Ψηφοφορία

Ποιά από αυτά τα ενυδρεία σας αρέσουν? Ψηφίστε μέχρι 2

1
26 (18.6%)
2
5 (3.6%)
3
5 (3.6%)
4
10 (7.1%)
5
5 (3.6%)
6
12 (8.6%)
7
23 (16.4%)
8
7 (5%)
9
13 (9.3%)
10
9 (6.4%)
11
3 (2.1%)
12
22 (15.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 76

ΑποστολέαςΘέμα: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ - Δίσκοι - Νταμάρια - Βιοτοπικά  (Αναγνώστηκε 6075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ - Δίσκοι - Νταμάρια - Βιοτοπικά
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 02:58:52 μμ »
Όπως αισθάνονται!!! ;D

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:26:50 μμ »
Καλά, αφού διπλοψηφίζουν οι γυναίκες τη βάψαμε  >:(
Οι gay πως ψηφίζουν?  ???

χαχαχα, όποιος θέλει τόσο πολύ να κερδίσει, μπορεί να μου στείλει πμ με διπλές ψήφους και μια υπεύθυνη
δήλωση ότι είναι gay. Οι ψήφοι του θα μετρηθούν κανονικά και η δήλωσή του θα μείνει απολύτως εμπιστευτική,
αν όμως κερδίσει θα υποχρεωθούμε να την αναρτήσουμε στην αρχική σελίδα, δίπλα στην φωτό του ενυδρείου του. ;D

Αποσυνδεδεμένος snakepanos

• Gold member
  • Εμπειρία: ????????????????
  • Τα ενυδρεία μου: ?????????????????,,
  • Τόπος Διαμονής: ??????????????????
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 03:20:29 μμ »
Ωραια τα ενυδρεια μερικα ξεχωριζουν ψηφος ερριφθη

Αποσυνδεδεμένος olga

• Silver member
  • Εμπειρία: οση και ο γα'ι'δαρος με το πεταγμα
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 06:33:54 μμ »
Καλά, αφού διπλοψηφίζουν οι γυναίκες τη βάψαμε  >:(
Οι gay πως ψηφίζουν?  ???

χαχαχα, όποιος θέλει τόσο πολύ να κερδίσει, μπορεί να μου στείλει πμ με διπλές ψήφους και μια υπεύθυνη
δήλωση ότι είναι gay. Οι ψήφοι του θα μετρηθούν κανονικά και η δήλωσή του θα μείνει απολύτως εμπιστευτική,
αν όμως κερδίσει θα υποχρεωθούμε να την αναρτήσουμε στην αρχική σελίδα, δίπλα στην φωτό του ενυδρείου του. ;D

Xαχχχ... ;D ;D ;D,απιστευτοι...

Αποσυνδεδεμένος jimiska

• Gold member
  • Εμπειρία: Σε 77 χρονια ενας αιωνας εμπειρια...
  • Τα ενυδρεία μου: 3 - Rio 400-60 λίτρα,35 λίτρα +60 +17.....
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 11:54:52 μμ »
Καλη επιτυχια σε ολους ,τα καταφερα και ψηφισα ....  :-\
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 04:51:36 μμ »
Oκ το δέχομαι οτι τα ενυδρεία μας ίσως να έχουν λιγότερους fan και λιγότερο fun απο τα φυτεμμένα, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το ότι έχουμε τρεις φορές λιγότερα ποσταρίσματα σε αυτό το thread.
Λοιπον, δισκάδες, νταμαράδες, γράφτε αβέρτα εδώ να τους σκίσουμε τους φυτεμμένους!!!! ;D ;D ;D

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 04:57:18 μμ »
Oκ το δέχομαι οτι τα ενυδρεία μας ίσως να έχουν λιγότερους fan και λιγότερο fun απο τα φυτεμμένα, ....

