ΑποστολέαςΘέμα: Κουτι Jumbo!!  (Αναγνώστηκε 2029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theoxaris90

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 2 ενυδρεία με γκαμπακια ,ένα γαριδαδικο και 1 με κιχλιδες !
  • Τόπος Διαμονής: βολος

• Silver member
Κουτι Jumbo!!
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:24:42 μμ »
από φίλτρανση?
παλια εβαζα μεσα εναν κυκλοφορητη αλλα εδω και 3 χρονια δοκίμαζα να κάνω και ενα χωρις! κοιτα μεσα στο πάτο έχω ελαφρόπετρα, εχω πέτρες γενικα και πολλα φυτά, 2 γλάστρες κυπερους , αλλα 2 υδρόχαρη και φακή νερού!  ποτε δεν ειχα πρόβλημα ουτε με νιτρικά ουτε με τίποτα. αλλα, ειναι ολο το χρονο με νερο και το χειμώνα βάζω μεσα κουνουποψαρα να κρατάν τη βιολογία!

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
Κουτι Jumbo!!
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:36:35 μμ »
Kαλημερα σε ολους/ες! Ιδου η απορια εχει επηχειρισει καποιος dyi ενυδρειο με κουτι 61λιτρων απο jumbo????   >:D
Καλη η κινηση που εκανες.
Βεβαια δεν χρειαζοταν τα περιττα (βυθος και ιδιως κατι αρχαια).
Νερο, φυτα και φιλτρο εφταναν.
Με τρια(?) fancy(?) ψαρια, χρειαζεσαι 2-3 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου 40-60%, αναλογα και το μεγεθος τους.

Εχω κανει κατι παρομοιο για καραντινα με ikea πλαστικο samla 60 λιτρα (50 καθαρα) 10 ευρω.
(εχει μεχρι 130 λιτρα - 20ευρω)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2015, 05:40:52 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Κουτι Jumbo!!
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:46:00 μμ »
Αν υποθεσουμε οτι με οποιοδηποτε τροπο, το νερο διατηρειται καθαρο απο αζωτουχα, εντουτοις τα γκαπι ειναι τροπικα ψαρια και με συγκεκριμενες  κατωτερες και ανωτερες θερμοκρασιες διαβιωσης. Οπως και ολα τα ειδη ψαριων.
Βεβαια γεννανε ευκολα και δεν φαινονται οι απωλειες απο λαθος διατηρηση.
Δεν μπορει αλλωστε ενα 60 λιτρο, ακομα και με φιλτρο, να αντεξει την αυξανομενη ιχθυοφορτωση  απο υγιη αναπαραγωμενα γκαπυ ... χωρις να υπαρχουν σοβαρες απωλειες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2015, 05:50:12 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Lion23

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt χρυσοψαρα/15lt Μονομαχος
  • Τόπος Διαμονής: Kavala
Κουτι Jumbo!!
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 10, 2015, 06:50:49 μμ »
delta εχω 1 shudunkin / 2 common / 1 pleco / 1 black moore και 2 τα οποια δεν θυμαμαι ονομα...τα αρχαια μου περισσευσαν και να πω την αληθεια μου αρεσουν που πανε πανω τα σαλιγκαρια μου (ramshorn blue) ..και στις ακρες τα εχω "φαει" με dremel ωστε να μην υπαρχουν γωνιες για πιθανον τραυματισμους.... ειναι προχειρο τωρα αυτο μολις παρω ενυδρειο θα το στησω πιο προσεκτικα!!  thubsup thubsup thubsup

• Silver member
Κουτι Jumbo!!
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:47:32 μμ »
Έχω ψάρια 1,μίση χρόνο και ξέρω το ζει και τι όχι! Να αναφέρω ότι μέσα σε 1, μισό χρόνο είχα απώλεια μόνο από ένα ψάρι! φροντίζω να μην υπάρχει μεγάλη ιχθυοφορτωση !! Έχω 4 μεγάλα κουτιά και τώρα σκέπτομαι να ρίξω τα κουνούποψαρα στη λίμνη και να βάλω γκαμπι στο 200 λίτρο!!!

