ΑποστολέαςΘέμα: 120lt φυτεμένο  (Αναγνώστηκε 6192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 54lt φυτεμένο με guppies
  • Τόπος Διαμονής: Κατερίνη
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 23, 2015, 12:42:19 πμ »
κρίμα και χάρηκα.. :'(

δεν πειράζει θα βρω την συνταγή..

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:08:35 πμ »
Λοιπόν αρχικά με την δοσολογία , χρησιμοποιώ καθημερινά 4ml macro στοιχεία και 2 ml mikcro επίσης 5ml excel ανά 2 ημέρες . Τώρα με τις λάμπες κατέληξα σ αυτές μετά από πολλούς συνδυασμούς που ένας απ αυτούς περιελάμβανε και απλές λάμπες εμπορίου , έτσι δούλευε καλύτερα το θέμα όποτε το άφησα έτσι . Τις λάμπες τις πήρα από κατάστημα στην πόλη μου . Τα φυτά επιφανείας χαρίζονται ή τα πετάω κάθε βδομάδα κρατώντας ελάχιστες ρίζες 5-6 pistia και ότι δεν μπορώ να πιάσω από lemna minor.

nicpapa ουδέποτε είχα σκοπό να κοροϊδέψω κανένα ... Ούτε έχω ξανά πάρει μέρος σε διαγωνισμό ούτε έχω τέτοια εμπειρία και τπτ δεν έγινε με σκοπιμότητα !
Έχεις μπερδέψει τα ενυδρεία , οι rcs δεν έχουν μπει ποτέ σ αυτό το ενυδρείο τις έχεις δει στο μικρο που έχω και οι 4 rcs ήταν δώρο φίλου που δεν γνώριζε μπήκαν λοιπόν στο ενυδρείο και σε 2 μέρες είχαν επιστραφεί στο κατάστημα . Δεν έκανα καμία προετοιμασία για τον διαγωνισμό και για τα 2 μου ενυδρεία οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν την προηγούμενη μέρα χωρίς καμία προετοιμασία ,κλάδεμα ή ιδιαίτερο στήσιμο . Είμαι μόλις 8 μήνες στα φυτεμένα και δεν έχω ακόμα τις γνώσεις για να προσθέσω c02 και να διαχειριστώ την αλλαγή αυτή στο ενυδρείο μου διαβάζω ακόμα όποτε βρω χρόνο και οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες όπως και το ίδιο το forum . Και αν αυτό θες να ακούσεις όντως ήταν λίγο πειραγμένες οι φώτο που έστειλα στον διαγωνισμό όπως και πολλές άλλες όπως και αυτές στην παρουσίαση αυτή λόγο ενθουσιασμού δικού μου είναι στο χαρακτήρα μου και πίστεψε με η θέση για μένα ήταν μεγάλη έκπληξη δεν το περίμενα για κανένα λόγο και θεωρώ και την 6η θέση για αυτό εδώ μεγάλη επιτυχία !
Ναι τα μπερδεψα, εκεινο ητανε 40 λιτρο.. :)
Δεν πιστευω να παρεξηγηθηκες....
Απλα στο ειπα σαν συμβουλη μελλοντικη .  ;)
Δεν εισαι ο μονος οπου πειραξε τα χρώματα στον διαγωνισμο.
Για τις crs καλά εκανες γιατι δεν θα σου αντεχαν σε αυτες τις παραμετρους.
Δεν χρειαζεσαι ιδιαιτερες γνωσεις στο να προσθεσεις co2, αν μπορεσεις να το παρεις , θα δεις μεγάλη διαφορα και θα μπορεις να παιξεις με περισσοτερα φυτα και λιπανση.