Να λες κι ευχαριστώ που σας έκανα και χωριστή κατηγορία, γιατί δίπλα στα φυτεμένα δεν θα είχατε τύχη... ;D

Πολύ ήρεμοι είστε πάντως για δισκάδες, ούτε ένα καβγαδάκι, έτσι για να γεμίσετε σελίδες... :o

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:11:08 μμ »
Μετά από 65 ψήφους δείχνουν να έχουν ξεχωρίσει 3 ενυδρεία, είναι όμως νωρίς ακόμη. :D

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:15:13 μμ »
Άντε νταμαράδες.......
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:36:25 μμ »
Πολύ ήρεμοι είστε πάντως για δισκάδες, ούτε ένα καβγαδάκι, έτσι για να γεμίσετε σελίδες... :o
Ελα μου ντε.
Προσπαθησα να τους τσιγκλισω, αλλά τιποτα.  ;D
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:26:05 πμ »
Ελα μου ντε.
Προσπαθησα να τους τσιγκλισω, αλλά τιποτα.  ;D

χα....χα....χι

Αυτό σημαίνει ότι γελάμε δυόμισι φορές.

Oκ το δέχομαι οτι τα ενυδρεία μας ίσως να έχουν λιγότερους fan και λιγότερο fun απο τα φυτεμμένα, ....

Να λες κι ευχαριστώ που σας έκανα και χωριστή κατηγορία, γιατί δίπλα στα φυτεμένα δεν θα είχατε τύχη... ;D

...φυτεμένα και νταμάρια μπροστά στα δισκοενυδρεία.....δεν άξιζε καν τον κόπο να σκεφτώ την σύγκριση.
Αλλά....αφού με τσιγκλάτε θα την κάνω.

Νταμάρι.....παίρνουμε μια γυάλα μετρίων διαστάσεων,βάζουμε νερό βρισούλας,προσθέτουμε πιθανών και λίγο ενυδρειακό αλάτι(ανάλογα με το είδος),τοποθετούμε ένα απλό εξωτερικό φίλτρο,έναν θερμοστάτη,ένα απλό φωτιστικό σύστημα,μερικά κοτρόνια και είμαστε έτοιμοι να βάλουμε τα κιχλιδοειδή.....κούραση/χρόνος συντήρησης και κόστος....το αφήνω σε εσάς. ;)

Φυτεμένο (χαμηλών απαιτήσεων)....παίρνουμε ακόμη και μια γυάλα που μπορεί μετά βίας να φτάνει τα 50 λίτρα,ένα απλό φιλτράκι,ακόμη και εσωτερικό,έναν θερμοστάτη,ένα καλό φωτιστικό σύστημα,αγοράζουμε ένα τυποποιημένο υπόστρωμα φυτεύουμε τα φυτάκια μας,γεμίζουμε με νερό βρισούλας,λίγα ζουμιά,πιθανών χρήση διοξειδίου,μερικά μικρόσωμα ψαράκια και τέλος....κούραση/χρόνος συντήρησης,σίγουρα μεγαλύτερη από το νταμάρι (όχι τίποτε το ιδιαίτερο) και κόστος...το αφήνω και αυτό σε εσάς. ;)

Φυτεμένο (υψηλών απαιτήσεων)...καλά να πάθετε... ;D

Δυσκοενυδρείο....πολύ μεγάλη γυάλα,νερό όσμωσης,χρήση ιχνοστοιχείων,χρήση άλλατων και ηλεκτρολυτών,χρήση τουλάχιστον τριών εξωτερικών φίλτρων (ενός μηχανικού και δύο βιολογικών με τον αφρό των υλικών) ,χρήση δύο πολύ αξιόπιστων θερμαντήρων (βασικότατο),ρίζες και ψιλό υπόστρωμα γαι διακόσμηση....και από εκει και πέρα...χα χα χα...έναν σκασμό από ξηρές και καταψυγμένες τροφές....αλλαγές νερού κάθε 7-10 μέρες (και μιλάμε για λίτρα)...συνεχείς μετρήσεις σκληρότητας και ph.....και και και....και αν μιλάμε για φυτεμένο(χαμηλών απ.) με δίσκους....ξανά και και και....κούραση συντήρησης/χρόνος άστα να πάνε...και από κόστος....ξέρουμε όλοι πόσο κάνουν οι δίσκοι....

