ΑποστολέαςΘέμα: Το επομενο βημα...  (Αναγνώστηκε 10228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« στις: Ιούνιος 25, 2015, 07:04:41 μμ »
 ^-^
Εχοντας για παρακαταθηκη μου αυτο
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=NmZjTkri3s0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=NmZjTkri3s0</a>
προχωρω στο επομενο ενυδρειακο μου βημα  :)

Το νεο μου ενυδρειο θα εχεις τις διαστασεις (1,20χ0,70χ0,60).

Σημερα λοιπον παραγγελθηκαν τα τζαμια και η βαση για αρχη.Μπορει και αυριο να τα εχω στο σπιτι  :).Τελικως καταληξα σε 12αρια τζαμια και με δυπλο 12αρι πατο.Τα περιμετρικα τζαμια θα ειναι extra clear και το νεο ενυδρειο θα γινει Rimless.Η υπερχειληση θα γινει με εξωτερικο μπαλκονι και βασιζομενη στην μεθοδο herbie 2xΦ40 μιας και οι τρυπες στην πλατη του ενυδρειου ειναι κατι που προσωπικα εμενα δεν μου αρεσει.Η επιστροφη θα γινεται παλι μεσα απο το μπαλκονι με σωληνα Φ32.Οσον αφορα τον φωτισμο του ενυδρειου βασανιζομαι...μιας και δουλευω πολυ στο μυαλο μου και την επιλογη του υβριδιου με τρεις Τ5 και led...Δεν ξερω ακομα μιας και απο τα led εχω μινει πολυ ευχαριστημενος τοσα χρονια,αλλα η προκληση μιας και ποτε δεν ειχα αυτου του ειδους φωτισμο ειναι μεγαλη...Αλλαγη θα κανω και στο υποστρωμα μιας και λεω μαλλον να παω σε πολυ ψιλο και λευκο...Οσο για βοηθεια θα εχω μαζι μου τον αδερφο μου τον Ακη(akis.sag) στις κολλησεις  στο ντυσημο του ενυδρειου και και και και ... :-* Μετα ολο το υπολοιπο θελω να το απολαυσω μονος μου μιας και εχω πολλα χρονια να το ζησω και θα το κανω μοναχικα...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2015, 07:06:41 μμ από clooyn »

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 25, 2015, 07:19:01 μμ »
Καλή αρχή Στάθη!  thubsup
Είμαι σίγουρος ότι θα είναι απίστευτο και αυτό σαν το άλλο!  :-*

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 25, 2015, 07:31:40 μμ »
Καλή αρχή Στάθη!  thubsup
Είμαι σίγουρος ότι θα είναι απίστευτο και αυτό σαν το άλλο!  :-*

Σε ευχαριστω Γαυριλε να εισαι καλα φιλε  :-*

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200 125,120,90,54,25
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 25, 2015, 08:04:51 μμ »
  Η εμπειρια που εχεις θα ειναι το μεγαλο σου οπλο κι εδω. Σιγουρα θα μας πεταξεις τα ματια εξω παλι  :-\
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 25, 2015, 08:18:50 μμ »
  Η εμπειρια που εχεις θα ειναι το μεγαλο σου οπλο κι εδω. Σιγουρα θα μας πεταξεις τα ματια εξω παλι  :-\

Eυχαριστω Μιχαλη  ^-^
ΥΓ Η βαση ειναι ετοιμη τελικα απο σημερα μαθαινω και αυριο μονιαρεται...Ωχ αγχώθηκα τωρα ο εμπειρος... :D :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2015, 08:19:27 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 25, 2015, 08:59:03 μμ »
Πιο γρήγορος και απο την σκιά του.
πολύ ωραία νέα φιλαράκι.
Βάλε πράμα.Μαζί σου και για την υπερχείλιση και για το υβριδικό με τα λέντ και Τ5.
Τώρα θα βάλεις 100% καινούργια led ή θα χρησιμοποιήσεις αυτά τα 100άδες που έχεις?
αν βάλεις καινούργια καιρός είναι νομίζω να παίξεις με 50w υβριδικά σύμφωνα με το αρθράκι του http://www.nano-reef.com/topic/352618-led-colors-and-what-they-are-used-for/
και να βάλεις 3 ή και 4 Χ50w κεντρικά σε συνδυασμό με 4 Τ5 στις άκρες και να τα γεμίσεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου(δλδ να ανάβεις 3 ή και 2 λάμπες).Πιστεύω οτι θα είσαι καλυμμένος από όλες τις απόψεις.
Το σάμπ στο μπαλόνι πάλι?Θα παίξεις Β/Ρ η θα κάνεις το βήμα επιτέλους σε ΖΕΟ?
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Συνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 25, 2015, 09:14:11 μμ »
Καλη αρχη Σταθη ειμαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.Αν θες την γνωμη θα σου ελεγα υβριδικο. ;)