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Κουτι Jumbo!!
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 10, 2015, 11:16:12 μμ »
delta εχω 1 shudunkin / 2 common / 1 pleco / 1 black moore και 2 τα οποια δεν θυμαμαι ονομα...τα αρχαια μου περισσευσαν και να πω την αληθεια μου αρεσουν που πανε πανω τα σαλιγκαρια μου (ramshorn blue) ..και στις ακρες τα εχω "φαει" με dremel ωστε να μην υπαρχουν γωνιες για πιθανον τραυματισμους.... ειναι προχειρο τωρα αυτο μολις παρω ενυδρειο θα το στησω πιο προσεκτικα!!  thubsup thubsup thubsup
Αυτα ειναι too much για 60 λιτρα.
Και ασυμβατα το  pleco, ως τροπικο ψαρι που ειναι.
Τα δυο?

Αποσυνδεδεμένος Lion23

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt χρυσοψαρα/15lt Μονομαχος
  • Τόπος Διαμονής: Kavala
Κουτι Jumbo!!
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:14:40 μμ »
Tα 2 μαλλον ειναι γκαπακια...δν ειμαι σιγουρος αν θα παω στο πετ θα ρωτησω...οσο για τον pleco μαζι με τα υπολοιπα ειναι μαζι 7-8 μηνες και δεν ειχα θεματα και ηταν και σε μικροτερο χωρο...ειναι ο απλος ο πλεκο..ειχα βαλει και λεοπαρντ κατοπιν ερωτησεις στο πετ αλλα δυστυχως τζαμπα τα 4 ευρω...σε 24ωρες απεβιωσε...αν και απο το ενυδρειο που τον εβγαλε δεν ειδα αρρωστα ψαρια η κατι τετοιο..οταν τον βρηκα την επομενη ειχα κατι σαν τσιμπηματα η σαν να του εριξες οξυ στην πλατη... :'(

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Κουτι Jumbo!!
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 11, 2015, 09:18:01 μμ »
Ναι. Ουτε τα γκαπι ειναι συμβατα.
Δεν εχει σημασια οτι ηταν μαζι  καποιους μηνες. Δεν λεει τιποτα αυτο, παρα μονο οτι αντεχει τις αντιξοες συνθηκες.
Τα ψαρια τα εχουμε για να βλεπουπε ποσο αντεχουν?

Με τα χρυσοψαρα, μονο χρυσοψαρα πανε και μονο υπο συνθηκες (αν ειναι σε μεγεθη που δεν χωρανε στο στομα των ψαριων, ουτε τωρα, ουτε οταν μεγαλωσουν τα ψαρια), καποια ειδη σαλιγκαριων "λαθρεπιβατων" και γαριδας amano.
Μαλιστα μερικες φορες δεν πετυχαινει η συμβιωση μεταξυ διαφορετικων ειδων χρυσοψαρων (πχ Fancy μαζι με common/comet/shubunkin)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2015, 09:21:48 μμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
Κουτι Jumbo!!
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 11, 2015, 10:12:53 μμ »
Kαλημερα σε ολους/ες! Ιδου η απορια εχει επηχειρισει καποιος dyi ενυδρειο με κουτι 61λιτρων απο jumbo????   >:D
Καλη η κινηση που εκανες.
Βεβαια δεν χρειαζοταν τα περιττα (βυθος και ιδιως κατι αρχαια).
Νερο, φυτα και φιλτρο εφταναν.
Με τρια(?) fancy(?) ψαρια, χρειαζεσαι 2-3 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου 40-60%, αναλογα και το μεγεθος τους.
Την καραντινα βλεπω την εχεις διπλα στον marshal. Αναρωση μετα μουσικης
Εχω κανει κατι παρομοιο για καραντινα με ikea πλαστικο samla 60 λιτρα (50 καθαρα) 10 ευρω.
(εχει μεχρι 130 λιτρα - 20ευρω)

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

• Silver member