ΑποστολέαςΘέμα: Micro bubbles και αιωρουμενα  (Αναγνώστηκε 413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tolis

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: RSM 130 mixed reef
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Micro bubbles και αιωρουμενα
« στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 08:29:17 μμ »
Παιδια οπως γνωριζετε οι περισσοτεροι εχω ενυδρειο με σαμπ πλατης!Ενω παει πολυ καλα μεχρι στιγμης εχω ενα μοναδικο και αλυτο προβλημα!
Μικρες φυσσαλιδες και αρκετα αιωρουμενα σωματιδια που κανουν το νερο μου να μοιαζει βρωμικο!Εχω δοκιμασει σφουγγαρια αλλα το προβλημα δεν σταματαει...
Στην αρχη πιστευα οτι φταιει αποκλειστικα το σκιμμερ για τις φυσσαλιδες αλλα εκανα λαθος μιας και το μονο που κανει ειναι να προσφερει μερικες παραπανω στις ηδη υπαρχουσες!
Το προβλημα γινεται πολυ εντονο κυριως απο την μεση και μεχρι το τελος της φωτοπεριοδου!Δεν μπορω να το σταματησω,ουτε καν να το ελαττωσω!
Το μοιραζομαι μαζι σας ,για να υπαρξει συζητηση ,γιατι πιστευω οτι κι αλλοι αρχαριοι και μη,θα εχουν το ιδιο θεμα και ισως βρουμε μια λυση!

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 08:34:55 μμ »
απο που βγαίνουν οι φυσαλιδες ? Σιγουρα εαν παρατηρήσεις καλυτερα θα βρεις απο που βγαινουν οποτε θα μπορεσεις να βρεις και τον τροπο να τις μειωσεις...
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 08:58:01 μμ »
Καμιά φορά τις φυσαλίδες τις αποθηκεύουν και οι κυκλοφοριτές  και μετά τις πετάνε ανά διαστήματα όλες μαζί.
Το σίγουρο είναι πάντως ότι όπως λέει και ο Γιώργος  παραπάνω πρώτα πρέπει να βρεις από που προέρχονται για να μπορέσεις να λύσεις και το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 10:07:34 μμ »
Μήπως δημιουργούνται στην πορεία του νερού μέσα από το σαμπάκι και τα υλικά του?
Δοκίμασε να το δουλέψεις μια μέρα χωρίς τίποτε μέσα στο σαμπ, ούτε το σκίμμερ.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 01:06:39 πμ »
Αν σταματήσεις για λίγο τις αντλίες επιστροφής, οταν τις ξεκινήσεις πετάνε και αέρα μαζί;
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Tolis

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: RSM 130 mixed reef
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 01:13:22 πμ »
Εχω δοκιμασει παιδια να το δουλεψω χωρις σκιμερ..παλι ειχαμε τα ιδια αλλα σε μικροτερο βαθμο!Στην πορεια του το νερο δεν συναντα κατι αλλο που να προσφερει αερα εκτος του σκιμερ..γιαυτο εχω αγανακτησει!Δοκιμασα και σφουγγαρι καπου σε ενα διαμερισμα αλλα παλι δεν λυθηκε το θεμα!Καπου διαβασα οτι μπορει να συμβαινει και απο την ιδια την συσταση του νερου..δηλαδη τα βακτηρια στο πικ της φωτοπεριοδου να απελευθερωνουν ποσοτητα οξυγονου μεγαλυτερη απ αυτη που μπορει να αντεξει το νερο.Ετσι για να αποβαλει το νερο το παραπανισιο οξυγονο το απελευθερωνει με την μορφη μικροφυσσαλιδων.Αυτο βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει..Για τα αιωρουμενα μικροσωματιδια τι προτεινετε?Εννοω σκονες, περιτωματα που διαλυονται κτλ.