ΑποστολέαςΘέμα: DIY εσωτερικό φιλτρο  (Αναγνώστηκε 1783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Simerinos

• Silver member
  • Γιατί δεν είμαι δα και χθεσίνος
  • Εμπειρία: Τσουκ
  • Τα ενυδρεία μου: 120L ζωοτόκα, 60L αλγάριουμ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη, Περαία
DIY εσωτερικό φιλτρο
« στις: Ιούνιος 23, 2015, 04:10:08 μμ »
Εδώ παρουσιάζω ένα εσωτερικό φίλτρο που έφτιαξα από ένα πλαστικό δοχείο λαδιού 1ος λίτρου.
Στόχος είναι η κατασκευή ενός φίλτρου με βάση αυτό το μοντέλο εσωτερικού φίλτρου που κυκλοφορεί στο εμπόριο:

Το φίλτρο αυτό θα χρησιμοποιηθεί σε γαριδάδικο όποτε είναι ασφαλές για γαρίδες.
Χρησιμοποίησα κυρίως υλικά που είχα στην αποθήκη πλην λίγων εξαιρέσεων που αγόρασα για την κατασκευή.
Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν:
1.   μια αντλία  400L/ώρα
2.   ένα δοχείο λαδιού
3.   ένα ενυδρειακο σφουγγάρι
4.   ενυδρειακο βαμβάκι
5.   ένα κομμάτι ενυδρειακου σωλήνα
6.   σκληρό σύρμα
7.   σωληνάκι αεραντλίας
8.   κεραμικό υλικό (μακαρόνι)

Επεξεργασία του δοχείου:
Στο δοχείο (2) έγινε μια τρύπα κοντά στο στόμιο, λίγο μικρότερη σε διάμετρο από την διάμετρο του σωλήνα (5), για να σφηνώσει ο σωλήνας χωρίς σιλικόνη.

Επιπλέον κόπηκε ο πάτος αφήνοντας ένα μικρό δαχτυλίδι για να λειτουργήσει σαν stopper για τα σφουγγάρια:

Το σφουγγάρι:
Το σφουγγάρι (3) κόπηκε σε κομμάτια όπως φαίνεται στην φωτογραφία για να χωρέσει στο δοχείο (2).
Τα κομμάτια που περίσσεψαν δεν τα πετάμε, θα χρησιμοποιηθούν κι αυτά.

Το καπάκι:
Το καπάκι έχει μια τρύπα για να ρίχνει το λάδι. Από αυτή την τρύπα πέρασε το καλώδιο της αντλίας (αφού κόπηκε για να περάσει και ξανασυνδέθηκε.) Όλες οι τρύπες στεγανοποιήθηκαν με ενυδρειακη σιλικόνη.
Προαιρετικό: Αφού αναγκαστικά έπρεπε να κοπεί το καλώδιο, πριν ξανασυνδεθεί, στο σημείο που κόπηκε έβαλα ένα διακόπτη on – off τύπου πουαρ (διακόπτης κομοδίνου) για να μπορώ να ενεργοποιώ – απενεργοποιώ το φίλτρο εύκολα όταν κάνω αλλαγές κτλ.

Στήριξη:
Επειδή δεν συμπαθώ καθόλου τις βεντούζες διάλεξα έναν άλλο τρόπο στήριξης με χοντρό σύρμα και σωληνάκι αεραντλίας.
Το σύρμα ντύθηκε με το σωληνάκι (προσοχή: Πρέπει στις άκρες να περισσεύει σωλήνας και όχι το αντίστροφο) και η άκρη που θα μπαίνει στο νερό μονώθηκε με μια καλή δόση σιλικόνης.
Μετά το σύρμα στράβωσε κατάλληλα ώστε να εφαρμόσει στο δοχείο όπως φαίνεται στην φωτογραφία:

