ΑποστολέαςΘέμα: φελιζόλ η Εξηλασμένη πολυστερίνη ?  (Αναγνώστηκε 4770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
φελιζόλ η Εξηλασμένη πολυστερίνη ?
« στις: Νοέμβριος 01, 2011, 01:19:41 μμ »
επειδή μου αρέσει κάτι το διαφορετικο-ειπα να ψάξω σε διάφορα σαιτ για κατασκευές πλατύς ενυδρειου..οι περισσότεροι χρησιμοποιούν φελιζόλ και διαβάζοντας απόψεις ανακάλυψα και αλό υλικο..και επειδή δεν γνώριζα ότι μπορεί να βλάψω τα ψαράκια μου με λάθος υλικά.. διάβασα το παρακάτω κιμενο..θεορισα χρήσιμο να το διαβάσετε και εσεις..δεν κάνω την εξηπνη..το αντεγραψα..ολοι κάπου τα διαβαζουμαι-τα αντιγραφούμε! Θέλω λίγο να δειτε το θέμα για να μην βρεθειτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων!

Υπάρχουν λοιπόν δυο ειδών υλικά που χρησιμοποιούνται:
1) EPS : Expanded Polystyren - Διογκωμένη πολυστερίνη(το λεγόμενο φελιζόλ)
2) XPS : Extruded Polystyren - Εξηλασμένη πολυστερίνη (πολλοί το αναφέρουν ως DOW, όνομα που επικράτησε από τη γνωστή σε όλους μας εταιρία, παρόλο που δεν είναι η αποκλειστική βιομηχανία που το παράγει)
Και τα δυο έχουν την ίδια βάση που είναι το στυρένιο. Η διαφορά τους είναι στην τρόπο παραγωγής τους και στις πρόσθετες ουσίες που μπαίνουν στη συνεχεία.

Σύμφωνα λοιπόν με το δημοσίευμα αυτό έχουμε:
Τρόπος παράγωγης διογκωμένης πολυστερίνης
Η πρώτη ύλη με τη μορφή κρυσταλιζέ κόκκων θερμαίνεται με ατμό σε θερμοκρασία 80-110 βαθμών
και πίεση περίπου 0,20-0,50 ατμ. μέσα σε ειδικούς κλιβάνους που ονομάζονται διογκωτήρες. Ο κάθε κόκκος εδώ, δογκώνεται έως και 60 φόρες από το αρχικό του μέγεθος και το ειδικό του βάρος μειώνεται μέχρι τα 10 Kg/m3. Εξαρτάται από το χρόνο διόγκωσης και τη ποιότητα του υλικού.
Στη συνέχεια οι διογκωμένοι πλέον κόκκοι αποθηκεύονται σε σιλό ώστε να αφυγρανθούν και να σταθεροποιηθούν. Έπειτα, τοποθετούνται σε μεταλλικά καλούπια με ειδικές πρέσες, προστίθεται ξανά ατμός για περαιτέρω διόγκωση και έτσι οι κόκκοι, λόγω του περιορισμένου χώρου, ενώνονται μεταξύ τους και ως ένα ενιαίο υλικό περνούν το σχήμα του καλουπιού. Έτσι έχουμε τα φύλλα για τη θερμομόνωση, το ποτήρια, τα υλικά συσκευασίας σε διάφορα σχήματα και μεγέθη,κτλ.

Τρόπος παραγωγής εξιλασμένης πολυστερίνης
Εδώ οι κόκκοι μαζί με άλλα χημικά πρόσθετα(χλωροφθοράνθρακες - CFCs, υδροφθοράνθρακες - HFCs, υδροχλωροφθορανθράκων - HCFCs, διοξείδιο του ανθρακα - CO2), διογκωτικό υλικό και χρώμα, οδηγούνται σε μηχάνημα υψηλής πίεσης, όπου το μείγμα συγχωνεύεται και λιώνει κάτω από μεγάλη θερμοκρασία και πίεση και παίρνει τη μορφή ημίρρευστου, πηχτού και πλαστικού υγρού, το οποίο στη συνέχεια, οδηγείται σε μια συνεχόμενη κυλινδρική μήτρα και καθώς βγαίνει από αυτή, διογκώνεται παίρνοντας τη μορφή αφρού και κρυώνει. Μετά κόβεται σε πλάκες οι οποίες αποθηκεύονται για περίπου 2-3 εβδομάδες ώστε να είναι έτοιμες για χρήση.

Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δώσουμε στο συμπέρασμα του κειμένου όσον αφορα τις χημικές ιδιότητες των δυο υλικών:
Η διογκωμένη πολυστερίνη είναι ένα καθαρά αδρανές και οικολογικό υλικό, από την ώρα παραγωγής του και για όλη τη διάρκεια εφαρμογής του. Είναι φιλικό προς το περιβάλλον, δεν χρησιμοποιεί ούτε παράγει βλαβερά χημικά για το όζον και τον άνθρωπο. Είναι από τα λίγα υλικά που επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται στη ζαχαροπλαστική και γενικά σε επαφή με προϊόντα διατροφής και έχει εφαρμογή σε είδη συσκευασίας φαγητών, ψαριών φρούτων, ειδών γεωργίας, κ.α.
Για την παραγωγή της εξιλασμένης πολυστερίνης χρησιμοποιούνται χημικά όπως CFCs, HCFCs, HFCs, CO2 , τα οποία είναι καταστρεπτικά για το περιβάλλον και το όζον και βλαβερά για την υγεία. Τα περισσότερα χημικά που νομιμοποιόντουσαν για την παραγωγή της έχουν απαγορευτεί και αντικατασταθεί με άλλα, με αποτέλεσμα τη μείωση του συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας.Λόγω των χημικών που περιέχει δεν επιτρέπεται σε επαφή της με είδη διατροφής και γενικότερα τρόφιμα, φρούτα και ζωντανούς οργανισμούς.Από τα παραπάνω συμπεραίνουμε ότι η χρήση της εξιλασμένης πολυστερίνης κρύβει κινδύνους, όχι μόνο για τα ψαράκια μας άλλα και για την ίδια μας την υγεία και το περιβάλλον. Σε αντίθεση όμως η διογκωμένη δεν έχει καμιά απολύτως επίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2011, 01:21:43 μμ από ina »

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 02:37:29 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον.Έχω ένα μεγάλο κομμάτι εξηλασμένης πολυστερίνης κάτω από την άμμο μου και πατάν πάνω οι πέτρες.Υπάρχει αντίλογος άραγε?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 07:11:59 μμ »
βαλε σε παρακαλω και το Link απο οπου το αντεγραψες.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 08:31:20 μμ »
ειναι απο αλο φορουμ .. http://www.enudreio.gr/forum/viewtopic.php?f=24&t=2213
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2011, 02:39:19 πμ από bokostas »

Συνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 10:39:32 μμ »
σε ευχαριστούμε για το άρθρο Ίνα!!!
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 11:10:52 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο, θέλει παραπάνω ψάξιμο από όσους χρησιμοποιούν DOW στα ενυδρεία τους.

Αποσυνδεδεμένος Lasal

• Silver member
  • Εμπειρία: Ο γηράσκον αεί διδασκόμενος
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 11:44:56 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο, θέλει παραπάνω ψάξιμο από όσους χρησιμοποιούν DOW στα ενυδρεία τους.
Κώστα το δουλεύω πάνω απο 15 χρόνια.
Την αξία του την καταλαβαίνεις οταν το καίς με φλόγιστρο γιατί μπορείς να κάνεις απίστευτες ανάγλυφες επιφάνειες.
Είναι ιδανικό για paludarium-terrarium εξωτερικά συντριβανάκια και ότι άλλο κατεβάσει ο νούς σου.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 01:35:25 πμ »
Και προφανώς Γιάννη δεν είχες προβλήματα με τα ψάρια σου?
Γιατί ο συντάκτης του άρθρου λέει ότι περιέχει χημικά που είναι επικίνδυνα για ζωντανούς οργανισμούς. :o

Αποσυνδεδεμένος Lasal

• Silver member
  • Εμπειρία: Ο γηράσκον αεί διδασκόμενος
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 11:39:39 μμ »
Σε όλες τις περιπτώσεις καλύπτεται με κάποιο ρυτινούχο υλικό.
Επειδή δεν μένει εκτεθειμένο γιαυτό και δεν εχει και κινδύνους
Έπειτα ποιος θα ήθελε το ανοιχτό γαλάζιο χρώμα του για aquascape!!
 ;)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 11:45:11 μμ »
ΟΚ έτσι σαφώς μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για πλάτη, αλλά υπάρχουν νταμαράδες που το βάζουν
γυμνό κάτω από την άμμο και τις πέτρες τους, για προστασία. Λέω λοιπόν μήπως δεν κάνουν καλά?? :o

Αποσυνδεδεμένος Κλεόβουλος

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Πάντα αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κιχλίδες Αφρικής
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 12:11:56 μμ »
Xps χρησιμοποιώ πολλά χρόνια χωρίς να έχω διαπιστώσει κάποια επίδραση στη χημεία του νερού.
Ενδιαφέρον θα ήταν αν κάποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό.

