ΑποστολέαςΘέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ  (Αναγνώστηκε 651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aimilia7025

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Αρχάρια
  • Τα ενυδρεία μου: 126Lt ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« στις: Νοέμβριος 13, 2014, 11:36:55 μμ »
Σήμερα εντόπισα διαρροή στο ενυδρείο 112λτ (80*35*40) απο κάτω αριστερά, το ενυδρείο το είχα πάρει μεταχειρισμένο απο πετ σοπ που έκλεινε προ 3ετίας και το χρησιμοποιούσα σαν τεράριουμ.Είμαι πραγματικά σε απόγνωση κυρίως λόγω οικονομικών. Ο τύπος που το είχε είχε κάνει πατέντα κάτω , το είχε κολλήσει σε σπάσιμο δεν ξέρω ακριβώς τι οπότε πάω για καινούριο. Είμαι απο Αθήνα εχετε τίποτα υπόψιν σας? Τα ψαράκια τα έχω βάλει σε μια μεγάλη λεκάνη μαζί με το θερμοστάτη και το φίλτρο δεν είχα αλλη επιλογή. Να τα κρατήσω μήπως βρώ κάτι οικονομικό μεσα στη βδομάδα ή να τα διώξω? Θα αντέξουν? Είμαι να σκάσω..

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 11:40:22 μμ »
γιατι δεν πας σε ενα μαγαζι που πουλαει τζαμια να του πεις να βαλει ενα κομματι γυαλι , εσωτερικα , στον πατο του ενυδρειου που ανοιξε?

θα κοψει ενα κομματι οσο ειναι ο πατος εσωτερικα, θα καθαρισει τις παλιες σιλικονες και θα κατσει μια χαρα.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 11:48:10 μμ »
Βλέπεις ράγισμα στο πάτο ή τρέχει σε σημείο που υπάρχει σηλικονη ; στη ένωση δηλαδή

• Member
  • *
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 11:50:28 μμ »
Αυτό ακριβώς έχει κάνει ο προηγούμενος. Φαίνεται να είναι απο την πατέντα που έχει κάνει αυτός η διαρροή.

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 12:15:53 πμ »
Επειδή στη φωτό δεν φαίνεται, αν δεν υπάρχει ράγισμα , και η διαρροή είναι στη σιλικόνη, μπορείς να κολλήσεις με ενυδρειακή σηλικόνη εξωτερικά στις γωνίες , γωνιές αλουμινίου , θα το στεγανοποιήσει και ταυτόχρονα θα κάνει πιο ανθεκτικές τις ενώσεις. Μόνο οταν το κάνεις να το σκουπίσεις καλά και με καποιο τρόπο , όπως ένα πιστολακι για τα μαλιά , να στεγνώσεις το σημείο εκείνο , και να μην υπάρχει υγρασία όπως και σε όλες τις ενώσεις που θα βάλεις τις αλουμινογωνιές. Πάντως στη φωτό φαίνεται πως υπάρχει εσωτερικά εξτρα σιλικόνη, που σημαίνει πως είχε διαρροή και αυτός. Με το πιστολάκι μη το παρακάνεις, να βάζεις πιο πολύ κρύο αέρα παρά ζεστό, μπορεί να σπάσει το τζάμι απο τη διαφορα θερμοκρσιας

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Οσο γερνας μαθαινεις
  • Τα ενυδρεία μου: 400 λιτρα reef
  • Τόπος Διαμονής: Πειραιας
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 01:30:40 πμ »
Εφ οσον ειναι στον πατο,μπορεις πολυ απλα να κολλησεις εναν δευτερο πατο εξωτερικα :)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 01:40:49 πμ »
Aν δουλεύουν στην λεκάνη φίλτρο και θερμοστάτης και μπορείς να ελέγχεις θερμοκρασία,
να ταΐζεις και να είσαι σίγουρη ότι δεν θα πηδήξει κανένα έξω, τα ψάρια αντέχουν για μέρες.

Τώρα για το ενυδρείο, αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια να το
κολλήσεις όπως λένε τα παιδιά ή (και καλύτερα θα έλεγα) να το πας σε έναν τζαμά να στο κάνει.
Φυσικά όλα είναι θέμα κόστους κι αφού έχει προϊστορία με σπασίματα, ίσως δεν αξίζει τον κόπο.
Δες στις αγγελίες ή βάλε μια δική σου στα "ζητούνται" για μεταχειρισμένη οικονομική γυάλα.

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 07:19:55 πμ »
Αρχικα θα δοκιμαζα να το κανω....καλες τιμες νομιζω παρόλα αυτα μπορεις να βρεις.π.χ

http://goo.gl/EiYM74

http://goo.gl/qdosc2

2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

• Member
  • *
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 08:17:49 πμ »
Θα δοκιμάσω να το φτιάξω όπως λέτε αλλιώς θα πάω για το λίνκ με τα 126λτ!! Τα ψαράκια τα έχω μαζί με φίλτρο και θερμοστάτη και έχω βάλει τούλι απο πάνω γιατι πηδάνε! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, αν τα καταφέρω με τη συγκόλληση θα σας πώ! Έχω θερμοσιλικόνη και αδιάβροχη σιλικόνη που είχα φτιάξει το νεροχύτη κάνει καμία απο αυτές ή να πάρω ενυδρειακή? Παρόλο που δεν το βλέπω νομίζω οτι δεν είναι απο γωνία αλλα απο την ένωση του εχτρα τζαμιού που είχε βάλει αυτός (κατω απο αυτό το μαύρο έχει ενα μικρό εχτρα τζάμι).

