ΑποστολέαςΘέμα: αρχη ενος ονειρου....  (Αναγνώστηκε 4056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 08, 2015, 08:23:29 πμ »
Εγώ είδα κάλυψη και σ αυτό 60x60 αλλά δεν ξέρω για ποιους φακούς έλεγε. Έχει πάντως διάγραμμα στο site που δείχνει την ένταση του.

Εγώ πιστεύω θα σε καλύψει. Το φωτιστικό είναι πολύ καλό. Το δικό μου (maxpect razor)  το είχαν σε ενυδρείο 100 αλλά αρκετά ψηλά για να το πιάσει. Εγώ το χω σε 80 μήκος. Στο δικό μου ενυδρείο είχαν ένα radion με πολύ καλα αποτελέσματα.

Όλα τα φωτιστικά που συζητήσαμε θα σε καλύψουν στα sps. Δυστυχώς στην πράξη είναι θέμα αναλογιων.πως θα στήσεις το βραχο. Αν κάνεις κεντρικό στήσιμο. Αν θες μεγαλύτερη κάλυψη θα πρέπει να το σηκώσεις πιο ψηλά. Άρα θα πρέπει να χει ισχύ (που εχουν). Αν ανέβεις πολύ ψηλά θα θες μικρότερους  φακούς. Αν πας χαμηλά πιο ανοιχτούς για να ανοίξει η δέσμη. Εγώ πχ εχω μια ψηλή στήλη βράχου αριστερά στην άκρη του ενυδρείου. Το φωτιστικό επειδή δεν μπορώ να το σηκώσω ψηλότερα ενώ έχω δύναμη να δώσω με τους 90 φακούς δεν έπιανε την άκρη γιατί η δέσμη ανοίγει σαν καμπάνα. Όχι ότι δεν κάνει το φωτιστικό όμως.
Απλά μετά κοιτάς και την τοποθέτηση των Led. Το ιδανικότερο θα ήταν να χες σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου πολλά 3w και να τα πάιζεις χαμηλά.. Αλλά αυτό είναι μη εφικτό και ασυμφορο. Πχ. Ο Κινέζος μπορεί να σε καλύπτει καλύτερα αλλά δεν παίρνεις την ποιότητα ή την εγγύηση του radion.

Εγω πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά. Ίσως στις άκρες να χεις θέματακι ελαφρύ αλλά δεν είσαι και στο 1.20. Υπόψιν και με τα άλλα θα κάνες δουλειά. Τους 90, κενό 10 από τις άκρες θα τους καλύψεις σίγουρα.

Το φωτιστικό αυτό το χουν άπειρος κόσμος.. Αν ψάχνεις στο εξωτερικό και διαβάσεις είναι γεμάτα τα φόρουμ με αυτό. Και από δω το έχουν πολλοί χόμπιστες.

Sent from the dungeons of Mordor
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2015, 08:26:43 πμ από fmnstr »

Αποσυνδεδεμένος giorgos34

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: αθηνα
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 09, 2015, 08:20:51 μμ »
καλησπερα μιλησα με ενα μαγαζι σημερα που πουλαει radion και μου ειπε οτι για τις διαστασεις μου(100χ60χ45) δεν θα με καλυψει μια μοναδα θα χρειαστω 2 αρα 1400 ευρω  πολλα λεφτα για εμενα που δεν διαθετω....τον ρωτησα και για τα kessil και μου ειπε οτι θα χρειαστω 2 μοναδες και εκει αλλα ειναι φωτιστικα με μικρη ενταση δεν καταλαβα τι εννοουσε με μπερδεψε.....ετσι κοιταξα παλι στο site που μου εδωσες  οτι το evergrow καλυπτει τα λιτρα μου....επισης κοιταξα και το orphek atlantik v2 1 (σε επωνυμο )το οποίο πιστευω καλυπτει τα λιτρα μου....τι λες εσυ????

