ΑποστολέαςΘέμα: Ύψος Φωτιστικού  (Αναγνώστηκε 301 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mageiras293

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 240 θαλασσινό
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
Ύψος Φωτιστικού
« στις: Ιανουάριος 16, 2015, 12:51:54 μμ »
γεια σας παιδια
ανοιγω ενα θεμα σχετικα με το Ύψος Φωτιστικού
το ενυδρειο που εχω εχει διαστασεις 110 μηκος 50 υψος 45 πλατος
το φωτιστικο που ειναι το celio οχι το marine το παλιο ,,ειναι 90 w 
εχω  συστημα ανατολης δυσης ( 6 το πρωι ανοιγει μεχρι τις 12 ανεβαζει 10 τις εκατο ,,,,,,12 με 4 το μεσημερι ειναι 100 τις 100 και 4 με 9 το βραδυ κατεβάζει κατα 10 τις εκατο ))σε τι υψος πρεπει να το εχω το φωτιστικο???παιζει μεγαλο ρολο????τωρα το εχω στους 15 περιπου ποντους απο την επιφανεια του νερου

διαβαζοντας βλεπω οτι  εχουμε λυσει αρκετα θεματα ,οτι αφορα το θαλασσινο,πχ εχω 240 λιτρα ενυδρειο ,η κυκλοφορια μου ειναι 9000 λιτρα αν ωρα αρα κανει 38 κυκλους το νερο αρα ειμαι καλα,,,ξερουμε οτι η αλατοτητα πρεπει να ειναι 1026 το ασβεστιο,μαγνησιο κτλπ αλλα δεν εχουμε μια μετρηση για το υψος φωτιστικου
πχ 90 w διαστασεις ενυδρειου και φωτισατικου αρα περιπου τοσο υψος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2015, 12:52:17 μμ από mageiras293 »
σαν τα μακαρόνια δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος KostasKappa

• Platinum member
    • My reef
Ύψος Φωτιστικού
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 02:03:57 μμ »
Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ ύψος για τα φωτιστικά. Πρέπει απλά να φωτίζεται καλά το ενυδρείο από άκρη σε άκρη και τα επάνω στρώματα του να μπορούν να φιλοξενήσουν και κάποια σκληρά (αν πας για κάτι τέτοιο). Κοινώς για να καταλάβεις, όσο πιο πολύ ανεβάζεις το φωτιστικό, τόσο πιο πολύ ανοίγει ο φωτισμός σου ώστε να καλύψεις όλο το υπόστρωμα. Απλά θέλει προσοχή γιατί όσο το ανεβάζεις, τόσο χάνεις και σε ένταση. Εγώ πχ, το έχω στους 25 πόντους περίπου και είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Το ίδιο αποτέλεσμα (λέμε τώρα), μπορεί να το πάρεις εσύ στους 10 ή στους 30 πόντους. ;)