ΑποστολέαςΘέμα: αρχη ενος ονειρου....  (Αναγνώστηκε 3607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 15, 2015, 10:52:16 μμ »
2 χ  RW8 θα είσαι άρχοντας!  thubsup

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 15, 2015, 10:54:05 μμ »
θελω να ρωτησω στο μελλον θα ηθελα να εφοδιασω το ενυδρειο με τις jebao rw.....θα ηθελα να μου πειτε ποσες χρειαζομαι  και πιο μοντελο θα καλυπτε τα λιτρα μου?
Απ´ο,τι είδα το main σου ειναι 270 λίτρα.Το πολλαπλασιαζεις χ20 δλδ 5400 λ/ω.Εγω στην θέση σου θα έβαζα 2 κυκλοφορητης για να μοιράζεται η κυκλοφορία κ να γίνεται χαοτική.
Η κυκλοφορία όμως εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες πχ τι κοραλλια θες να βάλεις,αν θελουν εντονη κυκλοφ. γι αυτο ο συντελεστής 20 ειναι κατα καποιο τροπο η βάση.

Αποσυνδεδεμένος giorgos34

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: αθηνα
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 15, 2015, 11:02:29 μμ »
οπως σας ειπα σκεφτομαι να ειναι mix το ενυδρειο αλλα κυριως θα προσπαθησω να για sps.....γαβριλο 2 jebao rw8 δεν ειναι υπερβολικες?

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 15, 2015, 11:21:25 μμ »
Είπα για rw8 μιας και θα βάλεις sps αλλά και με 2 rw4 μια χαρά θα είσαι.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 15, 2015, 11:29:01 μμ »
απλως σκεφτηκα μην ανακατευει πολυ το ενυδρειο οι 2 rw8..... θα ξεκινησω με μια rw8 για αρχη γιατι οπως ειπα χρειαζομαι εναν κυκλοφοριτη γιατι τον εναν απο τους υπαρχοντες θα κατεβει στο sump και βλεπουμε πως παμε.....

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 16, 2015, 08:27:18 μμ »
χτες τελικα κολησα τα 2 τζαμια που σας ελεγα αφησα 2 εκατοστα αναμεσα στα 2 τζαμια για bubble trap και 30 εκατοστα χωρο για το skimmer....θελω να ρωτησω στο μελλον θα ηθελα να εφοδιασω το ενυδρειο με τις jebao rw.....θα ηθελα να μου πειτε ποσες χρειαζομαι  και πιο μοντελο θα καλυπτε τα λιτρα μου?
Αρκεί να χωράει το σκιμμερ, αν πας για sps υπολόγισε κυκλοφορία με δύο αντλίες τουλάχιστον 40x, με δυο rw8 είσαι γύρω στα 60x. Ότι πρέπει για sps.
Στο δικό μου 240 λίτρα  έχω μια 8000 και μία 4000.Τα κλαδιά απέναντι δεν νοιωθουν και πολύ. Είμαι στο να καταργησω την 4000 και να βάλω μια rw8 μαζί με την mp8
Γρηγόρης.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 17, 2015, 02:27:39 μμ »
αφου θελουν τοσο πολυ θα παρω 2 rw8 σταδιακα εσενα σου ανακατευει τον βυθο λογω κυκλοφορίας?

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 17, 2015, 06:50:56 μμ »
Στην αρχή ναι, αλλά όσο πρόσθετα κοράλλια, τόσο έπεφτε. Στον κυματισμο-παλμο έχουν ρύθμιση για να τις δουλεύεις χαμηλά.
Γρηγόρης.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 19, 2015, 06:47:29 μμ »
καλησπερα!!!!! εχω μια δοσομετριτη την marine color και εχασα τις οδηγίες  :'( μηπως τις εχει καποιος να μου τις στειλει?? βρηκα μεσα στο forum τις οδηγιες για την babble maguw ειναι οι ιδιες?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 19, 2015, 09:14:58 μμ »
ριξε μια ματια για τις οδηγιες της FS απο το FIshstreet. Ισως να ειναι ιδιες...
Γιώργος,

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 19, 2015, 09:23:03 μμ »
σε ευχαριστω ιδιο φενεται!!!!!!! :)

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 19, 2015, 09:28:21 μμ »
Υπάρχουν οδηγίες κι εδώ: http://www.reefshops.com/en-trackback-2.html?sl=EN
Πήγαινε στο attachments και --} download

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 19, 2015, 09:39:16 μμ »
τελεια!!!!!! σας ευχαριστω τις κατεβασα   :)

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 24, 2015, 11:44:46 πμ »
καλημερα χτες γεμισα το ενυδρειο για να δω για διαρροες...ευτυχως δεν ειχα κανενα προβλημα...αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι ο ηχος της υπερχειλισης...τι μπορω να κανω??? το ενυδρειο έχει δυο τρυπες μια για την επιστροφή και μια για το κατεβασμα....