Όχι ρε Νίκο εννοείτε και δεν παρεξηγήθηκα σου εξήγησα την κατάσταση με το διαγωνισμό και την συμμετοχή μου ..  ;)
Το έχω πει ήδη 2-3 φορές και θα το ξανά πω είσαι μεγάλος καλλιτέχνης και έχω περάσει πολύ χρόνο χαζεύοντας τα ενυδρεία σου που τα βλέπω στον ύπνο μου !
Πες τώρα τι θα κάνω μια ρίζα που αγόρασα και δεν λέει να βυθιστεί με τίποτα μετά από 2 μέρες στο νερό ;
Πως μπορώ να βάλω και να αναγνωρίσω αν κάποιες πέτρες που βλέπω στα βουνά είναι κατάλληλες για ενυδρεία ;

Αποσυνδεδεμένος nicpapa

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ρόδος
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 23, 2015, 11:45:58 πμ »
Την ριζα βαλε την σε ενα κουβα με νερο, για 2-3 εβδομάδες.
Για τις πετρες, παρε ακουαφορτε, και δες αν αφριζουν.
Αλλη λυση ειναι να τις αφησεις σε νερο οσμωσης και να μετρησεις tds μετα απο 3-4 ημερες.

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 23, 2015, 11:57:17 πμ »
Αν μπορείς βάλε και ενα βαρίδι η πέτρα να την κρατά βυθισμένη εγώ την ρίζα απο αμπέλι που εβαλα πρόσφατα στο ενυδρείο την ειχα 20 μέρες σε κουβά με ενα βαρίδι 1 κιλού να την κρατά μεχρι να βουλιάξει

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:13:03 μμ »
εξαρτάτε και απο το κομμάτι της ρίζας. μόνο τα mopani βυθίζονται αμέσως. σε εμένα ένα μήνα έκανε για να βουλιάξει πλήρως.. την είχα και εγώ με βάρος πάνω της για να κάθετε στον πάτο, αλλιώς θα έκανε δύο μήνες..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2015, 01:14:22 μμ από manos76 »

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:41:10 μμ »
Ναι παιδιά έτσι ειναι η ρίζα σε κουβά με πέτρα από πάνω αλλά απ ότι καταλαβαίνω έχουμε δρόμο ακόμα . Νίκο θα το τσεκάρω αυτό με το ακουαφορτε. Όπως την πιάνω δλδ απ έξω της ρίχνω ακουαφορτε και αν αφρίζει δεν είναι κατάλληλη ;

Αποσυνδεδεμένος black8189

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 72L φυτεμενο με ζωοτοκα
  • Τόπος Διαμονής: Χαλκηδονα Θεσσ/νικης
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:51:09 μμ »
Φιλε  mixalis17081985 αν εισαι κατοχος ψησταριας τη γνωστη φουφου (οχι το μαγαζι) :P βαλτην σε εναν καθαρο ντενεκε με νερο αναψε φωτια και αστην εκει να βραζει μερικες ωρες σε ματι κουζινας δε συμφαιρει οικονομικα το εκανα προσφατα και περαν του οτι μετα βυθιστηκε σαν πετρα εβγαλε καθε ιχνος υγρου που θα μπορουσε να μου χρωματισει το νερο και ξεφλουδιστηκε πιο ευκολα και απο μπανανα (θεωρουσα οτι ειχα βγαλει ολη τη φλουδα αλλα δεν...) βεβαια εγω για σιγουρη απολυμανση την εβραζα κανενα 5ωρο και βαλε αλλα πιστευω και με 1 ωρα καλα ειναι 8 )

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 23, 2015, 06:06:51 μμ »
Αμα τελικά πάρεις πέτρες απο το βουνό η κανένα ποτάμι η εξοχή γενικά ριξτες ενα βράσιμο πρώτα πριν τις βαλεις στο ενυδρείο ;)
ΥΓ.blacki 5 ωρες κατσίκι ψήνεις οχι ρίζα :P :P :P

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 23, 2015, 06:07:49 μμ »
 :D :D :D
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 23, 2015, 08:35:42 μμ »
 :) :) :) :)

