ΑποστολέαςΘέμα: Aquaponic  (Αναγνώστηκε 2386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
Aquaponic
« στις: Μάιος 04, 2015, 01:17:04 μμ »
Καιρό σκεφτόμουνα να βάλω μια ζαρντινιέρα με υδροχαρή φυτά πάνω από το χρυσοψαράδικο

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,12789.0.html

και το νερό να έρχεται από το φίλτρο του ενυδρείου και να γυρίζει πίσω στο ενυδρείο.
Κάτι σαν και αυτό

Αρχικά σκέφτηκα να πάρω μία ζαρντινιέρα αλλά με προβλημάτιζε πως φουσκώνουν αυτές αν τις γεμίσεις με νερό και θέλουν κάποιο είδος ενίσχυσης. Μετά σκέφτηκά να προσαρμόσω αυτό το καλάθι κατάψυξης που το είχα κρατήσει από το ψυγείο μας που χάλασε

θα έφτιαχνα ένα ράφι με ξύλα από παλέτες και θα έφτιαχνα κάτι σαν φράχτη με μύτες για να μη φαίνεται , και να φαίνονται μόνο τα φυτά που θα βγαίνουν μέσα από αυτή τη "ζαρντινιέρα".
Μετά θυμήθηκα πως ο Γιώργος (ο φίλος που μου βρήκε και τα άλλα πλεξιγκλας)  είχε 2 στρογγυλά κομμάτια πλεξιγκλάς πολύ χοντρά

Εχουν 1 μέτρο διάμετρο πάχουν 16 χιλιοστών.
Σημάδεψα το 1ο και έκοψα ένα κομμάτι για να φτιάξω το ράφι

Το έκοψα με το δισκοπρίονο χεριού αφού γύρισα ανάποδα το δίσκο, γιατί διάβασα πως οι δίσκοι πλεξιγκλάς έχουν δόντια με αρνητική γωνία προς τη φορά περιστροφής, το αποτέλεσμα πολύ καλό, δεν σπάνε οι γωνίες , αλλά το κόψιμο με δισκοπρίονο χεριού δεν είναι τελείως ίσιο, με δισκοπρίονο πάγκου και γωνιάστρα το κόψιμο θα ήταν πολύ καλό.

Βλέποντας το κομμάτι που έκοψα, σκέφτηκα πως αν έκανα τη "ζαρντινιέρα" με το πλεξιγκλάς και το βίδωνα στο τοίχο , δεν θα χρειαζόταν να φτιάξω ούτε ράφι , ούτε να κόβω ξύλα , να τρίβω και να βάφω για να φτιάξω το διακοσμητικό φράχτη, θα ήταν ένα ενυδρείο από πλεξιγκλάς βιδωμένο στο τοίχο.

Μέτρησα τα κομμάτια και είδα πως άνετα μπορώ να φτιάξω μια γυάλα από πλεξιγκλάς με διαστάσεις 50 Χ 20 Χ 30 ύψος (με παίρνει και 50 Χ 30 Χ 30 αλλά με 30 πλάτος θα εξέχει πολύ)

Σημάδεψα τη πρόσοψη και το ένα πλαινό και συνέχισα με το κόψιμο και συναρμολόγηση

Τα κομμάτια θα βιδωθούν μεταξύ τους επειδή δεν είναι τέλεια κομμένα και ίσως σε κάποια σημεία δεν θα υπάρχει τέλεια ένωση και δεν θα κολλήσουν καλά με το χλωροφόρμιο, για αυτό θα βάλω βίδες. Θα βάλω βέβαια και χλωροφόρμιο και όσο κολλήσουν με αυτό. Στις ενώσεις για να γίνει υδατοστεγές θα μπουν φιλετάκια με 3αρι πλεξιγκλάς για να καλύψω τυχόν κενά.

Πήγα και στην Εκθεση στη Κηφισιά και πήρα τα πρώτα φυτά, πήρα ένα Χουτίνια Χαμαιλέων (Houttuynia cordata “Chameleon”) γιατί μου είπε εκεί στο περίπτερο πως είναι από τα φυτά που μπορούν να αναπτυχθούν χωρίς να υπάρχει άμεση έκθεση στον ήλιο

Όταν τον ρώτησα αν είχε και πολυτρίχι , μου είπε πως είχε μόνο ένα που σε άσχημη κατάσταση και μου το χάρισε, να το βάλω στο νερό και θα πάρει τα πάνω του.
Επίσης έχω σκοπό σε αυτή τη γυάλα (πλέον) να βάλω και κανα πάπυρο, φιλόδενδρο αν βρω, πόθο , lucky bamboo ή ότι άλλο βρω που να μη θέλει πολύ φως.

