ΑποστολέαςΘέμα: μειωση ph - gh  (Αναγνώστηκε 2796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos0013

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: heraklion
μειωση ph - gh
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 08:54:09 μμ »
Xαιρετω ολη την ομαδα ! Ρωταω εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα.
Βλεπω στο εμποριο και υπαρχουν διαφορα σκευασματα τα οποια ριχνουν το ph.
 Αυτα δεν κανουν δουλεια ? Δηλαδη αν χρησιμοποιησουμε ενα τετοιο σκευασμα και σιγα σιγα
ριξουμε το ph στην τιμη που θελουμε και οταν κανουμε αλλαγες νερου παλι εχουμε ριξει
το ph στην επιθυμητη τιμη στο νερο της προετοιμασιας ,δεν θα καταφερουμε να εχουμε
την τιμη του ph που θελουμε ?

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
μειωση ph - gh
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 09:37:39 μμ »
Σκευασμα απο σκευυασμα διαφερει. Εχεις στο μυαλο σου κατι συγκεκριμενο;
@delta6aquariums

• Member
  • *
μειωση ph - gh
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 09:59:29 μμ »
Σκευασμα απο σκευυασμα διαφερει. Εχεις στο μυαλο σου κατι συγκεκριμενο;

Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το discus buffer της seachem , το οποιο αναφερει οτι περιεχει φωσφορικα αλατα.
Τωρα βλεπω και αυτα τα δυο https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/4734-aquaforest-af-minus-ph-200ml-5902026738231.html   και
https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3421-api-ph-down-118ml-317163030301.html  τα οποια γραφουν οτι δεν περιεχουν φωσφορικα.
 Επισης διαβαζω και καποιοι ριχνουν υδροχλωρικο οξυ πισινας ! .
 Ειλικρινα δεν ξερω καθολου τι παιζει ! Αυτη τη στιγμη εχω 8 ph και θελω να το ριξω μεταξυ 7.2 και 7.5.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
μειωση ph - gh
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 09:46:54 πμ »
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που θελεις να ριξεις το πεχα; Μηπως θα ήταν καλυτερα να ασχοληθεις με σκληρότητες και να το αφησεις να ειναι οσο είναι;
@delta6aquariums

• Member
  • *
μειωση ph - gh
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:19:39 μμ »
Ξιφοφορους και μολυ και κοριντορα εχω αυτη την στιγμη. Ο κυριος απο τον οποιο αγοραζω μου  λεει το ιδανικο θα ειναι μεταξu 7.2 και 7,5.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Platinum member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
μειωση ph - gh
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:33:35 μμ »
Δεν ταιριάζουν τα χαρακτηριστικά στα ψάρια που έχεις.Τα cory θέλουν πιο χαμηλό ph και πιο μαλακό νερό σε αντίθεση μετά τα μολυ και τα ξίφη.
Εγώ πιστεύω ότι με το νερό που έχεις κρατάς τα ζωοτόκα μόνο χωρίς να κάνεις τπτ...

• Platinum member
μειωση ph - gh
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:37:22 μμ »
Από σκληρότητες πως είναι το νερό σου?
Επίσης τα Cory χρειάζονται αμμώδη βυθό γτ αλλιώς παθαίνουν ζημιά στα βράχια τους(ώρες ώρες κάνουν σαν να φιλτράρουν την άμμο) και τα μουστάκια τους όπου νομίζω είναι και οι αισθητήρες τους...

• Member
  • *
μειωση ph - gh
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 03:55:15 μμ »
Δεν ταιριάζουν τα χαρακτηριστικά στα ψάρια που έχεις.Τα cory θέλουν πιο χαμηλό ph και πιο μαλακό νερό σε αντίθεση μετά τα μολυ και τα ξίφη.
Εγώ πιστεύω ότι με το νερό που έχεις κρατάς τα ζωοτόκα μόνο χωρίς να κάνεις τπτ...

Σκληροτητα εχω γυρω στους 14-15 βαθμους απλα επειση οντως τα cory θελουν πιο μαλακο νερο σκεφτομαι οτι αν σταθεροποιησω το
ph στο 7.5 θα ειναι πιο καλο γ αυτα..μιας και τα μολυ μαζι με τους ξιφοφορους δεν εχουν προβλημα και 7.5 να ειναι το ph.
 Tι λες για τα παραπανω σκευασματα που ποσταρα ?

