ΑποστολέαςΘέμα: Νεος στα reef συμβουλες  (Αναγνώστηκε 692 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasospap

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: Aquatlantis 120l Φυτεμενο
  • Τόπος Διαμονής: Σκυδρα
Νεος στα reef συμβουλες
« στις: Μάρτιος 02, 2015, 09:50:06 μμ »
Καλησπέρα σκέφτομαι να μπω στον όμορφο κόσμο των reef . Έχω ένα ενυδρείο άδειο γλυκού νερού 98 λίτρα σκέτη γυάλα με το πλαστικό καπάκι του . Θα ήθελα τις προτάσεις σας για να φτιάξω κάτι οικονομικό όσο φυσικά είναι εφικτό αυτό .
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 02, 2015, 10:50:35 μμ »
Γεια σου φιλε.Οικονομικο reer;...Αληθινα και κατα την γνωμη μου παντα δεν υπαρχει!Και ξερεις γιατι παντα κατα την γνωμη μου; Ειναι ενας χωρος βουλημικος που συνεχως θα σου ανοιγεται η ορεξη για κατι περισσοτερο.Μην σταθεις στο αρχικο budget γιατι αυτα που θα δωσεις στην συνεχεια θα ειναι εξω απο καθε budget.Ομως...κανοντας ενα reef κανεις το καλυτερο που θα μπορουσες ενυδρειακα.Σε αυτο το ειδος ενυδρειου κρυβονται μαγικες στιγμες,αλλα και πολλες πικρες...Αν ασχοληθεις σοβαρα θα νιωσεις σαν ενας μικρος <<Θεος>>που δημιουργει στο νερο.Θα σου το προτεινα να ασχοληθεις σιγουρα,αλλα καλο ειναι απο την αρχη να μην εχεις αυταπάτες...Καλη συνεχεια :D
ΥΓ Ποιες ειναι οι διαστασεις στην γυαλα σου;

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2015, 10:52:02 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 02, 2015, 11:01:34 μμ »
Γεια σου φιλε.Οικονομικο reer;...Αληθινα και κατα την γνωμη μου παντα δεν υπαρχει!Και ξερεις γιατι παντα κατα την γνωμη μου; Ειναι ενας χωρος βουλημικος που συνεχως θα σου ανοιγεται η ορεξη για κατι περισσοτερο.Μην σταθεις στο αρχικο budget γιατι αυτα που θα δωσεις στην συνεχεια θα ειναι εξω απο καθε budget.Ομως...κανοντας ενα reef κανεις το καλυτερο που θα μπορουσες ενυδρειακα.Σε αυτο το ειδος ενυδρειου κρυβονται μαγικες στιγμες,αλλα και πολλες πικρες...Αν ασχοληθεις σοβαρα θα νιωσεις σαν ενας μικρος <<Θεος>>που δημιουργει στο νερο.Θα σου το προτεινα να ασχοληθεις σιγουρα,αλλα καλο ειναι απο την αρχη να μην εχεις αυταπάτες...Καλη συνεχεια :D
ΥΓ Ποιες ειναι οι διαστασεις στην γυαλα σου;

Σε αυτο που γραφει ο Σταθης για την βουλιμια εχει τεραστιο δικιο.....μολις εστρωσα ενα καινουργιο ριφ, στηνωντας το οσο πιο οικονομικα γινετε και επειδη δεν μπορεσα να βρω μερικα ψαρακια να συντηρησω την βιολογια .....πηγα στην θαλασσα και πηρα 2 ανεμωνες!!! Αν εμενα Αθηνα ισως ηδη να τα ειχα σκασε χοντρα για ζωντανα και ειναι ολοφρεσκο....να δω πως θα συγκρατηθω να μην αρχισω ακαιρα να το στοκαρω! Αλκοολικη πραγματικο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2015, 11:02:27 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 02, 2015, 11:04:55 μμ »
Μπορεις να διαβασεις καποια πραγματα και μετα οτι απορια εχει ρωτα!!

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,9591.0.html
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,161.0.html
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,5602.0.html

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:12:05 πμ »
Θα συμφωνήσω με τον Στάθη (clooyn), reef και οικονομικό μου φαίνεται ουτοπία, απλά γιατί
είναι το πιο ακριβό είδος ενυδρείου που μπορείς να στήσεις, για πολλούς και διάφορους λόγους.