Μέσα σε αυτή τη ζαρντινιέρα θα βάλω διογκωμένη άργιλο για να φυτέψω τα φυτά
http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=4417
και λέω κάτω να βάλω ελαφρόπετρα

Αφού έκοψα όλα τα κομμάτια και έκανα τα πρώτα κολλήματα

Προχθές  έπεσε τρύπημα και βίδωμα.
Τελικά το πλεξιγκλάς είναι πολύ παράξενο υλικό, έσπασα 3 τρυπάνια που έμειναν μέσα στο πλεξιγκλάς και 3 βίδες. Στην αρχή τρύπαγα με το δραπανοκατάβιδο μπαταρίας, αυτό ήταν και το λάθος μου, το τρυπάνι ζέστεναι το πλεξιγκλάς και έλιωνε, το τρυπάνι δεν είχε τη απαιτούμενη δύναμη να το γυρίζει (ήταν μάλλον και η μπαταρία στα τελευταία της) και κόλλαγε το τρυπάνι μέσα στο πλεξιγκλάς με αποτέλεσμα να μη βγαίνε με τίποτα, όταν συνέχισα με το ηλεκτρικό δεν υπήρχε πρόβλημα. Μετά άρχισα να βάζω βίδες , οι 2 πρώτες ανωξείδοτες έσπασαν και έμειναν μέσα, συνέχισα με απλές βίδες, στη προσπάθεια να ξεβιδώσω μία έσπασε και αυτή και έμεινε μέσα, προφανώς το πλεξιγκλάς ζεσταίνεται και λιώνει και όταν κρυώσει σφίγγει τη βίδα και δεν βγαίνει με τίποτα, μόνο σπάει.
Έκοψα και έβαλα και φιλετάκια για τις διαρροές γιατί το κόψιμο του πλεξιγκλάς ήταν πολύ χάλια, χωρίς δισκοπρίονο πάγκου με γωνιάστρα δεν κόβεται ίσια με τίποτα, και το πρώτο γέμισμα είχε διαρροή

άδειασμα , και άλλα φιλετάκια, χλωροφόρμιο με το κιλό και το άφησα να στεγνώσει.

Ταυτόχρονα άνοιξα τις τρύπες στο τοίχο

έπεσε και λίγο βάψιμο

και το έβαλα δοκιμαστικά να δω πως είναι

μετά πάλι γέμισμα και όπως φαίνεται δεν έχω διαρροές πλέον

Θα πάω να πάρω ότι ρακορ χρειάζομαι και σκέφτομαι να βελτιώσω λίγο την αισθητική του, λέω βάλω φιλετάκια μαύρο πλεξιγκλάς στις γωνίες να κρύψω τις βίδες ώστε να μη φαίνονται
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 01:33:52 μμ από takis_gr »

Αποσυνδεδεμένος vika

• Silver member
  • Εμπειρία: αρχαρια
  • Τα ενυδρεία μου: 60+30
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
Aquaponic
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2015, 01:47:14 μμ »
Πολυ εξυπνο στην θεωρια και πολυ καλη δουλεια ... ευχομαι να παει καλα και στην πραξη αν και δεν ξερω κατα ποσο το νερο της επιστροφης θα ειναι καθαρο
πανω απο ολα μπραβο για το οικολογικο πνευμα της κατασκευης και της ικανοτητας σου

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2015, 12:03:27 πμ »
Εργασιών συνέχεια

έβαλα τα μαύρα φιλετάκια πλεξιγκλάς και νομίζω πως η "ζαρντινιέρα" έδειξε καλύτερα

Σειρά έχουν οι σωληνώσεις.

Επρεπε να φτιάξω ένα σωληνομαστό

Ετοιμος και αυτός

Πλύθηκε καλά και μπήκε δοκιμαστικά στη θέση του

και μετά θα τον κόψω για να έχω το επιθυμητό ύψος της στάθμης του νερού

Τις σωλήνες δεν τις κόλλησα ακόμα, τις έβαλα δοκιμαστικά με τεφλον για να κάνω δοκιμές, όταν οριστικοποιηθεί η θέση τους θα κολληθούν

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Aquaponic
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2015, 01:28:14 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον, περιμένω την συνέχεια. Τα φυτά που θα βάλεις θα είναι επιφάνειας; Απλά υδροφιλα; Χωρίς βυθό φαντάζομαι.
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Aquaponic
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2015, 01:50:31 πμ »
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα, άντε να σε δούμε μάστορα... greatup

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2015, 07:50:34 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον, περιμένω την συνέχεια. Τα φυτά που θα βάλεις θα είναι επιφάνειας; Απλά υδροφιλα; Χωρίς βυθό φαντάζομαι.