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 25, 2015, 09:19:53 μμ »
Σταθη θα εχουμε σχεδον ιδια ενυδρεια:-)))))) 132*72*60 το δικο  μου, ριμλεςς, με 12αρι διπλο πατο, εξωτερικο μπαλκονι και Herbie!!!!  Το εξωτερικο μπαλκονι καντο βαθυ ,ωστε πανω απο την κατεβασια που δουλευει σιφωνι, να εχεις 15εκ στηλη νερου τουλαχιστον. Καλη αρχη και να την απολαυσεις σου ευχομαι οσο δεν παει..... Ειμαι σιγουρος οτι θα δουμε τρελες ομορφιες.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 25, 2015, 09:38:48 μμ »
Πιο γρήγορος και απο την σκιά του.
πολύ ωραία νέα φιλαράκι.
Βάλε πράμα.Μαζί σου και για την υπερχείλιση και για το υβριδικό με τα λέντ και Τ5.
Τώρα θα βάλεις 100% καινούργια led ή θα χρησιμοποιήσεις αυτά τα 100άδες που έχεις?
αν βάλεις καινούργια καιρός είναι νομίζω να παίξεις με 50w υβριδικά σύμφωνα με το αρθράκι του http://www.nano-reef.com/topic/352618-led-colors-and-what-they-are-used-for/
και να βάλεις 3 ή και 4 Χ50w κεντρικά σε συνδυασμό με 4 Τ5 στις άκρες και να τα γεμίσεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου(δλδ να ανάβεις 3 ή και 2 λάμπες).Πιστεύω οτι θα είσαι καλυμμένος από όλες τις απόψεις.
Το σάμπ στο μπαλόνι πάλι?Θα παίξεις Β/Ρ η θα κάνεις το βήμα επιτέλους σε ΖΕΟ?

Ευχαριστω Αλεξ τιτανομεγιστε  :-*.Οχι θα χρησιμοποιησω απο αυτα τα led που εχω κανοντα ξεκαθαρισμα...Θα κρατησω ολα τα χρωματιστα και στην θεση των λευκων θα βαλω τρεις Τ5 39αρες.Μακαρι να μπορουσα να δοκιμασω και τα 50wατα αλλα στερεψαμε οικονομικος :)...Το σαμπ θα παει κατω απο την βαση και θα ειναι πιο συμμαζεμένο.Εξω θα εχω μονο το τσιλερ.Θα συνεχισω με τα BP μιας και τα θεωρω πολυ αξιοπιστη λυση στον ελεγχο των θρεπτικων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2015, 09:50:02 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 25, 2015, 09:40:59 μμ »
Καλη αρχη Σταθη ειμαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.Αν θες την γνωμη θα σου ελεγα υβριδικο. ;)

Εεεε αφου το λες και εσυ Νικο νομιζω πως θα το κανω...  :) Ευχαριστω φιλε μου  :-*

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 25, 2015, 09:48:38 μμ »
Σταθη θα εχουμε σχεδον ιδια ενυδρεια:-)))))) 132*72*60 το δικο  μου, ριμλεςς, με 12αρι διπλο πατο, εξωτερικο μπαλκονι και Herbie!!!!  Το εξωτερικο μπαλκονι καντο βαθυ ,ωστε πανω απο την κατεβασια που δουλευει σιφωνι, να εχεις 15εκ στηλη νερου τουλαχιστον. Καλη αρχη και να την απολαυσεις σου ευχομαι οσο δεν παει..... Ειμαι σιγουρος οτι θα δουμε τρελες ομορφιες.

Ευχαριστω Γρηγορη.Το βαθος θα ειναι 30cm.Οσο για το Herbie εβαλες και εσυ το χερακι σου αφου πρειν το μυνημα σου ειμουν ετοιμος για durso που ειναι της ιδιας φιλοσοφιας.Και εσυ με Φ40 κατεβαζεις το νερο; :-*   

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2015, 10:10:48 μμ »
Καλη αρχη Σταθη. Και μπολικες φωτογραφιες.!!!