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 10, 2015, 08:56:00 πμ »
Καλησπέρα φίλε μου.
Σου χω γράψει και πιο πάνω. Το φωτιστικό είναι πολύ καλό αλλά και ακριβό. Από τα επώνυμα είναι ανάμεσα στα πρώτα δύο. Τώρα για την κάλυψη όπως σου είπα αν κάνεις κέντρικο στήσιμο θα σε καλύψει. Αν ανοιχτεις στα άκρα και βάλεις ακροπορες ρε παιδί μου στις άκρες ναι θα χεις θέμα. Επίσης θα χεις θέμα αν δεν μπορείς να το σηκώσεις ψηλά ώστε να ανοίξει. Τώρα αν τα αξίζει τα λεφτά του με τέτοιες παράδοχες αποφασίζεις εσύ.

Και το σούπερ φωτιστικό να πάρεις αν δεν ανοίγει η δέσμη κάλυψη δεν έχεις. Γι αυτό σου είπα το ιδανικό είναι πάρα πολλά Led σε όλη την επιφάνεια ή πολύ δυνατές πηγές ψηλά ώστε να ανοίγουν. Αυτό σαν γενική εμπειρία. Άλλο που έχουν τα Led είναι ότι η δέσμη τους αν είναι συγκέντρωμενη είναι πολύ στοχευμενη με αποτέλεσμα είτε να στρεσαρει είτε άμα συναντά εμπόδιο να μην το περνά και να χεις σκιές.

Εγώ προσωπικά σου είπα θα έψαχνα να δω ενυδρεία που το χρησιμοποίησαν το radion να δω τι έκαναν σε βάθος χρόνου. Το καλό με αυτά τα φωτιστικά είναι ότι τα χουν πολλοι χρήστες οπότε μπορείς να κρίνεις εκ του αποτελεσματος σχετικά καλά σε σχέση με κάποιο diy. Πχ.  Για το δικό μου είδα ότι σε βάθος χρόνου έβαζαν και t5 για συμπλήρωμα πράγμα που είδα και εγώ τη χρησιμότητα του. Αλλά ας μην αναλύσουμε το γιατί εδώ. Αφορά αυτά που σου γράψα παραπάνω για Led.

Εμενα προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο αυτά τα custom. Αρκεί να τα ψάξεις αρκετά από εμπειρίες και βίντεο να ξέρεις τι παίρνεις.

Σου είπα με το evergrow πες το κόλλημα δεν τρελαίνομαι. Αλλά δεν ξέρω τπτ γι αυτό. Όποτε δεν μετράει τι λεω.
Το orphek θεωρείται από τα καλύτερα και η εταιρεία έχει κάνει κόπο να ψάχτει στο θέμα φωτισμού. Απλά μου φάνηκε τσιμπιμενο. Πάλι οι εμπειρίες στις διαστάσεις σου είναι ο μπούσουλας.

Και ξανά λες γιατί δεν κοιτάς αφού παίζεις σε τέτοιο budget να πάρεις κάνα Malibu s που είναι δοκιμασμένο,  μάλλον θα σου βγει πιο φτηνά. Αν πάρεις κάτι που πιάνει καλά τις άκρες του ενυδρείου σου px. 90 πόντους καθάρισες. Ίσως σου μείνει και για 120 ενυδρείο. Να ξέρεις ότι όλα είναι δυνατα φωτιστικά και αντέχουν να τα βάλεις ψηλά με μεγαλύτερη ένταση για να πιάσεις μεγαλύτερα ενυδρεία ανάλογα με την επιλογή των φακών. Αν δεις για Malibu να διαβάσεις το θέμα στο reefcentral και να το πάρεις με την custom επιλογή Led του topic starter. Αν διαβάσεις θα καταλάβεις.