Θα βάλω διογκωμένη άργιλο http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=4417 και σκέφτομαι χαμηλά να βάλω και ελαφρόπετρα,
από φυτά θα μπουν υδροχαρή όπως Χουτίνια Χαμαιλέων (Houttuynia cordata “Chameleon”) , πολυτρίχι , πάπυρος , ίσως φτέρη , φιλόδενδρο κλπ

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
Aquaponic
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2015, 09:22:07 πμ »
μακαρι να σε ειχα στο σπιτι μου, sevasmos

εισαι χρυσοχερης τακη,μπραβο σου

δες και εδω μηπως παρεις καμια ιδεα http://www.econews.gr/2014/07/28/enydreioponia-116629/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2015, 09:28:14 πμ από Βασω »

Συνδεδεμένος Peyote

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 300Λ, 2x55Λ, 2x20Λ
  • Τόπος Διαμονής: ΚΥΠΡΟΣ - ΛΕΜΕΣΟΣ
Aquaponic
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2015, 09:36:13 πμ »
Καλη δουλεια!!

Σωστη η ιδεα σου για Διογκωμένη Άργιλος εαν κανεις μεταφιτευσεις βαλτα να βλαστισουν σε πετροβαμβακα και μετα βαλτα μεσα στην αργιλο. Θα χρειαστείς επισεις και μια δυνατή αεροαντλια
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2015, 09:37:07 πμ από Peyote »

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2015, 11:08:26 πμ »
μακαρι να σε ειχα στο σπιτι μου, sevasmos

εισαι χρυσοχερης τακη,μπραβο σου

Καλά μη το λες, σας φοβάμαι εσας τις γυναίκες, η δικιά μου γκρινιάζει και λέει πως συνέχεια όλο και κάτι μαστορεύω αντί να κάθομαι στο καναπέ και να βλέπω τηλεόραση  :(

δες και εδω μηπως παρεις καμια ιδεα http://www.econews.gr/2014/07/28/enydreioponia-116629/

Ετσι ακριβώς Βάσω,  έχει ακριβώς την ίδια λογική   :)

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2015, 11:27:01 πμ »
Καλη δουλεια!!

Σωστη η ιδεα σου για Διογκωμένη Άργιλος εαν κανεις μεταφιτευσεις βαλτα να βλαστισουν σε πετροβαμβακα και μετα βαλτα μεσα στην αργιλο. Θα χρειαστείς επισεις και μια δυνατή αεροαντλια

Την αεραντλία τι την  χρειάζομαι ;
Τα δύο πρώτα φυτά ήδη τα έχω (φωτό στην αρχή)
Σκέφτομαι τη Χουντίνια να τη βγάλω από το γλαστράκι που είναι, να τη καθαρίσω τελείως από τα χώματα και να τη φυτέψω μέσα στην άργιλο. Το πολυτρίχη θα το βγάλω και αυτό απο το γλαστράκι, καθαρισμα και αυτο , και θα το βάλω σε γλαστράκι μόνο με χαλίκι , με κάπιο βραχάκι, κάπως έτσι,  και να πέφτει το νερό επάνω του, έχω διαβάσει πως θέλει τρεχούμενο νερό.
Σκέφτομαι να βάλω και καμια φτέρη, θα αντεξει μεσα στο νερό ή θα σαπίσει ;

Συνδεδεμένος Peyote

• Silver member
Aquaponic
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2015, 12:00:13 μμ »
Η αεροαντλια χρειαζεται για να οξυγονώνετε το νερο και να περνουν το οξυγονο οι ριζες
στην υδροπονεια εχθρος ειναι η ανεπαρκεια οξυγονου και η θερμοκρασια του νερου..
οσο ποιο ζεστο ειναι τοσο ποιο λιγο οξυγονο εχει.. για αυτο χρειαζεται δυνατες αεροαντλιες.
εφοσον το νερο θα ειναι τρεχουμενο και οι ριζες δεν θα ειναι βουτιγμενες στο νερο
τοτε μπορει να μην χρειαστει αυτο μπορεις να το τσεκαρεις στις ριζες
ενα υγιη φυτο εχει κατασπρες ριζες, αμα δεις να αρχηζουν να κιτρινιζουν τοτε
την αεροαντλια θα την χρειαστεις.

