Ωραια η κατασκευη σου Γρήγορη, εχεις ενα ενυδρειο με πολυ μελλον.  clapp

Να πω και εγω την γνωμη μου, ο ζωντανός βραχος σου ειναι σχετικα λίγος και πιθανότατα θα εχεις θεματα μεχρι να στρώσει, θα ηθελα να ξερω πως εκανες τις επιλογες χρωμάτων στα 20w LEDs. Αναφέρομαι τι ακριβως στησιμο ειχαν καθε ενα απο τα 20w και πως τα μοιράσες.

Τωρα το θεμα του θαλλασινου νερου παλι ειναι ενα θεμα που εχει χιλιοσυζητηθει και σέβομαι την οποια επιλογη γιατι ειναι προσωπική. Απο και και περα εχω δει ενυδρεια άριστα με το οποιο αλατι οποτε δεν μου λεει κατι η διαφορα. Αυτο ομως που μετραει, ειναι οτι εχω δει ενυδρεια να παθαίνουν ζημια με μεσογειακές αλγες αλλα και παράσιτα.

Οι αλγες π.χ. οι οποιες σε χαμηλές θερμοκρασιες απλα υπαρχουν και ειναι διαχειρησιμες, σε θερμοκρασιες τροπικού απλα ξεφεύγουν απο καθε έλεγχο σε ελάχιστες ημερες χωρις να μπορεις να κανεις πολλα.  Και ειναι κατι που το εχω δει με τα ματια μου να συμβαινει, οχι συχνά αλλα οχι και τοσο σπάνια.

Να πω και την ταπεινή μου γνωμη για καποια αλλα πραγματα που υποθηκαν και τα βρηκα ενδιαφερωντα. Η αλγη, η οποια αλγη, ειτε τριχωειδης ειτε μακροαλγη ετσι οπως δουλευει το ενυδρειο μας θα τραβαει τα νιτρικα αλλα θα περισσεύουν καπως τα φωσφωρικα. Οπώς εχω πει πολλες φορες ο αντιφωσφωρος ειναι must για αυτο το σκοπο, αλλα μπορεις αν εισαι μερακλής να προσθέτεις νιτρικα σε σωστη αναλογια και εχεις λύσει το οποιο θεμα σου.

Ενας απο τους λογους που τα skimmerelss ενυδρεια εχουν αναλογικά περισοτερα φωσφωρικα απο τα συστηματα με σκιμμερ, ειναι οτι το σκιμμερ (ειδικα σε ποιο wet στησιμο), βγαζει πολλα οργανικα φωσφωρικα τα οποια αν δεν βγουν γινονται ανόργανα φωσφωρικα και επιβαρύνουν το ενυδρειο. Ενα ενυδρειο με ενα σωστο σκιμμερ σε καπως wet στυλ εχει τεραστια διαφορα σε εξαγωγη φωσφωρικων απο ενα που ειναι σε "στεγνή" φάση. Οποίος κανει αυτο το τεστ στο ενυδρειο του θα εκπλαγεί με τη διαφορα.

Τωρα με το θεμα του chaeto reactor που Αντώνη εβαλες στα links. Ειναι μια πολυ ενδιαφερων κατασκευη, απο τη στιγμη που γύρισα ξανα στο χομπι σχεδίαζα κατι τετοιο, αν και για να δουλεψει η chaeto σωστα υπαρχουν και ποιο απλοί τρόποι. Παρόλα αυτα πριν απο 3 μηνες πηρα την αποφαση να φτιάξω εναν και τον εχω υπο δοκιμή εδω και καιρο στο ενυδρειο μου.

Οντως αποδοτικός, δυνατός αλλα οχι πρακτικός. Επειδη εχω chaeto σε 3 ξεχωριστα σημεια στο ενυδρειο με εντελως διαφορετικά στησίματα (για να μπορω να δειξω πρακτικά σε καποιον οτι δουλευει με διαφορετικούς τρόπους και τι ακριβως διαφορα εχει με ροη/χωρις ροη/led μπλε κόκκινα/led diy/απλη οικονομίας/led απλα κτλ) ισως να μην ειναι και ο καλυτερος τρόπος με reactor αλλα σε λίγους μηνες θα εχει δειξει. Ο συγκεκριμένος εχει 60 ποντους υψος οφελιμο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2015, 11:29:32 πμ από Discοs »
"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες."  Μαρκ Τουαιην

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 20, 2015, 04:53:15 μμ »

Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται τα ενδιαφέροντα θεματα να ειναι παντα σε παρουσιάσεις ενυδρειων. Ωραια η κατασκευη σου Γρήγορη, εχεις ενα ενυδρειο με πολυ μελλον.  clapp

Να πω και εγω την γνωμη μου, ο ζωντανός βραχος σου ειναι σχετικα λίγος και πιθανότατα θα εχεις θεματα μεχρι να στρώσει, θα ηθελα να ξερω πως εκανες τις επιλογες χρωμάτων στα 20w LEDs. Αναφέρομαι τι ακριβως στησιμο ειχαν καθε ενα απο τα 20w και πως τα μοιράσες.

