ΑποστολέαςΘέμα: Ανεμιστήρες  (Αναγνώστηκε 1186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steliosxls

• Gold member
  • Εμπειρία: Όλο και Καλύτερα !!!
  • Τα ενυδρεία μου: Under Construction !!!
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Κέντρο
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:12:21 πμ »
8mm κόντρα πλακέ θαλάσσης και είσαι πρώτος

Σε όλα τα ενυδρεία μου φτιάχνω καπάκια μόνος μου και χρησιμοποιώ 8mm κοντρα πλακέ.
Δες εδώ την πιό πρόσφατη κατασκευή μου  http://aqua4fun.gr/index.php/topic,15109.0.html
Το κόντρα πλακέ από που το αγοράζεις και τι τιμές έχει? Πως το κολλάς και με τι το βερνικωνεις? Υπάρχουν πιο λεπτομερείς οδηγίες στο forum?  Εαν όχι δεν μας κάνεις μια step by step παρουσίαση?

Για αλαλούμ στα γραφόμενα ευθύνεται ο δαίμων του τυπογραφείου και η αυτόματη διόρθωση !!!

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:16:11 πμ »
Το μπροστά καπάκι θα βγει και θα μπει η κατασκευή. Και το πίσω θα σηκωθεί για να πάει λίγο πιο πίσω το φωτιστικό εκτός και αν βγει και το άλλο για να έχει καλύτερη κυκλοφορία ο αέρας. Λέω εγώ τώρα
Στο πισω βαλτο καλυτερα. Μπροστα θα φαινεται ασχημα (αναλογα και πως θα τοποθετηθουν φυσικα).
Αν κουνησεις το φωτιστικο απο τη μεση που βρισκεται, θα αλλαξει ο φωτισμος μεσα.. Εχε το υποψη σου αν χρειαζεται σωστος φωτισμος, πχ για φυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2015, 12:16:27 πμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:20:53 πμ »
Γενικοτερα, δεν πρεπει να χρειαζεται πανω απο 2χ80mm για ψυξη το lido.
Eκτος κι αν μενεις Σαχαρα ή θελεις να διατηρησεις ψαρια που θελουν 20C ανωτατη.  ;D

ΥΓ αν δεις οτι δεν φτανουν οι πισω τρυπες για την εξαγωγη του αερα, ασε μια χαραμαδα απο το καπακι ανοιχτη, ή το ανοιγμα της ταιστρας.
Δεν ξερω αν μπορεις να το εχεις ανοιχτo ολο, γιατι μπορει να πηδηξει και κανενα ψαρι εξω, ή να βγει κανενα σαλιγκαρι ή amano, δεν ξερω και τι εχεις μεσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2015, 12:21:22 πμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος MK1977

• Member
  • *
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:21:10 πμ »
Λέω να το πάω 2cm πίσω λες να επηρεαστουν τόσο πολύ για 2 βδομάδες? Τόσο θα το έχω όταν θα λυπω το καλοκαίρι και δεν θα αλλάξει ο
Ανοίγει το air-conditioned

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:23:04 πμ »
2 εβδομαδες?
Δεν μου λες, τι φιλτρο εχεις?  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2015, 12:25:14 πμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:29:04 πμ »
Το air-co θα το αφησεις ανοιχτο οταν φυγεις? Αν ναι, οταν πεφτει το ρευμα, ξανανοιγει μονο του?
Θα βαλεις ταιστρα?
Θα υπαρχει ανθρωπος να ελεγχει το ενυδρειο?
Τι ψαρια εχει μεσα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2015, 12:31:17 πμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος MK1977

• Member
  • *
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:35:01 πμ »
Όχι το air-conditioned δεν θα το αφήσω να ανοίγει. Ταιστρα δεν ξέρω ακόμα μάλλον ναι μιας και φέτος δεν θα έχω κάποιον να τα τασει. Έχω αρλεκινους και ροδοστομους. Φίλτρο Bioflow 3.0 filter

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 54lt φυτεμένο με guppies
  • Τόπος Διαμονής: Κατερίνη
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:38:00 πμ »
2 βδομάδες!.. χωρίς άτομο.. και το νερό που θα εξατμίζεται δεν είναι θέμα?..