Φυσικά μπορεί να στηθεί ένα reef πιο οικονομικό από τα περισσότερα, αλλά μόλις προκύψουν
προβλήματα, όλοι θα σου πουν: "Βελτίωσε τον φωτισμό, αύξησε κυκλοφορία, πάρε καλύτερο
σκίμμερ, πρόσθεσε ριάκτορες, αυτόματη αναπλήρωση, δοσομετρικές, ρητίνη, ATS, refugium..."

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2015, 01:14:51 πμ »
Αν θέλεις να κάνεις reef θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μικρό ενυδρείο έτοιμο και διαμορφωμένο από την εταιρία ειδικά για nano reef.
Αν στηθεί σωστά και με μεράκι μπορεί να γίνει κόσμημα χωρίς να ξοδέψεις πολλά χρήματα...
Δεν σου εγγυώμαι ότι δεν θα εθιστείς για μεγαλύτερο, αλλά έτσι θα κρίνεις κατά πόσο μπορείς να το υποστηρίξεις τόσο οικονομικά, όσο και από άποψη χρόνου και ενασχόλησης, γιατί ένα ενυδρείου υφάλου έχει απαιτήσεις και από τα τρία.

Όλα τα παιδιά που σου έγραψαν δεν τα είπαν για να σε αποτρέψουν να κάνεις ενυδρείο, αλλά για να σε προστατέψουν από απογοητεύσεις και έξοδα προσπαθώντας να κάνεις ένα reef χαμηλού κόστους.... και στα λένε γιατί όλοι μας έτσι την πατήσαμε στο ξεκίνημά μας.

Αποσυνδεδεμένος tasospap

• Member
  • *
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2015, 05:10:39 μμ »
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές .Κατα 90 % λεω να αφησω την γυαλα που εω και να ξεκινησω μαλλον με ενα Aquael Nano Reef Black Set 30

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 03, 2015, 09:21:49 μμ »
εαν κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα, γιατι αν δεν κανω λαθος δεν εχει σκιμμερ το ενυδρειο αυτο, τοτε θα μπορεσεις να κρατησεις ευκολα κοραλια χωρις προβλημα. Επισης να υπολογισεις αυτοματη αναπληρωση και σιγουρα ελεγκτη θερμοκρασιας και ψυξης για να εχεις σταθερη θερμοκρασια.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος tasospap

• Member
  • *
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 03, 2015, 10:04:56 μμ »
Προεκυψε αλλο θεμα τωρα .Επεσε στα χερια μου ενα Dophin Protein Skimmer 500L  ... . Μεχρι σε τι ενυδρειο minimum μπορω να το βαλω .

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 03, 2015, 10:22:30 μμ »
Το θεωρώ κατάλληλο για ενυδρείο 60-80 λίτρων, δεν ξέρω αν μπορεί να μπει στα 30.
Αλλά και τα 60-80 λίτρα τα θεωρώ ως το μίνιμουμ για ένα αξιοπρεπές reefάκι...