Επίσης έχε στο μυαλό σου ότι το 100 δεν είναι κάνα μεγάλο ενυδρείο και σε κάνα 2 χρόνια μπορεί να πας σε μεγαλύτερο. Οπότε το φωτιστικό μπορεί να μη σε καλύπτει. Οπότε αποφασίζεις αν θα το χρυσό πληρώσεις και σε τι τιμή θα μπορείς να το πουλήσεις.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 13, 2015, 08:42:21 πμ »
καλημερα!!!! θα ηθελα να σας ρωτησω ποσα περιπου κιλα ωεκρο βραχο θα πρεπει να παρω???

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 13, 2015, 11:11:23 πμ »
Για 125 λιτρα τα 10 κιλα νομιζω αρκετά..

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 13, 2015, 01:00:05 μμ »
270 λιτρα ειναι το κυριως ενυδρειο και 125 λιτρα το sump

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 13, 2015, 01:57:55 μμ »
15 με 17 κιλά πορωδους βράχου θα είσαι καλά. Αν θες προσθετεις άλλα 5 κιλά στο σαμπ για βιολογία και είσαι τέλεια. Θα χρειαστείς και κυκλοφορητή στο σαμπ.
Γρηγόρης.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 14, 2015, 10:58:24 μμ »
θα ηθελα να ρωτησω κατι το uv στα led ειναι σημαντικο?κανει καποια διαφορα?

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 15, 2015, 09:24:19 πμ »
θα ηθελα να ρωτησω κατι το uv στα led ειναι σημαντικο?κανει καποια διαφορα?
Εξαρτάται. Κυρίως το φάσμα (nm) στα οποία παίζουν και την ποιότητα. Μιλάμε κυρίως για violet όχι true uv.

Αυτά εδώ θα σου λύσουν πολλές απορίες αν ασχοληθείς,
http://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature
http://www.advancedaquarist.com/2014/4/lighting

Όχι ότι δεν θα μεγαλώσεις κοράλλια μόνο με άσπρα και μπλε. Απλά προσπαθούμε να προσφέρουμε όσο το δυνατόν καλύτερο φάσμα.
Εγώ με τα violet του razor είδα καλύτερα αποτελέσματα με πιο βαθιά χρώματα και θα τα έβαζα σε όποιο φωτιστικό έφτιαχνα.

Για custom φωτιστικό άλλα Led που δεν έχουν υιοθετήσει ακόμα οι εταιρείες αλλά είναι top στους diyers και θα δείξουν το δρόμο που θα ακολουθηθει, εκτός από τα κλασσικά είναι pc amber και lime.

http://www.nano-reef.com/topic/352618-led-colors-and-what-they-are-used-for/

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:55:26 μμ »
σε ευχαριστω για τα αρθρα δινουν πολλες πληροφοριες οι οποιες σε βαζουν να καταλαβεις αρκετα πραγματα......θελω να σε ρωτησω κατι  οταν βαζεις φακους 120 μοιρων στην μοναδα πεφτει πολυ το (PAR) της μοναδας ή παιζει ρολο και το υψος της μοναδας για το (PAR)?

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 16, 2015, 02:58:32 πμ »
σε ευχαριστω για τα αρθρα δινουν πολλες πληροφοριες οι οποιες σε βαζουν να καταλαβεις αρκετα πραγματα......θελω να σε ρωτησω κατι  οταν βαζεις φακους 120 μοιρων στην μοναδα πεφτει πολυ το (PAR) της μοναδας ή παιζει ρολο και το υψος της μοναδας για το (PAR)?
Ο συνδυασμός τους παίζει ρόλο. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι έως 30 πόντους από την επιφάνεια παίζεις με 120 φακούς ή χωρίς. Από κει και πάνω ξεκινάς να σκέφτεσαι για φακούς με επιλογή τους 90 αρχικά. Για πιο ψηλά ενυδρεία ναι ίσως να χρειάζονται. Καλύτερα εδώ να σου απαντήσει και κάποιος που χει κάνει diy και το χει δοκιμάσει.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 09, 2015, 08:26:20 μμ »
καλησπερα παιδια εχω main ενυδρειο 270 λιτρα και sump 125 λιτρα ποσο ενεργο ανθρακα χρειαζομαι και ποσο αντιφωσφορο( και τι ειδους αντιφωσφορο)?

