ΑποστολέαςΘέμα: 120lt φυτεμένο  (Αναγνώστηκε 6224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
120lt φυτεμένο
« στις: Απρίλιος 22, 2015, 01:09:38 πμ »
Ο διαγωνισμός τελείωσε ώρα για παρουσιάσεις ... ξεκινάμε λοιπόν με το 120αρι !

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):1,00m*0,30m*0,38m
Συνολικά Λίτρα:114lt
Βάση : ΝΑΙ

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: Guppies και red cherry shrimps

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: μαύρο αυτοκόλλητο
Πέτρες: ΟΧΙ
Ξύλα:ΟΧΙ
Υπόστρωμα: Χαλαζιακή άμμο μπεζ χρώματος
Φυτα: Ammania Bonsai
Hydrocotyle - Tripartita
Hygrophila Polysperma
limnophila sessiliflora
Ludwigia Mullerti
Ludwigia Repens 'Rubin'
Ludwigia perennis
Myriophyllum Mattogrossense Red
Proserpinaca palustris ''Cuba''
Rotala sp Green
Rotala macrandra
Rotala Rotundifolia
SagittariaSubulata
hemianthus micranthemoides
(σίγουρα ξεχνάω κάποιο )

Φωτισμός
Είδη φωτισμού:3*30watt
Λαπτηρες:Τ8
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες ημερησίως

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: Εξ. Φίλτρο
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): 26

'Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2: ΟΧΙ
Ph controller:ΟΧΙ
Ψύξη:ΝΑΙ
Αντίστροφη Όσμωση:ΟΧΙ

Παράμετροι Νερού
pH:  7,5
Γενικη Σκληροτητα:
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10 d
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):20

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30% εβδομαδιαία 

Κάθε σχόλιο και παρατήρηση δεκτή .  ^-^

Στις φώτο αρχικά με την τωρινή κατάσταση (έπεσε βαρύ κλάδεμα μπροστά) , στην συνέχεια κάποιες λεπτομέρειες και τέλος ένα από τα περασμένα στησίματα (παιδιά δεν μπορώ να το βλέπω το ίδιο το αλλάζω συνέχεια δεν μ αρέσει ποτέ αν και έχει αρχίσει να μου περνάει λίγο και τελευταία το έχω αφήσει να ηρεμήσει λίγο ...  :-[

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2015, 02:43:53 πμ »
Πανέμορφο Μιχάλη... thubsup

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200 125,120,90,54,25
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2015, 06:01:57 πμ »
Δασος!!!  :-*

(Οι λαμπες ποιες ειναι;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος stav

• Silver member
  • Εμπειρία: ΛΙΓΗ
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λιτρα με endlers και ramshorns snails.
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2015, 06:59:30 πμ »
Πολυ ομορφο.
Σταυρος

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 54lt φυτεμένο με guppies
  • Τόπος Διαμονής: Κατερίνη
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2015, 09:00:08 πμ »
 :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Κλεανθης

• Gold member
  • Εμπειρία: Ακομα αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 1 70λιτρο και 1 65 λιτρο φυτεμενα με πλατακια γκαπακια κ γαριδουλες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη (Βασιλικα)
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 22, 2015, 12:02:02 μμ »
Μια ερωτιση τι λιπασματα βαζεις??  δεν εχεις παροχη co2???

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 22, 2015, 12:26:38 μμ »
Δασος!!!  :-*

(Οι λαμπες ποιες ειναι;)

Ευχαριστώ πολύ ! Οι λάμπες είναι της arcadia 2 λευκές μια ροζ και λιπάσματα βάζω DIY από συνχομπίστα και excel .
CO2 δεν ...

Αποσυνδεδεμένος Δέσποινα

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 42 λιτρα με μονομαχο....
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 22, 2015, 12:50:40 μμ »
Πωπω τουμπανο  :) :) πανεμορφο Μιχαλη!!

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 22, 2015, 02:10:39 μμ »
πανεμορφο  clapp

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 22, 2015, 07:37:51 μμ »
εμ.! δεν υπάρχει καλύτερη λάμπα σε φυτεμένο απο την Arcadia.. που της βρήκες? παραγγελία απο ίντερνετ? παρουσιάζεις τέτοιο ενυδρείο και δεν λες πως το συντηρείς και γενικά τι βάζεις και τι κάνεις!!!  Ντροοοόπη και αίσχος!..   δώσε πληροφορείες...