Θα φτιαξεις το μπαλκονι μεσα στο ενυδρειο ή εξω στην πλατη?  Να υποθεσω οτι θα ειναι μικρο και οχι ολοκληρο πυργο ε?
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 25, 2015, 10:10:56 μμ »

Ευχαριστω Γρηγορη.Το βαθος θα ειναι 30cm.Οσο για το Herbie εβαλες και εσυ το χερακι σου αφου πρειν το μυνημα σου ειμουν ετοιμος για durso που ειναι της ιδιας φιλοσοφιας.Και εσυ με Φ40 κατεβαζεις το νερο; :-*
Χαιρομαι που σου εδωσα ιδεα, και εγω το εξωτερικο μπαλκονι 30εκ υψος το εχω, ειναι πραγματικα αθορυβη η υπερχειληση και αν βαλεις και καλυμματα στο σιφωνι αλλα και στην ασφαλειας που ρυθμιζει την σταθμη στο μπαλκονι , ειναι και 100% ασφαλης. Εγω εχω 2*32 κατεβασιες σιφωνι και αλλες τοσες ασφαλειας....ηθελα να τροφοδοτω ξεωριστα χωρις να χρειαστω να διακλαδισω , RDSB &SUMP.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2015, 10:14:49 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2015, 10:17:49 μμ »

Χαιρομαι που σου εδωσα ιδεα, και εγω το εξωτερικο μπαλκονι 30εκ υψος το εχω, ειναι πραγματικα αθορυβη η υπερχειληση και αν βαλεις και καλυμματα στο σιφωνι αλλα και στην ασφαλειας που ρυθμιζει την σταθμη στο μπαλκονι , ειναι και 100% ασφαλης. Εγω εχω 2*32 κατεβασιες σιφωνι και αλλες τοσες ασφαλειας....ηθελα να τροφοδοτω ξεωριστα χωρις να χρειαστω να διακλαδισω , RDSB &SUMP.

Καλυμματα ποια εννωεις;Αυτα τα μαυρα που ντυνουν τις σωληνες για το κρυο; :)

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2015, 10:22:13 μμ »

Καλυμματα ποια εννωεις;Αυτα τα μαυρα που ντυνουν τις σωληνες για το κρυο; :)
Οχι ρε φιλε αυτα που βαζουν για τα σαλιγγαρια. Αν και θα βαλεις χτενι για το εξωτερικο μπαλκονι λογικα, να ξερεις οτι σαλλιγγαρια περνανε εκει οπως και ψαρια( πηδηξε ενα ρασακι σε εμενα προσφατα κυνηγοντας ενα αλλο και λογω μεγεθους μπαλκονιου, το αφησα εκει για να ηρεμισει), γι αυτο καλυψε και τις υπερχειλησεις για να εισαι σιγουορος.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 25, 2015, 10:28:50 μμ »

Θα φτιαξεις το μπαλκονι μεσα στο ενυδρειο ή εξω στην πλατη?  Να υποθεσω οτι θα ειναι μικρο και οχι ολοκληρο πυργο ε?

Γιωργο θα κοπει το πλαινο τζαμι σε π πεντε ποντους (αυτο που θα κοιταει στην κολωνα)και εξωτερικα θα γινει ενα μπαλκoνι oπου και θα βγαζω τους ενυδρειακους μου λογους... :D :D :D.Μικρο θα ειναι 0,10x0,40x0,30
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2015, 10:29:59 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 25, 2015, 10:59:01 μμ »

Γιωργο θα κοπει το πλαινο τζαμι σε π πεντε ποντους (αυτο που θα κοιταει στην κολωνα)και εξωτερικα θα γινει ενα μπαλκoνι oπου και θα βγαζω τους ενυδρειακους μου λογους... :D :D :D.Μικρο θα ειναι 0,10x0,40x0,30
Σταθη το μπαλκονι αν προλαβαινεις καντο σε ολο το μηκος. Πολυ καλυτερο σκιμινγκ και πιο Ωραιο στο ματι.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 25, 2015, 11:14:10 μμ »

Σταθη το μπαλκονι αν προλαβαινεις καντο σε ολο το μηκος. Πολυ καλυτερο σκιμινκ και πιο Ωραιο στο ματι.

Γρηγορη αυτο το σημειο του ενυδρειου δεν θα φαινεται καθολου μιας και θα βρισκεται εντοιχισμενο σε γυψοσανιδα.Δεν προλαβαινω να αλλαξω το μικος αλλα δεν νομιζω πως θα υπαρχει και θεμα με το σκιμινκ

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 25, 2015, 11:36:13 μμ »

Σταθη το μπαλκονι αν προλαβαινεις καντο σε ολο το μηκος. Πολυ καλυτερο σκιμινκ και πιο Ωραιο στο ματι.

Γρηγορη αυτο το σημειο του ενυδρειου δεν θα φαινεται καθολου μιας και θα βρισκεται εντοιχισμενο σε γυψοσανιδα.Δεν προλαβαινω να αλλαξω το μικος αλλα δεν νομιζω πως θα υπαρχει και θεμα με το σκιμινκ

ωραιο στο ματι εννοω απο μεσα πως φαινετε ;) Σκιμινγκ εννοειτε και με 40 εκ οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα, απλα με 60εκ θα ηταν ακομη καλυτερο. Αν πεις στο τζαμα να στο κοψει περα-περα, δεν νομιζω να εχει προβλημα. Πιο δυσκολο ειναι αυτο που του ζητησες.