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 09, 2015, 08:38:10 μμ »
καλησπερα παιδια εχω main ενυδρειο 270 λιτρα και sump 125 λιτρα ποσο ενεργο ανθρακα χρειαζομαι και ποσο αντιφωσφορο( και τι ειδους αντιφωσφορο)?
Διάβασε εδώ.
Γρηγόρης.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 09, 2015, 08:42:17 μμ »
σε ευχαριστω πολυ    :) :) :)

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 09, 2015, 08:48:30 μμ »
να σε ρωτησω και κατι αλλο σε παρακαλω,(μπορει να ακουγεται χαζο) τις δοσολογιες μου θα τις υπολογιζω συνολικα σε λιτρα?(δηλαδη 270+125=395 λιτρα σωστα?)

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 10, 2015, 09:29:09 μμ »
Για τον συνολικό όγκο του νερού.
Γρηγόρης.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 23, 2015, 08:33:27 μμ »
καλησπερα παιδια!!!!! αγορασα χτες 15 κιλα νεκρου βραχου και αρχιζω να παιρνω ιδεες μεσα απο το forum για το aquascape....απο οτι διαβαζω χρειαζεται πολυ καλο πλυσιμο με νερο βρυσης και ξυδι.......στην συνεχεια χρειαζεται καποιο διαστημα για κουραρισμα???

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 23, 2015, 08:41:54 μμ »
Το ξύδι καλύτερα απέφυγε το γιατί όσοι το χρησιμοποιησαν δεν είχαν καλά αποτελέσματα.Καλο ξεπλημα με νεράκι και είναι μια χαρά!

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 23, 2015, 09:59:23 μμ »
χρειαζεται κουραρισμα πριν μπει στο ενυδρειο? για κανενα μηνα?

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 23, 2015, 10:09:50 μμ »
Το ξύδι καλύτερα απέφυγε το γιατί όσοι το χρησιμοποιησαν δεν είχαν καλά αποτελέσματα.Καλο ξεπλημα με νεράκι και είναι μια χαρά!
+10000

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 23, 2015, 10:14:38 μμ »
Πριν μπει στο ενυδρειο δεν χρειάζεται κατι,οπως σου λέει πιο πάνω κ ο Γαβριλος καλο ξεπλυματακι με νερό (αν τον βαλεις στην μπανιέρα προσοχή τις γρατσουνιες) και μην βάλεις ξύδι γιατι όσα παιδια έβαλαν το μετανιωσαν,εγω το απέφυγα κ δεν το μετανιωσα.Αφου τον πλυνες άφησε τον να στεγνώσει για λίγο.
Αφου ο βράχος μπει στο ενυδρειο θελει υπομονη  ;D

Συνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 23, 2015, 11:30:55 μμ »

Κουραρισμα κανουμε μονο σε ζωντανο βραχο.Τον νεκρο βραχο καλο θα ειναι να τον συνδιασεις και με την χρηση βακτηριων οταν τον τοποθετησεις στο συστημα σου για να τον μπουσταρεις.Καλη συνεχεια σου ευχομαι  greatup

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 23, 2015, 11:40:49 μμ »
σε ευχαριστω πολυ!!!! που με βοηθατε με πληροφοριες.... :)

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:57:35 μμ »
καλησπερα!!!!! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι δεν εχω καταλαβει κατι στην αρχη του ενυδρειου βαζουμε ανθρακα και αντιφωσφορο η μπορουμε να ξεκινησουμε με biopelet και συγκεκριμενα με τα all-in-one biopelet?

Συνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 07:03:57 πμ »
Καλημερα θα ελεγα καλυτερα μονο αντιφωσφορο στην αρχη.Τα μπιοπελετ θελουν ενυδρειο με καλα ολοκληρωμενη ψαροσυνθεση(πολλα ψαρια) για να σου δουλεψει σωστα

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2