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 27, 2015, 11:14:38 μμ »
καλημερα χτες γεμισα το ενυδρειο για να δω για διαρροες...ευτυχως δεν ειχα κανενα προβλημα...αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι ο ηχος της υπερχειλισης...τι μπορω να κανω??? το ενυδρειο έχει δυο τρυπες μια για την επιστροφή και μια για το κατεβασμα....

α)Θα σου ελεγα αν υπαρχει πλεον η δυνατοτητα να εκανες την σωλήνα να κατεβαίνει διαγωνια στο σαμπ.
β)μπορεις να βαλεις ενα βανακι λιγο πρειν απο το σημείο που η σωληνα της επιστροφης καταληγει στο σαμπ.Απο αυτο θα ρυθμιζεις το ποσο γεματα θα κατεβαινει το νερο σου μεσα στον σωληνα της επιστροφης.Θελει ομως μια σχετικη παρακολουθηση αυτο...Καλη συνεχεια
Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 28, 2015, 09:44:36 μμ »
καλησπερα μιλησα σημερα με aquamaster για φωτιστικο diy led αλλα μου ειπε το δεν φτιαχνει πια φωτιστικα και ετσι ειμαι πια στην αναζητηση φωτιστικου και θα ηθελα την βοηθεια σας.....με ενδιαφερει led φωτ. οι διαστασεις του ενυδρειου σας θυμιζω ειναι 100χ60χ45

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 29, 2015, 09:21:53 πμ »
Για κοίτα εδώ http://www.ukmarinelighting.co.uk/ και το συζητάμε. Επίσης το coralbox από fishstreet. Απλά ποιο είναι το budget σου

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 31, 2015, 10:52:18 μμ »
καλησπερα μπηκα στο site που μου εδωσες και σκεφτομαι για δυο μοντελα το ενα ειναι Evergrow IT2080 ProReef Marine Aquarium Dimmable LED Unit και το αλλο Evergrow IT2080-W ProReef V2 WIFI Marine Aquarium Dimmable LED Unit εχουν διαφορα στην τιμη τους μπορεις να τα δεις να μου πεις την γνωμη σου???

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 01, 2015, 09:47:40 πμ »
Δεν προλαβαίνω να ψάξω καλά τις διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα απλά θα σου πω την προσωπική μου άποψη ώστε να ψάχνεις λίγο. Με την evergrow δεν έχω ασχοληθεί να διαβάσω τπτ αλλά νομίζω ότι την χρησιμοποιούν πάρα πολύ ειδικά από Αμερική οπότε αυτό που θα κάνα είναι να ψάξω εμπειρίες, ενυδρεία, διαστάσεις και να δω τα αποτελέσματα. Επίσης,  έχε υπόψιν σου ότι ίσως από ebay να βρεις καμία ευκαιρία στα συγκεκριμένα αρκεί να μην πέσεις σε αντιγραφή. Στα συγκεκριμένα που είπες θα πήγαινε στο pro 2 (και στο απλό χωρίς WiFi αλλά έχει μικρή διαφορά) λόγω της αλλαγής που κάναν σε πιο πολλα uv που θεωρώ ότι αξίζει. Όλως σου είπα στο μυαλό μου την evergrow δεν την έχω τόσο ψηλά σε σχέση με τα άλλα χωρίς να μπορώ να το αποδείξω. Βέβαια από ότι βλέπω έχουν bridgelux Led, όπου εκεί τα Cree των άλλων θεωρούνται καλύτερα. Εδώ αφού το budget σου είναι στην ίδια κατηγορία να προτείνω τα Malibu ledzeal που τα θεωρώ από τα καλύτερα με πολλές απόψεις χρηστών. Επίσης τα έχει φέρει Ελλάδα η αβυσσος και έχουν αγοραστεί από παιδιά εδώ. Μετά έρχονται πιστεύω τα lt το 5watto και το άλλο. Το 5 wattο αντιγράφει το δικό μου maxpect razor από το οποίο είμαι ευχαριστημενος και το άλλο φαίνεται πολύ καλό. Δεν υπάρχουν πολλές απόψεις βέβαια στο νέτ αλλά όσοι τα πήραν φάνηκαν ευχαριστημένοι.εχει γίνει αγορά και από άτομο από Ελλάδα. Στα lt μ αρέσει η επιλογή των Led. Συνοψιζω για μένα πρώτον Malibu, μετά lt και για evergrow δεν έχω άποψη. Στα ίδια λεφτά νομίζω κάνεις και custom αλλά εκεί θέλει δουλειά και ψάξιμο. Σόρρυ για τον καταιγισμο αλλά είμαι από κινητό. Σημείωση αφού δεν έχεις βάθος ιδιαίτερο να κοιτάς για 120 φακούς εκτός αν έχεις περιθώριο στο ύψος για το κρεμασμα του ώστε να το σηκώσεις πιο ψηλά. Ειδικά το 5watto.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 01, 2015, 09:15:46 μμ »
τι αποψη εχεις για το kessil 360w?