οπότε όταν μιλάμε για τα δισκοενυδρεία...rispect please... ;D ;D ;D

...και για να ρίξω και την μπιχτή μου....πολλοί δεν γουστάρουν τους δίσκους...αλλά γιατί...??...γιατί δεν έχουν χρώμα??...γιατί δεν έχουν κίνηση??...γιατί δεν τρώνε από το χέρι μας??...γιατί ζούν περισσότερο από πολλά άλλα είδη??...γιατί φτάνουν σε τεράστιο μέγεθος,χωρίς να χάνουν την ομορφιά τους,όπως πολλά άλλα είδη??...γιατί??
...μήπως δεν τολμούν...ή μήπως αδυνατούν σε χρόνο,σε χρήμα,σε διάθεση να συντηρήσουν ένα τέτοιο ενυδρείο??.... ??? ;D ???

Αποσυνδεδεμένος DISCUSFREAK

• Member
  • *
  • Εμπειρία: μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: 350λ Δίσκοι κα, 30λ φυτά, μονομάχος, γαρίδες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:35:57 πμ »
ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ :D
ΜΕ ΣΚΑΣΑΝΕ ΟΙ ΜΠΙΧΤΕΣ  >:(

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:47:17 πμ »
Πω πω κόπος και έξοδα, κουράστηκα και ..χρεώθηκα ;D μόνο για να τα διαβάσω. Τι χρωστάμε μάστορη?
Εγώ πάλι ομολογώ ότι μου αρέσουν πολύ οι δίσκοι, αρκεί να τους φροντίζει και να τους πληρώνει άλλος. ;)

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:15:13 πμ »
Ελα και πηραμε μπροστααααααααα  :)

ΟΙ λατρεις των πλακουτσωτων αφισοψαρων ξυπνησαν  ;D
Χι χι (δυο μισα)
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:32:50 πμ »
Ρε πλάκα με κάνετε? Τα υπόλοιπα απολειφάδια και λοιπά δολώματα δεν πιάνουν μία μπροστά στους δίσκοι (αττική σύνταξη).
Τι να πεις? Χρώμα, συμπεριφορά, διάρκεια ζωής?
Αν δε, προσθέσεις και τα ξαδέρφια τους τα αγγελόψαρα? Game Over....please insert coin...

Χαραμάδα συμφωνώ μαζί σου 100% αν και θα διόρθωνα μερικά ορθογραφικά πταίσματα!  ;D ;D ;D Τα είπες όλα φίλε μου...

χι χι χα (2 μισα 1 ολοκληρο)

Αποσυνδεδεμένος Λάζαρος

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 102 λιτρα με νέον τέτρα και sterbai γατόψαρα ,54 στο καλούπωμα,30λιτρο μονομαχοενυδρείο,20λιτρο γαριδοενυδρείο
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:54:20 πμ »
oυτε και γω τρελαινομαι με αυτα τα ψαρια..τζαμπα εξοδα 8)

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 10:12:46 πμ »
?? Ε οχι και τσάμπα έξοδα! Αν κάποιο ψάρι σε αποζημιώνει για τα έξοδά σου αυτό ειναι ο δίσκος!