Συνδεδεμένος Sarpijk

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 22, 2015, 08:04:14 μμ »
Δεν υπαρχει λαμπα ιδανικη για φυτα. Αυτα ειναι marketing και τιποτα αλλο. Ρωτηστε το nicpapa εαν εχει ειδικες λαμπες.

Μιχαλη πολυ μ αρεσει το ενυδρειο σου.  Εχεις δυνατο φως και εαν καποια στιγμη βγαλεις τα φυτα επιφανειας θα βγαλεις αλγες. Αυτη τη στιγμη με τα φυτα επιφανειας να κανουν σκια το συστημα εχει ισσοροπησει και εχει μειωθει η αναγκη για co2.

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 22, 2015, 08:19:51 μμ »
Μπραβο ρε Μιχαλη ΠΟΛΥ ωραιο...καταπρασινο και πεντακαθαρο... clapp

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 22, 2015, 08:22:57 μμ »
κανεις λαθος! η ποιότητα του φωσφόρου, η ποσότητα του, η αναλογία του στον χρωματισμό μπλε-πρασσινο-κίτρινο-κόκκινο, ο υδράργυρος και τα άλλα μεταλλα.. και γενικά η ποιότητα κατασκευής του λαμπτήρα... οι Ιάπωνες δεν πιάνονται σε αυτά!!!  εκτός και αν αυτές που έχει ο φίλος ειναι ''άλλο made of..''  ειναι ψιλολεπτομέρεις αυτα που ενδιαφέρουν στο χόμπι μας μιας και με απλές φθορισμού τα περισσότερα φυτά αναπτύσονται.. αλλά μην βάζουμε όλες της λάμπες στο ίδιο τσουβάλι.. και φυσικά το φώς απο μόνο του δεν κάνει το θαυμα στα φυτά..

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 22, 2015, 08:28:28 μμ »
παίζουν ρόλο ήθελα να πω...

Συνδεδεμένος Sarpijk

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 22, 2015, 08:32:54 μμ »
κανεις λαθος! η ποιότητα του φωσφόρου, η ποσότητα του, η αναλογία του στον χρωματισμό μπλε-πρασσινο-κίτρινο-κόκκινο, ο υδράργυρος και τα άλλα μεταλλα.. και γενικά η ποιότητα κατασκευής του λαμπτήρα... οι Ιάπωνες δεν πιάνονται σε αυτά!!!  εκτός και αν αυτές που έχει ο φίλος ειναι ''άλλο made of..''  ειναι ψιλολεπτομέρεις αυτα που ενδιαφέρουν στο χόμπι μας μιας και με απλές φθορισμού τα περισσότερα φυτά αναπτύσονται.. αλλά μην βάζουμε όλες της λάμπες στο ίδιο τσουβάλι.. και φυσικά το φώς απο μόνο του δεν κάνει το θαυμα στα φυτά..

http://www.ukaps.org/forum/threads/is-this-normal-for-staurogyne-repens.35680/page-2#post-383531

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 22, 2015, 08:38:01 μμ »
mixalis17081985 ισχύει αυτό που ρώτησα.. μην κρατάς της γνώσεις και εμπειρία σου για τον εαυτό σου... :)

Αποσυνδεδεμένος vika

• Silver member
  • Εμπειρία: αρχαρια
  • Τα ενυδρεία μου: 60+30
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 22, 2015, 10:39:39 μμ »
 thubsup super ειναι !!!

Αποσυνδεδεμένος nicpapa

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ρόδος
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 22, 2015, 10:59:11 μμ »

Σε παρακαλω αν μπορεσεις δειξε μου σε πραξη την διαφορα στο να χρησιμοποιεις απλη λαμπα του εμποριου, και στο να χρησιμοποεις ειδικη ενυδρειακη λαμπα για φυτα.

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 22, 2015, 11:02:12 μμ »
 :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\Αλλος ενας ζωντανός πίνακας ζωγραφικής...μήπως λεω μηπως ο επομένος διαγωνισμός aquascape να γίνει σε καμιά γκαλερί??? ;D ;D ;D ;D ;D

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος nicpapa

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 22, 2015, 11:02:25 μμ »
   mixalis17081985
Μια χαρα ειναι το ενυδρειο, θα σου προτεινα να πας σε μπουκαλα co2,εκει θα δεις την διαφορα. :)
Αααα ρε συ αυτο ειναι συμβουλη και μονο..
Μην πειραζεις τα χρωματα των φυτων στο photoshop,ειδικά οταν κατεβενεις σε διαγωνισμο ειναι εμφανες η διαφορα, και ειναι σαν να κοροιδευεις τους κριτες του διαγωνισμου.
Εχεις βάλεις crs μαζι με τα guppy σε αυτο το νερο?