το συστημα σου θα ειναι καπως ετσι

η μονη διαφορα ειναι οτι θα εχεις ψαρια και δεν θα βαζεις εξτρα λιπασμα μεσα
τα ψαρια στην ουσια παίζουν τον ρολο του λιπασμα τους στα φυτα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2015, 12:01:40 μμ από Peyote »

Συνδεδεμένος Peyote

• Silver member
Aquaponic
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2015, 12:05:10 μμ »
Σχεδον ολα τα φυτα μπαινουν σε υδροπονικα και αεροπονικα συστηματα η διαφορα τους ειναι στο ph του νερου
αλλα θελουν χαμηλό και αλλα υψηλο, πιστευω οτι εξαιρούνται κατι bonzai,Κακτοι κλπ που δεν θελουν πολυ νερο

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2015, 12:14:06 μμ »
Α κατάλαβα, δεν νομίζω πως θα υπάρχει θέμα, γενικα το συγκεκριμένο ενυδρείο τα πάει καλα από θεμα οξυγόνωσης , εκτος ότι υπάρχει έντονη ανατάραξη, στη είσοδο του φίλτρου, στο πρώτο διαμέρισμα υπάρχει αεραντλία με Κ1 , απο εκει το νερό περνάει από σφουγγάρια, ελαφρόπετρα , και ένα μέρος του θα ανεβαίνει στη ζαρντινιέρα.
Για λίπασμα στις αρχές σκέφτομαι να βάλω καμια ταμπλετίτσα μέσα , και ανάλογα στο μέλλον αν χρειαστεί θα βάζω

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Aquaponic
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 06, 2015, 12:49:21 πμ »
Μπράβο Τάκη! Πολύ καλό project.

Και πολύ καλή ευκαιρία να ασχοληθείς πάλι με κατασκευή με πλέξιγκλάς  :)
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 06, 2015, 11:26:22 πμ »

Και πολύ καλή ευκαιρία να ασχοληθείς πάλι με κατασκευή με πλέξιγκλάς  :)

Να σου πω την αλήθεια , πως αυτή τη φορά δεν το είχα σκεφτεί να το φτιάξω με πλεξιγκλάς , αλλά με ξύλα. Αφου τα βρήκα αυτά κομμάτια θεωρώ πως είναι καλύτερα, και πιο ανθεκτικό και λιγότερη δουλειά, γιατί τα ξύλα θα έπρεπε να τα τρίψω , να τους βάλω συντηριτικό και ένα σωρό άλλα, και τελικά δεν ξέρω πόσο θα άντεχε να γίνει κρεμαστό με τόσο βάρος.  :)

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 06, 2015, 12:00:53 μμ »
Τελευταίες λεπτομέρειες και μάλλον είναι έτοιμο

Και γέμισμα από κουβά  με μια άλλη αντλία για να δω πως κυκλοφορεί το νερό

Εδώ πρόσεξα πως το νερό μπαίνει σε αυτό το πλέγμα από τα πλάγια και από ψηλά, κάτι που δεν το είχα σκεφτεί. Σήμερα το πρωί αναγκαστικά έβαλα σιλικόνη.
Το βράδυ θα πλυθεί και θα κρεμαστεί στη θέση του.
Το Σ/Κ θα μπει η ελαφρόπετρα , η διογκωμένη άργιλος  και τα φυτά. Το πρώτο γέμισμα θα είναι το νερό της αλλαγής του ενυδρείου, θα το γεμίζει δηλαδή η αντλία αλλά το νερό δεν θα επιστρέφει στο ενυδρείο αλλά θα πάει για πότισμα, λέω να περάσω καμια 100στη λίτρα έτσι

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 06, 2015, 11:55:21 μμ »
Επιτέλους το κρέμασα

έβαλα πρόχειρα το αλφαδολάστιχο να στέλνει νερό η αντλία που θα δουλεύει κανονικά. Δεν έχει τη τρελή ροή αλλά δουλεύει

Γέρνει και λίγο, μάλλον όταν το αλφάδιασα και το σημάδεψα θα είχα πιεί καμια μπύρα παραπάνω, τώρα δεν το βγάζω, θα πρέπει να βγάλω τα ουπα, να γεμίσω της τρύπες με τσιμέντο και να ανοίξω καινούριες, θα δώσω κλίση στην άργιλο και θα φαίνεται πως το νερό ανεβαίνει την ανηφόρα :).
Το Σ/Κ θα μπουν τα φυτά

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Aquaponic
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 07, 2015, 02:26:59 πμ »
Δεν πειράζει, για να μην το ματιαζουν.  :)
Γρηγόρης.