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 02, 2015, 08:38:02 πμ »
τι αποψη εχεις για το kessil 360w?
Πολύ καλό φωτιστικό με ωραία χρώματα και τέλειο shimmering. Από όσο ξέρω το δίνουν για 60cm κάλυψη άρα θα θες 2. Επίσης νομίζω ότι η ένταση μεταβάλλεται χειροκίνητα το οποίο θα το βαρεθείς. Άρα πρέπει να δεις και τον κοντρολλερ. Όλα μαζί νομίζω θα βγαίνει ακριβά αλλά οκ αξίζει. Ε τότε κοιτάς και radion κλπ.

Για οικονομία θα μπορούσες να δεις 1 με κεντρικό στήσιμο βράχου και κάτι εύκολα στις άκρες. Επίσης χωρίς τον κοντρολλερ. Θα γινόταν η δουλειά και έβλεπες τις ανάγκες σου σε βάθος χρόνου.

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 02, 2015, 09:05:24 μμ »
καλησπερα παιδια δοκιμαζα σημερα το ενυδρειο και ειδα οτι η αντλια ειναι αρκετα δυνατη με αποτελεσμα η αναπληρωση να μην καταφερνει να τραβηξει το νερο δοκιμασα να στραγγαλισω την αντλια οσο επερνε αλλα παλι τπτ. η αναπληρωση ειναι μονη τρυπα πισω φ40 και εβαλα και μια γωνια 90 μοιρες φ40 και μολις την εβαλα εγινε αυτο το προβλημα τι μπορω να κανω? χρειαζομαι πιο μικρη αντλια?   καθε βοηθεια δεκτη  :'(

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 07, 2015, 03:03:34 μμ »
καλησπερα κοιτουσα σημερα για το eco radion 360w pro δεν ξερω ομως εαν με καλυπτει τι γνωμη εχεται για αυτα τα φωτιστικα?

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 07, 2015, 10:09:14 μμ »
Δεν βρήκα τέτοιο κωδικό στα radion. Μήπως τα μπέρδεψες με kessil? Αν εννοείς για το xr30 pro προχωρά το. Ακριβό μεν αλλα πολύ καλό με καλά αποτελέσματα. Το μήκος σου πιστεύω ότι θα το καλύψει με το κατάλληλο ύψος. Η ρύθμιση του τα σπάει. Επίσης έχει καλη μεταπωληση. Δεν λέω ότι είναι το καλύτερο ή Best value πχ από κάποιο diy κλπ αλλά στο σύνολο αποτελεί μια αξιοπρεπή και αξιόπιστη λύση αν το αντέχεις οικονομικά. Για την κάλυψη ψάξου να βρεις ενυδρεία με παρόμοιο μήκος για να δεις τις απόψεις των ιδιοκτητών.

Sent from the dungeons of Mordor

• Loyal member
  • **
αρχη ενος ονειρου....
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 07, 2015, 11:10:53 μμ »
λεει οτι καλυπτει 90cm με τους φακους 120 μοιρων δεν βρισκω κατι σε forum η yoube για να το δω...... γι αυτο σε ρωτησα και θελω να με καλυπτει  να μην δυσκολευομαι εαν βαλω καποια ακροπορα στο μελλον....εαν βρεις κατι σε παρακαλω ενημερωσε με σε παρακαλω και θα συνεχισω να ψαχνω....σε ευχαριστω :)