Τωρα το θεμα του θαλλασινου νερου παλι ειναι ενα θεμα που εχει χιλιοσυζητηθει και σέβομαι την οποια επιλογη γιατι ειναι προσωπική. Απο και και περα εχω δει ενυδρεια άριστα με το οποιο αλατι οποτε δεν μου λεει κατι η διαφορα. Αυτο ομως που μετραει, ειναι οτι εχω δει ενυδρεια να παθαίνουν ζημια με μεσογειακές αλγες αλλα και παράσιτα.

Οι αλγες π.χ. οι οποιες σε χαμηλές θερμοκρασιες απλα υπαρχουν και ειναι διαχειρησιμες, σε θερμοκρασιες τροπικού απλα ξεφεύγουν απο καθε έλεγχο σε ελάχιστες ημερες χωρις να μπορεις να κανεις πολλα.  Και ειναι κατι που το εχω δει με τα ματια μου να συμβαινει, οχι συχνά αλλα οχι και τοσο σπάνια.

Να πω και την ταπεινή μου γνωμη για καποια αλλα πραγματα που υποθηκαν και τα βρηκα ενδιαφερωντα. Η αλγη, η οποια αλγη, ειτε τριχωειδης ειτε μακροαλγη ετσι οπως δουλευει το ενυδρειο μας θα τραβαει τα νιτρικα αλλα θα περισσεύουν καπως τα φωσφωρικα. Οπώς εχω πει πολλες φορες ο αντιφωσφωρος ειναι must για αυτο το σκοπο, αλλα μπορεις αν εισαι μερακλής να προσθέτεις νιτρικα σε σωστη αναλογια και εχεις λύσει το οποιο θεμα σου.

Ενας απο τους λογους που τα skimmerelss ενυδρεια εχουν αναλογικά περισοτερα φωσφωρικα απο τα συστηματα με σκιμμερ, ειναι οτι το σκιμμερ (ειδικα σε ποιο wet στησιμο), βγαζει πολλα οργανικα φωσφωρικα τα οποια αν δεν βγουν γινονται ανόργανα φωσφωρικα και επιβαρύνουν το ενυδρειο. Ενα ενυδρειο με ενα σωστο σκιμμερ σε καπως wet στυλ εχει τεραστια διαφορα σε εξαγωγη φωσφωρικων απο ενα που ειναι σε "στεγνή" φάση. Οποίος κανει αυτο το τεστ στο ενυδρειο του θα εκπλαγεί με τη διαφορα.

Τωρα με το θεμα του chaeto reactor που Αντώνη εβαλες στα links. Ειναι μια πολυ ενδιαφερων κατασκευη, απο τη στιγμη που γύρισα ξανα στο χομπι σχεδίαζα κατι τετοιο, αν και για να δουλεψει η chaeto σωστα υπαρχουν και ποιο απλοί τρόποι. Παρόλα αυτα πριν απο 3 μηνες πηρα την αποφαση να φτιάξω εναν και τον εχω υπο δοκιμή εδω και καιρο στο ενυδρειο μου.

Οντως αποδοτικός, δυνατός αλλα οχι πρακτικός. Επειδη εχω chaeto σε 3 ξεχωριστα σημεια στο ενυδρειο με εντελως διαφορετικά στησίματα (για να μπορω να δειξω πρακτικά σε καποιον οτι δουλευει με διαφορετικούς τρόπους και τι ακριβως διαφορα εχει με ροη/χωρις ροη/led μπλε κόκκινα/led diy/απλη οικονομίας/led απλα κτλ) ισως να μην ειναι και ο καλυτερος τρόπος με reactor αλλα σε λίγους μηνες θα εχει δειξει. Ο συγκεκριμένος εχει 60 ποντους υψος οφελιμο

Μαριε σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

2 ποστ πριν εγραψα αναλυτικα για την κατασκευη του φωτιστικου πως κατεληξα σε αυτην και τις αναλογιες των λεντ. Δεν καταλαβα τι ακριβως θες να γραψω παραπανω. Την διαταξη των χρωμματων σε καθε 20βατο;

Οσο αφορα το θαλασσινο νερο ποτε δεν εγραψα οτι χωρις αυτο δεν μπορει γινει πανεμορφο καποιο ριφ. Απλα απο την εμπειρια που απεκτησα απο το νανο, σε συνδυασμο με την εμπειρια απο την δουλεια μου, που καθε χρονο καταγραφονται νεοι-μεταφερομενοι εχθροι και  ασθενειες φυτων, καταληγω οτι αν υπηρχαν τοσο πολλα παρασιτα για τα κοραλια στην μεσογειο αυτα θα ειχαν μεταφερθει προ πολλου μεσω της διορυγας του Σουεζ στην ερυθρα, κατι που δεν συνεβει τα τελευταια 150χρονια. Αρα 'η δεν υπαρχουν καθολου παρασιτα στην μεσογειο'η αν υπαρχουν ειναι απειροελαχιστα, ωστε στατιστικα για καποιον που δεν αφαρμοζει καραντινα, δεν υπαρχει λογος να φοβαται την θαλασσα!