Συνδεδεμένος Peyote

• Silver member
Aquaponic
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 07, 2015, 07:40:21 πμ »
Μπράβο φίλε!! τώρα το είδα όπως το είχες στο μυαλό σου, εγώ το σκεφτόμουν αλλιώς
εγώ θα το έκανα πολύ πιο μικρο τουλάχιστον το μισό μην σου πω και το 1/3 από αυτό που βλέπω
πάντως και έτσι που το έκανες η δουλειά γίνετε αλλά πιστεύω ότι θα έχεις rot root (σαπισμα ριζων)

Θα άφηνα τον σωλήνα επιστροφής 5 εκατοστά απο τον πάτο οστε να μην βυθίζεται όλη η ριζά και να
γίνετε γρηγορότερα η ανανέωση του νερού, επίσης τον σωλήνα που φέρνει το νερό θα το έβαζα
στα πλάγια ώστε να υγραίνονται ολα τα φυτά και η άργυλος 

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 07, 2015, 10:09:40 πμ »
Μπράβο φίλε!! τώρα το είδα όπως το είχες στο μυαλό σου, εγώ το σκεφτόμουν αλλιώς
εγώ θα το έκανα πολύ πιο μικρο τουλάχιστον το μισό μην σου πω και το 1/3 από αυτό που βλέπω
πάντως και έτσι που το έκανες η δουλειά γίνετε αλλά πιστεύω ότι θα έχεις rot root (σαπισμα ριζων)

Θα άφηνα τον σωλήνα επιστροφής 5 εκατοστά απο τον πάτο οστε να μην βυθίζεται όλη η ριζά και να
γίνετε γρηγορότερα η ανανέωση του νερού, επίσης τον σωλήνα που φέρνει το νερό θα το έβαζα
στα πλάγια ώστε να υγραίνονται ολα τα φυτά και η άργυλος

Δυστυχώς δεν φαίνονται οι λεπτομέρειες.
Το νερό θα μπαίνει απο το spray bar  (δεξια - ψηλα). Θα φευγει απο τα χτενια που είναι από τη μεση της κατασκευής και κάτω, το πάνω μέρος έχει κολληθεί με σιλικόνη για να αναγκάζει το νερό να μπαίνει μόνο από χαμηλα. Οι τρύπες που υπάρχαν στο επάνω μέρος τις εκλεισα (με το σιρίτι από μαύρο πλεξιγκλας και σιλικόνη). Ετσι πιστεύω να έχω κυκλοφορία του νερού στα χαμηλά στρώματα για να αποφύγω το σάπισμα των ριζών. Επίσης η άργιλος θα είναι σχεδόν όλη στο νερό, ακριβώς στην επιφάνεια. Να υπολογίσεις πως το βάθος είναι 30 εκατοστά και η επιφάνεια του νερού στα 25.
Αυτό με τη κυκλοφορία του νερού το πρόσεξα όταν το έβαλα να δουλέψει 1η φορα στο τραπέζι, και έτσι έκανα τις απαραίτητες προσαρμογές

Συνδεδεμένος Peyote

• Silver member
Aquaponic
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 07, 2015, 10:17:25 πμ »
εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!! 
clapp clapp

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 09, 2015, 11:45:12 μμ »
Το γέμισα με την άργιλο και την ελαφρόπετρα και μπήκαν και τα φυτά στη θέση τους. Η άργιλος μου έβγαλε λίγο τη πίστη γιατί επιπλέει και αναγκάστηκα να βάλω βότσαλα από πάνω να τη κρατάνε βυθισμένη. Δεν έβαλα το πολυτρίχι ακόμα και ένα φυτάκι που μου έδωσε ένας φίλος που αμέσως ξέχασα πως το λένε :)
 Η ροή είναι μια χαρά και όπως φαίνεται δεν θα αντιμετωπίσω τέτοιου είδους προβλήματα. Μερικές φωτό αλλά είναι λίγο σκοτεινές, αύριο θα βγάλω καλύτερες, και τα φυτά είναι λίγο στρεσαρισμένα, πιστεύω σύντομα θα πάρουν τα πάνω τους

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 10, 2015, 10:58:15 μμ »
Και μερικές φωτογραφίες ημέρα

και ο χώρος

Αποσυνδεδεμένος black8189

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
  • Τόπος Διαμονής: Χαλκηδονα Θεσσ/νικης
Aquaponic
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 10, 2015, 11:08:02 μμ »
γεια σου ρε τακη υπερτεραστιε μαστορα!!!! βλεπω τα εργα σου (γιατι για εργα τεχνης προκειται) και τα ζηλευω respkt

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Aquaponic
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 10, 2015, 11:27:49 μμ »
γεια σου ρε τακη υπερτεραστιε μαστορα!!!! βλεπω τα εργα σου (γιατι για εργα τεχνης προκειται) και τα ζηλευω respkt

;)