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 23, 2015, 12:20:48 πμ »
Λοιπόν αρχικά με την δοσολογία , χρησιμοποιώ καθημερινά 4ml macro στοιχεία και 2 ml mikcro επίσης 5ml excel ανά 2 ημέρες . Τώρα με τις λάμπες κατέληξα σ αυτές μετά από πολλούς συνδυασμούς που ένας απ αυτούς περιελάμβανε και απλές λάμπες εμπορίου , έτσι δούλευε καλύτερα το θέμα όποτε το άφησα έτσι . Τις λάμπες τις πήρα από κατάστημα στην πόλη μου . Τα φυτά επιφανείας χαρίζονται ή τα πετάω κάθε βδομάδα κρατώντας ελάχιστες ρίζες 5-6 pistia και ότι δεν μπορώ να πιάσω από lemna minor.

nicpapa ουδέποτε είχα σκοπό να κοροϊδέψω κανένα ... Ούτε έχω ξανά πάρει μέρος σε διαγωνισμό ούτε έχω τέτοια εμπειρία και τπτ δεν έγινε με σκοπιμότητα !
Έχεις μπερδέψει τα ενυδρεία , οι rcs δεν έχουν μπει ποτέ σ αυτό το ενυδρείο τις έχεις δει στο μικρο που έχω και οι 4 rcs ήταν δώρο φίλου που δεν γνώριζε μπήκαν λοιπόν στο ενυδρείο και σε 2 μέρες είχαν επιστραφεί στο κατάστημα . Δεν έκανα καμία προετοιμασία για τον διαγωνισμό και για τα 2 μου ενυδρεία οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν την προηγούμενη μέρα χωρίς καμία προετοιμασία ,κλάδεμα ή ιδιαίτερο στήσιμο . Είμαι μόλις 8 μήνες στα φυτεμένα και δεν έχω ακόμα τις γνώσεις για να προσθέσω c02 και να διαχειριστώ την αλλαγή αυτή στο ενυδρείο μου διαβάζω ακόμα όποτε βρω χρόνο και οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες όπως και το ίδιο το forum . Και αν αυτό θες να ακούσεις όντως ήταν λίγο πειραγμένες οι φώτο που έστειλα στον διαγωνισμό όπως και πολλές άλλες όπως και αυτές στην παρουσίαση αυτή λόγο ενθουσιασμού δικού μου είναι στο χαρακτήρα μου και πίστεψε με η θέση για μένα ήταν μεγάλη έκπληξη δεν το περίμενα για κανένα λόγο και θεωρώ και την 6η θέση για αυτό εδώ μεγάλη επιτυχία !

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 23, 2015, 12:22:12 πμ »

Σε παρακαλω αν μπορεσεις δειξε μου σε πραξη την διαφορα στο να χρησιμοποιεις απλη λαμπα του εμποριου, και στο να χρησιμοποεις ειδικη ενυδρειακη λαμπα για φυτα.

...άλλο ''made in..'' ήθελα να γράψω..  :D

Δεν πειράζει φιλαράκια.. γουστάρω που υπερασπίζεστε την εμπειρία σας!!!

Το κάνεις λάθος που σου έγραψα sarpijk ηταν λίγο απότομο.. quest?

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 23, 2015, 12:35:05 πμ »
Λοιπόν αρχικά με την δοσολογία , χρησιμοποιώ καθημερινά 4ml macro στοιχεία και 2 ml mikcro επίσης 5ml excel ανά 2 ημέρες . Τώρα με τις λάμπες κατέληξα σ αυτές μετά από πολλούς συνδυασμούς που ένας απ αυτούς περιελάμβανε και απλές λάμπες εμπορίου , έτσι δούλευε καλύτερα το θέμα όποτε το άφησα έτσι . Τις λάμπες τις πήρα από κατάστημα στην πόλη μου .
Η arcadia τι made in.. είναι? μπορείς να πεις και τιμή? η το κατάστημα? έστω σε πμ.