Νιτρικα ημουν ετοιμος να προσθεσω και εγω στο ενυδρειο, αλλα βλεποντας το παραπανω βιντεο της μακνα, κατεληξα οτι μαλλον δεν ειναι σωστο. Ο ανθρωπος αυτος με ατς καταφερε να μειωσει τα νιτρικα απο100 σε 50 αν θυμαμαι καλα, αλλα φοσφωρικα οχι, χωρις να υπαρχει ελειψη νιτρικων στο ενυδρειο του που να φρεναρει την αλγη.......

Τωρα οσο αφορα τ0 σκιμερλες και τα φοσφωρικα, εγω δεν νομiζω να παιζει τοσο μεγαλο ρολο....το σκιμερ δεν αφαιρει συγκεκριμενα οργανικο φοσφωρο αλλα οργανικα γενικα. Στα τελευταια ο φοσφωρος θα υπαρχει σε αναλογια με τα νιτρικα , λογικα οπως στο ρεντφιελντ ρατιο. Αρα γιατι να αφαιρει το σκιμερ περισσοτερα φοσφωρικα απο οτι οι αλγες; και γιατι ακομα περισσοτερο, να αφαιρει περισσοτερα φοσφωρικα σε wet apo oti she dry mode?

Επειδη δεν μπορω να ξεκινησω την χαετο να αναπτυσεται γοργα, και τις εχω φυλαξει πολυ χωρο, ειλικρινα θα ηθελα να ξερω τα συμπερασματα σου οσο αφορα κυκλοφορια και φωτισμο. Την ειχα με ψυχρο φως λεντ, οπως στο νανο οπου αναπτυσονταν, αλλα δεν επαιρνε μπρος. Εβαλα dιy 8 κοκκινα 2 μπλε παλι τιποτα. Κυκλοφορια εχω πολυ θεωρω, αλλα στο τελος μαλλον θα βαλω εναν ακομη τυνζε 6015 που πλεον περισευει. Αλλα ισως τελικα αν μην παιρνει μπρος λογω ειδη πολυ χαμηλων θρεπτικων.

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
skimmerless 850lt
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 20, 2015, 05:47:29 μμ »

Respect Μάριε για τον chaeto Reactor. Γιατί λες ότι δεν είναι πρακτικος? Κάθε πόσες μέρες γεμίζει και τον αδειάζεις? Θεωρεις ότι θα μπορουσε να κρατήσει ένα ενυδρείο? Η θεωρία λέει ότι οξυγονωνει φυσικά το νερό άρα θα μπορούσε να αντικαταστησει ένα σκιμμερ. Επίσης επειδή δεν έρχεται σε επαφή με το διοξείδιο του δωματίου καταναλώνει ακριβώς αυτό που παράγουν τα ζωντανά λειτουργώντας σαν πνευμονας του ενυδρείου.
Ανυπομονώ για τα αποτελέσματα του πειράματος σου με την χαετο. Είμαι σίγουρος ότι θα ναι εξίσου καλό με το άρθρο που είχες γράψει παλαιότερα για την χρήση της.

Εκτός από νιτρικά,  φωσφορικά θεωρείς ότι η μακροαλγη μπορεί να περιορίζεται στην ανάπτυξη της και από άλλα στοιχεία του νερού μας όπως διαβάζω κατά καιρούς?

Επειδή στα βγάζουμε με το τσιγγελι, τι άλλα πειράματα "τρεχουν"  στο ενυδρείο σου?

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 20, 2015, 06:58:47 μμ »
Να συμπληρωσω κατι που εγραψα για τα φοσσωρικα παραπανω και μαλλον δεν ισχυει....προφανως αν η αναλογια του ρεντφιελντ ισχυε παντου δεν θα χρειαζομουν αντιφοσφωρο! Προφανως το κλασμα φοσφωρικα/νιτρικα  που προσθετω με τις τροφες , ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που αφαιρω με τις αλγες, γι αυτο και χρειαζομαι αντιφοσφωρο. Γιατι ομως αυτο το κλασμα στη βρωμα του σκιμερ να ειναι μεγαλυτερο απο οτι στις αλγες και ακομη περισσοτερο γιατι να ειναι μεγαλυτερο στην υγρη βρωμα , απο οτι στην στεγνη βρωμα του σκιμερ
Που εγραψες παραπανω Μαριε; ειναι απλες εμπειρικες παρατηρησεις σου 'η το βασιζεις καπου αλλου;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2015, 07:00:06 μμ από gregkn73 »