Συναρμολόγηση:
Κάτω κάτω μπήκε το σφουγγάρι,
μετά το μακαρόνι,
μετά τα κομμάτια από το σφουγγάρι που περίσσεψαν για να συγκρατήσουν το μακαρόνι στην θέση του.
Έπειτα συνδέθηκε η αντλία με το σωλήνα και έκλεισε το καπάκι.
Τέλος κάτω από το σφουγγάρι, στην είσοδο του φίλου μπήκε λίγο ενυδρειακο βαμβάκι για να μαζεύει την μούργα και να αλλάζει εύκολα όταν στομώνει.(χωρίς αυτό πρέπει να ξεστήνεται όλο το φίλτρο, να καθαρίζεται το σφουγγάρι και να ξανασυναρμολογείται, που είναι μανίκι)
Το σύρμα στήριξης δέθηκε στο δοχείο με δερματικά καλωδίων.
Προαιρετικό: Αφού το νερό εισέρχεται από την κάτω επιφάνεια του δοχείου, το δοχείο μπορεί να τυλιχτεί με σήτα, τούλι κτλ με λίγη μος χωρίς να χάσει απόδοση για να κρυφτεί και να γίνει ένα με το περιβάλλον.

Κοστολόγηση:
Δοχείο 1,5 Ε από λαϊκή
Αντλία 10 με 15 Ε ανάλογα τα λίτρα που θέλετε
Σφουγγάρι 4 Ε
Βαμβάκι, σωληνάκια, μακαρόνι, σιλικόνη ας πούμε 5 Ε αφού χρησιμοποιήσαμε λίγα και λίγο-πολύ όλοι έχουμε στοκ..
Χοντρικά είμαστε στα 20 Ε, λίγο χαμηλότερα από το 50 % της τιμής ενός έτοιμου αντίστοιχου φίλτρου εμπορίου.
(Εμένα μου κόστισε 5,5 Ε αφού τα μόνα που αγόρασα ήταν το δοχείο και το σφουγγάρι.)

Εν κατακλείδι:
Σκοπός αυτής της παρουσίασης δεν είναι ωθήσω κάποιον να αντικαταστήσει τα δοκιμασμένα φίλτρα του εμπορείου με DIY. Απλά έφτιαξα κάτι που μου άρεσε και θέλησα να το μοιραστώ. Το ότι επέλεξα να το φτιάξω έτσι, φυσικά δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο τρόπος που πρέπει να ακολουθήσει κανείς. Μια κατασκευή είναι μια συλλογή από πολλές ιδέες. Θα χαρώ μια από αυτές να χρησιμοποιηθεί από κάποιον άλλο για να λύσει ένα δικό του πρόβλημα. Αυτός είναι ο σκοπός αυτής της παρουσίασης.

Με τον καιρό θα ανεβάζω νέα από την χρήση του, τα διάφορα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν και της λύσεις.
Δεκτές όλες οι παρατηρήσεις και απορίες.

Να ευχαριστήσω τον Βασίλη και τον Κώστα που στον κυριακάτικο καφέ με γέμισαν με ιδέες από δικά τους φίλτρα (DIY και μη) που οδήγησαν στην κατασκευή του παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 23, 2015, 04:20:47 μμ »
 clapp Πολύ ωραία ιδέα και αναλυτικότατη περιγραφή με το ανάλογο φωτορεπορτάζ...  clapp

Μια απορία όμως, το καπάκι κλείνει κανονικά ή κατά την λειτουργία του φίλτρου πετάγεται καθόλου?
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος steliosxls

• Gold member
  • Εμπειρία: Όλο και Καλύτερα !!!
  • Τα ενυδρεία μου: Under Construction !!!
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Κέντρο
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2015, 04:34:40 μμ »
Μπράβο Πάρη, απλή κατασκευή και λειτουργική. Βάζεις ιδέες..  Γιατί όμως δεν το μετατρεπεις σε εξωτερικό κρεμαστό να φύγει και η απορία για το καπάκι?  :)

Για αλαλούμ στα γραφόμενα ευθύνεται ο δαίμων του τυπογραφείου και η αυτόματη διόρθωση !!!

• Silver member
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2015, 04:47:14 μμ »
clapp Πολύ ωραία ιδέα και αναλυτικότατη περιγραφή με το ανάλογο φωτορεπορτάζ...  clapp

Μια απορία όμως, το καπάκι κλείνει κανονικά ή κατά την λειτουργία του φίλτρου πετάγεται καθόλου?