• Platinum member
μειωση ph - gh
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 04:21:43 μμ »
Δε τα γνωρίζω φίλε μου καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
μειωση ph - gh
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 09:13:22 μμ »
Γενικα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια συνεχως να εισαι με ζουμια και μετρησεις για να εχεις χαμηλα το πεχα και σκληροτητες με υατον τον τροπο. Αργα η γρηγορα θα βαρεθεις/κουραστεις. Μια αντιστροφη οσμωση θα σου λυσει τα χερια και μακροπροθεσμα θα ειναι πολυ πιο οικονομικη απο το να αγοραζεις συνεχεια ζουμια..
@delta6aquariums

• Member
  • *
μειωση ph - gh
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 11:17:03 μμ »
Γενικα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια συνεχως να εισαι με ζουμια και μετρησεις για να εχεις χαμηλα το πεχα και σκληροτητες με υατον τον τροπο. Αργα η γρηγορα θα βαρεθεις/κουραστεις. Μια αντιστροφη οσμωση θα σου λυσει τα χερια και μακροπροθεσμα θα ειναι πολυ πιο οικονομικη απο το να αγοραζεις συνεχεια ζουμια..

Φίλε μου,κάτι τέτοιο εννοείς? https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/antistrofi-osmosi-reverse-osmosis/aq-ro-4-el.html
?
  Επίσης αν καταλήξουμε σε τέτοιο ΑΟ.βάζουμε επιτόπου όλο το νερό αλλαγής από το σύστημα  αντίστροφης όσμωσης? Η κάνουμε mix με αφιλτραριστο βρύσης?

• Platinum member
μειωση ph - gh
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 11:28:28 μμ »
Ναι τέτοια εννοεί η συγκεκριμένη είναι λίγο ακριβή που δείχνεις.Το νερό από την Α/Ο εφόσον έχεις ψάρια θα κάνεις αργά την μετάβαση για να μην πάθουν ζημιά τα ψάρια.
Σκετο νερό από όσμωση δεν χρειάζεται αντιχλώριο.Εγω παράδειγμα έχω 96 λίτρα και η αναλογία που κάνω αλλαγή είναι 28λιτρα  α/ο και 7 βρύσης γτ θέλω κάποια στοιχεία του νερού για τα φυτά.Και επειδή τα ανακατεύω σε ένα βαρέλι πριν κάνω την αλλαγή πάντα ρίχνω αντιχλώριο.

• Member
  • *
μειωση ph - gh
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 11:38:28 μμ »
Ναι τέτοια εννοεί η συγκεκριμένη είναι λίγο ακριβή που δείχνεις.Το νερό από την Α/Ο εφόσον έχεις ψάρια θα κάνεις αργά την μετάβαση για να μην πάθουν ζημιά τα ψάρια.
Σκετο νερό από όσμωση δεν χρειάζεται αντιχλώριο.Εγω παράδειγμα έχω 96 λίτρα και η αναλογία που κάνω αλλαγή είναι 28λιτρα  α/ο και 7 βρύσης γτ θέλω κάποια στοιχεία του νερού για τα φυτά.Και επειδή τα ανακατεύω σε ένα βαρέλι πριν κάνω την αλλαγή πάντα ρίχνω αντιχλώριο.

Δημήτρη αντί χλωριο ρίχνεις την δόση που χρειάζονται τα 7 λίτρα?
 Επίσης αν μπορείς να δώσεις κάποιες πλξροφοροες για κάποιο άλλο σύστημα,θα ήταν ευχάριστο.
Είτε εδώ,είτε σε pm.

• Platinum member
μειωση ph - gh
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 11:55:34 μμ »
Ρίχνω για όλα τα λίτρα αντί χλώριο έτσι για ασφάλεια..

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Εγώ από εδώ την πήρα,καλό είναι να βάλεις και flash kit ,και ανάλογα την τσέπη σου την μεμβράνη (για πιο γρήγορα) Εμένα έτοιμη συναρμολογημένη μου είχε έρθει.

• Member
  • *
μειωση ph - gh
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 24, 2021, 12:32:15 πμ »

Σας εχω πρηξει :D
Δημητρη  επειδη και εγω εχω φυτα, να σε ρωτησω το εξης ? Το αντιχλωριο ριχνει τα νιτρικα (τα οποια αν δεν κανω λαθος τα χρειαζονται τα φυτα ,μεχρι 25mg/l )
 Οταν στα 35lt απο τα οποια τα 28 ειναι φιλτραρισμενα και βαζεις και αντιχλωριο εχεις καθολου νιτρικα ? Εχει μετρησει ποτε νιτρικα στο νερο πριν το ριξεις στο
ενυδρειο ? Γιατι εχω την εντυπωση πως θα ειναι μηδενικα. Ή πρεπει να ειναι μηδενικα και μετα μεσα στο ενυδρειο με αποβλητα-τροφη ψαριων θα δημιουργηθουν
τα νιτρικα που χρειαζονται τα φυτα ?
 Ευχαριστω για τις απαντησεις !