• Platinum member
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 10:31:18 πμ »
Οταν λες τζάμπα έξοδα τι εννοείς φίλε??
Είχες ποτέ δίσκους σε σωστές συνθήκες διατήρησης και τους έχασες (χωρίς να προλάβεις να τους χαρείς)  με αποτέλεσμα να λες ότι πήγαν τζάμπα τα χρήματα που ξόδεψες??
Μπορεί να μην σου αρέσουν οι δίσκοι (σεβαστή η γνώμη σου) αλλά το ''τζάμπα έξοδα'' προϋποθέτει μια Α εμπειρία για να είναι σωστή φράση. ;)

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:29:05 μμ »
Χρήστο,με αυτά που έγραψες δεν το βλέπω να ξαναγίνει άλλο δισκοενυδρείο από εδώ και πέρα.  ;D Και δε νομίζω ότι η ομορφιά ενός ψαριού κρίνεται από το πόσα λευτά σκάει κανείς για να το κρατήσει.Μπορεί και εγώ να θέλω να κρατήσω ένα ψάρι μόνο του και να δώσω ένα σκασμό λευτά και να φαίνεται άδειο το ενυδρείο,αν το ψάρι αυτό είναι απαιτητικό ή μάλλον αν δεν μπορώ να καλύψω έξυπνα-εύκολα τις απαιτήσεις του.Άρα,οι χρηματικές απαιτήσεις,ο κόπος και ο χρόνος δεν είναι απευθείας ανάλογα του τελικού αποτελέσματος.Έπειτα,αν ζούσαμε σε χώρα με μαλακό νερό,θα κρατούσαμε δίσκους πιο εύκολα.Οι κιχλίδες Αφρικής μας δίνουν την άνεση να θαυμάσουμε τέτοια χρώματα και κίνηση και συμπεριφορές που δεν υπάρχουν αλλού στο γλυκό νερό,χωρίς να σπάμε το κεφάλι μας με έξοδα και ταλαιπωρίες.Και αν το αντεπιχείρημα είναι η <<πετρίλα>>,αυτή σε άλλους αρέσει και σε όσους δεν αρέσει μπορούν απλά να βάλουν φυτάκια και να σπάσουν το βιοτοπικό <<φαίνεσθαι>>.Ο,τι ισχύει και στα δισκάκια,δηλαδή,τα οποία δε ζουν επίσης σε κατάφυτο περιβάλλον.

...και για να ρίξω και την μπιχτή μου....πολλοί δεν γουστάρουν τους δίσκους...αλλά γιατί...??...γιατί δεν έχουν χρώμα??...Αν συγκρίνουμε τα άγρια άτομα των δίσκων με τα άγρια άτομα των κιχλίδων,ναι δεν έχουν χρώμα οι δίσκοι,τι να λέμε?Και μπροστά στους δίσκους αναπαραγωγής δε βλέπω τις κιχλίδες να υστερούν χρωματικά.Με ένα απλό search στο google images βλέπουμε την αλήθεια.γιατί δεν έχουν κίνηση??...ΝΑΙ.γιατί δεν τρώνε από το χέρι μας??...Από το χέρι μου τρων και τα δικά μου.Τα ψάρια που πήρα από τον Κλεόβουλο μάλιστα πρόσφατα όταν βάζω την απόχη στο νερό μπαίνουν και αράζουν μέσα.Και με το χέρι τα βγάζω αν χρειάζεται.γιατί ζούν περισσότερο από πολλά άλλα είδη??Οι κιxλίδες αφρικής ζουν επίσης μπόλικα χρόνια.Χτυπάν 10ετία άνετα. ...γιατί φτάνουν σε τεράστιο μέγεθος,χωρίς να χάνουν την ομορφιά τους,όπως πολλά άλλα είδη??Εδώ μάλλον δε θα αναφέρεσαι στις κιχλίδες....γιατί??
...μήπως δεν τολμούν...ή μήπως αδυνατούν σε χρόνο,σε χρήμα,σε διάθεση να συντηρήσουν ένα τέτοιο ενυδρείο??.... ??? ;D ???