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 23, 2015, 11:54:39 μμ »
black8189 σε ευχαριστώ πολύ ! Μιάμιση ώρα βράσιμο ήταν αρκετή για να πάει σαν μολύβι στο πάτο !  respkt

Αποσυνδεδεμένος nicpapa

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ρόδος
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 24, 2015, 01:16:15 πμ »
Ναι παιδιά έτσι ειναι η ρίζα σε κουβά με πέτρα από πάνω αλλά απ ότι καταλαβαίνω έχουμε δρόμο ακόμα . Νίκο θα το τσεκάρω αυτό με το ακουαφορτε. Όπως την πιάνω δλδ απ έξω της ρίχνω ακουαφορτε και αν αφρίζει δεν είναι κατάλληλη ;
Ναι αν αφριζει σημαινει οτι θα σου αναιβαζει τις σκληροτητες.

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200 125,120,90,54,25
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 24, 2015, 04:58:11 πμ »
..... Όπως την πιάνω δλδ απ έξω της ρίχνω ακουαφορτε και αν αφρίζει δεν είναι κατάλληλη ;

Ξεπλυνε τη καλα απο τυχον χωματα που μπορει να εχει πανω της, στεγνωσε τη καλα να μην εχει υγρασια και μετα ριξε μια σταγονα να δεις αν αφριζει. Αν δεν, τοτε ξανα ξεπλυμα καλο σε τρεχουμενο νερο και μπλουμ!  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 24, 2015, 09:25:59 πμ »
maikl το καλύτερο και πιο σίγουρο είναι μετά από καλό πλύσιμο και στέγνωμα να βυθιστεί όλη η πέτρα σε υδροχλωρικό οξύ και μετά από 1-2 λεπτά θα φανεί αν αφρίζει όλη η σε κάποια σημεία της...

πολλές πέτρες αφρίζουν αμέσως σε όποιο σημείο τους και αν πέσει το οξύ, άλλες όχι γιατί μπορεί να έχουν σε κάποια σημεία πάνω τους άλατα ασβεστίου.. και άλλες θέλουν λίγα λεπτά βυθισμένες, για να αντιδράσει το οξύ με το ασβέστιο που έχουν εγκλωβισμένο.. 

Αποσυνδεδεμένος Jetpipe

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Outer Space
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 02, 2015, 07:11:08 μμ »
Γεια σου Mike με τα ωραια σουυ!!  thubsup

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 04, 2015, 09:28:28 μμ »
update

Μερικές αλλαγές στη σύνθεση των φυτών αν και αχταρμάς μου φαίνεται πάλι ...  banghead , και βαρύ κλάδεμα στην πίσω δεξιά πλευρά τη rotala να πάρει τα πάνω της . Επίσης αύριο θα φύγουν άλλα 20 γκαμπάκια για το νέο τους σπίτι ! Μπορώ να δώσω ακόμα καμιά 20αρια αν κάποιος θέλει ας μου στείλει μήνυμα αν και καλύτερα να είναι εντός Κρήτης μη τα ταλαιπωρήσουμε πολύ .

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 04, 2015, 09:33:39 μμ »
και μερικές φώτο ακόμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 09:34:18 μμ από mixalis17081985 »

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 04, 2015, 09:37:57 μμ »
κάτι ακόμα δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μ άφηνε να τις βάλω όλες μαζί .. σορρυ  quest?