αν μου πεις και το ποσοστό% τον macro & mikcro στοιχείων και ποιά mikro βάζεις με βοηθάς..
θέλω να κάνω λίπασμα απο καθαρές ουσίες για ένα φίλο..
Θα έχω σε λίγο καιρό και λίπασμα υψηλής καθαρότητας και ποιότητας.. μόνο που η αναλογίες του θα είναι για καρποφόρα δέντρα βιολογικής καλλιέργειας.. οπότε και εδώ η δοκιμασμένη αναλογία σου με βοηθάει για να κάνω   σύγκριση τον ποσοστών και στοιχείων..

Μπράβο σου! Το Αγαπάς!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2015, 12:37:06 πμ από manos76 »

Αποσυνδεδεμένος nicpapa

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 23, 2015, 12:38:16 πμ »
Λοιπόν αρχικά με την δοσολογία , χρησιμοποιώ καθημερινά 4ml macro στοιχεία και 2 ml mikcro επίσης 5ml excel ανά 2 ημέρες . Τώρα με τις λάμπες κατέληξα σ αυτές μετά από πολλούς συνδυασμούς που ένας απ αυτούς περιελάμβανε και απλές λάμπες εμπορίου , έτσι δούλευε καλύτερα το θέμα όποτε το άφησα έτσι . Τις λάμπες τις πήρα από κατάστημα στην πόλη μου . Τα φυτά επιφανείας χαρίζονται ή τα πετάω κάθε βδομάδα κρατώντας ελάχιστες ρίζες 5-6 pistia και ότι δεν μπορώ να πιάσω από lemna minor.

nicpapa ουδέποτε είχα σκοπό να κοροϊδέψω κανένα ... Ούτε έχω ξανά πάρει μέρος σε διαγωνισμό ούτε έχω τέτοια εμπειρία και τπτ δεν έγινε με σκοπιμότητα !
Έχεις μπερδέψει τα ενυδρεία , οι rcs δεν έχουν μπει ποτέ σ αυτό το ενυδρείο τις έχεις δει στο μικρο που έχω και οι 4 rcs ήταν δώρο φίλου που δεν γνώριζε μπήκαν λοιπόν στο ενυδρείο και σε 2 μέρες είχαν επιστραφεί στο κατάστημα . Δεν έκανα καμία προετοιμασία για τον διαγωνισμό και για τα 2 μου ενυδρεία οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν την προηγούμενη μέρα χωρίς καμία προετοιμασία ,κλάδεμα ή ιδιαίτερο στήσιμο . Είμαι μόλις 8 μήνες στα φυτεμένα και δεν έχω ακόμα τις γνώσεις για να προσθέσω c02 και να διαχειριστώ την αλλαγή αυτή στο ενυδρείο μου διαβάζω ακόμα όποτε βρω χρόνο και οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες όπως και το ίδιο το forum . Και αν αυτό θες να ακούσεις όντως ήταν λίγο πειραγμένες οι φώτο που έστειλα στον διαγωνισμό όπως και πολλές άλλες όπως και αυτές στην παρουσίαση αυτή λόγο ενθουσιασμού δικού μου είναι στο χαρακτήρα μου και πίστεψε με η θέση για μένα ήταν μεγάλη έκπληξη δεν το περίμενα για κανένα λόγο και θεωρώ και την 6η θέση για αυτό εδώ μεγάλη επιτυχία !
Ναι τα μπερδεψα, εκεινο ητανε 40 λιτρο.. :)
Δεν πιστευω να παρεξηγηθηκες....
Απλα στο ειπα σαν συμβουλη μελλοντικη .  ;)
Δεν εισαι ο μονος οπου πειραξε τα χρώματα στον διαγωνισμο.
Για τις crs καλά εκανες γιατι δεν θα σου αντεχαν σε αυτες τις παραμετρους.
Δεν χρειαζεσαι ιδιαιτερες γνωσεις στο να προσθεσεις co2, αν μπορεσεις να το παρεις , θα δεις μεγάλη διαφορα και θα μπορεις να παιξεις με περισσοτερα φυτα και λιπανση.

• Silver member
120lt φυτεμένο
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 23, 2015, 12:39:04 πμ »
Mάνο δεν έχω ιδέα για τις αναλογίες δεν τα φτιάχνω εγώ τα λιπάσματα τα παίρνω έτοιμα απο συνχομπίστα .