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 08:29:42 πμ »
Θα δοκιμάσω να το φτιάξω όπως λέτε αλλιώς θα πάω για το λίνκ με τα 126λτ!! Τα ψαράκια τα έχω μαζί με φίλτρο και θερμοστάτη και έχω βάλει τούλι απο πάνω γιατι πηδάνε! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, αν τα καταφέρω με τη συγκόλληση θα σας πώ! Έχω θερμοσιλικόνη και αδιάβροχη σιλικόνη που είχα φτιάξει το νεροχύτη κάνει καμία απο αυτές ή να πάρω ενυδρειακή? Παρόλο που δεν το βλέπω νομίζω οτι δεν είναι απο γωνία αλλα απο την ένωση του εχτρα τζαμιού που είχε βάλει αυτός (κατω απο αυτό το μαύρο έχει ενα μικρό εχτρα τζάμι).

Μόνο ενυδριακή σιλικόνη , μη βάλεις κάτι άλλο, είναι επικύνδυνο για τα ψάρια
http://www.praktiker.gr/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295
http://youtools.gr/index.php?route=product/product&path=152_155&product_id=2146

• Member
  • *
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 09:48:17 μμ »
Πήρα καινούριο τελικά φοβήθηκα να το διακινδυνεύσω και να χάσω τα ψαράκια, (ευκαιρία έψαχνα για λίγο μεγαλύτερο) με εξέπληξε η τιμή 75 ευρώ περίπου με διαστάσεις 80χ35χ45!!! Θα κολλήσω το 2ο και θα το κρατήσω για φυτάκια!! Θα σας ρωτήσω εδώ για ψάρια για να μην ανοίγω νεο θέμα και σας ζαλίζω (εαν ενοχλεί μου λέτε και το μεταφέρω). Ξεκίνησα στα 100 λτ με 1 μολυ 1 πλατυ και 2 ξιφοφόρους και ενα γλυφτρόνι , σύμφωνα με τις οδηγίες σας δεν έκαναν οι ξιφοφόροι λογο υβριδισμού και τους πήγα πίσω, στη θέση τους έβαλα 4 γκάπι (3 κοριτσάκια + 1 αγοράκι), συμπλήρωσα με μολυ και πλατυ οπότε σύνολο έχω : 4 gapi , 4 platy  (3 κοριτσάκια + 1 αγοράκι) , 3 molly  (2 κοριτσάκια + 1 αγοράκι θα πάρω άλλο ενα αλλα δεν είχε θηλυκό) και το γλυφτρόνι. Ερώτηση τώρα, να πάρω αλλο 1 χαρεμάκι γκάπι που είναι τόοοοοσο γλυκούλια ή έχω ήδη πολλά? (έχω ήδη υπόψιν μου οτι απο γέννες θα πρέπει να αποχωριστώ μερικά) και άλλη ερώτηση , θέλω 1 σαλιγκαράκι ramshorn και 1 βατραχάκι (ήθελα και γαριδούλες αλλα μου είπαν δεν κάνουν με τα πλάτυ) αλλα δεν ξέρω αν κάνουν για τα λίτρα μου και τα ψάρια μου οπότε ερωτώ και ελπίζω να πάρω την απάντηση που θέλω!! Κάνουν? Για τις μετρήσεις που με ρωτήσατε είμαι κομπλέ, περιμένω να έρθουν την Τρίτη τα φυτάκια και οι λάμπες μου για να κάνω προυσίαση!!

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 09:59:45 μμ »
μετρησεις κομπλε δεν υπαρχουν.. αριθμους εχεις να μας πεις?  :)
επισης φλυφτρονι δεν υπαρχει, τι ψαρι εχεις? βαλε μια φωτο να το δουμε, εαν και μαλλον θα πρεπει να φυγει και αυτο..
μην βαλεις αλλα ψαρια, ηδη εχεις πολλα..
σε τοσα λιτρα max θα εβαζα 2 ειδη ζωοτοκων, αρα για μενα θα πρεπει να διαλλεξεις να αποχωριστεις 1 ειδος.
βατραχι μην παρεις, ramshorns βαλε οσα θες..  ;)

• Member
  • *
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 10:14:52 μμ »
Τελευταία μέτρηση ήταν χτές. ph 7,6  ,  GH 16  ,  νιτρικά 10 και θερμοκρασία 24-26. Κομπλέ δεν είναι?  Αλλα ρε συ χωρίς να αμφισβητώ τις γνώσεις σου απο απλή περιέργια δεν είναι υπερβολικό να έχω μόνο 2 ειδη ζωοτοκων? Ο γλύφτης είναι plecostomus.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 10:26:45 μμ »
Αιμιλια , ανοιξε νεο θεμα να μας ζαλισεις :) :) ( και μαλιστα να ανοιξεις πολλλα, μην αγχωνεσαι.)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 11:11:56 μμ »
ανοιξε νεο, να τα πουμε εκει  ;)