• Platinum member
μειωση ph - gh
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 24, 2021, 01:19:56 μμ »
Το αντιχλώριο είναι για να αφαιρεθεί το χλώριο από το νερό της βρύσης.
Το νερό της βρύσης νιτρικά σε εμένα απ'όσο ξέρω δεν έχει (σε άλλους δε ξέρω μπορεί και να έχει)η αλλαγές νερού που κάνουμε έστω μόνο από βρύση είναι για να μειωθούν τα νιτρικά,αν τυχόν υπάρχει αμμωνία και να προστεθούν και κάποια στοιχεία που έχει το νερό της βρύσης.(αναλυτικά μπορείς να το ψάξεις)

• Platinum member
μειωση ph - gh
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 24, 2021, 01:24:33 μμ »
Τα νιτρικά δημιουργούνται από τα απόβλητα των ψαριών από σάπια φύλλα,και πολλά που δεν ξέρω.Εγω τα 28 λίτρα από τα 35 τα βάζω όσμωση κυρίως για να είναι πιο μαλακό το νερό και το ph αντίστοιχα πιο χαμηλό.
Ότι θέλεις Ρώτα γτ όλοι μαθητές είμαστε στο hobby αυτό  :)

• Member
  • *
μειωση ph - gh
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 24, 2021, 05:44:15 μμ »
Τα νιτρικά δημιουργούνται από τα απόβλητα των ψαριών από σάπια φύλλα,και πολλά που δεν ξέρω.Εγω τα 28 λίτρα από τα 35 τα βάζω όσμωση κυρίως για να είναι πιο μαλακό το νερό και το ph αντίστοιχα πιο χαμηλό.

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις ! Απ οτι καταλαβα με αυτα που μου ειπατε και με αυτα που εψαξα....ειτε σκονες χρειαζεται για να πεσει το ph ,
η χρηση νερου ΑΟ με μιξη νερου βρυσης ή και παλι νερο ΑΟ με χρηση σκονης που ανεβαζει το ph.

• Platinum member
μειωση ph - gh
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 24, 2021, 06:27:30 μμ »

Φίλε μου,κάτι τέτοιο εννοείς? https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/antistrofi-osmosi-reverse-osmosis/aq-ro-4-el.html
?
  Επίσης αν καταλήξουμε σε τέτοιο ΑΟ.βάζουμε επιτόπου όλο το νερό αλλαγής από το σύστημα  αντίστροφης όσμωσης? Η κάνουμε mix με αφιλτραριστο βρύσης?

Συγνώμη έκανα λάθος πριν,τώρα είδα ότι είναι 4 στάδια άρα λογική η τιμή της.flash kit να προσέξεις να έχει.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
μειωση ph - gh
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 06:53:10 μμ »

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις ! Απ οτι καταλαβα με αυτα που μου ειπατε και με αυτα που εψαξα....ειτε σκονες χρειαζεται για να πεσει το ph ,
η χρηση νερου ΑΟ με μιξη νερου βρυσης ή και παλι νερο ΑΟ με χρηση σκονης που ανεβαζει το ph.

Η καλύτερη λύση είναι μίξη νερού ΑΟ με βρύσης. Οι σκληρότητες είναι πιο σημαντικό στα ψάρια από ότι το Ph (έτσι κι αλλιώς, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων, το Ph είναι ανάλογο με τις σκληρότητες). Μην μπλέκεις με ζουμιά, σκόνες κ.λ.π. Ο χρυσός κανόνας στο ενυδρείο είναι "άστο στην ησυχία του" :)

Όσο περισσότερο επεμβαίνουμε για να "ρυθμίσουμε" παραμέτρους, τόσο μπλέκουν τα πράγματα. Ειδικά σε ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο που έχει ισορροπήσει, το μόνο που χρειάζεται είναι αλλαγές νερού (όχι πολύ συχνές) και κλάδεμα.

