ΑποστολέαςΘέμα: Βοήθεια με αμμωνία σε νέο ενυδρείο  (Αναγνώστηκε 453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Rafina, Attica, Greece
Βοήθεια με αμμωνία σε νέο ενυδρείο
« στις: Νοέμβριος 09, 2014, 01:25:34 μμ »
Καλησπέρα σας και πάλι !

Πριν Από δύο ημέρες Ήρθαν τα φυτά μου και έτσι ξεκίνησα να στρώνω το ενυδρείο μου την Πέμπτη λοιπόν 7/11 ξεκίνησα προσθέτοντας Διάλυμα αμμωνίας στο ενυδρείο μου και όταν πήρα μετρήσεις είχα 4mg/L και ph 8. Παρασκευή 8/11 έκανα πάλι μετρήσεις και είχα 4mg/l αμμωνία και ph 7,5
Και δεν έβαλα αμμωνία αλλά έβαλα 25ml Sera bionitrovec για να βοηθήσω το ενυδρείο για τα βακτήρια. Σήμερα πάλι 9/11 έκανα μετρήσεις και βρήκα 3,5-4 mg/l και ph 7,0.

Επειδή έχω αρχίσει να ανησυχώ είναι φυσιολογικές οι μετρήσεις ; Γιατί μέσα στο ενυδρείο έβαλα φυτά από την 1η μέρα.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 03:14:42 μμ »
Ναι, μια χαρά είναι. Μην ανησυχείς. Να κρατάς την αμμωνία εκεί γύρω και πάνω στην εβδομάδα μέχρι το δεκαήμερο να μετρήσεις για νιτρώδη. Χρειάζεται υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:11:33 μμ »
Ναι, μια χαρά είναι. Μην ανησυχείς. Να κρατάς την αμμωνία εκεί γύρω και πάνω στην εβδομάδα μέχρι το δεκαήμερο να μετρήσεις για νιτρώδη. Χρειάζεται υπομονή.

ok !!  respkt

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:16:58 μμ »
Μόλις εμφανιστούν νιτρώδη, η τιμή της αμμωνίας θα αρχίσει να κατεβαίνει όλο και πιο γρήγορα και ίσως μηδενίζεται μέσα σε ένα 24ωρο. Εσύ θα πρέπει να παρέχεις συνεχώς αμμωνία, παρ' όλα αυτά και να κρατάς τη συγκέντρωση όσο το δυνατόν σταθερότερη. Αν δεν έχεις την υπομονή, μπορείς να καταφύγεις σε μπόλι που είναι πολύ άμεσος τρόπος στρωσίματος.

Μην το δέσεις κόμπο ότι έχει στρωθεί πλήρως αν τυχόν και δεις μερικά νιτρικά, ειδικά τώρα που έχεις βάλει και το bionitrivec. Η προσωπική μου εμπειρία με τέτοια προϊόντα είναι ότι δεν καθιστούν το φίλτρο στρωμένο. Για να βάλεις ψάρια, θα πρέπει για μερικές μέρες να ρίχνεις αμμωνία και στη συνέχεια να μηδενίζεται τόσο αυτή όσο και τα νιτρώδη. Και αυτό να γίνεται σταθερά για μερικές μέρες.

Να μας κρατάς ενήμερους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 06:17:12 μμ από zipo »

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 07:25:20 μμ »
Μόλις εμφανιστούν νιτρώδη, η τιμή της αμμωνίας θα αρχίσει να κατεβαίνει όλο και πιο γρήγορα και ίσως μηδενίζεται μέσα σε ένα 24ωρο. Εσύ θα πρέπει να παρέχεις συνεχώς αμμωνία, παρ' όλα αυτά και να κρατάς τη συγκέντρωση όσο το δυνατόν σταθερότερη. Αν δεν έχεις την υπομονή, μπορείς να καταφύγεις σε μπόλι που είναι πολύ άμεσος τρόπος στρωσίματος.