Αποσυνδεδεμένος MK1977

• Member
  • *
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:45:04 πμ »
2 βδομάδες!.. χωρίς άτομο.. και το νερό που θα εξατμίζεται δεν είναι θέμα?..
Σε εμένα πάει αυτή η ερώτηση?

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 54lt φυτεμένο με guppies
  • Τόπος Διαμονής: Κατερίνη
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:48:01 πμ »
ναι!  είναι αρκετές μέρες.. καλό είναι κάποιος αν μπορεί να πάει να το δει 2-3 φορές έστω.. αν λειτουργούν σωστά τα φίλτρο,φώς κ.λ.π. και να βάλεο νερό μην τυχών κατέβει πολύ η στάθμη απο τα ανεμιστηράκια..

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:48:40 πμ »
Όχι το air-conditioned δεν θα το αφήσω να ανοίγει. Ταιστρα δεν ξέρω ακόμα μάλλον ναι μιας και φέτος δεν θα έχω κάποιον να τα τασει. Έχω αρλεκινους και ροδοστομους. Φίλτρο Bioflow 3.0 filter
Δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται, να αφησεις το ενυδρειο μονο του και να φυγεις δυο εβδομαδες.
Δυσκολα τα πραγματα λοιπον με αυτα τα δεδομενα.
Σε 2-3, 4 μερες το πολυ, το φιλτρο σου θα σταματησει να λειτουργει γιατι θα μεινει εκτος νερου λογω εξατμισης, η αντλια του που βρισκεται ψηλα.
Θελεις οπωσδηποτε αυτοματη αναπληρωση. (αφου δεν υπαρχει ανθρωπος να συμπληρωνει νερο)

Αν ειχες αλλο φιλτρο, που τραβαει νερο απο χαμηλα (οπως τα εξωτερικα φιλτρα με τα μπαστουνια) τουλαχιστον δεν θα σταματαγε η φιλτρανση.
Μαλλον ομως (με το ρυθμο της εξατμισης που εχω δει σε τετοιες περιπτωσεις) θα το εβρισκες μεχρι τη μεση γεματο το ενυδρειο οταν γυριζες.
ΟΚ θα λειτουργουσε το φιλτρο κι ετσι, αλλα οι τιμες των σκληροτητων θα εχουν φτασει στις διπλασιες.
Αν αναπληρωνες αμεσως μολις γυριζες ολο το νερο(και ετσι θα κατεβαιναν οι σκληροτητες) το πιθανοτερο θα ειναι να παθουν οσμωτικο σοκ τα ψαρια. (και τα αποτελεσματα του οσμωτικου σοκ δεν φαινονται αμεσως. Μπορει μετα απο 2-3 μερες να πεθαινουν ψαρια "χωρις λογο").

Σε αυτα τα ειδη ψαριων που εχεις (ψαρια μαλακου νερου δλδ), η αναπληρωση του νερου που εξατμιζεται  πρεπει να ειναι καθημερινη  (για να μην προλαβαινουν να αλλαζουν πολυ οι τιμες του νερου) και με νερο ιδιων παραμετρων με αυτο που εξατμιζεται. Δλδ μηδενικων σκληροτητων, δλδ με νερο απο οσμωση.
Πρεπει δλδ πριν φυγεις, να εχεις αυτοματη αναπληρωση και βαρελι (αναλογων λιτρων με τη συνολικη εξατμιση και παραπανω) γεματο με νερο απο οσμωση διπλα στο ενυδρειο.

Αναλογα την τροφη στην ταιστρα και την εξαγωγη του αερα, υπαρχει ο κινδυνος να την πεταει ο αερας ολη εξω απο το ενυδρειο.
Σε αυτην περιπτωση, βαζουμε και ψηφιακο χρονοδιακοπτη στα ανεμιστηρια, για να σταματανε την παροχη ρευματος 15 λεπτα πριν, εως 15 λεπτα μετα το ταισμα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2015, 01:01:44 πμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος MK1977

• Member
  • *
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:52:28 πμ »
Κατάλαβα πρέπει να βρω τελικά κάποιον να έρθει ανά 3 μέρες

