ΑποστολέαςΘέμα: More Marine Fish  (Αναγνώστηκε 406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g4x4

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
More Marine Fish
« στις: Απρίλιος 19, 2015, 07:59:17 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω! Έχω ένα θαλασσινό ενυδρείο το οποίο καθαρά είναι, περίπου, στα 140 λίτρα. Από κοράλλια έχω μια Ephyllia, ένα φραγκάκι πολύποδες και ένα μανιταράκι, λίγα δηλαδή. Από ψάρια έχω 1 blue tang, 4 clown (είχα 2, αλλά ο κολλητός μου μου έδωσε άλλα 2, λόγω αποχώρησης στο εξωτερικό και δεν ήθελε να τα δώσει οπουδήποτε μετά από 7 χρόνια) και ένα aptaisia eater (acreichthys tomentosus). Και τώρα η ερώτηση. Τι άλλο μπορώ να βάλω από, σχετικά εύκολα, (μαλακά) κοράλλια και, αν μπορώ, από ψαράκια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
More Marine Fish
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2015, 08:51:03 μμ »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
More Marine Fish
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 19, 2015, 09:43:12 μμ »
Καλησπερα φιλε.Καλο θα ηταν να μας πεις λιγα περισσοτερα πραγματα οσον αφορα ας πουμε τον φωτισμο σου και γενικοτερα τον εξοπλισμο του ενυδρειου σου.Ακομα και τα ευκολα κοραλια θελουν εναν αξιοπρεπη φωτισμο για να επιβιωσουν.Παντως αν ξεκινησεις να ασχολείσαι με κοραλια πολυ γρηγορα θα χρειαστει να κανεις καποιες αναβαθμισεις γιατι...τρωγοντας ερχεται και η ορεξη...Καλη συνεχεια σου ευχομαι και εδω ειμαστε για να τα λεμε

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2015, 09:43:52 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
More Marine Fish
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 19, 2015, 09:48:01 μμ »
απο ψαρακια θα πρεπει πρωτα να βγαλεις το μπλου τανκ γιατι ειναι ψαρι που θελει χωρο. Κοιτα για γαριδες γιατι ειναι εργατες στα ενυδρεια.

Μπορεις κανενα ντεκορα ή μαγκνιφικα, κανενα καρδιναλιο και να βγαλεις τα 2 κλοουνακια.

εαν ηταν μεγαλο το ενυδρειο θα μπορουσαν να συνυπάρξουν. Επισης θα πρεπει να φτιαχτει ετσι ωστε να βρουν την γωνια τους και να μην εχεις τοσες αψιμαχίες.

Βασικα δεν μας ειπες και τι ρατσα ειναι τα κλοουνακια.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
More Marine Fish
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 20, 2015, 10:25:49 μμ »
Στο συγκεκριμένο (aptaisia eater (acreichthys tomentosus)) έχε και τον νού σου ποιο πολύ , εμένα ένας παλαιότερα μια εμφύλια την έκανε κομμάτια.

Αποσυνδεδεμένος sailor247

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: keratsini
More Marine Fish
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 20, 2015, 11:05:08 μμ »
Στο συγκεκριμένο (aptaisia eater (acreichthys tomentosus)) έχε και τον νού σου ποιο πολύ , εμένα ένας παλαιότερα μια εμφύλια την έκανε κομμάτια.
Και σε εμένα μου έφαγε όλα τα ζωανθους