Μην το δέσεις κόμπο ότι έχει στρωθεί πλήρως αν τυχόν και δεις μερικά νιτρικά, ειδικά τώρα που έχεις βάλει και το bionitrivec. Η προσωπική μου εμπειρία με τέτοια προϊόντα είναι ότι δεν καθιστούν το φίλτρο στρωμένο. Για να βάλεις ψάρια, θα πρέπει για μερικές μέρες να ρίχνεις αμμωνία και στη συνέχεια να μηδενίζεται τόσο αυτή όσο και τα νιτρώδη. Και αυτό να γίνεται σταθερά για μερικές μέρες.

Να μας κρατάς ενήμερους.

Αμμωνία θα βάζω κανονικά το μόνο που έκανα ήταν να κάνω ένα μικρό boost για να έχω ένα καλό στρώσιμο. αύριο θα βάλω πάλι αμμωνία εάν έχει πέσει.. θα σας κρατήσω ενήμερους  thubsup

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 10:37:14 μμ »
Καλησπέρα σας,
Παιδιά έχω απορία.. Έκανα τέστ σήμερα και θέλω τα φώτα σας. τα νούμερα λοιπόν που έχω σήμερα είναι ph=7, NH4-NH3 = 4- 4,5, NO3 = 10
Δεν έχω κάνει ακόμα για ΝΟ2.. η θερμοκρασία μου είναι 28C και έχω και φυτα μέσα + κάποια σαλιγκαράκια.

Πως το βλέπετε? θα πάει καλά η πρέπει να κάνω αλλαγή νερού γιατί η Ammonia δεν θέλει να πέσει...  quest? 

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 10:41:34 μμ »
Προφανώς, έχει αρχίσει να στρώνει το φίλτρο. Μην κάνεις ακόμη αλλαγή. Κάνε μερικές μέρες ακόμη υπομονή. Πόσες ώρες έχει που πρόσθεσες αμμωνία? Καλό είναι να μετρήσεις και NO2 με την πρώτη ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Member
  • *
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 10:58:39 μμ »
Προφανώς, έχει αρχίσει να στρώνει το φίλτρο. Μην κάνεις ακόμη αλλαγή. Κάνε μερικές μέρες ακόμη υπομονή. Πόσες ώρες έχει που πρόσθεσες αμμωνία? Καλό είναι να μετρήσεις και NO2 με την πρώτη ευκαιρία.

αμμωνία έχω να βάλω 3 μέρες... ΝΟ2 έκανα τώρα τέστ και μου βγάζει  ΝΟ2= 0.3 (τετρα τεστ)... εγώ φοβάμαι μην έχω κάνει καμία μάπα...  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2014, 11:00:17 μμ από Haris »

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 11:12:24 μμ »
Μια χαρα πάνε φίλε μου, ετσι πρέπει,
οταν ολοκληρωθεί ο κύκλος αζώτου θα μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη
ΝΗ3/ΝΗ4 ---> ΝΟ2 ---> ΝΟ3  αυτή είναι με απλά λόγια η διαδικασία, υπομονη, δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη, η φύση θέλει το χρόνο της

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 11:21:40 μμ »
Περίμενε να μηδενιστεί μια φορά και ρίξε και άλλη μια δόση μετά το μηδενισμό για επιβεβαίωση.

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Member
  • *
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 01:22:15 πμ »
Πάλι καλά που έχω και εσάς ρε παιδιά ! Δεν είχα κάνει ποτέ στρώσιμο με αμμωνία πάντα είχα έτοιμα βακτήρια και έβαζα για 15 μέρες και μετά δεν είχα θέμα αλλά τώρα που είπα να κάνω κάτι καλό είπα να πάρω τον δρόμο του θεού ! Τουλάχιστον αφού όλα είναι καλά δεν φοβάμαι τίποτα ! Τα φυτά μου είναι μια χαρά και δεν έχω σαπισματα η κάτι άλλο όποτε περιμένω να έρθει η ώρα :-) ορίστε και μερικές φωτό !

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 01:24:53 πμ »
Τα σαλιγκαρακια είναι ακόμα μικρούλια και βολτάρουν δεν ξέρω όμως πιο είδος είναι χχαχαχαχαχ δεν θέλω να τα βγάλω όμως απλά θα έχω τον νου μου μην μου κάνουν το ενυδρείο παιδαγωγικό ινστιτούτο .