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 04, 2015, 01:05:05 πμ »
Κατάλαβα πρέπει να βρω τελικά κάποιον να έρθει ανά 3 μέρες
Και πολυ ειναι.
Καθε μερα ή καθε δυο μερες.
Θα κανεις μια δοκιμη οταν πιασουν οι ζεστες, βαζωντας το ενυδρειο να δουλεψει σε συνθηκες απουσιας σου, χωρις airco για βοηθεια,η ταιστρα να ριχνει τροφη ενω λειτουργουν  τα ανεμιστηρια κλπ και θα δεις τι μπορει να συμβει και μεχρι ποτε θα μεινει η σταθμη σε σημειο που μπορει να λειτουργει το φιλτρο. (δλδ μεχρι εκει που τελειωνουν οι χαραμαδες στο φιλτρο)
Υπολογισε επισης οτι τον καιρο που θα φυγεις η θερμοκρασια θα ειναι πολυ υψηλοτερη. Η δοκιμη τωρα δεν ωφελει.

Τη θερμοκρασια θα τη ρυθμισεις (μερικες μερες πριν φυγεις)  σταδιακα (για να μην εχουμε θερμικο σοκ) στο ψηλοτερο οριο που ζουν τα ψαρια, για να κανεις "οικονομια" στην εξατμιση.
Τα φωτα επισης (που βγαζουν πολυ ζεστη) θα τα ρυθμσεις σε οσο μικροτερη φωτοπεριοδο γινεται (και παλι σταδιακα για να προσαρμοστουν τα φυτα).
Πχ 4-5 ωρες ειναι αρκετες για διατηρηση.
Θα γινει και "οικονομια" στις αλγες, αφου δε θα αλλαζει το νερο και υπαρχει κινδυνος εξαρσης τους.
Και τι ταισμα μερα παρα μερα μια φορα φτανει.
Θα τους κανεις παχυνση αρκετο καιρο πριν φυγεις και θα ειναι μια χαρα.
Μεγαλη αλλαγη πριν φυγεις.
Μικρες (πχ 15%)  και απανωτες (καθε μερα) οταν γυρισεις (για αποφυγη διαφορων σοκ σε περιπτωση που εχουν αλλαξει οι τιμες), μεχρι να ερθουν οι τιμες στα φυσιολογικα επιπεδα.

Θα απαγορευσεις (με τροπο) σε αυτον που θα ερθει να βλεπει το ενυδρειο, να ριξει οτιδηποτε εκτος απο νερο αναπληρωσης στο ενυδρειο
Καλυτερα τις τροφες να τις εξαφανισεις καπου.
Να του εχεις συγκεκριμενο δοχειο για να βαζει νερο. Μη παει και παρει κανενα κουβα με υπολλειματα απο απορρυπαντικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2015, 01:17:28 πμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος MK1977

• Member
  • *
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 04, 2015, 01:09:01 πμ »
Εξωτερικό φίλτρο έχω πάρει από αγγελία (ήταν μιας μέρας αγορασμένο) και λόγο του ότι πρέπει πρέπει να αλλάξω το ράφι θα το έβαζα μετά. Τώρα από ότι κατάλαβα καλά είναι να το κάνω άμεσα

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 04, 2015, 01:19:04 πμ »
Ετσι.

ΥΓ Μαλλον το θεμα απο το πρωτο ποστ και μετα, πρεπει να φυγει απο  τις αγγελιες  ;D

Αποσυνδεδεμένος MK1977

• Member
  • *
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 04, 2015, 01:22:46 πμ »
Αν μπορεί κάποιος να το μεταφέρει στην ανάλογη ενότητα μπας και βοηθήσει και κανένα άλλο!

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 04, 2015, 01:46:38 πμ »
Το θέμα μετακινήθηκε στην ενότητα DIY. Αν διαχωρίζαμε το πρώτο ποστ δεν θα έβγαινε νόημα.
Αν θέλεις άνοιξε νέα αγγελία.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος MK1977

• Member
  • *
Ανεμιστήρες
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 04, 2015, 08:50:44 πμ »
Οκ. Sorry για το ότι συνεχεισα την αγγελία σαν απορία και βοήθεια.