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 04, 2015, 11:05:28 μμ »
Ναι.. τα έχεις κάνει λίγο αχταρμά! ..αλλά εμένα μου αρέσει.. :)   θα μου αρέσε ακόμη πιο πολύ αν έβαζες τα πιό ψυλά φυτά δεξιά και αριστέρα στο ενυδρείο και τα πιο χαμηλά με το γρασίδη στο κέντρο.. και αν κάνεις συστάδα με 2-4 διαφορετικά φυτά να βάζεις τα πιο πλατίφυλλα πίσω, μπροστά με τα πιο μικρά φύλλα και δεξιά και αριστερά τα κόκκινα ή/και φυτά με στενό αλλά μακρύ φύλλο.. αλλά όπως και να έχει εσένα οτι σου αρέσει και σε ηρεμεί.. όλοι οι άλλοι να κοιτάμε τα δικά μας.. ;)

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 04, 2015, 11:09:26 μμ »
με της φώτο την πάτησα και εγώ.. αν η φωτ/φική σου έχει μεγάλη ανάλυση , μέγεθος ..δεν τα ξέρω και καλά δεν της παίρνει το σύστημα όλες σε ένα μήνυμα.. που είναι οι mod.? τα φώτα σας!...

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200 125,120,90,54,25
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 04, 2015, 11:14:31 μμ »
Σιγουρα τις "επερνε" , πατησες το "περισσοτερα συνημμενα" ?
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 04, 2015, 11:15:49 μμ »
Σιγουρα τις "επερνε" , πατησες το "περισσοτερα συνημμενα" ?

Ναι έτσι το έκανα . Πως έπρεπε να γίνει ;

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 04, 2015, 11:21:07 μμ »
Ναι.. τα έχεις κάνει λίγο αχταρμά! ..αλλά εμένα μου αρέσει.. :)   θα μου αρέσε ακόμη πιο πολύ αν έβαζες τα πιό ψυλά φυτά δεξιά και αριστέρα στο ενυδρείο και τα πιο χαμηλά με το γρασίδη στο κέντρο.. και αν κάνεις συστάδα με 2-4 διαφορετικά φυτά να βάζεις τα πιο πλατίφυλλα πίσω, μπροστά με τα πιο μικρά φύλλα και δεξιά και αριστερά τα κόκκινα ή/και φυτά με στενό αλλά μακρύ φύλλο.. αλλά όπως και να έχει εσένα οτι σου αρέσει και σε ηρεμεί.. όλοι οι άλλοι να κοιτάμε τα δικά μας.. ;)

Έχεις δίκιο ναι μάλλον έτσι πρέπει να γίνει αλλά θα το αφήσω να περάσει λίγος καιρός γιατί δεν θέλω να έχω όλη την ώρα τα χέρια μου μέσα, τώρα έχω σαν προτεραιότητα την αλλαγή από Τ8 σε Τ5 και την προσθήκη co2 να δω πως θα πάει και μετά βλέποντας και κάνοντας .

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 04, 2015, 11:28:40 μμ »
απο Τ8 σε Τ5 συν το CO2 θέλει προσοχή (αν έχεις και αρκετά θρεπτικά στο νερό) γιατί η άλγες θα σου κάνουν ένα ''μπαμ'' μέχρι να προσαρμοστούν και να πάρουν τα πάνω τους τα φυτά.. το να βάζεις συχνα χέρι-ψαλίδι στα φυτά ενοχλή τα ψάρια (αν και τα γκάπι είναι πολύ ήρεμα και δεν τρομάζουν τόσο) αλλά ενοχλή και τα φυτά.. κανονικά πρέπει να αφήνεις τα φυτά να αναπτύσσονται εως την επιφάνεια και μετά κόβεις , διαλέγεις και ξαναφυτευεις..

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 04, 2015, 11:36:30 μμ »
Ναι δεν θα κάνω και τις 2 αλλαγές ταυτόχρονα σκέφτομαι πρώτα το co2 και μετά τις λάμπες . Προσπαθώ με τη διαδικασία που περιγράφεις να κλαδεύω και να κάνω αλλαγές στο στήσιμο αλλά δεν συμβαίνει ταυτόχρονα μ όλα τα φυτά οπότε πρέπει να κλαδεύω κάποια σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα πχ το Micranthemum Micranthemoides και η limnophila sessiliflora πάνε σφαίρα σε σχέση με τ άλλα και θέλουν κλάδεμα σχεδόν κάθε βδομάδα .