Το φιλτρο δουλεύει από χθες το βράδυ χωρίς πρόβλημα προς το παρόν. Παρατήρησα οτι σιγά σιγά μαζεύεται αέρας στο καπάκι που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα. (να πεταχτεί το καπάκι όπως είπες)
Δεν θέλω να κάνω κάποια ενέργεια αν δεν γίνει τπτ. Αν πράγματι συμβεί αυτό σκέφτηκα να βγάλω την σιλικόνη που κλίνει τις τρύπες στο καπάκι για να απελευθερώνεται ο αέρας και να εκτονώνεται η πίεση. Αλλά θέλω να το δω πρώτα και να το δουλέψω σταδιακά.

• Silver member
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2015, 04:50:46 μμ »
Μπράβο Πάρη, απλή κατασκευή και λειτουργική. Βάζεις ιδέες..  Γιατί όμως δεν το μετατρεπεις σε εξωτερικό κρεμαστό να φύγει και η απορία για το καπάκι?  :)

Ευχαριστώ Στέλιο. Να σου πω την αλήθεια το προτιμώ εσωτερικό (αν πιάσει και η μος δεν θα φαίνεται) γιατί φοβάμαι τις πλημμύρες και θέλω τον χειμώνα να κλείσω το ενυδρειο με καπάκι για την υγρασία, οπότε άλλο ένα καλώδιο και άλλο 2 σωλήνες και ένα καλώδιο...

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2015, 06:04:47 μμ »
Μπράβο Πάρη πολύ καλό κάτι παρόμοιο εχω κανει και γω ;D μπορεί επίσης κάποιος άλλος να κάνει πιο μικρή τρύπα και να βγάλει το τσουνί απο το φιλτράκι κατευθείαν απο το σεικερ-δοχείο λαδιού χωρίς το πράσινο λάστιχο.
ΥΓ.Το πρώτο diy έτσι το ειχα απο κάτω αλλά δεν ειχα filter-wool μόνο μπλε σφουγγάρι και οταν το καθάριζα έβγαζα 2-3 μωρά γκαπάκια οπότε προτείνω καλύτερα να μπεί εξωτερικά ψιλό τούλι γύρω-γύρω απο τον πάτο!!!

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2015, 06:16:54 μμ »
Και επίσης θα έβαζα και λίγο filter-wool απο πάνω πρίν τον κυκλοφορητή πάντως είνια μια καλή ιδέα για όποιον δεν μπορεί να διαθέσει λεφτά για καινούργιο φίλτρογια αναβάθμιση  εξοπλισμού και παίρνει και αρκετό βιολογικό υλικό(κεραμικό μακαρόνι ή ελαφρόπετρα)

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Silver member
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 23, 2015, 06:31:28 μμ »
Ευχαριστώ Λύκε λύκε.

Και επίσης θα έβαζα και λίγο filter-wool απο πάνω πρίν τον κυκλοφορητή

γιατί;

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2015, 06:40:52 μμ »
Για καλύτερη φίλτρανση προσωπική άποψη φυσικά ;D

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 23, 2015, 08:46:49 μμ »

Το φιλτρο δουλεύει από χθες το βράδυ χωρίς πρόβλημα προς το παρόν. Παρατήρησα οτι σιγά σιγά μαζεύεται αέρας στο καπάκι που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα. (να πεταχτεί το καπάκι όπως είπες)
Δεν θέλω να κάνω κάποια ενέργεια αν δεν γίνει τπτ. Αν πράγματι συμβεί αυτό σκέφτηκα να βγάλω την σιλικόνη που κλίνει τις τρύπες στο καπάκι για να απελευθερώνεται ο αέρας και να εκτονώνεται η πίεση. Αλλά θέλω να το δω πρώτα και να το δουλέψω σταδιακά.

Γυρνα το μια αναποδα μεχρι να φυγει ο αερας. Αν ξαναμαζεψει πιθανοτατα εχεις βαλει σφιχτα τα σφουγγαρια κατω και δεν αφηνει να περασει ευκολα το νερο. Γνωμη μου δοκιμασε το χωρις filter wool -μονο με τα σφουγγαρια- γιατι "ψιλιαζομαι" οτι αυτο στην κανει τη ζημια.