Χρήστο,κιχλίδες αφρικής δεν είναι μόνο τα μικρότερα ψάρια που φτάνουν 10-15 εκατοστά.Ανάλογα με το χρήμα που μπορεί να διαθέσει κάποιος,μπορεί να επιλέξει και το ανάλογο είδος.Αν πάει κανείς σε κάποιο μεγαλόσωμο είδος τα ενυδρεία των 500 και βάλε λίτρων είναι το ελάχιστο δυνατό για να φιλοξενήσει τέτοια ψάρια,λόγω και του έντονου ταπεραμέντου που μπορεί να έχουν.Απλό παράδειγμα τα προτεινόμενα λίτρα εδώ

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 12:32:49 μμ από zipo »

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:59:19 μμ »
Ο καθένας έχει τα κριτήριά του και είναι σεβαστά. Αν κριτήριο είναι το χρώμα και το μέγεθος, πάρτε παπαγάλο, αν
κριτήριο είναι να τρώει από το χέρι σας, πάρτε σκύλο κι αν είναι να σας κοστίζει ο κούκος αηδόνι, τότε ..παντρευτείτε.
Αν πάλι θέλετε να απολαμβάνετε το υγρό τοπίο χωρίς κόπο κι έξοδα, βάλτε γκάπυ, ξιφοφόρους κι εύκολα φυτά. ;D 

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:51:03 μμ »
Χρήστο,με αυτά που έγραψες δεν το βλέπω να ξαναγίνει άλλο δισκοενυδρείο από εδώ και πέρα.
Έπειτα,αν ζούσαμε σε χώρα με μαλακό νερό,θα κρατούσαμε δίσκους πιο εύκολα.Οι κιχλίδες Αφρικής μας δίνουν την άνεση να θαυμάσουμε τέτοια χρώματα και κίνηση και συμπεριφορές που δεν υπάρχουν αλλού στο γλυκό νερό,χωρίς να σπάμε το κεφάλι μας με έξοδα και ταλαιπωρίες....
Δισκους δεν εβαλα αλλα αποψη εχω  (γιατι εχω πολλους φιλους που εχουν και το ξερω απο κοντα το θεμα).
Το εξοδο δεν ειναι το νερο (ακομα και 100% ΑΟ να βαζεις, αν και πολλοι διατηρουν και σε νερο βρυσης με επιτυχια), ουτε ο εξοπλισμος.
Εχω ενυδρειο μεγαλυτερο, οσμωση, φιλτρα πιο καλα και πιο ακριβα κλπ κλπ απο τους περισσοτερους δισκαδες, για να φιλοξενω αλλα ψαρια εκτος απο δισκους.
Το εξοδο ειναι η θερμανση.

...και για να ρίξω και την μπιχτή μου....πολλοί δεν γουστάρουν τους δίσκους...αλλά γιατί...??...
Εγω προσωσπικα δεν τους βαζω σε ενυδρειο μου γιατι δεν ειμαι σε θεση να βρω ψαρια "εμπιστοσυνης" (δλδ απο εκτροφη και αναπαραγωγη σωστη) αλλα το κυριοτερο γιατι ειναι ψαρια "λοταρια" (δλδ μπορεις να τους τα εχεις ολα τελεια και να πεφτουν σαν κουνουπια).

Αποσυνδεδεμένος Λάζαρος

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 102 λιτρα με νέον τέτρα και sterbai γατόψαρα ,54 στο καλούπωμα,30λιτρο μονομαχοενυδρείο,20λιτρο γαριδοενυδρείο
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 02:04:51 μμ »
παιδια τσιμπησανε που πληρωνομαι; :D

• Platinum member
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 02:36:41 μμ »
χε χε χε .... άρχισε να γίνεται κουβέντα και μ΄αρέσει.
...το λοιπόν και για να μην ξεφεύγω από τον χώρο του αθλητισμού....λέμε