Αποσυνδεδεμένος KostasKappa

• Platinum member
    • My reef
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 03, 2015, 10:33:47 μμ »
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω για το αν μπορεί να στηθεί ένα φτηνό reef. Η απάντηση μου είναι πως εννοείτε ότι μπορεί. Απλά ο κάτοχος (στην περίπτωση μας ο Τάσος), θα πρέπει να "οπλιστεί" με πολύ -πολύ όμως- υπομονή. Τρανό παράδειγμα τα δύο ενυδρεία που κρατάω, που το ένα έχει έναν σκασμό εξοπλισμό και το άλλο σχεδόν... Τίποτα! Φίλε μου θα χρειαστείς ένα εξ. Φίλτρο, τέσσερεις λάμπες Τ5, ένα φθηνό πλην τίμιο skimmer, κυκλοφορία και μια αυτόματη αναπλήρωση νερού. Με αυτα μόνο τρέχει το μικρό στο γραφείο και τα κοράλλια πανε σφαίρα. Απλά, θα πρέπει να αρκεστείς σε εύκολους οργανισμούς και όχι πολύπλοκα πράγματα. Όσο πιο απλό, τόσο πιο καλό δηλαδή στην περίπτωση σου. Lps, ricos, shrooms & zoas. Βράχο νεκρό, βακτήρια, τεστάκι νιτρικών, ρεφρακτόμετρο, ελεγκτή θερμοκρασίας με αντίσταση και ανεμιστιράκια και είσαι έτοιμος. Αν θες, μπορούμε να το αναπτύξουμε περισσότερο. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2015, 10:35:50 μμ από KostasKappa »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 03, 2015, 10:50:50 μμ »
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω για το αν μπορεί να στηθεί ένα φτηνό reef. Η απάντηση μου είναι πως εννοείτε ότι μπορεί. Απλά ο κάτοχος (στην περίπτωση μας ο Τάσος), θα πρέπει να "οπλιστεί" με πολύ -πολύ όμως- υπομονή. Τρανό παράδειγμα τα δύο ενυδρεία που κρατάω, που το ένα έχει έναν σκασμό εξοπλισμό και το άλλο σχεδόν... Τίποτα! Φίλε μου θα χρειαστείς ένα εξ. Φίλτρο, τέσσερεις λάμπες Τ5, ένα φθηνό πλην τίμιο skimmer, κυκλοφορία και μια αυτόματη αναπλήρωση νερού. Με αυτα μόνο τρέχει το μικρό στο γραφείο και τα κοράλλια πανε σφαίρα. Απλά, θα πρέπει να αρκεστείς σε εύκολους οργανισμούς και όχι πολύπλοκα πράγματα. Όσο πιο απλό, τόσο πιο καλό δηλαδή στην περίπτωση σου. Lps, ricos, shrooms & zoas. Βράχο νεκρό, βακτήρια, τεστάκι νιτρικών, ρεφρακτόμετρο, ελεγκτή θερμοκρασίας με αντίσταση και ανεμιστιράκια και είσαι έτοιμος. Αν θες, μπορούμε να το αναπτύξουμε περισσότερο. :)

Χαχαχα ωραιος ο Κωστας.Συμφωνω μαζι σου!Οταν εχεις ενα ενυδρειο που τα χωνεις χοντα καλο ειναι να εχεις και ενα στο γραφειο για να παιζεις.Εσυ αν δεν εισαι βουλημικος Κωστα,(στο λεω γιατι μπορει να μην το καταλαβες ακομα σαν και εμενα) που τα εχεις ολα sps,lps,soft,zoa :-*

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2015, 10:52:41 μμ από clooyn »

• Platinum member
    • My reef
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:24:21 μμ »
σίγουρα Γκρεγκουάρ αυτό που λες παίζει, αλλά δεν αναιρεί το ότι μπορεί κάποιος πλέον να φτιάξει ένα πανέμορφο reef χωρίς πολλά έξοδα. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή και σωστές αγορές.  :)

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:31:37 μμ »
Στάθης, ο από πάνω...   :)
Γρηγόρης.

• Platinum member
    • My reef
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:35:26 μμ »
Στάθης, ο από πάνω...   :)

Χαχαχαχα ναι, ότι να'ναι! Είναι και περασμένη η ώρα για τα δεδομένα μου...! banghead
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2015, 11:35:48 μμ από KostasKappa »

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Νεος στα reef συμβουλες
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:11:50 πμ »
φθηνό reef! χμμμμμ! ανάλογα τι reef φαντάζεσαι! ένα red sea prizm protein skimmer, μια sun sun 3000lt/h, pure sun light(μπροστά στη μπαλκονόπορτα) καθιστούν εφικτή την επιθυμία για ένα οικονομικό reef. Εννοείται με εύκολα μαλακά κυρίως, άντε και κάνα lps. Το ενυδρείο που περιγράφω τρέχει 3 χρόνια, αν δεν κάνω λάθος, χωρίς κανένα ουσιαστικό πρόβλημα. Refractometer είχα από το μεγάλο ενυδρείο μου(αυτό 140λτ), αντίστροφη όσμωση δεν χρησιμοποιώ, τεστ δεν κάνω(βέβαια κάνω τις αλλαγές από το μεγάλο, αλλά και όταν είχα μαλακά στο μεγάλο ούτε τότε έκανα τεστ), αναπλήρωση χεράτα, έναν απλό θερμοστάτη για τη θερμοκρασία τον χειμώνα(το aircondition το καλοκαίρι). Αν σκέφτεσαι για sps και διάφορα….. τότε συμφωνώ με όσα είπαν τα παιδιά