Και επίσης θα έβαζα και λίγο filter-wool απο πάνω πρίν τον κυκλοφορητή πάντως είνια μια καλή ιδέα για όποιον δεν μπορεί να διαθέσει λεφτά για καινούργιο φίλτρογια αναβάθμιση  εξοπλισμού και παίρνει και αρκετό βιολογικό υλικό(κεραμικό μακαρόνι ή ελαφρόπετρα)

Ισως-πολυ πιθανο- να τραβηξει ινες στη φτερωτη, καλυτερα να μην το κανει ή αν το κανει να μεσολαβει μια σχαριτσα αναμεσα στον κυκλοφορητη και στο filter wool.

Συγχαρητηρια για την ιδεα, την κατασκευη και για την παρουσιαση !  clapp
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2015, 09:13:39 πμ »
ωραιος!
με το ιδιο δοχειο λαδιου και μια aquael αντλια , γυριζω την τυρφη στο βαρελι.
η αντλια εφαρμοζει στην τρυπα που εχει το δοχειο , οπως ειπε ο Λυκος, μονο τρυπες εχω κανει απο κατω κι ετοιμος

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2015, 11:28:32 πμ »
Χαίρομαι τους ανθρώπους που πιάνουν τα χέρια τους και έχουν έξυπνες ιδέες.
Το καπάκι είναι αδύνατον να το πετάξει, γιατί αν η αντλία εφαρμόζει καλά στο πράσινο σωληνάκι εξαγωγής, όλη η πίεση του νερού φεύγει από εκεί, και τότε δημιουργείται υποπίεση μέσα στο δοχείο που αναγκάζει το καπάκι να τραβιέται προς τα μέσα και όχι να πεταχτεί. Οι φυσαλίδες που λες ότι μαζεύει , μάλλον είναι επειδή το καπάκι ή το σημείο που περνάει το καλώδιο, δεν είναι στεγανό, και το πάνω σημείου του δοχείου είναι έξω από το νερό τραβάει αέρα, αν είναι μέσα στο νερό θα τραβάει νερό ,αυτή η ποσότητα νερού όμως  δεν θα περνάει από το βιολογικό υλικό, αν το νερό είναι πολύ λίγο θεωρώ πως δεν υπάρχει θέμα, αν είναι όμως έξω από το νερό τότε ο αέρας περνάει πιο εύκολα από το νερό και σου δημιουργεί κενό νερού στο πάνω σημείο. Άλλος λόγος για τις φυσαλίδες που μπορώ να σκεφτώ είναι αν υπάρχει αεραντλία στο κάτω μέρος του φίλτρου και τραβάει φυσαλίδες αέρα μέσα.

• Silver member
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 24, 2015, 04:32:55 μμ »
Σας ευχαριστώ παιδιά.
Δεύτερη μέρα τώρα και όλα πάνε καλά. Η ποσότητα αέρα που έχει μέσα έχει παραμείνει σταθερή και δεν δημιουργεί πρόβλημα.
Πιστεύω πως για τον α ή β λόγο μπήκε αέρας, που όμως λόγο της ισορροπίας των πιέσεων ο όγκος του παραμένει σταθερός.
Θα δείξει στην πορεία...

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2015, 10:46:21 πμ »
μπραβο ρε παρη. καλη δουλεια  clapp

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

• Silver member
DIY εσωτερικό φιλτρο
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 26, 2015, 01:47:01 μμ »
Σήμερα έκανα ένα τεστ επιδόσεων:
Στόμωσε το σφουγγαρι του φίλτρου στο μεγάλο ενυδρειο (περίπου κάθε 2 βδομάδες θέλει καθάρισμα).
Αντί να το ξεπλύνω, το έστυψα μέσα στο μικρο όπου δουλεύει και το DIY φιλτρο.
(και για να τεστάρω το φιλτράκι αλλά και για να μπολιάσω το μικρο.)
Είχε πολυ πράγμα οπότε το νερό θόλωσε κατευθείαν.
Μέσα σε λιγότερο από μια ώρα το νερό καθάρισε, ο υαλοβάμβακας έγινε καφέ αλλά η απόδοση του φίλτρου δεν μειώθηκε
(τουλάχιστον αισθητά) και η στάθμη του αέρα μέσα στο δοχείο δεν άλλαξε.
Μπορώ να πω ότι το τεστ ήταν πετυχημένο...  thubsup