....νταμάρι 50-100 lit = Αστέρας Τρίπολης

....νταμάρι 100-200 lit = Ατρόμητος Αθηνών

....νταμάρι 200-500 lit = Ηρακλής Θεσσαλονίκης

....φυτεμένο χαμηλών 20-100 lit = ΑΕΚ Αθηνών

....φυτεμένο χαμηλών 100+  = Παναθηναικός

....φυτεμένο υψηλών 100-200 lit = Oλυμπιακός

....φυτεμένο υψηλών 200-500 lit = Φιορεντίνα

....δισκοενυδρείο βιοτοπικό -200 lit = Tσέλσυ Λονδίνο

....δισκοενυδρείο βιοτοπικό 200-500+ lit = Μπάγερν Μονάχου

....reef χαμηλών 100-200 lit = Mάντζεστερ Γιουνάιτεντ

....reef υψηλών 200-500+ lit = Ρεάλ Μαδρίτης

....δισκοενυδρείο φυτεμένο (κάτι σαν το δικό μου δηλ.) 500+ lit = Mπαρτσελόνα....... ;D ;D ;D

Και βέβαια όλοι μπορούμε να είμαστε Μπαρτσελόνα...αρκεί να το πάρουμε απόφαση και θα δούμε πολύ καλή μπάλα....
....όποιος κατάλαβε κερδίζει την δυνατότητα να κάτσει δίπλα μου την Κυριακή για να του ''εμπεδώσω'' τα παραπάνω... ;)

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 02:41:04 μμ »
Σπύρο δεν είναι αλήθεια αυτό που λες. Οι δίσκοι δεν ειναι κανενα "βλαμμενο" είδος ψαριου που να τους τα παρέχεις όλα και να πέφτουν σαν τα κουνουπια. Για να πέφτουν σαν τα κουνούπια κάτι είναι λάθος. Το οτι ειναι ψάρι που μπορεί να συγχωρεί λιγότερο απο κάποιες κιχλίδες αφρικάνες έιναι εν μέρει σωστό αλλά και πάλι χρηζει μετάφρασης.
Εγώ έχω δει στην πράξη που η πρώτη μου επαφή με δίσκους ήταν με 4 μωρά απο φίλο συγχομπίστα, οτι το ψάρι όπως του συμπεριφέρεσαι σου ανταποδίδει ανάλογα. Οκ, δεν τα έχω στους 25 βαθμούς αλλά στους 28+. Αυτό ειναι κάτι το οποίο πρέπει να αντέξω, αλλά αν ήθελα φτηνό ψάρι θα έπαιρνα χρυσόψαρα !!!

Δεν είναι η θέρμανση το προβλημά μου.
Επίσης, το γεγονός οτι κρατάμε τους δίσκους σε όξινο Ph και υψηλές θερμοκρασίες ξέρεις οτι έχει και τα υπέρ του. Η Αμμωνία δεν είναι τοξική, και επίσης πολλά παθογόνα δεν την παλέυουν ευκολα σε αυτές τις θερμοκρασίες.

Πριν 4 μέρες εβγαλα τους δίσκους απο τα 130 λιτρα που τα είχα προσωρινα με την αλλαγή ενυδρείου και τα "πέταξα" (ΜΠΛΟΥΜ) στα 450 χωρις προσαρμογή. Ο Δισκος ειναι κιχλίδα. Και μεγαλομεσαία κιχλίδα. Δεν "μασαει" απο τέτοια. Αν ήταν μικρόψαρο απο φυτεμένο θα είχε πει ήδη το ποιημα..

Γενικα δεν μετανοιώνω ουτε 1% που γνώρισα απο κοντά αυτά τα ψάρια.. Και κάτι ακόμη.. Μου επιτρέπουν να βάλω και φυτά στο ενυδρείο χωρίς να έχω κίνδυνο να τα φανε η να τα ξεριζώσουν!!!  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 02:41:28 μμ »
Και ο Χαραμάδας με τις ομάδες το έθεσε σε πολύ σωστή βάση! ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!!  ;D ;D ;D