βαλε σε παρακαλω και το Link απο οπου το αντεγραψες.
ina όταν αντιγράφουμε κάτι πρέπει να αναφέρουμε και την πηγή.
Αυτές οι αντιγραφές μου την δίνουν,
όχι γιατί υπάρχουν ζητήματα "πνευματικών δικαιωμάτων" κλπ
αφού η γνώση που υπάρχει στο διαδίκτυο είναι ελεύθερη στην πρόσβαση,
αλλά ζήτημα σεβασμού στον συγγραφέα.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 01:23:32 μμ »
Κλεόβουλε έχεις δίκιο για το ζήτημα του σεβασμού του συγγραφέα, γι' αυτό και του έχουμε ήδη ζητήσει την
έγγραφη άδειά του για την χρησιμοποίηση/αναδημοσίευση του άρθρου του εδώ και περιμένουμε την απάντησή του.
Σε περίπτωση που μας την αρνηθεί, θα αναγκασθούμε να σβήσουμε το όλο θέμα και να του ζητήσουμε συγνώμη.

• Member
  • *
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 03:01:46 μμ »
Σωστό!

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 05:21:02 μμ »
το Link ειχε μπει αλλα επειδη ηταν παραπομπη σε αλλο φορουμ με ολες τια απαντησεις που θα μπερδευαν τα μελη και  πολυ πιθανον να ηθελαν να παρουν καποιες απαντησεις που δεν θα μπορουσαν, απο τα εκει μελη, ζητησα εγω να βγει και θα μπει το ονομα του συγγραφεα.

Η Ινα δεν εχει σε κανενα σημειο φαουλ και αλλωστε φαινεται και απο το οτι το εχει τροποποιησει το μηνυμα της.

Οποιος θελει να μαθει παραπανω μπορει πολυ ευκολα να ανατρεξει στο google αναζητωντας την πηγη καθως οπως γραφτηκε :

Παράθεση
η γνώση που υπάρχει στο διαδίκτυο είναι ελεύθερη στην πρόσβαση,

Αυτα.
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 06:20:09 μμ »
το Link ειχε μπει αλλα επειδη ηταν παραπομπη σε αλλο φορουμ με ολες τια απαντησεις που θα μπερδευαν τα μελη και  πολυ πιθανον να ηθελαν να παρουν καποιες απαντησεις που δεν θα μπορουσαν, απο τα εκει μελη, ζητησα εγω να βγει και θα μπει το ονομα του συγγραφεα.

Η Ινα δεν εχει σε κανενα σημειο φαουλ και αλλωστε φαινεται και απο το οτι το εχει τροποποιησει το μηνυμα της.

Οποιος θελει να μαθει παραπανω μπορει πολυ ευκολα να ανατρεξει στο google αναζητωντας την πηγη καθως οπως γραφτηκε :

Παράθεση
η γνώση που υπάρχει στο διαδίκτυο είναι ελεύθερη στην πρόσβαση,

Αυτα.

Γιώργο να με συγχωρέσεις αλλά μόνο η απάντηση του Κώστα με καλύπτει.
Δεν είναι σωστό κάποιος να κάνει copy ένα κείμενο και προσθέτοντας έναν πρόλογο ή αλλάζοντας 2 λέξεις να το εμφανίζει σαν δικό του. >:(
Θα μου πεις εδώ άλλοι έγιναν καθηγητές πανεπιστημίου μ' αυτό τον τρόπο
αλλά ας μην το συζητήσουμε αυτό......

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 06:22:10 μμ »
Παράθεση
επειδή μου αρέσει κάτι το διαφορετικο-ειπα να ψάξω σε διάφορα σαιτ για κατασκευές πλατύς ενυδρειου..οι περισσότεροι χρησιμοποιούν φελιζόλ και διαβάζοντας απόψεις ανακάλυψα και αλό υλικο..και επειδή δεν γνώριζα ότι μπορεί να βλάψω τα ψαράκια μου με λάθος υλικά.. διάβασα το παρακάτω κιμενο..θεορισα χρήσιμο να το διαβάσετε και εσεις..δεν κάνω την εξηπνη..το αντεγραψα..ολοι κάπου τα διαβαζουμαι-τα αντιγραφούμε! Θέλω λίγο να δειτε το θέμα για να μην βρεθειτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων!

Γιώργος,