Αποσυνδεδεμένος Κωστας Τ.

• Silver member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 25, 2015, 11:51:06 μμ »
ευχομαι ολοψυχα καλη αρχη φιλε Σταθη
και οτι καλυτερο για το νεο ενυδρειο. :-*
ειμαι σιγουρος οτι θα γινει σουπερ απο ολες τις αποψεις.
εισαι στη καλυτερη φαση που μπορει να βρεθει ενας χομπιστας.
την υλοποιηση της σκεψης και την χαρα του να βλεπεις συμμετεχοντας
ο ιδιος τη δημιουργια απο το μηδεν ενος οικοσυστηματος.
χαρα που μπορει να συγκριθει για μενα μονο με την χαρα που περνει
ενας χομπιστας οταν το ενυδρειο του εχει φτασει σε ενα υψηλο επιπεδο και
ανταμειβεται για τον κοπο,το χρημα και τις ωρες που εχει διαθεσει για αυτο.
να σαι παντα καλα και αναμενουμε φωτορεπορταζ. greatup greatup
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2015, 11:51:56 μμ από Κωστας Τ. »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 26, 2015, 12:02:07 πμ »
ευχομαι ολοψυχα καλη αρχη φιλε Σταθη
και οτι καλυτερο για το νεο ενυδρειο. :-*
ειμαι σιγουρος οτι θα γινει σουπερ απο ολες τις αποψεις.
εισαι στη καλυτερη φαση που μπορει να βρεθει ενας χομπιστας.
την υλοποιηση της σκεψης και την χαρα του να βλεπεις συμμετεχοντας
ο ιδιος τη δημιουργια απο το μηδεν ενος οικοσυστηματος.
χαρα που μπορει να συγκριθει για μενα μονο με την χαρα που περνει
ενας χομπιστας οταν το ενυδρειο του εχει φτασει σε ενα υψηλο επιπεδο και
ανταμειβεται για τον κοπο,το χρημα και τις ωρες που εχει διαθεσει για αυτο.
να σαι παντα καλα και αναμενουμε φωτορεπορταζ. greatup greatup

Nα εισαι καλα Κωστα ευχαριστω.Οσο για το φωτορεπορταζ ειναι δεδομενο... :-*

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 26, 2015, 12:13:53 πμ »
Καλη αρχη φιλε Στάθη. Κρατα φουλ ιστορικο γιατι μου αρεσουν ολες σου οι επιλογες σε αυτο το ενυδρειο και σκεφτομαι να σε ακολουθησω πιστα εσενα και τον Γρηγορη. Αντι για Herbie τι αποψη εχετε για Bean animal υπερχειλιση?

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 26, 2015, 12:25:49 πμ »
Καλη αρχη φιλε Στάθη. Κρατα φουλ ιστορικο γιατι μου αρεσουν ολες σου οι επιλογες σε αυτο το ενυδρειο και σκεφτομαι να σε ακολουθησω πιστα εσενα και τον Γρηγορη. Αντι για Herbie τι αποψη εχετε για Bean animal υπερχειλιση?

Αααα καλα, εσυ θα ακολουθεις εμενα και εγω εσενα μου φαινεται...θα βρεθουμε στα σιγουρα...  :).Σε ευχαριστω Αντωνη να εισαι καλα φιλε thubsup.Η συγκεκριμενη υπερχειληση ειναι πολυ καλη.Περιπου εχουν την ιδια φιλοσοφια ολες αυτες νομιζω..

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 26, 2015, 12:39:39 πμ »
Εγω εκανα την herbie, γιατι εκανε την ιδια δουλεια με τις αλλες, αλλα με τον πιο απλο τροπο....Για τις λεπτομερειες ακολουθησα πιστα αυτον http://gmacreef.com/, ο οποιος απανταει πολυ γρηγορα σε οτι τον ρωτησεις.

Αποσυνδεδεμένος toyomania

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 450 λιτρα ReeF
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Το επομενο βημα...
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 26, 2015, 12:40:33 πμ »
Απο τις καλυτερες φασεις που περνα ο καθενας μας αφου επροκειται για Reef!Καλο ξεκινημα και κολλημα ΔΕΔΟΜΕΝΕ παυλα ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΕ!!!Σιγουρα πας για πολλες πρωτιες μιας και με μια εικονα που εδειξες τις προαλλες στον καφε.....το ενυδρειο θα ειναι ΣΟΥΠΕΡ!!Οτι χρειαστεις σφυρα φιλαρακι.....μην μασας(δεν θελω τιποτα σε ανταλαγμα...ισα ισα σε χρωσταω  :P :P)!!Αναμενουμε εξελιξεις με φωτο..... :-* :-* :-*