Όσο για τα cory που ανέφερες, το αν ταιριάζουν με τα ζωοτόκα ή όχι, εξαρτάται από το είδος τους. Υπάρχουν cory που ζούνε σε μέτριο σκληρό προς σκληρό νερό. Εσύ ποια cory έχεις?
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• Member
  • *
μειωση ph - gh
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 07:10:44 μμ »

Καλησπερα ! ΜΑλλον η λυση με την σκονη θα ειναι προσωρινη και μετα τα προχωρησω στην αγορα ενος φιλτρου ΑΟ με bypass ωστε να παιρνω επιτοπου
το νερακι που χρειαζομαι. Εγω εχω 2 albinos cory τα οποια σε καποια
Η καλύτερη λύση είναι μίξη νερού ΑΟ με βρύσης. Οι σκληρότητες είναι πιο σημαντικό στα ψάρια από ότι το Ph (έτσι κι αλλιώς, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων, το Ph είναι ανάλογο με τις σκληρότητες). Μην μπλέκεις με ζουμιά, σκόνες κ.λ.π. Ο χρυσός κανόνας στο ενυδρείο είναι "άστο στην ησυχία του" :)

Όσο περισσότερο επεμβαίνουμε για να "ρυθμίσουμε" παραμέτρους, τόσο μπλέκουν τα πράγματα. Ειδικά σε ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο που έχει ισορροπήσει, το μόνο που χρειάζεται είναι αλλαγές νερού (όχι πολύ συχνές) και κλάδεμα.

Όσο για τα cory που ανέφερες, το αν ταιριάζουν με τα ζωοτόκα ή όχι, εξαρτάται από το είδος τους. Υπάρχουν cory που ζούνε σε μέτριο σκληρό προς σκληρό νερό. Εσύ ποια cory έχεις?

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
μειωση ph - gh
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 07:28:17 μμ »

Δε θα μπορουσα να συνφωνησω περισσοτρρο..
+1000
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
μειωση ph - gh
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 09:30:21 μμ »
Τα albino, που λογικά είναι aeneus (albino μπορεί να είναι οποιοδήποτε ζωντανό, όπως και ο άνθρωπος) είναι μια χαρά για τις παραμέτρους που έχεις (ή που θέλεις να κάνεις). Δεν είναι από τα cory που απαιτούν μαλακό νερό.
Το πρόβλημα είναι πως είναι λίγα. Πρέπει να είναι κοπάδι, τουλάχιστον 6 ατόμων. Εκεί θα δεις ωραίες συμπεριφορές κοπαδιού και, πολύ πιθανόν, γέννες. Επίσης δεν θέλουν πολύ μεγάλη θερμοκρασία. Αν και αυτό το είδος αντέχει θερμοκρασίες περίπου μέχρι 27 0C (τα περισσότερα cory θέλουν μέχρι 240C).
Μπορείς να μην χρησιμοποιείς θέρμανση στο ενυδρείο, αφού και τα ζωοτόκα θέλουν χαμηλές θερμοκρασίες. Εγώ τα δικά μου τα έχω στους 23-240C. Και για τα φυτά θερμοκρασία γύρω στους 24-250C είναι ιδανική.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• Member
  • *
μειωση ph - gh
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 07:15:15 μμ »
Τα albino, που λογικά είναι aeneus (albino μπορεί να είναι οποιοδήποτε ζωντανό, όπως και ο άνθρωπος) είναι μια χαρά για τις παραμέτρους που έχεις (ή που θέλεις να κάνεις). Δεν είναι από τα cory που απαιτούν μαλακό νερό.
Το πρόβλημα είναι πως είναι λίγα. Πρέπει να είναι κοπάδι, τουλάχιστον 6 ατόμων. Εκεί θα δεις ωραίες συμπεριφορές κοπαδιού και, πολύ πιθανόν, γέννες. Επίσης δεν θέλουν πολύ μεγάλη θερμοκρασία. Αν και αυτό το είδος αντέχει θερμοκρασίες περίπου μέχρι 27 0C (τα περισσότερα cory θέλουν μέχρι 240C).
Μπορείς να μην χρησιμοποιείς θέρμανση στο ενυδρείο, αφού και τα ζωοτόκα θέλουν χαμηλές θερμοκρασίες. Εγώ τα δικά μου τα έχω στους 23-240C. Και για τα φυτά θερμοκρασία γύρω στους 24-250C είναι ιδανική.

Θερμοκρασια εχω 25-26. Και cory θα παρω και αλλα σε λιγο καιρο. Το νερο της βρυσης ειναι εχει 7.8 ph και μου φαινεται οτι με αυτο θα συνεχισω.
Μιας και οπως ειπες νομιζω οτι τα cory δεν θα εχουν θεμα .